What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Kαι να αξιοποιηθούν όλα αυτά από τους devs, το ζητούμενο είναι να μην σε πάρει ο ύπνος καθώς κάνει loading ο υπερσύγχρονος αυτός ssd, που όμοιό του δεν έχουμε ξαναδεί.
Στο βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Πιστεύω το θέμα τής καθυστέρησης δεν έχει καμμία σχέση με τον δίσκο αλλά με άλλες δουλειές που πρέπει να γίνουν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Πιστεύω το θέμα τής καθυστέρησης δεν έχει καμμία σχέση με τον δίσκο αλλά με άλλες δουλειές που πρέπει να γίνουν.

Ασφαλώς, η ταχύτητα του δίσκου είναι παραπάνω από αρκετή.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Ασφαλώς, η ταχύτητα του δίσκου είναι παραπάνω από αρκετή.
Ακριβέστερα η μαντεψιά μου είναι ότι έχει να κάνει με αυτό που χρησιμοποιεί η sony αντί για DX ή Vulkan. Τουλάχιστον αυτό έφταιγε για την καθυστέρηση τού λίνουξ σε σχέση με τα windows στο φόρτωμα τών παιχνιδιών πριν αναπτυχθεί το SPIR-V ενώ την ίδια στιγμή το λίνουξ (από πάντα) είχε τεράστια υπεροχή στο σύστημα αρχείων.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Πως κι έτσι; Δε βλέπω σημαντική διαφορά στο σχήμα από του ps4.
Δεν το έπιασα στα χέρια μου αλλά οπτικά οι λαβές μου φαίνονται αρκετά πιο "ευρύχωρες". Τα προηγούμενα χειριστήρια PS έπρεπε να τα χουφτιάζω συνέχεια για να κουμπώνουν μέσα στην παλάμη μου κι αυτό καταντούσε γρήγορα κουραστικό.

Το dualshock 4 θεωρώ είναι πιο βολικό για όσους έχουν μικρά χέρια και δάχτυλα.
Τι να σου πω, εγώ νομίζω πως έχω μικρού/μετρίου μεγέθους παλάμες (για άντρας) και με κούραζε απίστευτα όσο το δοκίμασα. Είτε θέλει εξοικείωση, είτε απλά δεν με βόλευε κατασκευαστικά. Πάντως από τη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου το XBox One controller, άλλαξε η (gaming) ζωή μου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
εδω ειμαι με τον g0o μαλλον περα απο sony titles δεν θα το δουμε αλλου.

Να αναφέρω εδώ ότι προσωπικά δεν έχω άποψη επί του θέματος, δεν μπορώ να γνωρίζω ή καν να εκτιμήσω τι έχουν σκοπό να κάνουν ή τι θα καταφέρουν να κάνουν οι game developers. Απλά μεταφέρω τι ακούω από ανθρώπους που υποτίθεται είναι πιο κοντά στη βιομηχανία, αν και φυσικά και αυτοί guestimate κάνουν. Και θεωρώ πως θα είναι κρίμα να μείνει ανεκμετάλλευτη η τεχνολογία του DualShock 5, γιατί αν πιάσει, αργά ή γρήγορα θα δούμε και κάτι ανταγωνιστικά αντίστοιχο σε Xbox και άρα και PC.


Ακριβέστερα η μαντεψιά μου είναι ότι έχει να κάνει με αυτό που χρησιμοποιεί η sony αντί για DX ή Vulkan. Τουλάχιστον αυτό έφταιγε για την καθυστέρηση τού λίνουξ σε σχέση με τα windows στο φόρτωμα τών παιχνιδιών πριν αναπτυχθεί το SPIR-V ενώ την ίδια στιγμή το λίνουξ (από πάντα) είχε τεράστια υπεροχή στο σύστημα αρχείων.

Ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά παραμένει θέμα. Στην τελική, η καθυστέρηση (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) είναι καθυστέρηση και λίγο ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη πού οφείλεται. Ε, και όταν έχεις δημιουργήσει και marketing hype για το πόσο καταπληκτικός είναι ο σούπερ SSD της gaming κονσόλας σου, λίγη καζούρα την αξίζεις όταν μένεις 20-30% πίσω σε actual gaming loading times.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
λίγο καζούρα; ξεφτίλα είναι, αλλά θα φάνε τα φανμπόγια δεν πειράζει
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η ταχύτητα του SSD ήταν το μόνο που είχε να πει η SONY έναντι της MS σε επίπεδο hardware. Και μας τα είχαν κάνει ... όταν όλη την ώρα λέγανε ότι το μόνο που μετράει είναι το loading time σε ένα παιχνίδι και όχι τα FlipFlops.

Άρα τους αξίζει λίγη παραπάνω καζούρα από την νορμάλ. Απορώ που δεν βγήκε ακόμα ο Σρέντερ.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
έχει ανοιξει preorder από το πρωί η vodafone με κανονική ημερομηνία παράδοσης. Εγώ την έκανα την παραγγελία αλλά μην σας πάρω στο λαιμό μου καθώς έχει πέσει πολύ κόσμος για αγορά και είναι πολύ πιθανό οι παραδόσεις να πάνε πολύ πίσω.


αρκετά καταστήματα που έχουν μιλήσει διάφορα παιδιά λένε ότι από Φεβρουάριο οι νέες παραγγελίες.
Τώρα με την καραντίνα παίζει και το άλλο καθώς τα κομμάτια που τα προόριζαν για τα retail μαγαζία είναι αναγκασμένοι να τα διαθέσουν online.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Να αναφέρω εδώ ότι προσωπικά δεν έχω άποψη επί του θέματος, δεν μπορώ να γνωρίζω ή καν να εκτιμήσω τι έχουν σκοπό να κάνουν ή τι θα καταφέρουν να κάνουν οι game developers. Απλά μεταφέρω τι ακούω από ανθρώπους που υποτίθεται είναι πιο κοντά στη βιομηχανία, αν και φυσικά και αυτοί guestimate κάνουν. Και θεωρώ πως θα είναι κρίμα να μείνει ανεκμετάλλευτη η τεχνολογία του DualShock 5, γιατί αν πιάσει, αργά ή γρήγορα θα δούμε και κάτι ανταγωνιστικά αντίστοιχο σε Xbox και άρα και PC.

Ο πιο εύκολος τρόπος για να πιάσει είναι να σταματήσει η Sony τα κομπλεξικά και να υποστηρίξει πλήρως το Dualsense ως PC controller. Με δύο πλατφόρμες να υποστηρίζουν το πλήρες σετ δυνατοτήτων, θα ήταν πολύ πιο πιθανό να προσθέσουν υποστήριξη οι third-party developers.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ο πιο εύκολος τρόπος για να πιάσει είναι...
Να μπει στα κριτήρια για το Certification, έτσι οποιοδήποτε παιχνίδι θα βγει στο PS5 θα αξιοποιεί αναγκαστικά τα features του χειριστηρίου.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Να μπει στα κριτήρια για το Certification, έτσι οποιοδήποτε παιχνίδι θα βγει στο PS5 θα αξιοποιεί αναγκαστικά τα features του χειριστηρίου.

Εντάξει αυτό όμως εύκολα θα μπορούν να το προσπεράσουν προσθέτοντας ένα δύο ανούσια πραγματάκια σε κάθε παιχνίδι. Έτσι μπορεί να έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα και απλά να γίνει υλικό για meme.

Η αλήθεια είναι ότι από ότι βλέπω, οι devs προσπαθούν να προσθέτουν όσο το δυνατόν λιγότερα ερεθίσματα που μπορεί να αποσπάσουν τον παίχτη από την εμπειρία. Και για να είμαι ειλικρινής όταν πρωτοέπαιξα Forza Horizon μου έκανε πολύ εντύπωση η δόνηση στα triggers, αλλά μετά από λίγο καιρό δεν του έδινα καν σημασία. Είναι απλά ένα feature.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Να μπει στα κριτήρια για το Certification, έτσι οποιοδήποτε παιχνίδι θα βγει στο PS5 θα αξιοποιεί αναγκαστικά τα features του χειριστηρίου.

Και οι περισσότεροι developers θα κάνουν το απολύτως μίνιμουμ για να περάσουν το certification.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Για άτομα που δεν ακούνε, οπότε σε online shooter games δυσκολεύονται να καταλάβουν από που τους βαράνε, θα μπορούν να κάνουν καμιά κομπίνα με τα sens?
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Ο SSD του playstation 5 και του xbox series x δεν ειναι τιποτα σε συγκριση με το τερας MP 600 που εχω εγω. Επισης οι κονσολες ειναι μηχανηματα μονο για παιχνιδια αρα οσο καλες και να ειναι θα ειναι παντα κατωτερες απο το pc γιατι στο pc κανει ενα σωρο πραγματα οχι μονο παιχνιδια. . Ολα τα παιχνδιια φορτωνουν σε λιγοτερο απο 5 δευτερολεπτα σε max settings 1440p. Αρα παταω καταω τις κονσολες σε ssd.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@Niris φαίνεται να έχει τα εχέγγυα να δώσει άλλον αέρα στο accessibility.

@Adhan δεν υπάρχει περιφρόνηση για το 12Κ ή το εκάστοτε mainstream res milestone, απλά το θεωρώ δευτερεύον σημάδι εξέλιξης. Κατ' εμέ, αυτό είναι το gimmick, γιατί, δεν αποτελεί ριζοσπαστική αλλαγή, ούτε προσδίδει νέα λειτουργικότητα, είναι απλά νέο iteration μιας υπάρχουσας τεχνολογίας. Πραγματικός νεωτερισμός στον τομέα των γραφικών είναι το ray tracing. Στο gaming, μετά το Wii, δε θυμάμαι τίποτα που να προσπαθεί να αλλάξει δραματικά τον τρόπο που ο παίκτης αλληλεπιδρά με το παιχνίδι μέσω του hardware.

Κατ' αναλογία, μια ΜΕΚ, όσο και να τη ραφινάρεις, παραμένει προϊστορική. Το μέλλον στην αυτοκίνηση είναι τα -κυριολεκτικά- αυτοκινούμενα που αξιοποιούν εναλλακτικές μορφές ενέργειας, όχι οι βελτιωμένοι κινητήρες υδρογονανθράκων. Το 2020 περιμένω περισσότερα, that's all.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Κατ' εμέ, αυτό είναι το gimmick, γιατί, δεν αποτελεί ριζοσπαστική αλλαγή, ούτε προσδίδει νέα λειτουργικότητα,
Δε μιλάμε για gimmick αλλά για κάτι βασικό εν έτει 2020 όπως είναι τα 60fps, που είναι απαραίτητα για τα περισσότερα παιχνίδια, όχι για τη λειτουργικότητα αλλά για το immersion, όπως είχες γράψει κι εσύ σε ένα άλλο σχόλιο. ;)
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Καθολου απαραιτητα δεν ειναι τα 60 fps. Δεν καταλαβαινω διαοφρ μεταξυ 60 55 40 η 30 fps. Γι αυτο τα βαζω ολα ultra και ας τρεχει με 40 fps average αντι για 60.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σρέντερ έτσι ακριβώς είναι.

Κι εγώ έτσι λέω κάθε πρωί στον καθρέφτη.

Όχι δεν με πειράζει καθόλου που παίζω το RDR2 σε μορφή slideshow. Η εμπειρία παραμένει η ίδια.
 
Top Bottom