What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιο game παρατήσατε πρόσφατα και για ποιο λόγο

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το ξέρω, το κρατάω για το Steam Deck!
και εγω κρεβαταδα το τελειωσα. βασικα ολο το γκειμ κρεβαταδα το επαιξα. η φορητοτητα με κανει να μη μετανιωνω που το εκανα redeem για switch αλλιως τι να πω μεγαλα loading times. υπαρχουν αρκετα παραπονα. τουλαχιστον δεν ειχα κανα μεγαλο input lag. βεβαια και να ειχα οταν εφτασα στο true final boss ημουν τοσο overpower που απλα εκανα summon κατι πινακες χοροπηδουσα δεξια αριστερα χωρις να κανω τπτ και τελος :p
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ SOULS ΚΑΙ ΤΟ ΒLOODBORNE ΚΑΙ ΤΟ JEDI FALLEN ORDER ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΙΣ 4 ΩΡΕΣ ΟΛΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΑΖΟΧΙΖΜΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΦΕΝΤΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΑΡΑΝΕ ΑΦΕΝΤΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΕΝΣΟΥΑΛΙΚΗ ΗΔΟΝΗ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΓΝΙΩΝ. ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΨΟΦΑΤΕ ΚΑΘΕ 2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ; PM ΚΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
ΓΕΝΙΚΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΩΛΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ PILLARS OF ETERNITY TO 1o . ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΠΟΗΛΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ. ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟ ΒΑTTLECHASERS ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΑΔΟΥΣ RPG ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΗΘΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2021 ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ WILDERMYTH ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,948
Πρώτα πρώτα ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, είμαι στη δουλειά χωρίς ακουστικά και θα μας πάρουν χαμπάρι.

Δεύτερον, δεν μπορώ να μιλήσω για τα Souls και Bloodborne, μόνο 20 λεπτά έχω παίξει από την Prepare To Die Edition και την παράτησα λόγω χειρισμού.
Το Jedi Fallen Order, όμως, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά δύσκολο ώστε να ρίξεις ragequit. Το μόνο σημείο που δοκίμασε σοβαρά τα νεύρα μου είναι όταν άνοιξαν οι 2 πρώτοι πλανήτες κι επέλεξα να πάω στον λάθος (Dathomir) αλλά αντί να μπω στο διαστημόπλοιό μου και να φύγω σαν τη σοφή, βρεγμένη γάτα, κάθισα και τις έτρωγα σαν μαζόχας (αφέντρα έχω πάντως, δεν θέλω, να'σαι καλά). Κατά τα άλλα, νομίζω ότι με λίγη υπομονή εδώ κι εκεί, παλεύεται άνετα το game.

Από δικές μου μισοτελειωμένες δουλειές, θα προσθέσω πρόωρα το Cuphead. Έπαιξα κάνα 3ωρο, έκανα μια κάποια πρόοδο, αλλά είμαι τόσο αμπάλι που κάθε δύσκολο σημείο (δηλαδή σχεδόν κάθε πίστα ή boss) παίρνει τόοοσο πολλή ώρα που καταντάει αγγαρεία. Είπα μήπως με σώσουν τα upgrades που αγοράζεις αλλά είτε δεν πήρα τα σωστά, είτε δεν είναι τόσο χρήσιμα όσο ήλπιζα. Όπως και να'χει, δεν έγινε ακόμα uninstall αλλά το θεωρώ εντελώς απίθανο να το τερματίσω, άντε να σκοτώσω ακόμα 1-2 bosses αν βρω το κουράγιο και μετά θα μπει δια παντός στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Πάντως χαίρομαι που το δοκίμασα, έχει μια ιδιαίτερη, διεστραμμένη γοητεία.
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Εδώ και ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ το Completionator για να μην παρατάω παιχνίδια και να αντιμετωπίσω το OCD μου για το ροκάνισμα του backlog. Δουλεύει γιατί έχω φτάσει τα 50 τερματισμένα σε αυτό το διάστημα, ενώ παλαιότερα βία να τελείωνα 10-15 τίτλους το χρόνο κι άφηνα άλλα τόσα στην μέση...απλά γιατί ήθελα να δω και κάτι άλλο. Το παιχνίδι όμως που πραγματικά θυμάμαι να κάνω uninstall...with synoptics ήταν το Darksiders (κάπου το είχα κερδίσει). Στο πρώτο πεντάλεπτο μου φάνηκε επική κονσολοτρόμπα κι εξαιτίας του έφτιαξα στο steam κατάλογο "Βlacklist" για να πετάω μέσα αντίστοιχα παιχνίδια της συλλογής μου.
 
Last edited:

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Πρώτα πρώτα ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, είμαι στη δουλειά χωρίς ακουστικά και θα μας πάρουν χαμπάρι.

Δεύτερον, δεν μπορώ να μιλήσω για τα Souls και Bloodborne, μόνο 20 λεπτά έχω παίξει από την Prepare To Die Edition και την παράτησα λόγω χειρισμού.
Το Jedi Fallen Order, όμως, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά δύσκολο ώστε να ρίξεις ragequit. Το μόνο σημείο που δοκίμασε σοβαρά τα νεύρα μου είναι όταν άνοιξαν οι 2 πρώτοι πλανήτες κι επέλεξα να πάω στον λάθος (Dathomir) αλλά αντί να μπω στο διαστημόπλοιό μου και να φύγω σαν τη σοφή, βρεγμένη γάτα, κάθισα και τις έτρωγα σαν μαζόχας (αφέντρα έχω πάντως, δεν θέλω, να'σαι καλά). Κατά τα άλλα, νομίζω ότι με λίγη υπομονή εδώ κι εκεί, παλεύεται άνετα το game.

Από δικές μου μισοτελειωμένες δουλειές, θα προσθέσω πρόωρα το Cuphead. Έπαιξα κάνα 3ωρο, έκανα μια κάποια πρόοδο, αλλά είμαι τόσο αμπάλι που κάθε δύσκολο σημείο (δηλαδή σχεδόν κάθε πίστα ή boss) παίρνει τόοοσο πολλή ώρα που καταντάει αγγαρεία. Είπα μήπως με σώσουν τα upgrades που αγοράζεις αλλά είτε δεν πήρα τα σωστά, είτε δεν είναι τόσο χρήσιμα όσο ήλπιζα. Όπως και να'χει, δεν έγινε ακόμα uninstall αλλά το θεωρώ εντελώς απίθανο να το τερματίσω, άντε να σκοτώσω ακόμα 1-2 bosses αν βρω το κουράγιο και μετά θα μπει δια παντός στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Πάντως χαίρομαι που το δοκίμασα, έχει μια ιδιαίτερη, διεστραμμένη γοητεία.
ΚΑΛΑ ΜΕ ΣΥΧΩΡΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΗΚΩΟΣ ΘΑΡΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΙΣΚΟΡΤ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΜΕ ΤΗ ΝΕΟΛΑΙΡΑ
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Καλά το πάτε, σε λίγο παίζει μερικοί να σκαρίσετε και να γλιτώσετε δια παντός από τον επίπλαστο βραχνά του 'backlog'. Παίζεις και τερματίζεις ό,τι παίζεις και τερματίζεις, γιατί σου μιλάει. Αν κάποιος είναι ακόμη μικρός και έχει όλο το χρόνο να ξενυχτά και να καίγεται για να αποκτήσει 'ακαδημαϊκή' gaming παιδεία, εύγε, κάποτε ήμουν στη θέση του και θυμάμαι την ιδιαίτερη γλύκα.

Πλέον με τις ψηφιακές αγορές και τη δυνατότητα για refund, είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα, ειδικά για όσους εδώ ήμαστε κοντά στα δεύτερα -άντα. Πλέον έχεις παίξει τόσο πολλά παιχνίδια που το αισθητήριό σου έχει οξυνθεί στο μη περαιτέρω. Αν αγοράσεις καμιά μάπα, την επιστρέφεις με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά κι'αυτό πια, σπάνιο φαινόμενο.

Backlog είναι ένα άλλο όνομα για τα παιχνίδια που δεν σ'ενδιαφέρουν αρκετά. Και δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Εδώ και ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ το Completionator για να μην παρατάω παιχνίδια και να αντιμετωπίσω το OCD μου για το ροκάνισμα του backlog. Δουλεύει γιατί έχω φτάσει τα 50 τερματισμένα σε αυτό το διάστημα, ενώ παλαιότερα βία να τελείωνα 10-15 τίτλους το χρόνο κι άφηνα άλλα τόσα στην μέση...απλά γιατί ήθελα να δω και κάτι άλλο..
Συνταξαρα;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,948
Γενικά μ'αρέσει η φιλοσοφία Borracho στο θέμα του backlog αλλά δεν έχω το mentality που χρειάζεται για να την εφαρμόσω. Κάποιες φορές το πληρώνω. Άλλες με αποζημιώνει. Δυστυχώς αυτές οι τελευταίες αρκούν ώστε να κρατάω παιχνίδια στο backlog μου κοντά 10 χρόνια με τη σκέψη ότι ίσως εκεί κρύβεται ένα διαμαντάκι που απλά περιμένει την κατάλληλη ώρα για να το ανακαλύψω.

Ωστόσο, όταν με πιάνει να κάνω καμιά εκκαθάριση από τις λίστες των παιχνιδιών με "ρεαλιστικές" πιθανότητες ενασχόλησης, όλο και διώχνω κάποιο... Απλώς μετά τρέχω και αγοράζω ένα καινούργιο από bundle ή sale για να κρατήσω την ισορροπία. 🤷‍♂️
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Θα δεις θα δεις, με τον καιρό θα ηρεμήσεις και από το διάολο του 'Μα είναι ευκαιρία!'

Τί κι αν το Shadow of the Tomb Raider το δίνουν πια 5Ε με όλα τα DLC; Τί κι αν το Doom Eternal το παίρνεις δώρο με τα φυστίκια των 8Ε; Αφού ξέρω πως δεν θα μου μιλήσουν. Ε ωραία, έπαιξα όλα τα προηγούμενα Tomb Raider και καλά ήταν, αλλά δεν τρελάθηκα. Γιατί να επενδύσω στο πιο αδύναμο μέλος της σειράς, όχι τα ελάχιστα χρήματα που ζητά, αλλά το χρόνο; Και μπορεί να γούσταρα πολύ όλα τα προηγούμενα Doom, αλλά για το Eternal διαβάζω πως έγινε καρτουνιστικό καρναβαλάκι, 'άνοιξε', το gameplay έγινε τέρμα meta...ξέρω πως δεν είναι για μένα.

Αντίθετα, έρχεται μουλωχτά ένα Wildermyth ή ένα Not Another Weekend και την κάνω πραγματικά ΤΑΡΑΤΣΑ. Παίζω όχι από αγγαρεία, αλλά γιατί το θέλω.

Και έτσι, δεν έχεις ποτέ backlog.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αν μπορούσαμε κάθε φορά να αγοράζαμε 3-4 παιχνίδια με τα οποία να ασχοληθούμε ΤΩΡΑ... Και μόλις τα τερματίζαμε σε X χρονικό διάστημα, τότε να παίρναμε άλλα 3-4... Οι σχεδόν καθημερινές προσφορές είναι που μας κάνουν να λέμε "αυτό είναι ευκαιρία". Και εγώ παθών...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Κουράγιο ρε, υπάρχει ελπίδα. Αν το θέλεις να γίνεις καλά από αυτό το αέναο κυνήγι της 'ευκαιρίας', γίνεσαι. Ευκαιρία δεν είναι να δώσεις 8 ευρώ εκεί που δεν θα 'δινες τίποτε. Τότε έχεις μπει μέσα 8 ευρώ. Ευκαιρία είναι να δώσεις 100 αντί για 200 για κάτι που θα έπαιρνες με 200 και θα έλεγες κι ευχαριστώ. Θέλει πολλά χρόνια βέβαια.

Εγώ ξεκίνησα αυτό το πανυγηράκι των ψηφιακών 'ευκαιριών' νομίζω το '09; Το '10; Πήρε δεκαετία γεμάτη για να στρώσω και να κόψω.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Ο Μπορατσος με τον οποιο εχω συμφωνησει πολλακις εδω και χρονια (μη κοιτατε που τωρα γραφτηκα, σας στοκαρω απο τοτε που υπαρχετε) δηλωσε οτι πλησιαζει τα δευτερα -αντα. ΕΓΩ ΠΟΥΜΑΙ 52 ΧΡΟΝΩΝ ΕΤΩΝ και ακομα βγαζω τα ματια μου στους υπολογισταδες και στις κονσολες τι πρεπει να λεω; ψηνομαι για ντισκορντ παρτυ να σας λεω ιστοριες και σεις να με κραζετε με OK BOOMER και μετα να σας αφοριζω. εχω ψηθει ηδη. θα περασετε ομορφα. εγω χαλια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Witcher 2 k 3, τουλαχιστον μεχρι να παρω ενα gamepad, της προκοπης, γιατι με πληκτρολογιο/ποντικι, δεεεεεν με τιποτα
Μη βαρατε, ρε παιδια. Αφου δεν μπορω, δεν ειμαι πισοπιτσουλα τι να κανουμε. Θα παρω καποια στιγμη ενα παντ και θα τα ευχαριστηθω
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Για μένα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης αυτό το θέμα. Πάντα είχα pc αλλα από τότε που βγήκαν χειριστήρια της προκοπής και για το pc τα προτιμώ όπου είναι διαθέσιμα, εκτός από κάποια είδη που δεν είναι με τίποτα για χειριστήριο. Συγκεκριμένα πάντως στο 2 δεν με βολευε καθολου ο χειρισμος με πληκτρολογιο/ποντικι. Ειχα παιξει το tutorial και με τους 2 τροπους τοτε για να διαλεξω. Μιας και το 1 ηταν φουλ με k/m. Στο 3 εχουν κανει πολύ καλυτερη δουλειά πάντως, αν και πάλι προτίμησα χειριστήριο. Οπότε αν σε πειράζουν μην ψαρώνεις, κάνε ότι σε βολεύει.;)
In other news ξανάπιασα το sekiro σχεδόν ενα χρόνο μετά. για να δούμε...
Eφαγα ξυλο για καμια ωρα και επεστρεψα στο fifa μετά:p
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
twin stick? μια χαρά πάει με πληκτρολόγιο ποντίκι, όταν εμείς τα κάναμε αυτά οι κονσόλες έτρωγαν βελανίδια
Δε με χαλάει σα μηχανισμός γενικά, αλλά προτιμώ τα "Diablo" mechanics (point and click to attack and walk κτλ)
 
Top Bottom