What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κάπου εδώ παραπίσω είχαμε συζητήσει για την ατάκα του Phil Spencer ότι ανταγωνιστής του XBox δεν είναι η SONY και η Nintendo. Όταν το είχε πει τα φανμπόια της ΣΟΝΥς γελούσανε γιατί νομίζανε ότι το έλεγε υπεροπτικά. Νομίζω ότι και μετά την εξαγορά της Bethesda, την συμφωνία με την EA και το, φημολογούμενο, νταραβέρι με την SEGA το πράμα είναι ξεκάθαρο.

Για την Microsoft πλέον δεν υπάρχει XBOX. Υπάρχει μόνο GamePass. Έκανε το reveal της κονσόλας νωρίς νωρίς να ξεμπερδεύει, ανακοίνωσε τιμή και μικρότερη κονσόλα μέσω tweet, έφαγε το κράξιμο για την μη ύπαρξη exclusives και τώρα δείχνει το πλάνο της. Exclusives θα υπάρχουν. Αλλά θα είναι GamePass exclusives. Αν σηκώνανε τώρα το τηλέφωνο από Ιαπωνία μεριά και ρωτούσανε την Microsoft τι ποσοστό δίνει για να μπει το XBOX στο PS5 (ξέρω ότι δεν θα γίνει απλά λέω), την ίδια στιγμή θα καίγανε ότι XBOX έχουνε κατασκευάσει μέχρι τώρα και θα αφήνανε μόνη της την SONY. Η gaming βιομηχανία έχει το πλεονέκτημα ότι παρακολουθεί το συνδρομητικό μοντέλο στις ταινίες και την μουσική χρόνια τώρα και μπορεί να βγάλει συμπεράσματα.

Και αν το Series S σε δύο χρόνια δεν τρέχει το Star Citizen GTA VI, δεν υπάρχει πρόβλημα. Γιατί θα έχουν κερδίσει έναν συνδρομητή, που θα έχει συνηθίσει την υπηρεσία τους και θα έχουν κάτι άλλο. Το τελευταίο κομμάτι του παζλ, που ακόμα δεν το έχουν προωθήσει αρκετά και ειλικρινά περιμένω να δω πότε θα το κάνουν. Το project Xcloud.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Πέρα από όλα αυτά θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στη microsoft που έχει backwards compability με όλα τα συστήματα της σε αντίθεση με τη Sony που μας έταζε λαγούς με πετραχίλια πως θα παίζει τα πάντα το PS5 από PS1 μέχρι PS4 για να φτάσουμε στο σημείο να πει πως μόνο του PS4 θα παίζουν. Τα ζωντόβολα τα φανμπόις όχι μόνο δεν την έκραξαν για αυτό αλλά είπαν και μπράβο από πάνω αν έχεις το θεό σου. Εκανες το λάθος να έχεις PS1 ή PS2 ή PS3 και σου χάλασε η κονσόλα? Δεν φτιάχνεται? Πρέπει να την αγοράσεις ξανά λυπάμαι. Ειδικά αν έκανες το λάθος να πάρεις PS3 digital games. Για πολλές κλωτσιές. Microsoft συνέχισε να τους γλεντάς, τους αξίζει αφανισμός από το χάρτη με τόσο ασέβεια προς το καταναλωτή.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πέρα από όλα αυτά θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στη microsoft που έχει backwards compability με όλα τα συστήματα της σε αντίθεση με τη Sony που μας έταζε λαγούς με πετραχίλια πως θα παίζει τα πάντα το PS5 από PS1 μέχρι PS4 για να φτάσουμε στο σημείο να πει πως μόνο του PS4 θα παίζουν. Τα ζωντόβολα τα φανμπόις όχι μόνο δεν την έκραξαν για αυτό αλλά είπαν και μπράβο από πάνω αν έχεις το θεό σου. Εκανες το λάθος να έχεις PS1 ή PS2 ή PS3 και σου χάλασε η κονσόλα? Δεν φτιάχνεται? Πρέπει να την αγοράσεις ξανά λυπάμαι. Ειδικά αν έκανες το λάθος να πάρεις PS3 digital games. Για πολλές κλωτσιές. Microsoft συνέχισε να τους γλεντάς, τους αξίζει αφανισμός από το χάρτη με τόσο ασέβεια προς το καταναλωτή.

Με τους καινούριους επεξεργαστές που θα έχουν οι κονσόλες πραγματικά μοιάζει ανεξήγητο γιατί δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα μέσω emulation.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Με τους καινούριους επεξεργαστές που θα έχουν οι κονσόλες πραγματικά μοιάζει ανεξήγητο γιατί δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα μέσω emulation.
Το πιο γελοίο είναι ότι αυτά υπάρχουν ήδη σε ελεύθερο λογισμικό. Αν ήμουν CEO τής sony θα έπαιρνα από το παράδειγμα τής Valve (κατά προτίμηση και σε συνεννόηση με την Valve). Θα είχα το «κανονικό» λειτουργικό για το ps ως έχει και θα έδινα δυνατότητα για OtherOs (πράγμα που έχει υπάρξει στο παρελθόν για το ps, δεν έχω παρακολουθήσει τι έχει γίνει οπότε δεν είναι καν κάτι παράδοξο σαν επιλογή για το ps) να τρέξει Linux, και όχι μόνο αυτό αλλά θα είχα και την δική μου «διανομή» με έτοιμους τους εξομοιωτές για τις παλιές κονσόλες και φυσικά θα τρέχει και steam. Για όλα αυτά δεν χρειάζεται να γράψει η sony ούτε γραμμή κώδικα, υπάρχουν ήδη, απλά θέλει διαφορετικά μυαλά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
εν το μεταξύ από ότι φαίνεται ο κόσμος από λάθος λόγο των ηλίθιων ονομάτων με τα xbox αγοράζει από λάθος τις παλιές...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
εν το μεταξύ από ότι φαίνεται ο κόσμος από λάθος λόγο των ηλίθιων ονομάτων με τα xbox αγοράζει από λάθος τις παλιές...

Ωραίο κόλπο για να ξεφορτωθούν το στοκ!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
CD Projekt: "Θα κάνουμε remaster το Witcher 3 με ray tracing και καινούρια εφέ, δωρεάν για όλους"

Sony: "Θα κάνουμε remaster το Spider-man. Όσοι το αγοράσατε για το PS4 θα πρέπει να αγοράσετε το Miles Morales και να πληρώσετε ξεχωριστά και για το Spider-man Remastered".


Εντάξει, οι άνθρωποι είναι τραγικοί.
 
Top Bottom