What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ισχυει, αλλα και το 50Ε G502, παλι δυο χρονια εγγυηση εχει, οποτε τα ιδια σκατα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Ισχυει, αλλα και το 50Ε G502, παλι δυο χρονια εγγυηση εχει, οποτε τα ιδια σκατα.
Αλήθεια; όλοι λέγανε ότι ο λόγος που μου μένουν στα χέρια είναι ότι είμαι φτωχομπινές και παίρνω τα 25-30€ και παραπάνω είναι καλύτερα.

Δεν πειράζει... 13€ sharkoon και κλείνουμε 5ετία σε λίγο σε 3 διαφορετικά συστήματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αλήθεια; όλοι λέγανε ότι ο λόγος που μου μένουν στα χέρια είναι ότι είμαι φτωχομπινές και παίρνω τα 25-30€ και παραπάνω είναι καλύτερα.

Δεν πειράζει... 13€ sharkoon και κλείνουμε 5ετία σε λίγο σε 3 διαφορετικά συστήματα.

Στα 25-30 δεν είσαι φτωχομπινές, είναι μια πολύ νορμάλ τιμή για ένα καλό ποντίκι, που θα έπρεπε να είναι ποιοτικό. Μας έχει φάει η μαρκετίλα και σε αυτά, RGB, 50.000 DPI και οι μπάλες μας κουνιόντουσαν.

Βέβαια τελικά το έσκασα το 60άρι αλλά για άλλο λόγο, οι χερούκλες μου που είναι σαν Σκανδιναβού ξυλοκόπου δεν βολεύονται με ελαφριά ποντίκια, και το νέο (ηλίθιο, κατ' εμέ) trend στα "καλά ποντίκια" είναι να τα ζυγίζουν 60-70 γραμμάρια. Έ όχι, είμαι άνθρωπος, όχι Γιαπωνέζα (self-reported for racism). Ακόμα και το αγαπημένο Razer Deathadder έπεσε από τα 110 γραμμάρια που ζύγιζε το μοντέλο του 2011, στα περίπου 80 στο καινούργιο. Έφαγα τον κόσμο να βρω κάτι να με βολεύει... και το πλήρωσα ακριβούτσικα. Ελπίζω τουλάχιστον να φτουρίσει.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Στα 25-30 δεν είσαι φτωχομπινές, είναι μια πολύ νορμάλ τιμή για ένα καλό ποντίκι, που θα έπρεπε να είναι ποιοτικό. Μας έχει φάει η μαρκετίλα και σε αυτά, RGB, 50.000 DPI και οι μπάλες μας κουνιόντουσαν.

Βέβαια τελικά το έσκασα το 60άρι αλλά για άλλο λόγο, οι χερούκλες μου που είναι σαν Σκανδιναβού ξυλοκόπου δεν βολεύονται με ελαφριά ποντίκια, και το νέο (ηλίθιο, κατ' εμέ) trend στα "καλά ποντίκια" είναι να τα ζυγίζουν 60-70 γραμμάρια. Έ όχι, είναι άνθρωπος, όχι Γιαπωνέζα (self-reported for racism). Ακόμα και το αγαπημένο Razer Deathadder έπεσε από τα 110 γραμμάρια που ζύγιζε το μοντέλο του 2011, στα περίπου 80 στο καινούργιο. Έφαγα τον κόσμο να βρω κάτι να με βολεύει... και το πλήρωσα ακριβούτσικα. Ελπίζω τουλάχιστον να φτουρίσει.
έτσι νόμιζα και εγώ για αυτό αγόραζα εκεί σε αυτά τα λεφτά, ξεκίνησα με τα MS intellimouse explorer 3 και μετά 4 και όταν τα έκαναν ασύρματα και +20€ συνέχισα με logitech M500 που αφού άλλαξα 3 μέσα σε 4 χρόνια, αποφάσισα ότι η logitech με κοροϊδεύει και πήρα ένα sharkoon μέχρι να δω τίποτα "gaming" αλλά βγήκε τόσο καλύτερο που έμεινα εκεί.

Το βάρος δεν με νοιάζει, αλλά το μέγεθος ναι.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τι τα κάνετε και χαλάνε τα ποντίκια;
Την τελευταία δεκαετία έχω ένα ενσύρματο Α4 Tech του κώλου και επειδή το βαρέθηκα σκέφτομαι να το κοπανήσω στον τοίχο για να το αλλάξω επιτέλους. Απον την άλλη κολώνω επειδή είναι φρεσκοβαμμένος ο τοίχος...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Τι τα κάνετε και χαλάνε τα ποντίκια;
Την τελευταία δεκαετία έχω ένα ενσύρματο Α4 Tech του κώλου και επειδή το βαρέθηκα σκέφτομαι να το κοπανήσω στον τοίχο για να το αλλάξω επιτέλους. Απον την άλλη κολώνω επειδή είναι φρεσκοβαμμένος ο τοίχος...
γιατί απλά δεν το κρατάς για καβάτζα;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μάλλον αυτό θα κάνω τελικά, όταν κάνω ανασκαφή στο πατάρι για να βρω ένα ολοκαίνουργιο logitech που είχα πάρει κάποτε.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Aight, here we go.

Προτεινόμενο σετάπ Τελείως Νέου Συστήματος (Τ.Ν.Σ.), και από δίπλα οι ενδεικτικές του τιμές στο Σκρουτζ (οπότε μπορεί να βρεθεί και λίγο έως αρκετά φθηνότερα, κοιτάζουμε προς το παρόν κυρίως το synergy των components και μετά το minmax των τιμών):

  1. CPU: Intel Core i5-12600K 2.8GHz 10 Πυρήνων για Socket 1700 [248,83]
  2. MoBo: Gigabyte B760M Aorus Elite AX (rev. 1.0) [184,38]
  3. GPU: Gigabyte GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Windforce OC [621,82]
  4. RAM: Corsair Vengeance 32GB DDR5 RAM (2x16GB) και Ταχύτητα 6200 [138,09]
  5. Κουτί: Corsair 4000D Airflow Gaming Midi Tower [95,30]
  6. PSU: Corsair RMx Series RM750x (2021) 750W Full Modular 80 Plus Gold [159,70]
  7. Σκληρός: Samsung 870 Evo SSD 1TB 2.5'' SATA III [61,50]

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ βγαίνουν συνολικά 1.511,62 ενδεικτική τιμή.

Το υφιστάμενο σετάπ είναι το εξής:
  1. Intel Core i7-4790k
  2. Gigabyte z97m-d3h
  3. GPU Nvidia GeForce 1060 6GB
  4. RAM 16GB στα 1600 ορ σαμ σιετ
  5. 2 SSD (ενας στα 150 GB, ένας άλλος στα 250 GB) και ένας HD στο 1Τ.
  6. PSU Corsair CMPSU-650TX 650W (αγορασμένο το 2010)
  7. Kουτί Bitfenix Shinobi USB 3.0
Δεδομένης της παλαιότητας των components, συμπεριλαμβανομένου του PSU που τα υπερέβγαλε τα λεφτά του 13 χρόνια τώρα, από το υφιστάμενο σύστημα ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ να κρατηθούν οι σκληροί δίσκοι και τίποτε άλλο.

Εκτός του ανελέητου gaming (προς το παρόν σε 1080p, μελλοντικά θα γίνει σίγουρα αναβάθμιση σε 2K μόνιτορ και ίσως περιστασιακά συνδεθεί και με υφιστάμενη 4K τηλεόραση στο τσακίρ κέφι), το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί και για rendering 3D μοντέλων σε Agisoft Metashape και λοιπά προγράμματα 3δ φωτογραμμετρίας. Έχουμε να βγάλουμε κι ένα διδακτορικό.

Με τα παραπάνω δεδομένα, συν το δεδομένο του μπάτζετ γύρω στα 1500, θα προσθαφαιρούσατε κάτι από το ΤΝΣ? Θα προτείνατε αναμονή εν όψει της Χ κυκλοφορίας που θα αλλάξει άρδην τις τιμές και τα δεδομένα στα κοντά? Υπάρχει καμιά αναντιστοιχία στα sockets ή στα μεγέθη με δεδομένο το κουτί κτλ που δε βλέπω επειδή είμαι στραβός?

YΓ.

-Ναι, αλλά αντί της 4070 μπορείς να βάλεις την Radeon...

HOL' UP

-Μήπως όμως αντί του Intel CPU να βάλεις έναν Ryzen...

AIGHT LEMME STOP U RIGHT THERE

Το σύστημα θα στηθεί πάνω σε Intel/Nvidia.- Πείτε το αυτισμό ή ηλιθιότητα ή οτιδήποτε θέλετε, αλλά αν έχετε προτάσεις πάνω στα συγκεκριμένα components οι προτάσεις να είναι αποκλειστικά ίδιας μάρκας και όχι AMD. Ευχαριστώ πολλάν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το μόνο εύκολο, βρίσκεις κάρτα Μ2 στα 40 ευρώ πλέον.

Επίσης μάλλον θα αλλάξω τη Μ/Β σε μια αντίστοιχης τιμής αλλά όχι micro ATX, αυτήν την έβαλα κυρίως από κεκτειμένη ταχύτητα επειδή την πρότεινε το σκρουτζ για αυτό το σόκετ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
agree 1000% μετά τον nvme δεν κοιτάς πίσω. Αν και η επιλογή είναι λίγο περίπλοκη με το αν θα πάρεις pcie 4 ή 5, αν το υποστηρίζει η μητρική κτλ κτλ
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Την 4070 στα 621, την συνιστώ!!! Πήρα μια υλοποίηση της Zotac (Με δύο ανεμιστήρες, γιατί δεν χώραγε το κουτί), σε αυτή την τιμή και το έχω καταευχαριστηθεί!!

Το DLSS σίγουρα θα σου χρειαστεί για 4K!!!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Μια ακόμα λεπτομέρεια, Δες και διαφορά μεταξύ i5-12600 vs i5-13600 vs i5-13400. Πιστεύω ότι ο i5-13400 αξίζει περισσότερο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
οφτοπικ ποστ που σιγουρα θα εκνευρισει τον χεληο, γιατι καιγεται για οντοπικ απαντησεις, αλλά τι να κανεις τωρα, να κατσεις να μαλωσεις με τον μαλαχτη??

μλκς, μολις συνειδητοποιησα οτι εχουμε ξεφυγει ΠΟΛΥ απ το ψυχολογικο οριο του χιλιαρικου. επειδη εχει αρχισει και αχνοφαινεται στον οριζοντα σκεψη αλλαγης και για μενα, αν κρατησεις οπως εχω σκοπο, οθονη, κουτι, τροφοδοτικο και καποιους σκληρους απ το παλιο, για τα βασικα κομπονεντς θες γυρω στα 1.200 για ενα καλο συστημα.... o_O:rolleyes:🤔😱enxVOT1.png enxVOT1.png enxVOT1.png enxVOT1.png


οντοπικ, βαλε με στην κληρωση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μια ακόμα λεπτομέρεια, Δες και διαφορά μεταξύ i5-12600 vs i5-13600 vs i5-13400. Πιστεύω ότι ο i5-13400 αξίζει περισσότερο.

Αν πάω σε έναν i5-13600K η τιμή θα ανέβει καμιά 80-90 ευρώ απ'ότι βλέπω, δεν είναι και απαγορευτικό.

Βασικά τώρα που θα ανακοινώσει η Ίντελ τους 14ης γενεάς, ίσως πέσουν οι τιμές στους άλλους.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
μλκς, μολις συνειδητοποιησα οτι εχουμε ξεφυγει ΠΟΛΥ απ το ψυχολογικο οριο του χιλιαρικου
Προφανώς. Εκεί στα ξεκινήματα του covid το hardware ανέβασε κόστος κατά πολύ, αν και φαινόταν και νωρίτερα που πάει το πράγμα, σταδιακά. Το 1000-1200 εύρος για high end σύστημα που θυμόμαστε στους οδηγούς του pc master το ξεχνάμε. Τώρα με αυτά τα χρήματα παίρνεις

ενα καλο συστημα
ένα mid-range θα έλεγα. Το οποίο βέβαια αναλόγως απαιτήσεων που έχει ο καθένας μας, για άλλους θα είναι καλό, για άλλους όχι και τόσο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Για PSU δες το FSP/Fortron Hydro G PRO - ATX - 850W - Full Modular - 80 Plus Gold σε προσφορά από Cosmodata. Είναι ATX v3.0, έχει 10 χρόνια εγγύηση και αρκετά καλό Τροφοδοτικό Υπολογιστή FSP/Fortron Hydro G PRO - ATX - 850W - Full Modular - 80 Plus Gold | COSMODATA Θεωρώ ότι αξίζει σαν επένδυση μιας και έχει το νέο πρώτυπο.

Από δίσκο προτείνω NVMEs οι οποίοι ειναι χώμα οι τιμές τους ακομα και gen4. Θα γλυτώσεις καλώδια και χώρο. Αντίστοιχα για κάρτα θα κοίταζα σε σειρά 7000 της AMD.

Edit: Για την καρτα, διαβασα διαγωνια το κειμενο οποτε my bad καθως δεν ξερω τι support εχουν τα 3D προγραμματα που θα χρησιμοποιησεις.

Κουτί θα πήγαινα σε Fractal Design Torrent σειρά.
 
Last edited:
Top Bottom