What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Ποιος θα το περίμενε ότι θα είχαν ακόμη χειρότερες ιδέες από τον σιδερόφρακτο Peyo από τα Lidl... Άλλες εποχές βέβαια για να είναι άμεσα συγκρίσιμα τα concept.

Θα έπαιζα πάντως ένα σοβιετικό μπίτζι θρι από την περεστρόικα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ευτυχως το χω στο μουσκιο να ωριμαζει...
οκ, καπως ζενέρικ το κέιμ, το ξεραμε αυτό, αλλά το κονκλούζο μετρησε γερά:


ωπα, πολυ γυμνο το ποστ. ας βαλω και ενα μικιμάο

17876.jpg
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Δύο σημεία που θέλω να σταθώ

The writing is concise and to the point, which already makes it much better than in Pillars of Eternity.
Εμ, όχι; Για μένα το γράψιμο σε ένα rpg είναι σημαντικό να συμπληρώνει ιδανικά την εικόνα, να σε ταξιδεύει.
Το γράψιμο στο Pillars φαινόταν ότι προερχόταν από επαγγελματίες writers, που επιπλέον έχουν για πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά.
Στο Μπλακ Κάιζερ (Τσιφς) αμφιβάλλω και για τα 2. Δεν είναι ότι είναι κακό, αλλά είναι πεζό και άγευστο (ακόμα και η "στρατολόγηση" των companions έμοιαζε εντελώς διαδικαστική).

But then again, wasn't the world in the first Baldur's Gate rather generic too?
Μπορεί, αλλά χρυσή μου (υποθέτω, δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος στην εποχή μας), το BG δε σε έπιανε από το χεράκι. Σε άφηνε να ανακαλύψεις δύσκολα encounters, ενέδρες, μέρη στα οποία δεν έπρεπε ακόμα να πας, και γενικά να φας τα μούτρα σου βλ. Ogre Mage, Bassilus, Sword Spiders κλπκλπ. Είχες πάντα αυτή την ανησυχία τι κρύβεται πιο πέρα. Το να βρεις γρήγορα συντρόφους και κάποιο πανδοχείο να ξαποστάσεις και να ανεφοδιαστείς. Την ανησυχία αν δε βρει το παγιδευμένο σεντούκι ο thief και φας το δηλητηριασμένο βέλος. Να σε δει κάποιος από τις παρυφές της ομίχλης του πολέμου και να σκάσουν μύτη οι φρουροί. Στο Black Geyser σε αυτές τις 4-5 ώρες που αφιέρωσα, πότε δε βρέθηκα σε δύσκολη θέση, μέσα στο πρώτο δίωρο είχα φουλ ομάδα, όλοι lvl3. Κάπου πάτησα και μια παγίδα που μου καψάλισε λίγο τα @@. Και; Είναι σαν να φοβόντουσαν οι devs μην τυχόν απομακρύνουν παίκτες που δεν είναι συνηθισμένοι σε τέτοια (τυχαίο ταγκ @maladroid).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
1. ουτε εγω εχω πρωτη γλωσα τ αγγλικα, χοχοχο.
facepalm.png

σε μια πιο σοβαρη σημειωση, παιζω τωρα γκοθικ οντυσυ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ τι παει να πει αυτο. απ τ αγγλικα του τρανσλέιτο μαντευω τι θελει ΙΣΩΣ να πει ο ενπισής. επισης δεν περιμενω πλεον και ειδικα απο ενα τετοιο κειμ σαν το καιζερ τσηφς το σεκοντ καμινγκ σε ιστορια και σεναριο. αμα θελω τετοιες κορυφωσεις, θα επενδυσω στο bgdos3 ας πουμε, υπαρχουν επιλογες.

2. τέλεια. θα το παιξω σολο ο μονοχνωτος. τι να τους καμω τους κομπανιονς?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Kαλά ναι, δε θέλω να είμαι υπερβολικά αυστηρός μαζί του, άλλωστε για indie παραγωγή από ένα μικρό στούντιο πρόκειται και ίσως είχα υψηλές προσδοκίες επειδή είχε ξεφυτρώσει στο kickstarter σε μια περίοδο που το ένα καλό rpg διαδεχόταν το άλλο. Αλλά από όσα είδα, πάει πιο κάτω στο backlog μετά από Wasteland 3, Pillars 2, OS 2 κλπ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Το ρίξανε τα παιδιά στο δισκορδ αλλά ας υπάρχει κι εδώ:

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ρηλήζ ντέιτ για το μπροκεν ροουντς. περιεργως, μ ενδιαφερει σχεδον ζωηρά, αν και εχει 2 σπουδαια ελαττωματα, ειναι ποστνιουκλήα ΚΑΙ τιμπί μαζι. αλλά μου βγανει κατι απο ελίζιο κι εχει κι ενα ωραιο περιεργο μοραλ κομπας-κατι συστημα, που μ εξιταρει.

tl/ds : 14/11/23




έντι: βανω κι αυτο το βιδεο, γιατι δεν το χα προσεξει κι επειδη ξευρω οτι εχουμε πολλους ειρηνιστάς αναμεσα μας...

 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
ρηλήζ ντέιτ για το μπροκεν ροουντς. περιεργως, μ ενδιαφερει σχεδον ζωηρά, αν και εχει 2 σπουδαια ελαττωματα, ειναι ποστνιουκλήα ΚΑΙ τιμπί μαζι. αλλά μου βγανει κατι απο ελίζιο κι εχει κι ενα ωραιο περιεργο μοραλ κομπας-κατι συστημα, που μ εξιταρει.

tl/ds : 14/11/23




έντι: βανω κι αυτο το βιδεο, γιατι δεν το χα προσεξει κι επειδη ξευρω οτι εχουμε πολλους ειρηνιστάς αναμεσα μας...


Α? Το έχω κιόλας wishlist και μάλιστα στο gog? Σωραίος.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438


Όταν το είδα νόμιζα ότι επρόκειτο για κάνα σένιο repack του αυθεντικού ( OG ) Wizardry ( μαζί με Ultima, Might & Magic, και SSI D&Ds οι BIg 4 των CRPGs ). Αλλά είναι remake. Μπήκε στην Wishlist και βλέπουμε.

EDIT: Σύμφωνα με το PC Gaming Wiki, τρέχει πάνω στον κώδικα του αρχικού Wizardry, κάπως σαν GUI.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
Ναι φαινεται ποπα! Βγηκε σημερα σε στημ και γκογκ ως ΕΑ με αναμενομενη εξοδο το τελος του 2024...οποτε εχει ψωμι ακομη
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Πολύ άκυρη/αναπάντεχη ανακοίνωση.

Εικαστικά είναι λίγο σα mobile game βέβαια, αλλά υποθέτω πως είναι 90 εκατομμύρια% αναβάθμιση σε σχέση με το text-based πρωτότυπο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Μοιάζει με mobile game φτιαγμένο με assets (κάτω ράφι πιθανότατα) από το μαγαζάκι της Unity. Σόρυ νοτ σόρυ γκάιζ.
εντιτ-με πρόλαβε για μιλισέκοντς ο αιδεσιμότατος. Καλά σίγουρα παίζεται πιο άνετα από το παλιό...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Το PC port του αρχικού Wizardry είναι PC-booter δισκέττα με CGA γραφικά, ήχο τα μπιπ του PC Speaker. Τι μου λέτε τώρα ρε παίδες; Είναι η μέρα με την νύχτα.

Δεν λέω να το προτιμήσετε αν δεν έχετε όπως ο υποφαινόμενος, κάλο στον εγκέφαλο και ασχολείστε με παιχνίδια που βγήκαν πριν ο πατέρας σας γνωρίσει την μάνα σας, αλλά εγώ θα το έχω στο νου μου.

ΕΛπίζω να είναι τίμια προσπάθεια, και αν πάει καλά, να βγάλουν όλα τα Wizardy μέχρι και το 5. Αν πάει πάρα πολύ καλά και θέλουν να ασχοληθούν και με τα υπόλοιπα, ακόμα καλύτερα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,929
Ναι ρε, αλλα κρατα λιγο μικρο καλαθι, καθως το ιστορικο των παιχνιδιων που εχει αναστησει αυτη η εταιρεια εχει στη καλυτερη περιπτωση κανα 70αρι % θετικα σχολια και φαινονται meh
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Να το ξεκαθαρίσω: Σπάνια αγοράζω παιχνίδι full price.
Νομίζω η τελευταία full price αγορά ήταν το Remaster των Command & Conquer.
Από εκεί και πέρα, περιμένω όπως είπα. Υπάρχουν πολλά ακόμα παιχνίδια στην Wishlist.
 
Top Bottom