What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σε μικρές δόσεις και ως διάλειμμα από το ξύλο, όχι. Αν εξετάσεις όμως την πνευματική σου δίαιτα και αντιληφθείς πως αποτελείται 90% από junk food και 10% από ποιότητα, υποφέρεις από νοσηρή παχυσαρκία του πνεύματος.

Έχουμε πόλεμο ρε. Αδυσώπητο πνευματικό πόλεμο. Οι Ηλίθιοι εφορμούν σε όλα όσα αγαπήσαμε : τις ιδέες, την τέχνη, τον έρωτα, τη δίψα για περιπέτεια και ζωή. Η αντίσταση είναι προσωπικό χρέος του καθενός. Συνειδητή, διαρκής, καθημερινή αντίσταση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Για την ωρα, ο φιλτατος Admiral ειναι σε φαση "ολοι σας και μονος μου ρε" τσιμπαει X και συνεχιζει ακαθεκτος.

Ουυυ, ψοφάω για τέτοια σκηνικά. Δώσε μου διαφωνία και πάρε μου την ψυχή. Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι είναι λογικό να είναι πιο ευχάριστο για μένα, μια που δικαιώνομαι πάντοτε για όλα χωρίς εξαιρέσεις.

Σε μικρές δόσεις και ως διάλειμμα από το ξύλο, όχι. Αν εξετάσεις όμως την πνευματική σου δίαιτα και αντιληφθείς πως αποτελείται 90% από junk food και 10% από ποιότητα, υποφέρεις από νοσηρή παχυσαρκία του πνεύματος.

Έχουμε πόλεμο ρε. Αδυσώπητο πνευματικό πόλεμο. Οι Ηλίθιοι εφορμούν σε όλα όσα αγαπήσαμε : τις ιδέες, την τέχνη, τον έρωτα, τη δίψα για περιπέτεια και ζωή. Η αντίσταση είναι προσωπικό χρέος του καθενός. Συνειδητή, διαρκής, καθημερινή αντίσταση.

Πότε ξεκίνησε αυτός ο πόλεμος;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πιάσε το καριοφίλι, Admiral, και άσε τα πολλά λόγια. Εγώ έχω ήδη παραγγείλει το The Lighthouse σε Blu-ray (την έκδοση με το OST εννοείται) για να πιει απόψε ένα Λαγκαβούλιν στην υγεία μου ο Willem ο Dafoe και να συνεχίσει το θεάρεστο έργο του. Ελπίζω μόνο να μην τον δω να παίζει σε κανένα υπερηρωικό σκουπίδι τύπου Aquaman ή Spider-Man και με κάνει να το μετανιώσω...

Κερδάμε, αδέλφια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι ρε παιδί μου, θα ήθελα να ξέρω πότε κηρύχθηκε αυτός ο πόλεμος. Γιατί άντε, σήμερα κυριαρχούν στο box office τα σκουπίδια της Marvel και δεν αφήνουν τα αριστουργήματα της έβδομης τέχνης να αναπνεύσουν. Εγώ όμως πάω να δω το box office του 1990, όταν κυκλοφόρησε η αγαπημένη μου ταινία του Σκορσέζε το Goodfellas, και βλέπω αυτό:


Θέλετε να δούμε μερικές από τις ταινίες που έβγαλαν τα ίδια ή περισσότερα χρήματα από το Goodfellas; Προσδεθείτε:

MV5BMzFkM2YwOTQtYzk2Mi00N2VlLWE3NTItN2YwNDg1YmY0ZDNmXkEyXkFqcGdeQXVyMTMxODk2OTU@._V1_SY278_CR1,0,184,278_.jpg


MV5BNzg3NTQ4NDk5NV5BMl5BanBnXkFtZTgwNzMzNDg4NjE@._V1_SY278_CR1,0,184,278_.jpg


MV5BZjQ4YThiZGYtOWY1MC00ZDE0LTgyNmItNTc0Y2U4N2I1YzEwXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_SY278_CR1,0,184,278_.jpg

MV5BYWViOTc3M2ItZDI5Yy00OGMwLWEyYzMtNGY5NDBhMTkyZDkxXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_SY278_CR0,0,184,278_.jpg

MV5BMjMyMTIyOTc0N15BMl5BanBnXkFtZTgwODY1NTk4NjE@._V1_SY278_CR1,0,184,278_.jpg


Πότε ξεκίνησε λοιπόν αυτός ο πόλεμος; Ταξίδεψε η Marvel στον χρόνο και κατέστρεψε το σινεμά αναδρομικά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Έχει ένα δίκιο ο @Admiral δεν ξεκίνησε τώρα η παράκμα, πάντα υπήρχε γύρω μας και πάντα ήταν ακριβώς αυτό που εκθείαζε το πλήθος των ηλιθίων ή απλά αδιάφορων καταναλωτών.

Ποια είναι η διαφορά και το βλέπουμε τώρα;
Πιστεύω ότι πολύ απλά με τα χρόνια φάγαμε τα σκατά και τα καλά, ξεχάσαμε τα σκατά γιατί πολύ απλά τέτοια είναι, αδιάφορα shitcoms για να ασχοληθείς και να τα ξεχάσεις, χωρίς βάθος, χωρίς κάτι να σου αφήσουν και θυμόμαστε μόνο τις μεγάλες καλές στιγμές που ήταν μοιραίο να μείνουν στην ιστορία, αφού σου άφηναν κάτι παραπάνω από αγνή γρήγορη και πρόστυχη ψυχαγωγία για 2 ώρες.

Οπότε τώρα πολύ απλά έχουμε φρέσκα τα χάλια μαύρα που βγαίνουν και κάνουμε άμεση σύγκριση με τα καλά που βγαίνουν και βλέπουμε ότι είναι λιγότερα. Κοιτάμε πίσω, βλέπουμε μόνο τα καλά που έμειναν και λέμε "δεν τα φτιάχνουν όπως τότε", κακό πράγμα η νοσταλγία και πολύ επιλεκτική πόρνη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έχει ένα δίκιο ο @Admiral δεν ξεκίνησε τώρα η παράκμα, πάντα υπήρχε γύρω μας και πάντα ήταν ακριβώς αυτό που εκθείαζε το πλήθος των ηλιθίων ή απλά αδιάφορων καταναλωτών.

Ποια είναι η διαφορά και το βλέπουμε τώρα;
Πιστεύω ότι πολύ απλά με τα χρόνια φάγαμε τα σκατά και τα καλά, ξεχάσαμε τα σκατά γιατί πολύ απλά τέτοια είναι, αδιάφορα shitcoms για να ασχοληθείς και να τα ξεχάσεις, χωρίς βάθος, χωρίς κάτι να σου αφήσουν και θυμόμαστε μόνο τις μεγάλες καλές στιγμές που ήταν μοιραίο να μείνουν στην ιστορία, αφού σου άφηναν κάτι παραπάνω από αγνή γρήγορη και πρόστυχη ψυχαγωγία για 2 ώρες.

Οπότε τώρα πολύ απλά έχουμε φρέσκα τα χάλια μαύρα που βγαίνουν και κάνουμε άμεση σύγκριση με τα καλά που βγαίνουν και βλέπουμε ότι είναι λιγότερα. Κοιτάμε πίσω, βλέπουμε μόνο τα καλά που έμειναν και λέμε "δεν τα φτιάχνουν όπως τότε", κακό πράγμα η νοσταλγία και πολύ επιλεκτική πόρνη.

Εγώ ανέφερα νωρίτερα την δική μου εξήγηση. Ο τρόπος που ο κόσμος βλέπει ταινίες αλλάζει, οι δεινόσαυροι της βιομηχανίας αρνούνται να δουν την πραγματικότητα και, ψάχνοντας να ρίξουν κάπου την ευθύνη, στρέφονται εναντίον του δημοφιλούς ως εύκολο στόχο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Διαφωνώ Λέλο. Ορισμένες ταινίες φτιάχνονται για την ψυχαγωγία, οι περισσότερες πλέον γυρίζονται για τη διασκέδαση (και κατανάλωση).

Οι έννοιες παρότι συγχέονται δεν ταυτίζονται.
Στα ενδιαμεσα φιλτατε.
Η αληθεια ειναι οτι οι ταινιες γινονται ολο και περισσοτερο μπεργκερ.

EDIT
Δεν ειπαμε οτι προχθες ξεκινησε να βρεχει κοπρια. Το σκουπιδι επαιζε απο παλια αλλα μαντεψτε τι εγινε. Η συχνοτητα των σκουπιδιων ανεβηκε με την μαζικη εμφανιση του βιντεο (σπιτι). εβγαζαν οτι εβγαζαν απο τα τικετα και μετα, με γρηγορο ρυθμο, κυκλοφορουσαν το σκουπιδι σε βιντεοκασετα για εξτρα παραδακι. να τα λεμε και αυτα.
Αυτο που γινεται τωρα ειναι οτι το σκουπιδι-ψυχαγωγια εχει ανεβει πολυ και σε μπατζετ, για να ριχνει σταχτη στα ματια του κοσμου.
Στην ουσια τα λεφτα της ταινιας πανε στον "τοπ" ηθοποιο, στο CGI και τα ρεστα παγωτο.
Μεχρι και τα trailer ειναι ψευτικα. Εχει ανεβει και η φαση της απολαυσης, μη μου λετε ποιος παιζει γιατι θελω να απολαυσω.
Πας μετα και την πατας σαν βλαχος στην ομονοια την δεκαετια του 70 γιατι δεν σου ειπε κανενας οτι η ταινια ειναι μαπα αλλα επειδη ειχε γινει ντορος με την ταινια με τα πολλα pew pew boom boom δεν λες κουβεντα γιατι θα σε πουν ασχετο.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Μα τί ωραία πάσα μου δώσατε! Εδώ χρειαζόμανε το αείμνηστο Κουνενικό 'ΘΕΝΚ ΓΙΟΥ' μπάτον.

Μίλησα εγώ ποτέ για τσάρτς; Ανάφερα ποτέ ότι η εμπορική, μαζική επιτυχία αποτελεί κάποιο κριτήριο ποιότητας (άλλο τί ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ισχύει); Προφανώς οικογενειακές κωμωδίες όπως τα Home Alone, Kindergarten Cop και Joe And The Volcano θα τζιράρουν περισσότερο από ένα σκληρό γκανγκστερικό δράμα. Πας την οικογένειά σου όλη και τα βλέπετε πέντε φορές, όλοι χαρούμενοι. Δεν θα πας τώρα τα βλαστάρια σου να καμαρώσουν το Λιόττα με τη μύτη ανοιχτή ωσάν κρουνό στο Μπουρνάζι.

Ο Ιερός Πόλεμος (Κατά Ηλιθίων) μαίνεται από την αρχή σχεδόν της καταγεγραμμένης ιστορίας, δεν είναι τίποτε καινούριο, ούτε έγραψα πως είναι.

Μια ειδοποιός διαφορά του τώρα σε σχέση με τότε, που δεν έχει τίποτε να κάνει με την νοσταλγία : η εικονική πραγματικότητα του διαδικτύου έχει γίνει σημαντικότερη στις λαϊκές συνειδήσεις από την ίδια την πραγματικότητα. Παλιότερα, αν ήθελες να γίνεις άντρας ή γυναίκα, έπρεπε να το κερδίσεις με το αίμα σου, στο δρόμο, την πιάτσα. Αν ήσουν λουκουμάς, φλώρος και σπασίκλας, πολύ κρίμα, έμενες για πάντα στο λάκο με τα κωλοδάχτυλα.

Η ενηλικίωση ήταν μια μυσταγωγία που απαιτούσε τεράστιες υπερβάσεις προκειμένου να δημιουργήσεις το θρύλο που ήθελες να ζήσεις. Ακόμη και ο Warhol, που έκανε της μόδας τους φελλούς, δημιουργούσε. Μια ολόκληρη σκηνή από πρεζάκια, βλαμμένους, συκοφάντες και αυλοκόλακες. Όλοι αυτοί έσπαγαν τον κώλο τους για να κάνουν την υπέρβαση. Κάποιοι με μεγαλύτερη επιτυχία.

Τον αληθινό κόσμο τον κερδίζες και τον κερδίζεις με αίμα.

Τώρα οι σκουπιδέμπορες λένε πως τον κερδίζεις με λάιξ, φόλλουερς και 'τρέντινγκ' συζητήσεις μεταξύ αυνανιστών καριέρας. Ο Σκορσέζε, η πάρτη μου και κάθε άνθρωπος που κέρδισε με το σπαθί του τη θέση του στο τραπέζι, είναι κάτι περισσότερο λογικό να επαναστατεί απέναντι σ'αυτή τη Δικτατορία του Πλιάτς, τον Αιώνα του Βουτυρομπεμπέ.

Νομίζει ο άλλος πως πρόβλημα είναι να μην έχουν το αγαπημένο σου μπέργκερ στο χιπ 'ίτερι' που επισκέπτεται με τους υπόλοιπους βουτυρομπεμπέδες 'φίλους' του. Το σχολιάζει στο πόντκαστ του. Χιλιάδες λάιξ. Υπάρχει. Κάτι κάνει. Γελάει ο κόσμος.

ΥΓ Ο ηθοποιός είναι επαγγελματίας. Προφανώς θα παίξει ο Dafoe και ο κάθε Dafoe σε σκουπίδια έναντι παχυλών αμοιβών και πολύ καλά κάνουν. Αν μπορείς ν'αγοράσεις ένα εξοχικό στη Μαγιόρκα για το κάθε παιδί σου συμμετέχοντας σε μια μαλακία στον αυτόματο πιλότο, προφανώς και το κάνεις. Δεν θα τον συλλάβεις ποτέ όμως να μιλά γι'αυτά σα να είναι οτιδήποτε παραπάνω από φτηνές και απαραίτητες δουλειές για να βγει το Μπελούγκα το επιούσιο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εχει ξεφυγει λιγο η κουβεντα.
εγω τουλαχιστον δεν ειπα ποτέ οτι τα αριστουργηματα του σκορσεζε η του οποιου σκορσεζε εσκισαν στο μποξόφι, απλα στηριξα το δικαιωμα μου να τα βλεπω στοΝ σινεμά.

εντιτ: ουπς, το ειχα πολλη ωρα στο μουσκιο, εφυγα απ το πισι και δεν εδιαβασα τα ενδιαμεσα. βλεπω οτι ο μπορατσος με καλυψε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Και ο ήχος είναι ένα σημείο που το σινεμά θα κερδίζει μόνιμα και άνετα.
Όχι αν είναι κινηματογράφος Σερρών. Ο ήχος είναι αρκετά σάπιος μπουκομενος.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ρε συ Στέφανε, αυτά που λες τα ξέρουμε και τα βλέπουμε πάνω-κάτω όλοι μας.
Όμως αυτό δεν σου φτάνει, ζητάς να μπούμε στα χαρακώματα.
Και καθώς τραβάς τη γραμμή στην άμμο κι ανάβεις τη φωτιά να κάψουμε τους πάνινους bady Yoda μας, αρχίζεις τα ναι μεν αλλά.

- Εντάξει βρε αδερφέ, να φας και λίγο Wandavision που κάνει κρατς στο δοντάκι, αλλά μην ξεχνάς και τον δυναμωτικό χυλό Μπουνιουέλ μετά για να ψηλώσεις πνευματικά.

- Εντάξει, γιατί να μην τσεπώσει ο Dafoe πέντε κατοστάρικα για τρεις ατάκες στον Aquaman; Για να δει τέτοια λεφτά θα πρέπει να παίξει σε είκοσι The Florida Project, χαζός είναι;

- Εντάξει, να τον πας τον μπόμπιρα να δει το θεατρικό "Οι Πάουερ Ρέιτζερς και το Μεγάλο ΜΠΑΜ" γιατί όλοι οι συμμαθητές του πήγαν, αλλά το βράδυ θα δείτε μαζί και ένα High Fidelity να ξέρει τι τον περιμένει, εντάξει;

Η τέχνη αφενός είναι προϊόν (όπως νομίζω ότι προσπαθεί να πει και ο Admiral), αφετέρου υπάρχει για να μας δίνει αυτό που χρειαζόμαστε εκείνη τη στιγμή ώστε να μπορέσουμε να ξυπνήσουμε και αύριο.
Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Μαζικοί αφορισμοί, χαρακτηρισμοί, και πεφωτισμένοι γκουρού δεν μας σώζουν. Η δική σου αλήθεια δεν είναι και δική μου και ούτε θα έπρεπε να είναι. Επίσης, όταν τη μία στιγμή ανεβάζεις μανιφέστο για τον κλειδοκράτορα της Σκληρής Αλήθειας Σκορτσέζε και την άλλη προτείνεις Paradise PD ή το τελευταίο DLC του Valhalla, απλώς αποδεικνύεις ότι ο καθένας τελικά έχει τις δικές του "αλήθειες" και τα δικά του "σκουπίδια". Για διαφορετικές ώρες. Για διαφορετικές χρήσεις. Για διαφορετικές ανάγκες.

Το τελευταίο που χρειαζόμαστε είναι να δείχνουμε με το δάχτυλο τα "σκουπίδια" του διπλανού επειδή πιστεύουμε ότι βρωμάνε περισσότερο από τα δικά μας. Κάτι που δυστυχώς το κάνω κι εγώ ενίοτε, δεν το παίζω υπεράνω.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ο Ιερός Πόλεμος (Κατά Ηλιθίων) μαίνεται από την αρχή σχεδόν της καταγεγραμμένης ιστορίας, δεν είναι τίποτε καινούριο, ούτε έγραψα πως είναι.

Τέλεια. Άρα γιατί η πολεμική στην Marvel συγκεκριμένα ή στους superheroes γενικότερα; Πες από την αρχή "δεν γουστάρω τα blockbusters" και τελειώνει η κουβέντα εκεί. Ο Σκορσέζε γιατί ξεκίνησε τώρα να κυνηγά ανεμόμυλους;

Όσον αφορά το ευρύτερο κοινωνικό ζήτημα, φίλε και παλιότερα η κοινωνία ίδια ήταν. Η φιγούρα και το δήθεν δεν ανακαλύφθηκε με το internet, Αντί να σε ταΐζει lifestyle το Instagram στο τάιζε ο James Dean, o Μικ Τζάγκερ και ο Πέτρος ο Κωστόπουλος.

εγω τουλαχιστον δεν ειπα ποτέ οτι τα αριστουργηματα του σκορσεζε η του οποιου σκορσεζε εσκισαν στο μποξόφι, απλα στηριξα το δικαιωμα μου να τα βλεπω στοΝ σινεμά.

Και εγώ μαζί σου αλλά για να βγει η ταινία κάποιος θα πρέπει να πληρώσει, και αυτός που θα πληρώσει περιμένει κέρδος. Αν ο Σκορσέζε ζητούσε 100 εκατομμύρια μπάτζετ (όπως στο Wolf of Wall Street) τα studios θα έκαναν ουρά. Ζήτησε τα διπλάσια. Έγκυροι αναλυτές του χώρου έχουν πει ότι για να ρεφάρεις σήμερα με μια ταινία χρειάζεται να τριπλασιάσεις το μπάτζετ σου στο box office. Άρα με 200 εκατομμύρια θες 600 για να ρεφάρεις. Όχι να βγάλεις κέρδος, να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Η πιο επιτυχημένη ταινία του Σκορσέζε συγκέντρωσε λίγο κάτω από 400. Άρα εσύ αν είσαι επικεφαλής του στούντιο, ποντάρεις τόσα χρήματα με συντριπτικές πιθανότητες να μπεις μέσα;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
θα το συζητησωμε, εγω κι ο μαρτυ και θα τον πεισω να καμει τα 200 που ζηταει, 140.
παντα με την προυποθεση οτι οι εγκυροι αναλυτες του χωρου ξερουν τι τους γινεται (για να το λες σε πιστευω, ωστοσο).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
θα το συζητησωμε, εγω κι ο μαρτυ και θα τον πεισω να καμει τα 200 που ζηταει, 140.
παντα με την προυποθεση οτι οι εγκυροι αναλυτες του χωρου ξερουν τι τους γινεται (για να το λες σε πιστευω, ωστοσο).

Δεν το ξέρω προφανώς από πρώτο χέρι αλλά έχω ακούσει το ίδιο νούμερο από διάφορα άτομα του χώρου.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Έκανε ο Ναύαρχος σοβαρό 'Κυριακάτικο' νήμα, πάω εκεί να συνεχίσω τη μανούρα μου.

#ΚαλόςΛουκουμάςΟΝεκρόςΛουκουμάς
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ολες οι ταινιες χορευουν με το ρισκο. Δεν χρειαζεται να ειμαστε ορκωτοι λογιστες για να καταλαβουμε οτι ο λογος που μειωνονται οι ταινιες τυπου Σκορσεζε, ειναι το μικροτερο ρισκο αλλα το τιμημα το πληρωνουμε εμεις.
O Dafoe ειναι επαγγελματιας ηθοποιος και βγαζει το ψωμακι του απο τους ρολους που του προσφερουν.
Θα ειμαστε λιγο ακυροι εαν τον κρινουμε για τους ρολους που δεχθηκε. Την δουλεια του κανει ο ανθρωπος και τετοιοι ρολοι του δινουν την οικονομικη δυνατοτητα να μπορει να δεχθει ρολους που θα γουσταρει, αλλα δεν θα του γεμισουν την τσεπη. Οι αλλοι ηθοποιοι, της πλεμπας, τι σοβαρο ρολο να περιμενουν; Εκτος και αν νομιζει καποιος οτι η Gal Gadot ειναι υποκριτικο ταλεντο γιατι εχει βυζους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εντάξει τώρα Λέλο το γάμησες, είπαμε ο καθένας έχει την Αλήθεια του, αλλά βύζους η Gadot έχει μετά από πέντε ώρες μακιγιάζ και σαρανταπέντε μάστορες και εξήντα μαθητάδες στο post-production.
 
Top Bottom