What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

  • Windows 8/8.1

    Votes: 0 0.0%
  • Άλλο (Windows XP, Mac O/S κτλ...)

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    29
  • Poll closed .

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εγώ με τα 8αρια μια χαρά ικανοποιημένος ήμουν. Πέρασα από τα ΧΡ στα 8 όταν τα έδωσε το πανεπιστήμιο και κούμπωσα τον Phenom 1100T. Χωρίς να τα δουλέψω σε βάθος παρά μόνο για gaming, office και Solidworks, δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα. Άντε λίγο το start menu να μου την έσπασε επειδή είχα μάθει από τα λειτουργικότατα μενού των XP
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τα millenioum ήταν σκουπίδια, δεν δούλευε τίποτα και οι μπλε οθόνες πέφτανε ακόμα και idle, τα vista μέχρι να στρώσουν κάπου στο SP2 είχαν βγει τα 7, τα 8 ήταν σοκ και δέος γιατί κάποιο λαμπρό μυαλό αποφάσισε να επιβάλει touch UI σε desktop environment, ε όπως δεν λέμε τίποτα για τα 98 τα πρώτα και λέμε 98se... δεν τα αγάπησε κανένας και υπήρχαν καλοί λόγοι :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αγάπησα τα Vista, Svista τα XP.

Μια χαρά τα δούλεψα μέχρι που βγήκαν τα 7 ( τα οποία τα δοκίμασα πρώτα σε έναν υπολογιστή στο εργαστήριο του ΤΕΙ που έκανα πρακτική και μετά τα πέρασα στο δικό μου PC ).
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μαρεσε παντως η διαδικασια εγκαταστασης στα 95/98. Εβαζες δισκετουλα, μετα σιντακι, μετα οδηγους για τις καρτες. Ενιωθα οτι συμετειχα στην εγκατασταση. μετα που τα λειτουργικα τα καναν ολα μονα τους ενιωσα λιγο σαν τους εργατες που χασαν την δουλεια τους, λογω αυτοματο ποιησης του εργοστασιου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αν πιεις αρκετο αλκοολ θα χαμογελασεις πονηρα στην γκομενα με τον γαντζο στο ποδι. Με τα Vista, 8 αυτο δεν προκειται να συμβει.
Αυτο σημαινει οτι δεν επαιξε κανενας ερωτας αλλα και καμια διαθεση, οχι για φλερταρισμα αλλα ουτε για καλημερα.
Τα millenium που ΔΕΝ ηταν λειτουργικο συστημα αλλα PR για την εισοδο στο 2000, πολλα προβληματα δεν ειχα και τα χρησιμοποιουσα αρκετο καιρο.
Τα 98se, αν και την γαλανολευκη οθονη την ειχαν στο τσεπακι, μαζι με τα XP, ηταν τιμια λειτουργικα.
Τα Vista τα μπαλωσαν τοσο πολυ που αναρωτηθηκα τον λογο που εβγαλαν στις βιτρινες pre alpha λειτουργικο συστημα.
Ας μην ξεχναμε οτι την περιοδο που κυκλοφορουσαν vista, 8 και αλλες παπατζες, επαιζε και το κλασσικο σνομπαρισμα για το linux, με τα "πολλα προβληματα" και την δυσκολια στην χρηση. καπιταλισμος.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μαρεσε παντως η διαδικασια εγκαταστασης στα 95/98. Εβαζες δισκετουλα, μετα σιντακι, μετα οδηγους για τις καρτες. Ενιωθα οτι συμετειχα στην εγκατασταση. μετα που τα λειτουργικα τα καναν ολα μονα τους ενιωσα λιγο σαν τους εργατες που χασαν την δουλεια τους, λογω αυτοματο ποιησης του εργοστασιου.
Σαν τον Παντελή που εστυβε λεμονάδες και του πήρε την δουλειά ο αυτόματος πωλητής 😛
Κείμενο από το σχολείο

Σε κάποια φάση είχα βρει μία πειρατική έκδοση των XP, νομίζω black edition, η οποία ήταν κομμένη ραμμένη στα μέτρα μου.
Είχαν κρατήσει τον κορμό του λειτουργικού και είχαν κουμπώσει επάνω ότι μπορούσε να βάλει το μυαλό ενός εφήβου του οποίου ο υπολογιστής δεν σήκωνε τα 7αρια. Τα οποία αν δεν τα είχαν οι υπολογιστές της σχολής, δεν θα τα είχα δουλέψει ποτέ μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Σαν τον Παντελή που εστυβε λεμονάδες και του πήρε την δουλειά ο αυτόματος πωλητής 😛
Κείμενο από το σχολείο

Σε κάποια φάση είχα βρει μία πειρατική έκδοση των XP, νομίζω black edition, η οποία ήταν κομμένη ραμμένη στα μέτρα μου.
Είχαν κρατήσει τον κορμό του λειτουργικού και είχαν κουμπώσει επάνω ότι μπορούσε να βάλει το μυαλό ενός εφήβου του οποίου ο υπολογιστής δεν σήκωνε τα 7αρια. Τα οποία αν δεν τα είχαν οι υπολογιστές της σχολής, δεν θα τα είχα δουλέψει ποτέ μου.
Hades XP ;)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Επαιζε και μια αλλη εκδοση windows XP, δεν θυμαμαι ονομασια, καπου παιζει θαμενη, που ηταν επισης απο την σειρα black editions και ηταν ζορικη/αλητεια/underground. Στην πορεια ειχε βγει βρωμα οτι ηταν γεματη trojan και κατσαριδακια αλλα αυτα ηταν καπιταλιστικα ψεματα. Ηταν απο τα πραγματα που σε εκαναν να πεις oh wait... και σε εβαζαν στο linux.
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Τι έγινε, όλοι οι υπόλοιποι σνομπάρουν το poll; :p
:D :D:D Αγαπητέ δεν σνομπάρω αλλά γίναμε πρόσφατα μπαμπάδες και δεν προλαβαίνουμε να κλάσουμε.

Με τρελή καθυστέρηση. Είμαι ένα χρόνο τώρα με manjaro στο βασικό υπολογιστή :D- και άλλον ένα χρόνο πριν fedora - και windows 10 στα laptop, δουλειάς και κοινόχρηστο που μοιράζομαι με τη γυναίκα μου. Εϊμαι πολύ καλύτερα τώρα σε σχέση με windows και όλο και κάτι μαθαίνω που δεν ξέρω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συγχαρητήρια, να σας ζήσει!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Να σας ζήσει!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Να σας ζήσει :)
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Ευχαριστώ παιδιά μέσα από την καρδιά μου. Εύχομαι σε όσους δεν έχουν, με το καλό να αποκτήσουν. Δημιουργεί τις πιο δύσκολες και συνάμα τις πιο όμορφες στιγμές που μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος. Ό,τι και να κάνει χαμογελάς ή γελάς σαν χαζός. :D
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Να και ενα καλο νεο. Συγχαρητηρια!

Εύχομαι σε όσους δεν έχουν, με το καλό να αποκτήσουν.

Δεν ειμαστε ολοι για τετοιες καταστασεις αδερφε. Η επιδημια εχει και τα καλα της γιατι ετρωγα χοντρη πιεση απο την γυναικα μου.
Νομιζει οτι το παιδι μας θα ειναι κατι μεταξυ μαγκαιβερ και ντοκτορ χου αλλα δεν με εχει δει να διαβαζω τα απαντα του τεντ μπαντι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Να σάς ζήσει.

Να υποθέσω ότι δεν είχες ψηφίσει και συμπληρώνουμε πεντάδα;

(Για μένα ξέρετε. Arch Linux)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Να σας ζήσει! Το νου σου στο παιδί μη γίνει κονσολάς μόνο ε; γερές βάσεις πάνω από όλα να του δώσεις στο pc gaming :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Να σας ζήσει, και να το καμαρώσετε καλό και σωστό άνθρωπο!
 
Top Bottom