What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354

Θα ήθελα πάρα πολύ να είχα μια ανάλογη εμπειρία. Νομίζω ότι θα σε άλλαζε ως άνθρωπο να δεις πόσο μικρή είναι η γη στην απεραντοσύνη του διαστήματος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,632
Απείρως σεβαστό κανάλι από τότε που κάλυπτε week by week τον Α' Π.Π., αλλά η ανάλυσή τους για τους Βαλκανικούς είναι αρκετά επιφανειακή θαρρώ. Χώρια που παρουσιάζει τους Βούλγαρους σχεδόν σα καημένους που "εξαναγκάστηκαν" να επιτεθούν παρά τη θέλησή τους στο 'Β Βαλκανικό από ορισμένους κακούς στρατιωτικούς, ενώ αμελεί επιμελώς να αναφέρει τις καταστροφές τους στις Σέρρες και τη Δράμα, όπου πληθυσμοί σφαγιάσθηκαν και πόλεις και χωριά ισοπεδώθηκαν μετά την ήττα τους στο Κιλκίς-Λαχανά.

Τι να πρωτοχωρέσει σε ένα μισάωρο βίντεο βέβαια, αλλά οκ.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,888
Πάλεψα λίγο μέσα μου για το που να βάλω το συγκεκριμένο video και άκρη δε βρήκα. Ε, μετά βαρέθηκα και είπα να το βάλω εδώ που όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν.
Εκτενέστατο αφιέρωμα στις επιρροές και στη δημιουργία των αρχικών xcom και στην πορεία του Gollop γενικά.
Ο Ναύαρχος είμαι σίγουρος θα το απολαύσει μια κρύα νύχτα του χειμώνα, έχοντας το ποτό του δίπλα. :p

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Πάλεψα λίγο μέσα μου για το που να βάλω το συγκεκριμένο video και άκρη δε βρήκα. Ε, μετά βαρέθηκα και είπα να το βάλω εδώ που όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν.
Εκτενέστατο αφιέρωμα στις επιρροές και στη δημιουργία των αρχικών xcom και στην πορεία του Gollop γενικά.
Ο Ναύαρχος είμαι σίγουρος θα το απολαύσει μια κρύα νύχτα του χειμώνα, έχοντας το ποτό του δίπλα. :p



Μπα!! Αλλαξοπίστησε και ετοιμάζει review για το Phoenix Point!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Πάλεψα λίγο μέσα μου για το που να βάλω το συγκεκριμένο video και άκρη δε βρήκα. Ε, μετά βαρέθηκα και είπα να το βάλω εδώ που όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν.
Εκτενέστατο αφιέρωμα στις επιρροές και στη δημιουργία των αρχικών xcom και στην πορεία του Gollop γενικά.
Ο Ναύαρχος είμαι σίγουρος θα το απολαύσει μια κρύα νύχτα του χειμώνα, έχοντας το ποτό του δίπλα. :p



Μέσα στο μυαλό μου είσαι, χθες το βράδυ χαλάρωνα και έβλεπα αυτό ακριβώς το βίντεο. Η εποχή μετά το X-Com Interceptor και πριν το reboot με το XCOM Enemy Unknown ήταν πολύ δύσκολη για μένα σαν gamer. Η παρακμή της σειράς συνέπεσε με την σχεδόν ολοκληρωτική εξαφάνιση όλων των αγαπημένων μου genres και την ευρύτερη (ευτυχώς σύντομη) κάμψη του PC gaming. Θυμάμαι ακόμα τις απανωτές απογοητεύσεις μετά το cancellation των X-Com Genesis και Dreamland Chronicles. Όταν η Altar Interactive ανακοίνωσε το UFO Aftermath ήμουν κυριολεκτικά ο πρωτος χρήστης που γράφτηκε στο φόρουμ τους και μάλιστα τους έκανα κάποιες ερωτήσεις σαν ανεπίσημη συνέντευξη που με προθυμία απάντησαν.

Βλέπω σήμερα τον απίστευτο πλούτο από turn-based games και θυμάμαι εκείνα τα χρόνια σαν επίπονη ανάμνηση που παλεύω να ξεχάσω.

Μπα!! Αλλαξοπίστησε και ετοιμάζει review για το Phoenix Point!!

Έχει περάσει πολύς καιρός για να γράψω review με βαθμολογία αλλά είναι αλήθεια, θα γράψω κάποια στιγμή ένα άρθρο για το παιχνίδι στα πλαίσια ενός LTTP.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Μέσα στο μυαλό μου είσαι, χθες το βράδυ χαλάρωνα και έβλεπα αυτό ακριβώς το βίντεο. Η εποχή μετά το X-Com Interceptor και πριν το reboot με το XCOM Enemy Unknown ήταν πολύ δύσκολη για μένα σαν gamer. Η παρακμή της σειράς συνέπεσε με την σχεδόν ολοκληρωτική εξαφάνιση όλων των αγαπημένων μου genres και την ευρύτερη (ευτυχώς σύντομη) κάμψη του PC gaming. Θυμάμαι ακόμα τις απανωτές απογοητεύσεις μετά το cancellation των X-Com Genesis και Dreamland Chronicles. Όταν η Altar Interactive ανακοίνωσε το UFO Aftermath ήμουν κυριολεκτικά ο πρωτος χρήστης που γράφτηκε στο φόρουμ τους και μάλιστα τους έκανα κάποιες ερωτήσεις σαν ανεπίσημη συνέντευξη που με προθυμία απάντησαν.

Βλέπω σήμερα τον απίστευτο πλούτο από turn-based games και θυμάμαι εκείνα τα χρόνια σαν επίπονη ανάμνηση που παλεύω να ξεχάσω.



Έχει περάσει πολύς καιρός για να γράψω review με βαθμολογία αλλά είναι αλήθεια, θα γράψω κάποια στιγμή ένα άρθρο για το παιχνίδι στα πλαίσια ενός LTTP.

Αν δεν κάνω λάθος, το UFO Aftermath είναι στην ουσία το Dreamland Chronicles!! Μέτριες κριτικές, αλλά σαν giveaway σε περιοδικό ήταν πολύ καλό!! Τώρα είμαι κοντά να τελειώσω την συνέχεια του, το UFO Aftershock!! (Αν και έχει υπερβολικά αργή εξέλιξη!!)

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι πάντως, συμφωνώ με το Review του PC Master, το X-Com Interceptor ήταν γαμάτο!!!!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αν δεν κάνω λάθος, το UFO Aftermath είναι στην ουσία το Dreamland Chronicles!! Μέτριες κριτικές, αλλά σαν giveaway σε περιοδικό ήταν πολύ καλό!! Τώρα είμαι κοντά να τελειώσω την συνέχεια του, το UFO Aftershock!! (Αν και έχει υπερβολικά αργή εξέλιξη!!)

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι πάντως, συμφωνώ με το Review του PC Master, το X-Com Interceptor ήταν γαμάτο!!!!!!!

Το αναφέρει στο βίντεο, η Altar Interactive αγόρασε ότι υπήρχε από το Dreamland Chronicles και προσπάθησε να το συνεχίσει αλλά τελικά δεν τους βγήκε και ουσιαστικά κράτησαν μόνο το βασικό στορι και κάποιες ιδέες. Και μένα μου άρεσε πολύ το X-Com Interceptor αν και μου έβγαλε το λάδι μέχρι να το τελειώσω. Δεν είχα κάποιο joystick και ο χειρισμός με το πληκτρολόγιο ήταν τόσο ευαίσθητος που δυσκολεύουν πολύ να πετύχεις τα εξωγήινα σκάφη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Το αναφέρει στο βίντεο, η Altar Interactive αγόρασε ότι υπήρχε από το Dreamland Chronicles και προσπάθησε να το συνεχίσει αλλά τελικά δεν τους βγήκε και ουσιαστικά κράτησαν μόνο το βασικό στορι και κάποιες ιδέες.

Έβγαλαν ολόκληρη τριλλογία, πάντως!!! Σαν squad based games, μου αρέσουν πολύ!!! Δοκίμασε τα πάντως, ακόμα και αν λέει RTS!! Δεν είναι RTS, πηγαίνει προς το I Go/You Go, ταυτόχρονη εκτέλεση των διαταγών δηλαδή!!


Και μένα μου άρεσε πολύ το X-Com Interceptor αν και μου έβγαλε το λάδι μέχρι να το τελειώσω. Δεν είχα κάποιο joystick και ο χειρισμός με το πληκτρολόγιο ήταν τόσο ευαίσθητος που δυσκολεύουν πολύ να πετύχεις τα εξωγήινα σκάφη.

Τώρα σας χρειαζόταν ένα .γιφ αιρετικού κ. Ναύαρχε, αλλά επειδή είστε πλέον στον ορθό δρόμο, το παραβλέπω!!!! Στο επόμενο βήμα, σας βλέπω να κατεβάζετε και τα δωρεάν παιχνίδια από το Epic Store!!!!:p:p:p:p:p !!!

Το είχα τελειώσει, σε ένα ΣΚ!!!! Και με πλήκτρα πάντως ξεκλείδωνες τεχνολογία, για auto - targeting!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Έβγαλαν ολόκληρη τριλλογία, πάντως!!! Σαν squad based games, μου αρέσουν πολύ!!! Δοκίμασε τα πάντως, ακόμα και αν λέει RTS!! Δεν είναι RTS, πηγαίνει προς το I Go/You Go, ταυτόχρονη εκτέλεση των διαταγών δηλαδή!!

Τα έχω ήδη παίξει και τελειώσει και τα 3, για το Aftershock είχα γράψει και review στο PCM. Είναι δυστυχώς RTwP αλλά τότε ίσχυε αυτό που λέει ο λαός, στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Για ένα λεπτό, αυτό προχωράει... νόμιζα είναι concept για να τον παίζουν οι αρχιτέκτονες.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Megacity είπατε;

giphy.gif
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
νόμιζα είναι concept για να τον παίζουν οι αρχιτέκτονες.
Το πιο τραγικό είναι η οικολογική καταστροφή που προκαλεί μια τέτοια διαχωριστική γραμμή (και μάλιστα σχετικά κοντά στην ακτογραμμή) και την ίδια στιγμή να προβάλλεται σαν πράσινο.


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
ναι γενικά είναι περίπτωση "καλή ιδέα αφεντικό", δεν του λες όχι τούτου...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Σε αυτη την περιοχη του πλανητη, παιζει μια γενικη υπερβολη επειδη δεν ξερουν τι να κανουν με τα λεφτα τους.
Μεγαλες τρυπες και τεραστια εξογκωματα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Σε αυτη την περιοχη του πλανητη, παιζει μια γενικη υπερβολη επειδη δεν ξερουν τι να κανουν με τα λεφτα τους.
Μεγαλες τρυπες και τεραστια εξογκωματα.

Βασικά, παίζουν sim city, με πραγματικά κτήρια!!!!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Η κατασκευή του αξιόλογου αυτού μνημείου, με μια πρώτη εκτίμηση, προσδιορίζεται στους πρώιμους ρωμαϊκούς χρόνους (1ος αι. μ.Χ.).


Σε επόμενη ερευνητική φάση απαιτείται η ολοκλήρωση της ανασκαφής, προκειμένου να διευκρινιστεί αν το μνημείο πλαισιώνεται από εξωτερική τοιχοδομία, στοιχείο απαραίτητο για την εκπόνηση της μελέτης αποκατάστασης και ανάδειξής του.
 
Top Bottom