What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Δεν καπνίζω, οπότε εννοείται RTWP (aka το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΧΗΣ ΕΒΕΡ), όπως το ήθελαν οι δημιουργοί, χωρίς mods cheats κλπ. Αν θέλετε ΤΒ παίξτε κάνα Heroes, έχετε μπλέξει τα genres!!
:trollface:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

"Dark Fantasy, Narrative-Driven, Turn-based open-world RPG"

Βασίζεται στο ομώνυμο Board Game που χρηματοδοτήθηκε με κοντά 5 εκατομμύρια (!) στο Κιξτάρτερ πριν 2 χρόνια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Wishlisted. Το επιτραπέζιο το 'χω σταμπάρει πριν λίγους μήνες και το λιγουρεύομαι όπως ο νηστικός λύκος τη στάνη. Αυτή η τιμή όμως (ειδικά αν πηγαίνεις για πλήρες πακέτο).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ξερω, αν εχει ποσταριστει κατι σχετικα με το παιγνιδι, ειναι πιθανον. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν μπορω να το ποσταρω στο κλικικλικι θρεντ, γιατι: μαμημενο tb... τελος παντων, επειδη κατα (μεγαλο) βαθος σας αγαπω, αντε δειτε για να ειστε σε επιφυλακη..

Realms Beyond: Ashes of the Fallen

το πληρες ονομα του γκειμ, ειχε βγαλει 120.000 γιουρος καπου στο τελος του 18 στο κικστάρτε. παρτυ, μαμημενο tb, rules 3.5e, και εμφανως θυμιζει bg και ειναι πανεμορφο. ρηληζ ντειτ, λεγανε 2019, αλλά δεν το βλεπω ουτε μεσα στο 20.
λυσαξτε, κνώδαλα:

RB_CombatBeta_01.jpg


RB_CombatBeta_05.jpg



23049f9c8b5582912cd1efcccbc8d268_original.jpg

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ χαρτης, μερακληδικος... κριμα, γαμωτο.
ειπα για το μαμημενο τιμπί?? νομιζω κατι ανεφερα...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Πρέπει να δείτε τι γίνεται στο discord και στο steam forum του Realms Beyond.
Ο άμεσος στόχος έχουν πει ότι είναι η κυκλοφορία μιας combat beta μέχρι το πρώτο μισό του '20, και... early access release στο τελευταίο τρίμηνο του '20. ή κάτι παρόμοιο. Οι ειδικοί προβλέπουν full release κάπου στα μέσα της δεκαετίας.
Φήμες λένε ότι κάθε φορά που κάποιος βρίζει τους devs ή ρωτάει την release date, το παιχνίδι γίνεται aytodelay. Άλλες φήμες λένε ότι το Realms Beyond και το Black Geyser έχουν τους ίδιους developers.
Μέχρι στιγμής οι φήμες αυτές δεν έχουν επιβεβαιωθεί, αλλά ούτε και απορριφθεί.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εντάξει, δεν είναι και οι πιο δραστήριοι όσον αφορά την επαφή τους με το κοινό. Διάβαζα τις προάλλες στο discussion του steam μια συζήτηση από το καλοκαίρι που συνεχίζεται μέχρι σήμερα για το ότι είναι εξαφανισμένοι. Εμφανίζεται ένας dev και τους προσκάλεσε στο discord. Δεν γίνονται έτσι οι δουλειές. Και επίσης, τι νέα μόδα είναι αυτή με το discord που το προτιμούν περισσότερο κι από το κατάστημα που θα πουλήσουν το παιχνίδι τους? Και δεν μιλάμε για το epic, για το steam μιλάμε, την (κακώς :p ) μεγάλυτερη gaming πλατφόρμα.
Μ' αυτά και μ' αυτά προσωπικά το έχω ξεγραμμένο το παιχνίδι. Αν (μεγάλο αν) κυκλοφορήσει, εδώ θα' μαστε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
δεν ξερω, αν εχει ποσταριστει κατι σχετικα με το παιγνιδι, ειναι πιθανον. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν μπορω να το ποσταρω στο κλικικλικι θρεντ, γιατι: μαμημενο tb... τελος παντων, επειδη κατα (μεγαλο) βαθος σας αγαπω, αντε δειτε για να ειστε σε επιφυλακη..

Realms Beyond: Ashes of the Fallen

το πληρες ονομα του γκειμ, ειχε βγαλει 120.000 γιουρος καπου στο τελος του 18 στο κικστάρτε. παρτυ, μαμημενο tb, rules 3.5e, και εμφανως θυμιζει bg και ειναι πανεμορφο. ρηληζ ντειτ, λεγανε 2019, αλλά δεν το βλεπω ουτε μεσα στο 20.
λυσαξτε, κνώδαλα:

RB_CombatBeta_01.jpg


RB_CombatBeta_05.jpg



View attachment 164

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ χαρτης, μερακληδικος... κριμα, γαμωτο.
ειπα για το μαμημενο τιμπί?? νομιζω κατι ανεφερα...

Που την θυμήθηκαν την 3.5? Ας την έκαναν σε Pathfinder τουλάχιστον.
Anyway, δεν το παρακολουθώ την παιχνίδι αλλά από αυτά που λέτε, μάλλον θα έχει βγει η 6η μέχρι να τελειώσει
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
@mike299
Δεν φαντάζεσαι, αυτό και το Black Geyser είναι τα πιο χοτ ανέκδοτα αυτή την στιγμή στον crpg χώρο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Το Realms beyond δεν το έχω παρακολουθήσει από κοντά, αλλά το Black Geyser γιατί ανέκδοτο...; :unsure:
Από το kickstarter:
Estimated delivery - August 2019
Last updated - December 28, 2019

Να θυμηθούμε αντίστοιχες καθυστερήσεις σε άλλα μεγάλα rpg από crowdfunding;
Και μιας και το αναφέραμε, το τελευταίο βίντεο από το παιχνίδι



Δεν θυμάμαι τι υποσυστήματα χρησιμοποιεί (σίγουρα όχι DnD) αλλά η αίσθηση της μάχης και ειδικά το UI τα λες και κάτι παραπάνω από tribute στα Pillars. Θέλω πάντως να δω πως θα έχουν υλοποιήσει το μηχανισμό του Greed που επηρεάζει τον κόσμο και τους npcs.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Γιατί έκαναν update ανά 4μηνο-5μηνο μ.ο κάπου εκεί. Τέλη Μαρτίου έχουν πει ότι θα κυκλοφορήσει backer beta, οπότε σίγουρα θα δούμε περισσότερο gameplay από streams/youtubes.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Έβγαλε το RPS πριν λίγες μέρες μια λίστα με "Τα Τοπ 50 RPG που μπορείς να παίξεις στο PC".


H κορυφαία 5άδα είναι:
  • 1. Divinity: Original Sin 2
  • 2. Dark Souls
  • 3. The Witcher 3
  • 4. Mass Effect 2
  • 5. Dragon Age: Origins

Αξιοπρεπής λίστα, χωρίς να λείπουν οι κλασικές ανεξήγητες κατσιβελιές.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Που είναι η λίστα του Codex; :giankos:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

a5BkfjD.png
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Έχω ενστάσεις για την υψηλή θέση του Mass Effect 2 σε πολλές από αυτές τις λίστες. Οι καλογραμμένοι χαρακτήρες και η suicide mission είναι πολύ θετικά στοιχεία αλλά ρε φίλε το παιχνίδι αυτό καθεαυτό είναι ένα cover shooter με εντελώς επιφανειακά στοιχεία RPG.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Γενικά δεν είμαι πολύ μεγάλος παίχτης των RPG, αλλά τελείωσα πριν λίγο καιρό το Pillars of Eternity και νοιώθω ένα κενό... Πραγματικά έχω πολύ καιρό να παίξω ένα παιχνίδι και να το τελειώσω και μετά να μου λείπει η όλη φάση που έζησα (είχα και τρελό παρεάκι :p με τα σούργελα που μάζεψα για party) τελευταία φορά που το έπαθα αυτό ήταν με το DAO.

Μάλλον πρέπει να τσιμπήσω και τα DLC και το ΙΙ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
νιτρο παίζεις σίγουρα τα dlc και το 2. αλλά μετά κοιτάς και τα 2 original sin που είναι παιχνιδαρες. ριξε και κάνα βλέφαρο επιτέλους σε αυτό το wasteland 2 μιας και πλησιάζει το 3 σιγά σιγά.

ναύαρχε συμφωνώ πραγματικά. αν και τα διασκέδασα τα mass effect.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812

a5BkfjD.png

Με χαροποιει ότι έχω παίξει πολλά από την λίστα :)
Με στεναχωρεί που δεν τα έχω παίξει ΌΛΑ :cry:
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Η λίστα μου έφερε γλυκές αναμνήσεις.
Ultima underworld, το πρώτο rpg που έπαιξα ποτέ. Τα αγγλικά μου ανύπαρκτα, θυμάμαι χαρά που είχα κάνει όταν από μια τρύπα μεταφέρθηκα από το level 7 στο 13 και νόμιζα ότι είχα βρει μυστικό και πέρασα 6 πίστες μαζί ☺
Ιδέα δεν είχα που είχα μπλέξει 😅
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Και κάπου εκεί συνειδητοποιείς πόσο δύσκολο είναι να κρατήσεις επαφή με όσα θα ήθελες. Οπότε επιλέγεις μόλις έρθει η ώρα για RPG να παίξεις πάλι Kingdom Come
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
The Dark Eye: Book of Heroes
γερασα και δε με βοηθα η μνημη, νομιζω κατι εχει ειπωθει γι αυτο. σαν μομπιλοπαίχνιδο μου φαινεται, δε βλεπω πολυ βαθος, αλλά για μας τους νιουμπάδες, μια χαρα.. ειχαμε λατρεψει και τα ντρακενσανγκ, οπότε κερδιζει κι ενα ποντο απο κει.
2 τρειλερς, το ενα προσφατο.



 
Top Bottom