What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Με το που είδα Mel Brooks η καρδιά μου σκίρτησε (αν και θεωρώ καλύτερες συνολικά τις ταινίες των Zucker brothers σε αυτό το είδος) αλλά πρέπει να δω ποιοι το έγραψαν προτού επιτρέψω στον εαυτό μου να χαρεί. Υποθέτω ότι δεν έχει ιδιαίτερη εμπλοκή ο ίδιος ο Μελ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Εγώ βλέπω και αναφορές σε modern politics (υποθέτω έπρεπε να μπουν... γιατί έτσι), που με ανησυχεί λίγο, καθώς το χιούμορ εύκολα μπορεί να περάσει στην απέναντι μεριά του cringe. Θα δούμε πως θα πάει.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Το τρέηλερ μου έκανε για κακή απομίμηση Μελ Μπρουκς. Σαν αυτές που βγαίνανε με το κιλό πριν κάμποσα χρόνια (scary movie 5, meet the spartans και χαλβαη 5-0)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μαλακία ρε. Πάντα το έβρισκα τρομερά αστείο που η πρώτη ταινία ονομαζόταν part 1 ενώ δεν υπήρχε συνέχεια. Πίστευα ότι και ο τίτλος ήταν ένα αστείο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Pale Blue Eye το είδα και εγώ, ενδιαφέρον. Δεν ήξερα ότι ο Πόε είχε πάει στο Westpoint, κρίμα που ήταν το μόνο αληθινό μέρος της ταινίας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Η ταινια ρε νιτρο, δεν ειναι βιογραφικη. Την ειδα κι εγω. Εχανα τον χρονο μου με το microwave massacre.
Πολυ καλο και προσεγμενο. Πολυ καλες οι ερμηνειες και πιστευω οτι ο Bale, που παιζει στο Pale, δεν ηθελε να επισκιασει τους υπολοιπους. Αφησαν χωρο για τους υπολοιπους ηθοποιους και αυτο εχει σχεση και με το τελος της ταινιας. imo.
Toby Jones και Timothy Spall ειναι παλιες καραβανες. Τον Robert Duvall, τον πηρατε χαμπαρι;
Πολυ ωραια τοπια και μετρια μουσικη.
Μου αρεσε που μπηκε κατευθειαν στο ζουμι και προσπερασε καποια Β' περιστατικα, ως αυτονοητα, εξαιτιας της γλωσσας του σωματος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
όχι δεν είναι, αλλά αυτό ισχύει ότι πήγε ένα 6μηνο
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,541
Καλή παραγωγή το pale blue eye και πολύ ωραίος ο τύπος που κάνει τον Poe, μου άρεσε και η χρήση της γλώσσας της εποχής με πολλές από αυτές τις εκφράσεις να έχουν χαθεί σήμερα ΑΛΛΑ το σενάριο ήταν αδύναμο, κάπου τα έχουμε ξαναδεί όλα αυτά πολύ καλύτερα. Από μένα ένα 6 χαριστικά λόγω ενδυμασιών, φωτογραφίας και χρήσης γλώσσας.

Στο μεταξύ, γέλασα πολύ με αυτό

Michael Bay denies pigeon was killed on Italian film set after reports
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Θα συμφωνήσω, όπως και με τα παιδιά πιο πάνω. Ερμηνείες (ωραίο το τυπάκι που έπαιζε τον Poe όπως ανέφερε και ο Χειρομαλάχτης), κοστούμια κλπ. φοβερά, αλλά όσον αφορά το μυστήριο, η ανατροπή στο τέλος μοιάζει περισσότερο σαν να μπήκε σφήνα για να προσδώσει μια πολυπλοκότητα που φαινόταν να λείπει μέχρι εκεί. Επίσης είχε αρκετό "δράμα", ενώ το περίμενα περισσότερο θρίλερ. Σε αυτό τον τομέα, αυτή τα είχε πάει καλύτερα για μένα:


Τον Robert Duvall, τον πηρατε χαμπαρι;
Που να τον πάρουμε με το νεκρό οπόσουμ στη φάτσα;

Εσύ τη Σκάλι την πήρες χαμπάρι; Γέρασε αρκετά ο εφηβικός έρωτας, μια φινέτσα την είχε πάντως. Πραγματικά την αναγνώρισα προς το τέλος.

Και μιλώντας για οπόσουμ, είδα τον νέο Puss in boots (@shredder ακόμα??). Αναμενόμενα διασκεδαστικό, αν και κάπως πιο διδακτικό από το προηγούμενο. Το animation πολύ εντυπωσιακό και έχει αλλάξει αρκετά από την πρώτη ταινία, με επιρροές από το Πινόκιο του Ντελ Τόρο, από το Arkane και το Spiderverse του 18, με κάποια περιβάλλοντα σχεδιασμένα στο χέρι, 2d effects, λίγο stop motion κλπ. αναμειγμένο με 3d ώστε να δώσει μια αίσθηση από illustration παιδικού βιβλίου.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,541
Μερικές νετφλιξοταινίες που είδα το τελευταίο τριήμερο. Από την χειρότερη προς την καλυτερη:

The Midnight Sky (2020) - IMDb τι σκουπίδι ήταν αυτό? Κρίμα για την Felicity. 2/10

Red Notice (2021) - IMDb χαζομαρούλα, με κράτησαν λίγο οι ατάκες του Reynolds 4/10

Jung_E: Gedächtnis des Krieges (2023) - IMDb προσπαθεί αλλά μάπα το καρπούζι 4/10

The Gray Man (2022) - IMDb ευχάριστο, ο Gosling κάνει τον Jason Bourne με μπάτζετ James Bond, θα μπορούσαν να του δείξουν περισσότερη αγάπη 6,5/10

Tyler Rake: Extraction (2020) - IMDb δράση σαν σε βιντεοπαιχνίδι, μου φάνηκε τίμιο 7/10

Ξεκίνησα και το 6 Underground που για αρχή δείχνει ανεγκέφαλος χαβαλές
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Κατέβασα και είδα το Weird: The Al Yankovic Story. Το περιεχόμενο της ταινίας αρκετά προφανές, πρόκειται για μια ψευδή βιογραφία του Weird Al γεμάτη φανταστικά στοιχεία και υπερβολές, και ανάμεσά τους κάποια λίγα ψήγματα αλήθειας. Τη βρήκα αρκετά αστεία έως και ξεκαρδιστική σε σημεία, ο Χάρης Πότερ παίζει το ρόλο του Αλ αρκετά καλά. Προτείνεται σε φανς του Weird Al προφανώς, αλλά και σε όσους θέλουν μια ανάλαφρη κωμωδία με το περίεργο χιούμορ του Weird Al.

Επίσης με έβαλε στο μουντ να δω το UHF του 1989, στο οποίο έπαιζε ο ίδιος ο Weird Al και ο Kramer από το Seinfeld. Θυμάμαι να βλέπω ράντομ σκηνές στην τηλεόραση πριν κυριολεκτικά 25 χρόνια και είχα ξεκαρδιστεί τότε, αλλά ποτέ δεν έκατσα να τη δω ολόκληρη συνειδητά. Ίσως το δρομολογήσω για το ΠΣΚ.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Μολις γυρισα απο προβολη του "The Whale"
Μου το έβγαλε στις προτάσεις του YT. Στην αρχή σκέφτηκα ότι έχει να κάνει με Path of Exile λόγω των βίντεο με builds που έβλεπα κάποτε, αλλά σκέφτηκα να μην το προσπεράσω. Δεν το μετάνιωσα.



edit- Damn Aronofsky βλέπω, dis gonna be gud.



ΤΙ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΓΜΤΚΜ!!!!!!!!!
ΔΩΣΤΕ ΟΣΚΑΡ ΤΩΡΑ στο Μπρενταν Φρειζερ!!!

Περισσοτερες λεπτομερειες οταν συνελθω απο τη ΤΑΙΝΙΑΡΑ που ειδα.

(Σημειωση, η ταινια ειναι μαυρη μαυριλα πλακωσε αλλα ΤΑΙΝΙΑΡΑ)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
ΤΙ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΓΜΤΚΜ!!!!!!!!!

Είναι το Megusta reaction το θηλυκό Whale; Discuss εε θα πάω κι εγώ σύντομα να τη δω. Btw είδα κάτι εικόνες του Fraser, ok ευτυχώς είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ό,τι στην ταινία (τι σου κάνουν makeup και prosthetics). Και θα ήταν κρίμα γιατί έχει ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά από μλκ που πέρασε.

Και μιας και αναφέρθηκαν τα Oscar, το ξέρετε ότι το Everything Everywhere All at Once έχει 11 (!) υποψηφιότητες;
Εντάξει μου άρεσε αλλά το βρίσκω υπερβολικό, όπως και τη βαθμολογία στο imdb. Από τις καλές ταινίες δράσεις των τελευταίων χρόνων αλλά μέχρι εκεί. Επίσης καθαρά ανώτερη του Multiverse of Madness, όπως σωστά έλεγε το consensus.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ρε φοβερή ταινία. Δε μπορώ να βρω κάτι να σχολιάσω στο σενάριο,στα μηνύματα και στις εικαστικές επιλογές που να μη κινδυνέψει να εκτροχιαστεί σε σποιλερ.

Υπέροχη σκηνοθεσία, άψογη ερμηνεία του Φρέιζερ και του κοριτσιού (νομίζω είναι η τύπισσα που ακούει Kate Bush στο stranger things?),η ταινία κρατά δύο ώρες και δε κατάλαβα πως πέρασαν! Δεν κάνει κοιλιά (pun intended) ούτε σε μια σκηνή ενώ στο τέλος όλο το σινεμά μας είχαν πάρει τα ζουμια


Όσον αφορά το everything everywhere and all at once, το είχα ξαναγράψει ότι είναι από τις κωμωδίες που αξίζει να δει κανείς, γιατί εκτός του ότι είναι αριστούργημα, είναι και μια φρέσκια πνοή παρουσίασης μιας ελαφριάς ταινίας πέρα από τις low effort αμερικανιες που ακολουθούν τη πεπατημένη
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
είναι από τις κωμωδίες που αξίζει να δει κανείς
Ισχύει, το χιούμορ του φορ δε μοστ παρτ είναι καλό και ομοίως οι πιο δραματικές στιγμές. Πολύ σημαντικό, σύγχρονη ταινία σε αυτή την κατηγορία να μην σε κάνει να κριντζάρεις κάθε 10 λεπτά (ονόματα δε λέμε, υπολείψεις δε θίγουμε).
Επίσης δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλά ο άντρας της πρωταγωνίστριας είναι το αγοράκι από το Temple of Doom και το Goonies.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Επίσης δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλά ο άντρας της πρωταγωνίστριας είναι το αγοράκι από το Temple of Doom και το Goonies.

Και έγινε cast στη δεύτερη σεζόν του Loki.
 
Top Bottom