What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Αν μιλάμε για IDE και BGE, το πιο εύκολο class για solo είναι ο Sorcerer, πιστεύω. Εκ του ασφαλούς όμως, γιατί Cleric ή Druid δε δοκίμασα. Αλλά θεωρώ ότι τα Summons του Sorcerer αρκούν.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Και κάτι ακόμα σχετικά με τα D&D παιχνίδια, για τους μάγους. Σε όλα τα παιχνίδια των κανόνων αυτών οι μάγοι χρειάζονται rest για να ανανεώσουν τα spells τους;!! Όταν το πρωτοδιάβασα, μου φάνηκε απίστευτο! Δηλαδή δεν έχουν mana που ξοδεύεται και αναπληρώνεται με potions (όπως στα κανονικά RPG); Έτσι, αν δεν ξεκουραστεί και τελειώσουν, στις μάχες δεν κάνει τίποτα πια;!!! Και μόνο που το γράφω, μου φαίνεται ακόμα πιο απίστευτο!!! Μόνο το Neverwinter Nights έπαιξα απ' τα παιχνίδια του είδους (πριν πάνω από 10 χρόνια) και δεν το θυμάμαι να είναι έτσι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Κι όμως έτσι ήταν.
Ντουντ ακόμα και σε πολλά γιαπωνέζικα rpg - με πρώτο και καλύτερο το FF - έτσι λειτουργεί η αναπλήρωση των spells.
Τo mana ανέκαθεν ήταν μηχανισμός των action rpg.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Κι όμως έτσι ήταν.
Ντουντ ακόμα και σε πολλά γιαπωνέζικα rpg - με πρώτο και καλύτερο το FF - έτσι λειτουργεί η αναπλήρωση των spells.
Τo mana ανέκαθεν ήταν μηχανισμός των action rpg.
Πραγματικά καθόλου δεν το θυμάμαι. Και μάλιστα, σύμφωνα με το αρχείο που κρατάω, είχα και half-elf sorcerer! Απορώ πώς έπαιζα! Μήπως έπαιζα πιο πολύ με staves, παρά με spells! Εδώ και καιρό καλοβλέπω την ΕΕ και τα άλλα modules που πωλούνται και δεν το αποφασίζω...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
NWN είχες rods με άπειρo spell, ίσως για αυτό δεν το θυμάσαι, πάντως δεν είναι τόσο τραγικό.

Εγώ είχα τα σπέλια μου, είχα και μια βαλίστρα να βροντάω από μακριά.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
To rest το κάνεις όσο συχνά θέλεις, δεν υπάρχει κάποιο quest να σε περιορίζει χρονικά στο IDE, και στα BGE παρόλου που υπάρχουν τέτοια quest, ο χρόνος που έχεις σου επιτρέπει να κάνεις σχετικά συχνά rest μέσα στα dungeons. Απλά να θυμάσαι quicksave-quickload γιατί σου τη πέφτουν και εχθροί.
Την είχα πατήσει και εγώ σε μεγάλο βαθμό με μάγους όταν πρωτοέπαιξα BG2, αρχικά δεν ένιωσα το γιατί η Imoen δεν έκανε ξόρκια ενώ είχε διαθέσιμα, και μετά αφού κατάλαβα τι έφταιγε (της φορούσα πανοπλία) δεν ήξερα πώς να τα ανανεώσω. Πειρατικό το είχα πάρει, internet δεν είχαμε και ο τυπάς του Net που μου το έδωσε ούτε εκείνος το είχε παίξει. Ε και εγώ με τη μία στα βαθειά πήγα να χωθώ, από Pokemon, Diablo 2 και Blade of Darkness με τη μία σε BG2 χωρίς καθόλου "ψάξιμο". Ευτυχώς έχω ένα φίλο από την Αθήνα που ερχόταν τα καλοκαίρια στο χωριό, στη γεγιά του, και το είχε παίξει και μου έμαθε και εμένα να το παίζω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
To rest το κάνεις όσο συχνά θέλεις, δεν υπάρχει κάποιο quest να σε περιορίζει χρονικά στο IDE, και στα BGE παρόλου που υπάρχουν τέτοια quest, ο χρόνος που έχεις σου επιτρέπει να κάνεις σχετικά συχνά rest μέσα στα dungeons. Απλά να θυμάσαι quicksave-quickload γιατί σου τη πέφτουν και εχθροί.
Την είχα πατήσει και εγώ σε μεγάλο βαθμό με μάγους όταν πρωτοέπαιξα BG2, αρχικά δεν ένιωσα το γιατί η Imoen δεν έκανε ξόρκια ενώ είχε διαθέσιμα, και μετά αφού κατάλαβα τι έφταιγε (της φορούσα πανοπλία) δεν ήξερα πώς να τα ανανεώσω. Πειρατικό το είχα πάρει, internet δεν είχαμε και ο τυπάς του Net που μου το έδωσε ούτε εκείνος το είχε παίξει. Ε και εγώ με τη μία στα βαθειά πήγα να χωθώ, από Pokemon, Diablo 2 και Blade of Darkness με τη μία σε BG2 χωρίς καθόλου "ψάξιμο". Ευτυχώς έχω ένα φίλο από την Αθήνα που ερχόταν τα καλοκαίρια στο χωριό, στη γεγιά του, και το είχε παίξει και μου έμαθε και εμένα να το παίζω.
Αυτό με την πανοπλία και τους μάγους, το βλέπω αυτόν τον καιρό στο Drakensang: The Dark Eye. Την Elf που έχω στην ομάδα, την έβαλα βαριά πανοπλία, έγιναν unusable όλα τα spells της, δεν το πρόσεξα και πήγαμε κανονικά για μάχη!! Ευτυχώς το κατάλαβα και από τότε μόνο medium. Elder Scrolls και πάλι Elder Scrolls! Τα φοράω όλα και guildmaster παντού!!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Την είχα πατήσει και εγώ σε μεγάλο βαθμό με μάγους όταν πρωτοέπαιξα BG2, αρχικά δεν ένιωσα το γιατί η Imoen δεν έκανε ξόρκια ενώ είχε διαθέσιμα, και μετά αφού κατάλαβα τι έφταιγε (της φορούσα πανοπλία) δεν ήξερα πώς να τα ανανεώσω.
Και εγώ κάπως έτσι την είχα πατήσει. Πρώτα στο Ultima Underworld 1 (γιουπι!, βρήκα μυστική πόρτα που από το επίπεδο 3 με πάει κατευθείαν στο 11! (🖐) και μετά στο BG1 όπως εσύ. Τα είχα παρατήσει και τα 2 για χρόνια μετά την πρώτη σύντομη επαφή. Μετά μεγάλωσα και έμαθα να αναγνωρίζω το καλό 😁).

Elder Scrolls! Τα φοράω όλα και guildmaster παντού!!
Για αυτό χαρακτηρίζω τα Elder scrolls παιδικές χαρές αντί για RPG. απλά πηδάς από όργανο σε όργανο χωρίς καμία ανάγκη σκέψης ή σχεδιασμού
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Το βρήκα κομπλέ με το κουτί του σε παλαιοπωλείο, Θεσσαλονίκη, Βασ. Όλγας 155, το παλικάρι δεν ήξερε τιμή και βαριόμουν να περιμένω να μιλήσει με τον υπεύθυνο. Αν ενδιαφέρεστε περάστε, εγώ δε το πολυψήνω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μεγάλος καρκίνος αυτό το game. Εχθρικό προς τον παίκτη σε σημείο που η ενασχόληση μαζί του καταλήγει στυγνός μαζοχισμός.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κάποιος από το pc master νομίζω ήταν παθών του μεγάλου bug από τα πολλά που είχε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Όχι ρε εκεί με το ζόρι θα είμαι στο σκληρό σου
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ενδιαφέρον dev blog για το επερχόμενο standalone campaign του Underrail ονόματι Infusion.


Λέει μεταξύ άλλων πως στο σύστημά τους η εξωτερική εμφάνιση των χαρακτήρων θα είναι δεμένη με τα στατς τους. Οπότε αν βλέπεις πχ κάπου στο χάρτη έναν NPC ψηλό ντούκι θα συμπεραίνεις άμεσα πως έχει strength στο φουλ. Ωραίο σύστημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Λέει μεταξύ άλλων πως στο σύστημά τους η εξωτερική εμφάνιση των χαρακτήρων θα είναι δεμένη με τα στατς τους. Οπότε αν βλέπεις πχ κάπου στο χάρτη έναν NPC ψηλό ντούκι θα συμπεραίνεις άμεσα πως έχει strength στο φουλ. Ωραίο σύστημα.

Αυτό το είχα πάντα απορία γιατί δεν το έκαναν περισσότεροι devs.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Στους μοντέρνους καιρούς που ζούμε, αυτό λέγεται body shaming και appropriation. Τα geeks δεν μπορούν να είναι μεγαλόσωμα δηλαδή? Είναι ναρκοπέδιο γενικά η φάση, οι τύποι στο Underrail έχουν την ευελιξία να το κάνουν, η Ubisoft θα ετοίμαζε ήδη 5 απολογητικά γράμματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Επικίνδυνα μονοπάτια indeed. Μπορεί να μοιάζει αθώο, αλλά δεν είναι μεγάλη η απόσταση ανάμεσα στο assume strength attribute, και το assume gender με βάση την εξωτερική εμφάνιση.
 
Top Bottom