What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
το πρόβλημα @vtheofilis είναι μην πάνε τα νούμπια να το πάρουν και βρίζουν μετά που δεν παίζει 4Κ/60fps...

Εγώ το έχω πει, για PC companion αν έχεις gamepass είναι λουκούμι to S, ειδικά αν δεν έχεις 4Κ TV που και να έχεις θα κάνει αρκετά καλό upscale για να παίξεις με αξιοπρέπεια η ίδια η TV. Κάτι άκουγα και για graphic profiles (ή εδώ το είπαμε;) ακόμα και για τις μεγάλες κονσόλες, ώστε να μπορεί ο παίχτης να διαλέξει τέλεια γραφικά ή φουλ fps.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,398
Με βάση τα FLOPS της GPU, και αφού μιλάμε για RDNA 2, έχουμε να κάνουμε με κάτι λιγότερο ισχυρό από μια RX6800 ( τα FLOPS για 2 GPUs ίδιας αρχιτεκτονικής είναι ισοδύναμα, και μπορούν να μας δώσουν την ισχύ χοντρικά ).

Όντως. Η απλή 6800 είναι στα 16 TFlops, με το Xbox στα 12 και το PS στα 10.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Όπως τα έχουν κάνει οι εταιρείες είμαστε σε ιδιαίτερα καλή εποχή για να φτιάξεις κάποιος ένα high end μηχάνημα, αλλά δεν υπάρχουν καλές σύγχρονες επιλογές για μεσαίο μηχάνημα. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγει μια φτηνή καλή apu διαθέσιμη για πισί.

Tις κονσόλες θα είχε περισσότερο νόημα να τις συγκρίνουμε με επεξεργαστές όπως ο ryzen 5 4600G
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Υπερβολές, απλά είμαστε λίγο σε αναμονή για τις νέες μεσαίες κάρτες γραφικών. Μόλις βγουν τσιμπάς έναν 3600ΧΤ και μια από αυτές και ορίστε μεσαίο μηχάνημα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Υπερβολές, απλά είμαστε λίγο σε αναμονή για τις νέες μεσαίες κάρτες γραφικών. Μόλις βγουν τσιμπάς έναν 3600ΧΤ και μια από αυτές και ορίστε μεσαίο μηχάνημα.
Υπάρχει ένα πρόβλημα. Πώς θα βγουν καλές φτηνές «μεσαίες» κάρτες χωρίς να κάνουν τις «μεγάλες» να φαίνονται πανάκριβες; Αρχίζω να κλίνω ότι μπορεί και να μην βγουν σε αυτήν την γενιά. (ή θα είναι πχ πάνω από 300 η rx6700)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
χμ βασικά βλακείες λέω, δεν ξέρω καν τι μπορώ να καταλογίσω μεσαίο πλέον.

Για μένα στα 1080 μεσαία είναι η 5500ΧΤ, για μεγαλύτερη ανάλυση είναι entry και κάποια άλλη είναι μεσαία... χμ, άρχισε να ζορίζει η εξίσωση λίγο.

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι θα βγει. Στο μυαλό μου όπως και με τα κινητά πάντα είχα σαν μεσαίο το 200-300€, σήμερα έχουμε κινητά με 1500€, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει μειωθεί η αξία των κινητών στα 200-300, γιατί με τα ίδια λεφτά αγοράζω κινητό πολύ πολύ καλύτερο από αυτό που είχα πάρει 2-3 χρόνια πριν με τα ίδια λεφτά, άσχετα αν ο πήχης έχει πάει ψηλά και υπάρχουν κινητά που βγάζουν φτερά και πετάνε, το ίδιο και με τις κάρτες γραφικών.

Ο πήχης έχει φτάσει στο θεό, υπάρχουν κάρτες που βγάζουν 200fps στα 1080 με όλα φουλ και κοστίζουν χιλιάδες ευρώ, εγώ αγόρασα πριν χρόνια μια 7850 στα 185€ και τώρα πάλι πήρα μια 5500ΧΤ στα 200€, η διαφορά στις επιδόσεις για μένα στην ανάλυση που παίζω είναι χαοτική και παίζω τα πάντα φουλ με 50-60fps, για τα δικά μου δεδομένα παραμένω στο παιχνίδι σε μεσαία κατηγορία, αλλά ο πήχης γενικότερα έχει παέι πολύ πιο πάνω, απλά εμένα δεν με νοιάζουν αυτά που προσφέρονται παραπάνω και οι αναλύσεις και τα τρελά frame rates κτλ.

Μου θυμίζει την εποχή που περνάγαμε σιγά σιγά στο 1080p από τα 1280Χ1024 και 1444Χ900, τότε το αντίστοιχο 1440p ήταν το 1600X1050 και το αντίστοιχο 4Κ ήταν το 1080p. Ναι με μια ψωροκάρτα 4650 έπαιζα νέα παιχνίδια αέρα στο παλιό μόνιτορ 1280Χ1024 αλλά στα 1080p τον έπινε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
ναι απλά επειδή είδα το teardown και τόσα χρόνια στα πισιά έχω μάθει 2 πράγματα από airflow και θερμοκρασίες + το ότι το xbox red ring of death ήταν λόγο κακής διαχείρισης θερμοκρασιών, ε... έχω μια υποψία κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Ξέρουμε κιόλας ότι by default είναι θερμότερες οι νέες κονσόλες και για αυτό και είναι τόσο μεγάλες σε μέγεθος.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Θεωρώ πιο πιθανό να του έτυχε "νούλα" του τυπά. Το DF στο ρεβιού του, πήρε εικόνες με θερμική κάμερα (FLIR). Στις εξόδους του θερμού αέρα ήταν στους 45 °C περίπου. Υποθέτω οπότε ότι το σύστημα ψύξης επιτυγχάνει ένα Δt της τάξης των 20 °C σε σχέση με την θερμοκρασία περιβάλλοντος.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
βγάζουν θέματα τελικά τα νέα xbox



υπάρχουν δύο video με καπνούς από την κονσόλα που αρκετοί λένε ότι είναι fake αλλά τα ποιο σοβαρά για μένα είναι τα crash και dead μετά από ένα game η ακόμα και restart που μπορεί να δείχνει για προβλήματα στην ψύξη της κονσόλας.
To άλλο πρόβλημα που αναφέρετε συχνά είναι το disk drive που η κολλάει και δεν δέχεται δίσκους η κάνει πολύ θόρυβο







 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
κρίνοντας από το λεκτικό που ακολουθεί περισσότερο για PS5 fanboys βάζουν φωτιά σε ΧΒΟΧ μου κάνιε :p

edit: εν το μεταξύ "multiple consoles start to smoke" και είναι 2 βίντεο που ανακυκλώνονται; Όταν λέω εγώ τα φανμπόγια θέλει πέταμα από γκρεμό, ότι και να υποστηρίζουν...
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Εγώ το έχω πει, για PC companion αν έχεις gamepass είναι λουκούμι to S, ειδικά αν δεν έχεις 4Κ TV που και να έχεις θα κάνει αρκετά καλό upscale για να παίξεις με αξιοπρέπεια η ίδια η TV.

Όχι για να e-βλογήσω τα γένια μου (που δεν έχω :p :p ), αλλά κάτι τέτοιο έλεγα πριν λίγο καιρό:

Επειδή έχω 48" Sony Bravia, μη σου πω ότι και σε 1080p, μια χαρά είναι αυτό το μέγεθος . 55 και άνω για 4K!!

Μιας και το ανέφερα. Την οθόνη την αγόρασα το 2013, και ένα από τα χαρ/κα που διαφήμιζε, ήταν ένας επεξεργαστής (X-Scale ή κάτι τέτοιο), οποίος αναλάμβανε να κάνει upscale σε 1080p, όποιο σήμα έπαιρνε στην είσοδο. Γενικά είχα καλή εικόνα, ακόμα και σε SD, αλλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω.

Στην Bravia, έχω συνδέσει PS4 Pro και ένα PC που έφτιαξα με περισσευούμενα κομμάτια, από την αναβάθμιση σε Ryzen, δήλαδή έχει έναν i5 2500k, 16GB DDR3, και μια R9-290. Επειδή με έφαγε το βαφτιστήρι (συνομοταξία Lamogious Spasarxidicus :eek::eek:), εγκατέστησα το GTΑ V (Ασχολίαστο!! :unsure::unsure:).

Κλασσικά με low settings σε 1080p, και το benchmark κυμαινόταν γύρω στα 60fps. Λόγω hardware διαστροφής, πηγαίνω σε high και με τα sliders για rendering distance, population density, και οτιδήποτε συναφές τέρμα δεξιά, στην μέγιστη τους τιμή:

Benchmark ---> 15 - 30 fps.

Συνεχίζοντας το βάσανο της GPU, κατεβάζω ανάλυση σε 720p, με τα ίδια settings.

Benchmark ---> 60 fps, ΑΛΛΑ δεν είδα καμία οπτική διαφορά, με 1080p, ούτε το συνηθισμένα "σκαλοπάτια" της χαμηλής ανάλυσης. Το έτρεξα δύο τρεις φορές και τα ίδια αποτελέσματα.

Επειδή, ήμουν στον καναπέ (δεν θυμάμαι απόσταση, αλλά όχι πάνω από δύο μέτρα ), πήγα στους 30 πόντους από την οθόνη και ξανάτρεξα το benchmark. Τότε μόνο, σε αυτή την απόσταση είδα τα χαρ/κα της χαμηλής ανάλυσης!!!

Υποψιάζομαι, ότι το παιχνίδι χρησιμοποίησε δύο hardware accelerators σε σειρά. Έναν της GPU και έναν της τηλεόρασης, για το upscaling, το οποίο πιθανόν να είναι βελτιστοποιημένο σε mode 720p --> 1080p. (Έφτιαξα δηλαδή homemade DLSS!!! :geek::geek: ).

Δεδομένου, ότι οι μετρήσεις ήταν σχετικά πρόχειρες, και πλέον όλες οι καινουργιες σοβαρές τηλεοράσεις, έχουν τέτοια κυκλώματα, δεν ξανακάνει κάποιος το ίδιο πείραμα, να δούμε άν όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Ή απλά θέλω καινούργια γυαλιά?!?!?!?!?! :p:p:p
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,555
Πολύ με έχουν εκνευρίσει και η sony και η microsoft με αυτά που κάνουν τελευταία.
Συγκεκριμένα η microsoft αφαίρεσε τελείως τη δυνατότητα να κάνεις redeem τα games with gold παιχνίδια από την εφαρμογή του κινητού και των windows 10. Αν δεν έχεις πλέον xbox one ή xbox series x/s πλέον και έχεις απλά xbox 360 σαν και μένα πλέον μόνο από το site τους μπορείς να τα κάνεις redeem.
Η sony πάλι αφαίρεσε τα παιχνίδια των ps1,ps2,ps3,psp,ps vita από τo web store, το ps4 και το ps5. Ετσι αν θες π.χ. να αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδι για το psp ή ps3 ή ps vita πρέπει να μπεις από το ίδιο το σύστημα της καθε κονσόλας και μόνο.
Ο μεν ένας με το ζόρι να βάλει τους πάντες να βάλουν game pass και ο άλλος σαν να σου λέει δεν με ενδιαφέρει αν έχεις παλιό σύστημα μας. Πέτα το, πούλα το, κάψτο και πάρε PS5. Τουλάχιστον είδα πως το store του xbox series x έχει τα πάντα στο store του λόγω του backwards compability αλλα και αυτοί με αυτό που έκαναν με τα game with gold είναι εξίσου ελεεινοι. Τι το κρατάς και δεν το κόβεις αν είναι να παίζουμε κρυφτό? Ημαρτον....
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
image.png.e8777bd7bb2c48d55c134ebf1cf55b60.png
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τον καπνο παντως ειναι πανευκολο να το κανεις reproduced για να κανεις viral videos.
γενικα ο καπνος ειναι φεικ.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτός ο καπνός που δείχνουν στα βίντεο είναι από ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Βέβαια δεν θα έχει τόση πλάκα όταν αρχίσουν να κολλάνε τα πάντα μέσα στην κονσόλα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Αυτός ο καπνός που δείχνουν στα βίντεο είναι από ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Βέβαια δεν θα έχει τόση πλάκα όταν αρχίσουν να κολλάνε τα πάντα μέσα στην κονσόλα.
Ναι. Απλά δεν το είπα ξεκάθαρα. Είπα μόνο ότι είναι εύκολο να το κάνεις reproduce ώστε να ανεβάσεις και εσύ ένα βίντεο με το xbox σου να βγάζει καπνούς
 
Top Bottom