What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
οτι και να λενε τα και καλα κουλ αγόρια του κοντεξ, ο τροπος που παρουσιαζε τα νεα το γουώτς, ηταν ακριβως ο τροπος που με βολευε και προσωπικα θα μου λειψει.

αν και δεν πιστευω οτι θα κλεισει τελικα. περισοτερο μου φανηκε σαν κινηση: "ελατε καποιος να το παρετε, γιατι βαρεθηκα".
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
In other news, ανακοίνωσε πως παύει σύντομα τη λειτουργία του το RPGWatch, ένα αρκετά ιστορικό site στην ειδησεογραφική κάλυψη των RPG, και τρόπον τινά αντίπαλο δέος του... αρκετά πιο παραβατικού, RPG Codex.

Ιδού το thread περί κλεισίματος του σάιτ...


...και ιδού το ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΙΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ thread που άνοιξε για το θέμα στο RPG Codex.

Εάν κλείσει το reseterra, τι θα κάνουν δηλαδή? Θα γεμίσουν άσπρες πιτσιλιες το background του codex?
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχω πάνω από δέκα χρόνια να μπω, αλλά το χρησιμοποιούσα ακόμα σαν Steam curator. Δεν έχω νιώσει Χριστό από τα περί trannies κλπ, αλλά από το Codex αναδύθηκε μια βοθρίλα είναι η αλήθεια. Από αυτό το μοναδικό thread που τσέκαρα τουλάχιστον.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Παλιότερα το επισκεπτόμουν συχνά αλλά πριν την είδηση, οφείλω να παραδεχτώ ότι είχα ξεχάσει την ύπαρξη του. Κακώς, γιατί έχω μια ευχάριστη ανάμνηση από την ποιότητα των ειδήσεων του. Δεν ξέρω πως έγραφε τα τελευταία χρόνια.
Για εμάς τους φίλους των RPG πάντως, είναι μια αρνητική είδηση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Στενοχωρήθηκα λίγο με τα νέα. Κι εγώ παρόμοια περίπτωση με τον Μιτσάκο, πάει αρκετός καιρός που τσέκαρα τακτικά νέα από εκεί. Πρέπει να διάβαζα για dev diaries από Witcher 3 και DA Inquisition τελευταία φορά οπότε είναι αρκετά χρόνια.
Σε κάποια φάση πριν 2-3 χρόνια έφαγα φλασιά και τους θυμήθηκα, αλλά ήταν όπως τους είχα αφήσει (όντως όπως λέει ο admin τους, έπρεπε να γίνει μια αναβάθμιση στην πλατφόρμα τους α λα Rpgfan - μπήκα τσέκαρα όταν το ανέφερε κάποιος εκεί - το οποίο κάποτε είχε σχεδιασμό όπως το Gamebanshee, δηλαδή εντελώς 00's και παρωχημένο).

Μάλλον ένα συνδυασμός περιορισμένου χρόνου-RL υποχρεώσεων, αύξησης backlog και έκρηξης YT gaming καναλιών οδήγησαν στο να αραιώσω τις επισκέψεις μου, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του site ή κάτι τέτοιο.

Το Codex από την άλλη, πέρα από τις "100 καλύτερα rpg" λίστες που έφτιαχνε κάποτε (άραγε το κάνουν ακόμα) και είχαν κάποια αξία, δε βρίσκω κανένα λόγο να ασχοληθώ. Καλά και παλιά δεν ήταν το forum που θα μπορούσες να κάνεις για ώρα μια ήσυχη και σοβαρή κουβέντα για rpg, αλλά πλέον έχει ξεφύγει από τα πλαίσια του politically incorrect και του χαβαλέ, προς την καφρίλα, το εφηβικό edginess και το cringe.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ειναι πολλα χρονια που επισκεπτομαι το site, αν και εγω τα τελευταια χρονια εχω αραιωσει τις επισκεψεις μου. Κριμα, πολυ κριμα
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το βιβλιαράκι με τα καλύτερα RPGs του RPGCodex είναι η μεγαλύτερη συνεισφορά του και αντισταθμίζει όλη την τοξική δυσοσμία που αναδύεται από το forum τους.

Βέβαια το thread το διάβασα και ομολογώ γέλασα αρκετά με την καφριλα τους, αλλά μέχρι αύριο θα το έχω ξεχάσει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Αυτό λες;



Δε νομίζω ότι είχε συνεισφορά το Codex.

edit- ok το έψαξα λίγο και, αν κατάλαβα σωστά, πρέπει τον Φελιπέπε (sic) να τον βοήθησαν μερικοί χρήστες από το Codex.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Νομίζω ήταν ξεκάθαρη πρωτοβουλία του Codex ή τουλάχιστον η συνεισφορά του ήταν διόλου αμελητέα. Έχει και καινούργιο update για να βάλει πρόσφατους παιχνίδαρους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ο ιδιος ο φελίπε λεει οτι η ιδεα του βιβλιου ξεκινησε απ το τοπ 70 του κοντεξ. δηλαδη αυτη ηταν η αφορμη για να σκεφτει να φτιαξει το βιβλιο. δεν ξερω αν συχναζει στο κοντεξ η αλλού, αλλά στα ανόουλετζμεντς, στο σπεσιαλ θενκς συγκεκριμενα, εχει πρωτα πρωτα το κοντεξ και το γουωτς.

σε άλλα νεα, τι θα πει καλοι μου αθρώποι παρωχημενο? μας βολευει? αυτο νομιζω πρεπει ναναι το πρωτο, μη σου πω το μονο, κριτηριο. ισα ισα, πολυ πολυ μοντερνο στα ματακια μου ειναι οταν σ αφηνει να γλιτωσεις κλικς και χρονο. αρχικα εβλεπες μονο τον τιτλο του αρθρου αριστερα πανω, αν ηταν κατι ΑΔΙΑΦΟΡΟ οπως jrpg η τιμπί αρπιγκί ας πουμε 🙃, προχωρουσες. αν σε ιντριγκαρε ο τιτλος εβλεπες μ ενα κλικ την περιληψη του αρθρου, που ΠΑΝΤΑ ειχε καποιο σχετικο βοηθημα σε μορφη βιντεο. κι αν σ ενδιεφεραν και οι αποψεις του κοζμου, εκανες αλλο ενα κλικ και διαβαζες και τα κομεντς.
ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΕΝΑ, μαζεμενα, περιεκτικα, με μια λεξη γαμάτα. μπηκα στο αρπιγκιφαν και χαόα. στο γουωτς δεν εμπαινα απο συνηθεια, εμπαινα γιατι ειχε οτι χρειαζομουν. ασε που, με την ελαχιστη εμπειρια μου ως κέιμερ και αναγνωστη, δεν φαινοταν να τα παιρνει απο εταιριες και ξαναάσε που καλυπτε και κατι αρπιγκιά που τα χε ξεχασει κι ο δημιουργος τους.

θα λειψει, αν κλεισει, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη, οχι για λογους αναμνησεων κ γκλόρι ντεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ψιλοασχετο με το θεμα, αλλά οχι οφτοπικ (ωπα, πως κι ετσι χειρομαλαχτη μου?? ολα καλα, μπρο? δεν σε βλεπω πολυ καλα σημερα...) να θυμισουμε οτι η βιβλιαρα που ανεφερε ο νορθλάτε εχει βγαλει προσφατη βερσιον τον φεβρουαριο του 22. νομιζω το χαμε ξαναγραψει τότε, αλλά κι ενας δυο που δεν το ειχαν προσεξει να το δουν τωρα, ευτυχημα ειναι. ΑΠΟΚΤΗΜΑ.

Προφανως υπεροχη προσθηκη σε βιβλιοθηκη κέιμερ, και με φρη νταουνλοουντ (μπραβο στον φίλιπα) για οσους δεν εχουν τα όβολα να το αγορασουν. ιδού:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
σε άλλα νεα, τι θα πει καλοι μου αθρώποι παρωχημενο?
Πάει να πει ότι μπαίνεις από το κινητό και δεν βλέπεις τίποτα. Δεν είναι responsive.
Πάει να πει ότι μπαίνει ο καινούργιος και άβγαλτος και ξενερώνει. Ξεχασμένο από τα 90s...
Πάει να πει ότι μπαίνει ο άλλος να ανεβάσει άρθρο και πρέπει να μελετήσει νεκρονόμικον πρώτα για να τα καταφέρει.
Πάει να πει ότι μπάρμπα σε πάτησε το τρένο της προόδου όπως πάτησε το Pcmaster, το site και το forum που είχαν τρελή προοπτική και φόρα που δεν αξιοποιήθηκε ποτέ, γιατί... δεινόσαυροι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
σε άλλα νεα, τι θα πει καλοι μου αθρώποι παρωχημενο?
Το παρωχημένο πήγαινε στο πως ήταν - και σε κάποιο βαθμό είναι ακόμα - το GB (ειδικά στα reviews, μακρόστενο wall of text, καθόλου εικόνες κλπ. που το καθιστά κουραστικό στο διάβασμα - τυχαίο παράδειγμα) και το πως το RPGFan με παρόμοιο design έγινε πιο ξεκούραστο - τυχαίο παράδειγμα

Γενικά κουτάκια, παρακουτάκια, λίστες η μία πάνω στην άλλη δεξιά-αριστερά, tetris από widgets, too much info και γενικά οτιδήποτε θυμίζει σελίδα αγγελιών και στήλες από μνημόσυνα εφημερίδας = παρωχημένο. Συν αυτά που ανέφερε ο Nitro (πολύ σημαντική η προσαρμογή των σελίδων του site και σε κινητά/tablets).

Και ναι, αν θες και το RPGWatch φαινόταν παραμελημένο και με design άλλης εποχής. Ακόμα και οι διαχειριστές το αναγνώρισαν αυτό και ίσως να είναι ένας από τους λόγους που δεν παρατηρούσαν αύξηση των χρηστών τα τελευταία χρόνια.

Για τα εγχώρια δεδομένα βλ. τσαρδί gaming αχέμ ογκόλιθου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
- εγω μιλησα για μενα. αμα εισαι κινητοεξαρτημενος και στημντεκάς παρε το ρισκο σου. ΤΑ ΚΕΙΜΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΙΤΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ σε Ο Θ Ο Ν Ε Σ πισιών.
- ο καινουριος κι ο αβγαλτος καλα θα κανει να μην ξενερωνει και να μαθει να λατρευει τα 90s. πρωτα και κυρια γιατι τοτενες βγηκαν τα γκρειτεστ αρπιγκίς. λιγη ναφθαλινη δεν πειραξε ποτές.
- μπαρμπα να σε πουν τα κομενακια που φλερταρεις ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ στον δρομο καθε μερα.

ενταξει ειμαστε? ενταξει ειμαστε (περναω φαση τακαρου τσουκαλα, σχωρα με νιτρε).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
αδαν ειναι προφανες οτι εχουμε αλλη ματιά στα πραματα και δεν ειναι καθολου κακο. εγω (μπορει να ναι ζωδιακο το θεμα, και μπορει να μαι κι ο μονος στον πλανητη, αλλά) εξακολουθω να βλεπω ακομα και στα παραδειγματα που ποσταρες καλυτερο του gb, αν και στο ποστ μου μιλουσα για το γουωτς.
και τωρα που εγραψα για τελειως διαφορετικη ματια, θυμηθηκα ποσο ειχες καραφλιασει οταν εγραψα κάποτες οτι το ταιτα κουέ εχει καλυτερα γραφικα απ το γκρί ντώ... :LOL::LOL:
σορυ, τι να κανουμε? το πιστευω ακομα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ναι οκ και εγώ σε PC προτιμάω να κάθομαι να ενημερώνομαι, και πρόσφατα άρχισα να τσεκάρω youtube videos για ότι θέλω να μαθαίνω, και πάλι με το ζόρι γιατί προτιμάω τα γραπτά, αλλά...

adult life.
Όταν είμαι αναγκασμένος να τρέχω όλη μέρα και η μόνη στιγμή χαλάρωσης να διαβάσω τίποτα είναι στην χέστρα ή όταν αράξω μισή ώρα στο μπαλκόνι ή στο κρεβάτι ή στον καναπέ, τι έχω πάντα μαζί να τσεκάρω;
Το κινητό μου, ακόμα και το τάμπλετ βαρύ μου φαντάζει μετά τα τρεξίματα της ημέρας (άσε που είναι τριμπουρδέλο από τότε που χάριζε ο Σαμareass το 2015 και δεν την παλεύει)

Όταν κάτσω στο πισάκι μου χαλαρά επιστρέφοντας σπίτι, που πλέον είναι τύχη αν συμβεί 1-2 φορές την εβδομάδα (και δεν έχω καν παιδί ακόμα...) δεν θα κάτσω να διαβάσω sites, θα κάτσω να παίξω κανά παιχνιδάκι να ξεχαστώ λίγο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ψιλοτρολαρισμα ηταν. αλλιμονο, δεν κρινω. ο καθεις οπως βολευεται κι οπως/οπου τον οδηγουν οι συνθηκες της παλιοζωής, μπαρμπα νίτρε.... golxlfR.png
:LOL::LOL:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Btw η κατανομή των σχολίων στο Codex

oL9bSjC.png
 
Top Bottom