What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συμβουλές για αναβάθμιση εν όψει next gen

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
εκτός από κάρτα γραφικών τα άλλα είναι εύκολη απάντηση για το σύστημα σου.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Θες να κάψεις λεφτά; Μπορείς και με AMD, αμ πώς. Σετάκι με μητρική, για να μην ξεχνιόμαστε.

Σοβαρά τώρα, ψάχνεις για νέα CPU? Γιατί σε άλλο topic είπες ότι το έστησες το νέο μηχάνημα.
Οτι ακριβως χρειαζομουν για το καινουργιο διαστημοπλοιο που ηδη εχω παραγγιλει να μου ναυπιγησουν. Αμ τωρα καταλαβα που ταιριαζουν τα πληκτρολογια και τα ποντηκια που λενε οι αλλοι. Εδω μαληστα!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Θες να κάψεις λεφτά; Μπορείς και με AMD, αμ πώς. Σετάκι με μητρική, για να μην ξεχνιόμαστε.

Σοβαρά τώρα, ψάχνεις για νέα CPU? Γιατί σε άλλο topic είπες ότι το έστησες το νέο μηχάνημα.
Οχι βεβαια, μετα απο 5 χρονια και βλεπουμε, να κανει και καποια αποσβεση το μηχανημα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Καλησπερα, οι γνωσεις μου στο hardware κομματι ειναι απειροελαχιστες. Σκεπτομαι να φτιαξω ενα νεο μηχανημα με περιπου 1200(με οθονη). Θα καταφερω κατι καλο η να περιμενω μαζευοντας απο τωρα για κατι καλυτερο? Σκεπτομουν σε ενα χρονο απο τωρα αλλα λογω ps5 με εχει πιασει μια καταναλωτικη μανια και δε θελω να ξοδεψω προς εκει χρηματα(βασικα θα φαω ξυλο απο τη συζυγο).

Αν το τωρινό σου σύστημα αντέχει εγώ θα πρότεινα να περιμένεις. Τα τωρινά παιχνίδια είναι όλα cross-gen οπότε δεν εκμεταλλεύονται το hardware ενώ και οι τιμές είναι τσιμπημένες λόγω μεγάλης ζήτησης. Κράτα τα χρήματα του ps5 συν ότι μπορέσεις να μαζέψεις μέχρι το καλοκαίρι και του χρόνου το φθινόπωρο θα είσαι κούκλος για τα πρώτα πραγματικά next-gen games.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλησπερα, οι γνωσεις μου στο hardware κομματι ειναι απειροελαχιστες. Σκεπτομαι να φτιαξω ενα νεο μηχανημα με περιπου 1200(με οθονη). Θα καταφερω κατι καλο η να περιμενω μαζευοντας απο τωρα για κατι καλυτερο? Σκεπτομουν σε ενα χρονο απο τωρα αλλα λογω ps5 με εχει πιασει μια καταναλωτικη μανια και δε θελω να ξοδεψω προς εκει χρηματα(βασικα θα φαω ξυλο απο τη συζυγο).
Τι κανενα χρονο? οπως εισαι πας φουνταριστος για cpu και m/b που δειχνει ο GreatoldOne στο ποστ του πιο πανω. Τα 1200 καλα ειναι νομιζω για πληκτρολογιο/ποντηκι. Χωρις πλακα, τωρα, αν ψαξεις λιγο, τα παιδια στο σαιτ εχουν κανει αριστες συνθεσεις για διαφορα βαλαντια. Και πιστευω οτι με το ποσον που αναφερεις θα φτιαξεις ενα καλο μηχανημα. Εκεινο που εχω να συστησω, προσωπικα, ειναι οτι λαμβανουμε παντα σοβαρα υπ'οψην μας τον παραγοντα WAR
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Καλησπερα, οι γνωσεις μου στο hardware κομματι ειναι απειροελαχιστες. Σκεπτομαι να φτιαξω ενα νεο μηχανημα με περιπου 1200(με οθονη).
Η κατάσταση έχει ως εξής

Οι καλύτεροι gaming τελευταίας γενιάς επεξεργαστές είναι ο ryzen 5 5600X και ryzen 7 5800X. Αλλά είναι λίγο ακριβοί και δύσκολα θα χωρέσουν στο μπάτζετ. Οι ryzen 3 3100 και ryzen 5 3600 που είναι πολύ φτηνότεροι εξακολουθούν να είναι εξαιρετικοί gaming επεξεργαστές και θα εξακολουθούν είναι για αρκετά χρόνια. Επίσης αφήνουν ανοικτή την επιλογή αναβάθμισης. Αυτές είναι οι κύριες επιλογές. (Ας πούμε 100-200 ευρώ ο επεξεργαστής)

Πιο δύσκολα είναι τα πράγματα με την κάρτα γραφικών. Η RX 5500 θα δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα σε 1080p. Το πρόβλημα είναι ότι το σκέφτεσαι να δώσεις περισσότερα για πιο ισχυρή και να μείνεις σε προηγούμενη γενιά ενώ οι καινούργιες είναι και ακριβές και πρακτικά μη διαθέσιμες. Δυστυχώς ακόμα και αυτή κρατάει ψηλά την τιμή (200 ευρώ)

μνήμη σήμερα θες 16 γίγα και κοιτάς να είναι κάπως γρήγορη. Ευτυχώς έχει φτηνήνει (ας πούμε 100 ευρώ)

Σκληρό δίσκο θες 500 γίγα nvme ssd (επίσης έχουν φτηνήνει) Ας πούμε 100 ευρώ. Μπορείς αν θες να προσθέσεις όποτε θες έναν κανονικό 2 τέρα.

Οθόνη θες 24'' 1080p, βρίσκεις με 100 ευρώ.

Βάζω τροφοδοτικό και μητρική άλλα 200 ευρώ

ποντίκι/πληκτρολόγιο πάρε για αρχή ένα κοινό microsoft σετάκι άλλα 20 ευρώ.

θέλεις και ηχεία να το στρογγυλοποιήσω στα 100 ευρώ.

φτάσαμε σε μια στρογγυλοποιημένη εκτίμηση 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 200 + 100 = 1000 ευρώ για ένα πολύ χαριτωμένο μηχάνημα για 1080p παιχνίδι. Τώρα να βγάλεις κάτι δύσκολα, να βάλεις κάτι παραπάνω το βλέπεις.

edit: ξέχασα το κουτί, αλλά κάπου θα χωρέσει στις στρογγλοποιήσεις.
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
edit: ξέχασα το κουτί, αλλά κάπου θα χωρέσει στις στρογγλοποιήσεις.
Θα αφαιρέσει 70 ευρώ από τα ηχεία και θα τα ρίξει για κουτί. Με τα 30 θα πάρει ένα Headset
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κουτακι Corsair carbide 200R στα 55Ε, απλο,γερο, ευρυχωρ0, μαζευονται ευκολα τα καλωδια στις ακρες, εχει 2 ανεμηστηρες, περνει αλλους 6 . Το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οι τρυπες στο πανω μερος για τους 2 ανεμηστηρες κινδυνος μηπως πεσει κατι μεσα αν ειναι τοποθετιμενο χαμηλα, αλλα ΟΚ περνει πατεντα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οτι ακριβως χρειαζομουν για το καινουργιο διαστημοπλοιο που ηδη εχω παραγγιλει να μου ναυπιγησουν. Αμ τωρα καταλαβα που ταιριαζουν τα πληκτρολογια και τα ποντηκια που λενε οι αλλοι. Εδω μαληστα!
Λοιπον απο το απογευμα που επαθα το ψυχικο ταρακουλο με τις φωτο και τις τιμες που εδειξες, τωρα αρχισα να συνερχομαι και πιστευω θα το ξεπερασω. Εβαλα και αγγελια στο car.gr να πουλησω το κοτερο κοψοχρονια και να κανω το κουμαντο μου βρε αδερφε. Και πουσαι μην δειξεις τιποτα ram και vga αναλογες, αστες τον επομενο μηνα, γιατι 2 ταρακουλα μαζεμενα δεν θα τα αντεξω
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Στο μυαλο μου ειχα νεο υπολογιστη απο καλοκαιρι. Ο νεος υπολογιστης πηγαινει μαζι μονο με το bg3. Γενικοτερα τα παιχνιδια που παιζω δεν εχουν τρελες απαιτησεις οποτε και τωρα βολευομαι με medium προς low απαιτησεις.

Απλα μη γνωριζοντας τι παιζει στην αγορα και εφοσον θα υπαρξει καλυτερο hardware το φθινοπωρο μπορω να περιμενω. Αν και θα δυσκολευτω με το 500 για το ps5. (Αληθεια, το ps4 pro για 200 ευρω ειναι καλη τιμη η το σκοτωνω?- Μετα τα χριστουγεννα και cyberpunk θα το δωσω)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Στο μυαλο μου ειχα νεο υπολογιστη απο καλοκαιρι. Ο νεος υπολογιστης πηγαινει μαζι μονο με το bg3. Γενικοτερα τα παιχνιδια που παιζω δεν εχουν τρελες απαιτησεις οποτε και τωρα βολευομαι με medium προς low απαιτησεις.

Απλα μη γνωριζοντας τι παιζει στην αγορα και εφοσον θα υπαρξει καλυτερο hardware το φθινοπωρο μπορω να περιμενω. Αν και θα δυσκολευτω με το 500 για το ps5. (Αληθεια, το ps4 pro για 200 ευρω ειναι καλη τιμη η το σκοτωνω?- Μετα τα χριστουγεννα και cyberpunk θα το δωσω)
Και μετα κανα 6αμηνο απο του χρονου με το καλυτερο hardware, θα βγει ακομα πιο καλο. Δυστοιχως, η τεχνολογια να τρεχει με πατινι κι εμεις με ελλικοπτερο παλι δεν την φτανουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Που να ψώνιζες και από banggood :p
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Κυκλοφόρησε η 3060τι και λένε είναι σχεδόν ίσα με 2080τι..Οι κονσόλες από gpu που κυμαίνονται στην 2060?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Κυκλοφόρησε η 3060τι και λένε είναι σχεδόν ίσα με 2080τι..Οι κονσόλες από gpu που κυμαίνονται στην 2060?
Οι κονσόλες υποτίθεται ότι είναι περίπου ισοδύναμες με την RX 5700XT η οποία είναι πιο ισχυρή από την 2060.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κυκλοφόρησε η 3060τι και λένε είναι σχεδόν ίσα με 2080τι..Οι κονσόλες από gpu που κυμαίνονται στην 2060?

Εξαρτάται από τον τύπο των γραφικών που χρησιμοποιούνται. Χονδρικά, σε rasterization (τα απλά γραφικά που ξέρουμε μέχρι σήμερα, χωρίς ray tracing) η απόδοση των κονσολών κυμαίνεται μεταξύ 2070 και 2080. Σε παιχνίδια που χρησιμοποιούν ray tracing η απόδοση των κονσολών πέφτει κάτω από 2060 Super.

O Alex Battaglia του Digital Foundry ετοιμάζει βίντεο με σύγκριση μεταξύ consoles και PC GPUs οπότε θα έχουμε σύντομα απευθείας σύγκριση.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ακυρωσα σημερα για δευτερη φορα την RTX 3080 καθως ακομα δεν μου την εχουν φερει και δεν ξερουν ποτε θα την φερουν! Ειναι απαραδεκτο να εχεις πληρωσει τοσα λεψτα και μετα απο 3 εβδομαδες να σου λενε οτι δεν ξερουν ποτε θα σου φερουν αυτο για το οποιο εχεις αγορασει και πληρωσει! Οποτε κραταω την GTX 970 μεχρι να καει ακομα και αν χρειαστει να περιμενω να βγουν RTX 4000. Εκτος αν βρω καποια RTX 3080 στα μαγαζια αλλα απο τον Σεπτεμβριο που βγηκε δεν την βρισω πουθενα.
 
Top Bottom