What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
Τουλαχιστον εχεις επιλογες. Εγω θελω να αλλαξω τα περιεχομενα του κουτιου και τελικα αγορασα ενα πληκτρολογιο με 12 € και ηχειακια με 5€. Εκανα 10 μερες να συνελθω απο την οικονομικη καταστροφη που προκαλεσε η αγοραστικη μου μανια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,990
Τουλαχιστον εχεις επιλογες. Εγω θελω να αλλαξω τα περιεχομενα του κουτιου και τελικα αγορασα ενα πληκτρολογιο με 12 € και ηχειακια με 5€. Εκανα 10 μερες να συνελθω απο την οικονομικη καταστροφη που προκαλεσε η αγοραστικη μου μανια.

Ε δεν το περίμενα από σένα Λέλο να είσαι τόσο θύμα του καταναλωτισμού!!!111!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
Θυμα του κατανα-λωτισμου, σπορος που φυτρωσε απο τα νερα της πλυσης εγκεφαλου του καπιταλισμου. Τον αλλο μηνα λεω να παρω κανενα αναπτηρακι με φωτακια LED.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,990
Θυμα του κατανα-λωτισμου, σπορος που φυτρωσε απο τα νερα της πλυσης εγκεφαλου του καπιταλισμου. Τον αλλο μηνα λεω να παρω κανενα αναπτηρακι με φωτακια LED.

Μιλάμε εσύ πας να το τερματίσεις!!! Κάποιος να τον σταματήσει ρε παιδιά!!! :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
για πε τι ηχειακια?


Σημερα πηγα να τσιμπησω φτηνα ηχεια και ειπα να μην το κανω λυσσα με 3€, την ειδα ανοιχτοχερης αλλα οχι να δωσω πανω απο 10€.
πηρα αυτα εδω
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,552

Eπειδή την άλλη βδομάδα λέω να παραγγείλω με βάση αλλαγές που πρoτείνατε

Κουτί: Fractal Design Focus G Midi Tower
Μotherboard: Gigabyte B560M Aorus Elite
CPU: Intel Core i5-11400F
RAM: G.Skill Aegis 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Συχνότητα 3200MHz για Desktop
SSD 500gb ποιον να πάρω? Θέλω και αυτόν άμεσα να τον παραγγείλω οπότε δώστε link από skroutz
Κάρτα γραφικών μου φαίνεται θα τη πάρω και αυτή τώρα να ξεμπερδεύω. Οπότε Radeon 6600 λέτε; Ποια υλοποίηση συγκεκριμένα;
Κάποια στιγμή θα αλλάξω και την οθόνη μου. Λέω για 24άρα. Μιας και εχω και τηλεόραση 32" νομίζω είναι καλά
Υπενθυμίζω τέλος πως έχω πάρει ήδη νέο τροφοδοτικό Corsair TX-M Series TX550M 80+ Gold 550W CP-9020133-EU το οποίο έχω βάλει στο παλιό σύστημα που έχω προσωρινά. Θα βγάλω από κει και τους 2 HDD ή ίσως αφήσω τον μικρό των 500gb να έχω 2 PC, θα δούμε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,990

Ηχειάκια στα 9,90 ευρώ που λέγονται Esperanza;... Η ελπίδα όντως πεθαίνει τελευταία. ;Ρ
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το κουτι, εκτος απο ευρυχωρο και λειτουργικο, πρεπει να σου αρεσει και στην εμφανιση, Για cpu, i5 11400 συν μητρικη με Β 560, ειναι καλος συνδιασμος. Αν εστηνα πισι σημερα αυτα θα επελεγα. Και οι 2 μητρικες παντως, ASRok/Gigabyte καλες κριτικες εχουν. Θα ακολουθουσα τις συμβουλες των παιδιων εδω, που γνωριζουν απο μαρκες και ποιοτητα. Για μνημη θα εδινα 120Ε για 2x16gb, αν η μητρικη εχει 2 σλοτ. Καρτα γραφικων θα πηγαινα στην οικονομικοτερη λυση. SSD, ειμαι υπερ των Samsung. Ισως οι ακριβοτεροι, αλλα και ποιοτητα/εγκυηση. Εχω NVMe 970 evo plus 250gb και απλο SATA 860 evo 1tb και ειμαι πολυ ευχριστημενος, σηγουρα υπαρχουν κι αλλοι. PSU/UPS οτι πει ο Γκουρου των τροφοδοτικων. ΑΡΗΣ
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ηχειάκια στα 9,90 ευρώ που λέγονται Esperanza
Μουρατα ειναι παντως! Εγω εχω σε εκτιμιση και τα Logitech Z 120 στα 12Ε. Καλυτερος ηχος απο TV/Laptop ηχειακια και βεβαια με το volume button μεχρι το 7/10, μετα ψιλοπαραμορφωνουν. Και ΟΚ μην ζητατε, τωρα μπασα στα 12Ε. Εδω ζοριζονται τα Edifier του Χανκ. Αμα εχεις νιωσει μπασα απο Rel Strata II τι να σου πουν τα PC Speekers? Ειναι σαν να βατευει κουνουπι ελεφαντα κατι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,539
Επεσε ο κυβος.

Παρελαβα i3 1200F, 2x 8GB DDR4 3200 και αναμενω MSI B660M Pro. Ελπιζω να παιξει ο ssd χωρις να χρειαστει να στησω τα παντα απο την αρχη. Αν δεν, θα παω για nvme.

Ραντεβου ξανα το 2025.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,488
Επεσε ο κυβος.

Παρελαβα i3 1200F, 2x 8GB DDR4 3200 και αναμενω MSI B660M Pro. Ελπιζω να παιξει ο ssd χωρις να χρειαστει να στησω τα παντα απο την αρχη. Αν δεν, θα παω για nvme.

Ραντεβου ξανα το 2025.
Καλοτάξιδα, τα W10 θα παίξουν σίγουρα χωρίς μα και μου, αλλά υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να μην το γλιτώσεις το φορμάτ.
Αν το βλέπεις αργό μετά τα 2-3 restarts που θα κάνει, κοίτα και για "Reset This PC" όπου μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς να χάσεις τα αρχεία σου (κρατάς φυσικά backup)
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,552
Και γω παράγγειλα τα pc parts που λέγαμε. Απλά επέλεξα τον i5-11400 που έχει internal GPU να τη βγάλω μέχρι να πέσει τιμή η nvidia 3060. Παράγγειλα επίσης και οθόνη, για πρώτη φορά curved https://www.skroutz.gr/s/28188749/Samsung-C24RG50-Curved-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz.html
Δεν μου λέτε για πολύπριζα ασφαλείας με 6-8 θέσεων τι μάρκα προτείνετε;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλοριζικα και καλοδουλευτα παιδια! Συμφωνω με Νιτρο η λεγραντ παντα εβγαζε ποιοτικα πριζες, διακοπτες κ.α. Και τα APC ειναι ποιοτικα, αλλα τσιμπανε στην τιμη νομιζω. Χρησιμο θαναι κι ενα ρελε υπερτασης στο πλυπριζο, αλλα καλη ποιοτητα, ωστε να δουλεψει εαν και οταν χρειαστει. ( ασφαλιστικα, νοσοκομεια, πυροσβεστικη τα θελουμε καλα κι αχρειαστα)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
Εχω ενα APC απο το 2007; Καθε μερα το κλωτσαω και το παταω. Αν κρινω απο τα φωτα στο σπιτι, μια στο τοσο φαση, εχει φαει κατι καλες.
Αγρατζουνιστο και σιγουρα, θα το παρω στον ταφο μου για να τροφοδοτει την εσωτερικη διακοσμηση.
Ουτε την λαμψη του δεν εχει χασει ακομα. Πριν απο αυτο, ειχαν την θεση του πολλα. Με την πρωτη κλωτσια (ragequit) εβγαζαν σπιθες.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,539
Στηθηκαν ολα χθες, ο δισκος επαιξε χωρις επανεγκατασταση αλλα μολις ειδα το m2 slot κατι σκιρτησε μεσα μου οποτε ειναι θεμα χρονου η αγορα nvme.

Εκανα και τη μοντα στο μηχανισμο κλειδωματος του σοκετ για να μειωθει η πιεση στο cpu. Δεν ειχα αποστατες οποτε κουρεψα μια παλια πλαστικη καρτα μελους. Ολα καλα με αυτο, τα default test του Cinebench ολοκληρωνονται κανονικα.

Idle 44-46C, single core temp 55C, multicore temp 77C με τη μαμησια ψηκτρα, τη μαμησια παστα και 26C στο χωρο.

Βαζω και φωτο απο την επεμβαση. Παρομοια λωριδα και στο αλλο κομματι του bracket.
 

Attachments

  • IMG_20220508_023628.jpg
    IMG_20220508_023628.jpg
    732.2 KB · Views: 13
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Επειδή μου ξύνονται μερικά λεφτά (όπως λέμε και στο χωριό μου), θα ήθελα να ρωτήσω: ανεξαρτήτως συστήματος, αναλύσεων οθόνης, ρυθμίσεων γραφικών παιχνιδιών, ποιό είναι το ιδανικό μέγεθος οθόνης για gaming; (που όπως ξέρετε ξεκινάμε γύρω στους 70 πόντους και όσο περνάει η ώρα πάμε όλο και πιο κοντά στην οθόνη)
Έχω μόλις τη δεύτερή μου οθόνη, Samsung 21,5'' με native ανάλυση 1600Χ900, εδώ και 3-4 χρόνια. Η πρώτη μου ήταν από τις παλιές τις "χοντρές", επίσης Samsung 17'' (πολλά χρόνια).
Δεν είμαι των πολλών ρυθμίσεων στα παιχνίδια (medium και high το πολύ), εξάλλου ο επεξεργαστής μου είναι ο ίδιος απ' το φθινόπωρο του '01, 4πύρηνος Phenom, αθάνατος (ή undead, ανάλογα...), κάρτα άλλαξα πριν 2-3 χρόνια (nvidia gt1030 2gb), απλά λέω μήπως θα μπορούσα να πάρω κάτι περισσότερο στο οπτικό κομμάτι σε διάσταση οθόνης (με τις ίδιες ρυθμίσεις γραφικών, δεν με πειράζει αυτό). Φαντάζομαι για 1920x1080 μπορεί να μην αντέχει και η κάρτα.
Λέτε μια 24''; Γι' αυτό ρωτάω ποιό είναι ένα φυσιολογικό μέγεθος, ώστε να μη γίνεται και άβολο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,669
Όλα είναι ζήτημα εργονομίας. Το παρακάτω site είναι της BenQ αλλά δείχνει ωραία τις ενδεικτικές αποστάσεις για οθόνες. Κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις μακροπρόθεσμη επένδυση (και η οθόνη είναι τέτοια) καλό θα είναι να κοιτάξεις προς τα 1440p και 27" αν η απόσταση στο επιτρέπει, μιας και θα είναι το στάνταρ σε λίγα χρόνια. Ιδανικό είναι πάντα περί ορέξεως, the more the best, για αυτό και βάζεις συγκεκριμένα κριτήρια για να μπορέσεις να έρθεις σε έναν συμβιβασμό που να σε ικανοποιεί.

Βέβαια με το συστηματάκι είναι μεγάλο overkill, αλλά λογικά θα χρειαστεί να το αλλάξεις σύντομα αν είναι 20ετίας. :(
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν έχει κάποιο σύνδεσμο η ανάρτησή σας!
Κι εγώ το σκεφτόμουν για 27'' ώστε να είναι και για το μέλλον. Νομίζω πάνω από 27'' θα είναι υπερβολή για gaming γραφείου (και όχι καναπέ).
Αυτό που μέχρι τώρα με αποτρέπει την αγορά άλλου συστήματος είναι όχι το οικονομικό, αλλά το ότι ακόμα ασχολούμαι με παλιά games του GOG, που ήθελα από χρόνια να παίξω (και σχεδιάζω κι άλλα να αγοράσω)! Αυτό τον καιρό είναι τα Dungeon Siege. Έτσι σκέφτομαι "υπάρχουν ακόμα παλιά παιχνίδια που θέλω να παίξω, γιατί να χαραμίσω νέο σύστημα αγοράζοντάς το από τώρα;"!
 
Top Bottom