What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Περί γυμναστικής.

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ένα γυμναστήριο υπάρχει όλο κι όλο. Λόγω έλλειψης προσωπικού το κλείσανε. Μέσω γνωστού έχω πάρει αντικλείδι και πηγαίνω όποτε γουστάρω. Τα μηχανήματα είναι καινούργια, καθότι πηγαίνανε κυρίες για αερομπικ, οπότε έχω τα ταμπελακια για το πως να κάνω τις ασκήσεις. Από βάρη τώρα, ξεκινάμε από πολύ χαμηλά και βλέπουμε. Για την ώρα το μυαλό μου έκλεψαν οι κρίκοι, αλλά είναι ζόρικοι
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Η απορία της ημέρας.

Fist Push-ups: Yay or Nay?

Τα ξεκίνησα δοκιμαστικά εδώ και 2-3 ημέρες (μετά την προβολή του Cobra Kai ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) και βλέπω πως κουράζομαι αρκετά πιο γρήγορα σε σχέση με τα απλά Push-ups, αλλά δεν ξέρω τι οφέλη μπορεί να έχουν και αν τα οφέλη αυτά υπερτερούν σε σχέση με τυχόν αρνητικά (πιο πιθανοί τραυματισμοί κτλ).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Θα ξαναπω το απλό και βασικό :

Αν θέλεις να γίνεις Σφίχτης/Κρέατος Καϊ/Κτήνος του Καράτε, δεν έχω ιδέα τί πρέπει να κάνεις.

Για να διατηρείς ένα σέξι φιδίσιο κορμί στα πλαίσια του απολύτως κανονικού και να μην μπορεί να πει ούτε ο χειρότερος εχθρός σου (ένας μαθητής αντίπαλου ντότζο π.χ.) "Ώπα, με τον Κώστα το Χαλβά παίζω ημιτελικούς; ΓΕΛΑΜΕ!" κάνε κανονικά Pushups απ'αυτά που μας μαθαίνανε στο Γυμνάσιο, κάθε μέρα, πολλά, για πάντα.

Και πρόσεχε να τρως 1700 θερμίδες ή λιγότερες, κάθε μέρα, για πάντα. Και μπούμ ταραταζούμ, το σεξ απήλ του Όφεως θα σε επισκεφθεί και πριν το καταλάβεις, θα βουλώνεις τον ανύπαρκτο ανταγωνισμό με crane kicks στη μάπα, βεβαίως, βεβαίως.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Δεν βρίσκω πώς κάνουν quote αλλά anyway...



Fist push ups. Είναι καλύτερα για τους καρπούς κρατώντας τους σε ουδέτερη θέση. Χτυπάνε περισσότερο τον πήχυ γι' αυτό άμα είσαι νέος στην άσκηση σε παιδεύει. Είναι καλή άσκηση, αλλά θα σου πρότεινα να βάλεις ως στόχο το diamond push up (και φυσικά στο τέλος το one arm push up για έξτρα πόντους μπαντασσαριάς).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν μπορείς να κάνεις quote, διότι επεξεργαζόμαστε στοιχεία του forum που δημιουργούν conflicts και οικτρές ταχύτητες στο site. Κατά τα άλλα όπως είπες.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για να έχεις φυσική κατάσταση με γυμναστική "σπιτιού" αυτά που λέει ο Στέφανος ισχύουν μέχρι ένα βαθμό. Θα προσέθετα δύο πράγματα: λάστιχα/σχοινιά για τραβήγματα, και μία σωστή μπάρα-μονόζυγο για έλξεις. Με τα πρώτα μπορείς να γυμνάσεις πρακτικά όλα τα μέρη του σώματος (πόδια, χέρια, κορμό) με το δεύτερο θα δεις τεράστια διαφορά σε πλάτη, χέρια.

Σημαντικό είναι να εναλλάσεις τις ασκήσεις κάθε 20-30 μέρες, για να αποφεύγεις το muscle memory του οργανισμού και να τον έχεις πάντα στην τσίτα.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ώθηση/trend εδώ στο εξωτερικό έχουν λάβει τα climbing clubs (ως μερική απόρροια του cross-fit φαινομένου). Όσους έχω γνωρίσει έχουν κάνει σωματάκι σένιο (άντρες/γυναίκες) και είναι αρκετά διασκεδαστική ως δραστηριότητα, από τη μονοτονία των βαρών που μπορεί να είναι αποτρεπτική για εμάς τα γεροχούφταλα που δεν παίζομεν ισομετρικάχ. :p
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
https://www.precisionnutrition.com/intermittent-fasting

Discuss

Τι έχετε ακούσει?

το έχει δοκιμάσει κανείς?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
ΓΙΑ ΠΑΜΕ ΛΙΓΟ.

Στη σημερινή μας εκπομπή, το θέμα είναι: HAND GRIPS ("Ταναλάκια" ελληνιστί, θαρρώ).


71aiU7TxvTL._AC_SX425_.jpg


Αξίζουν τον κόπο? Έχουν έστω και κάποιο στοιχειώδες αποτέλεσμα? Βρήκα κάποια ρυθμιζόμενης αντίστασης υπερφθηνά, κάτω του 10ευρου, και με δελεάζουν η αλήθεια είναι. Κάθομαι που κάθομαι στο γραφείο όλη μέρα, ας έχω και κάτι για να ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ( :sneaky: ).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Καποιος εχει βαλει στοχο να ξεχυθει ημιγυμνος στις παραλιες, με σκοπο να μαζευονται στα ποδια του γκομενακια με προκλητικα μαγιο.
θα τους λεει ιστοριες για το πως νικησε τα bug του cyberpunk και αυτες θα τον κοιτανε με θαυμασμο.... στα ματια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Από μόνα τους και απλά έτσι για να παίζεις, μικρή η προσφορά τους. Εφόσον είναι ρυθμιζόμενα υποθέτω ότι δεν υπάρχει και κίνδυνος να πάθεις καμιά τενοντίτιδα σε περίπτωση που το παρακάνεις.
Θα άξιζε να το συνδυάσεις με το molding mobility του subreddit bodyweight fitness
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Υπάρχει κάποια πρόταση για μονόζυγο τοίχου; Σχετικά οικονομικό, αλλά όχι ψεύτικο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τι θρενταρα ρε φιλε. τεραστιο βεβαια κι ετσι το διαβασα διαγωνια σχεδον, και περισοτερο για το εκπληκτικο bras de fer Ιπποκρατου - Λάκη Τριφυλάκη..

μετα απ ολα αυτα, απορω που δεν εχουμε ρηάκσο: "φάε μαρμελαδα.".
καποια εποχη ηταν η λυση για τα πανταόλα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@jimmy213

Έχουμε δύο. Είναι ίσως το καλύτερο μονόζυγο που έχω βρει στην αγορά. Δεν αφήνει κανένα σημάδι στον τοίχο και αν θες το βάζεις κάτω και κάνεις και καταπληκτικές ασκήσεις εδάφους.
Α επίσης παίρνει πολύ ωραία και ιμάντες τύπου TRX επίσης από το ίδιο κατάστημα

Βέβαια το καλύτερο είναι αν έχεις χώρο να στεριώσεις κάτι δικό σου για να μπορείς να κάνεις ότι πατέντα θες.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@Chronomancy δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης τέτοιου τύπου.

Οι επιλογές είναι κυρίως δύο. Το κλασσικό πόρτας που (πέραν απ' τις τρύπες που θα φαίνονται αν βγει) δεν θεωρώ ότι βολεύει (λόγω ύψους κυρίως αλλά και της τοποθέτησης της πόρτας) και αυτά που μπαίνουν στον τοίχο (και το οποίο θα έμπαινε στο υπόγειο).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εμποδίζει καμιά πόρτα; Μήπως μπορείς να βάλεις κάποια πηχα στον τοίχο αντί για κασωμα έτσι ώστε να στεριωνεται εκεί; Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο μπορείς να το καρφώσεις σε τοίχο αντί να το κρεμάσεις, ουσιαστικά βγάζεις το μέρος που μαγκωνει στο κασωμα.

Για υπόγειο σε τοίχο προτείνω DIY κατασκευή. Μία σίδερο σωλήνα, αν δεν φτάνει πέρα ως πέρα λόγω απόστασης, το κάνεις σε σχήμα Π, βίδες και ουπα για τον τοίχο, βίδες ή πυρους για το δέσιμο στις γωνιές και έτοιμος.

best-wall-mounted-pull-up-bars.jpg
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Εγώ έχω πάρει αυτόνομο το pull-up mate. Ήταν ακριβό αλλά έχω μείνει ικανοποιημένος
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Εμποδίζει καμιά πόρτα; Μήπως μπορείς να βάλεις κάποια πηχα στον τοίχο αντί για κασωμα έτσι ώστε να στεριωνεται εκεί;
Οι πόρτες δεν έχουν σωστό κάσωμα, αλλά κάτι σαν "κορνίζα" (δεν θυμάμαι πώς λέγεται ακριβώς) το οποίο είναι λεπτό και στερεωμένο με καρφάκια (μπήκε αργότερα για αισθητικούς λόγους). Για πήχα λίγο δύσκολο.

Θα κοιτάξω και τη λύση του DIY μιας και για αρχή δεν θέλω κάποια ιδιαίτερη λαβή.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κάπτεν, δες μήπως βρεις κάνα μεταχειρισμένο από την σειρά του Neyman.



Δυστυχώς λόγω του κοβιντ σταμάτησε να λειτουργεί, οπότε μόνο ότι βρεις σε αγγελίες. Έχω αυτό της πρώτης γενιάς. Πολύ καλά ζυγισμένο και βοηθάει όντως στο να διατηρήσεις φόρμα στις κινήσεις. Αλλιώς πάρε ένα ματσούκι και βαστα το με τα δύο χέρια. Βοηθάει περισσότερο από το σπαθί στο να δουλέψεις το footwork
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Κάπτεν, δες μήπως βρεις κάνα μεταχειρισμένο από την σειρά του Neyman.



Δυστυχώς λόγω του κοβιντ σταμάτησε να λειτουργεί, οπότε μόνο ότι βρεις σε αγγελίες. Έχω αυτό της πρώτης γενιάς. Πολύ καλά ζυγισμένο και βοηθάει όντως στο να διατηρήσεις φόρμα στις κινήσεις. Αλλιώς πάρε ένα ματσούκι και βαστα το με τα δύο χέρια. Βοηθάει περισσότερο από το σπαθί στο να δουλέψεις το footwork


Αγόρασα και μια κατάνα (συνθετική), οπότε μοιράστηκαν τα ταχυδρομικά!! Αλλά με τα ανήψια μου, να κυκλοφορούν στο σπίτι δεν παίζουν πλέον μεταλλικά και ξύλινα ματσούκια!!

Γιατί ως γνωστόν, σε όποιον δεν δίνει ο Θεός παιδιά, δίνει ο Διάολος ανίψια !!!! :p :p :p :p :p :p :p
 
Top Bottom