What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
4334.png
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
Τα πάντα είναι σχετικά και πόσο μάλλον πράγματα που σχετίζονται με το φως και την διάδοση αυτού. Εγώ είμαι με τον Σρε
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Meanwhile, o MVG έκανε ένα teardown στο Series S.



Δώστε βάση στον SSD. Μάλλον πρόκειται για απλό M.2 drive, με κάποιο είδος "κλειδώματος".
Θεωρώ ότι Sony και MS προσπαθούν να πουλήσουν τα NVMe drives ως επαναστατική τεχνολογία. Σίγουρα, αν είσαι μαθημένος σε μηχανικά drives σε 5,400 rpm, φαντάζει ως εξωγήινη τεχνολογία, αλλά για τους PC gamers, πλέον είναι στανταράκι.
Τώρα για τα haptics του DualSense, θα φανεί στην πορεία κατά πόσο θα υποστηριχθεί.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αυτή μάλιστα, είναι πραγματική καινοτομία. Ελπίζω να το δούμε και στα μέρη μας καποια στιγμή, αν και φαίνεται κάπως δύσκολο να γίνει σωστό implementation.

 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Αυτο ειπα και εγω τον Ιουλιο με το που πηρα τον SSD οτι το pc μου εγινε λες και ειναι εξωγηινο! Και αυτο ενω ο ssd τρεχει στα 3300mb/s αντι για 4950 mb/s λογω μητρικης . Φανταστειτε τι θα ειχε γινει αν ειχα παρει και pci 4.0 μητρικη δηλαδη. Αν και 3300 με 4950mb δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη διαοφρα στους χρονους φορτωσης παιχνιδιων και προγραμματων. Αλλα σε συγκριση με τα 100mb/s του hdd η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Meanwhile, έβγαλα ένα build στο PC Part Picker, ισοδύναμο ή καλύτερο του XBOX Series X...
Με τις τρέχουσες τιμές, το κόστος φτάνει στα 1420,69€...
Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις XSX, PS5, και Switch...
Αν όμως πάμε απλά σε αναβάθμιση υπάρχοντος συστήματος, το κόστος μειώνεται.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Meanwhile, έβγαλα ένα build στο PC Part Picker, ισοδύναμο ή καλύτερο του XBOX Series X...
Με τις τρέχουσες τιμές, το κόστος φτάνει στα 1420,69€...
Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις XSX, PS5, και Switch...
Αν όμως πάμε απλά σε αναβάθμιση υπάρχοντος συστήματος, το κόστος μειώνεται.

Κάρτα γραφικων και επεξεργαστής είναι υπερβολικά ακριβά για τέτοιου είδους build, πρέπει να περιμενουμε πιο οικονομικό hardware. Και τα δύο είναι βέβαια πιο ισχυρά από το hardware των consoles οπότε έως ένα βαθμό είναι λογικό.

Τώρα που βγαίνουν τα πρώτα next-gen games θα δούμε και συγκρίσεις ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για τις μελλοντικές απαιτήσεις των παιχνιδιών. Ο Alexander Battaglia του Digital Foundry θα βγάλει στο τέλος της εβδομάδας βίντεο που θα συγκρίνει το Watch Dogs Legion σε PC και κονσόλα. Στο Twitter είπε ότι οι 2070 και 2080ti αποδίδουν καλύτερα από τις κονσόλες οπότε αυτό είναι μια αρχική ένδειξη για το πού κυμαινόμαστε.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Ο στόχος ήταν ένα σύστημα που ήταν τουλάχιστον ισοδύναμο ( τουλάχιστον όσον αφορά CPU, RAM, GPU, SSD ) με τις νέες κονσόλες.
Πάντως το PS5 έχει PSU στα 370W, κοντά σην κατανάλωση που βγάζει το PC Partpicker ότι έχει το build μου.
Λογικά η GPU είναι στα επίπεδα RX 6700 - RTX 3060.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
η GPU στα 6500/3030 θα είναι και πολύ βάζουμε, για CPU κάτι κοντά σε 3100 θα είναι. Οπότε καλύτερο resource management λόγο barebone OS, πιο συγκεκριμένο optimization λόγο σταθερού hardware, ε λογικά τα νέα παιχνίδια κάπου medium θα τα παίζουν :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Αυτο ειπα και εγω τον Ιουλιο με το που πηρα τον SSD οτι το pc μου εγινε λες και ειναι εξωγηινο! Και αυτο ενω ο ssd τρεχει στα 3300mb/s αντι για 4950 mb/s λογω μητρικης . Φανταστειτε τι θα ειχε γινει αν ειχα παρει και pci 4.0 μητρικη δηλαδη. Αν και 3300 με 4950mb δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη διαοφρα στους χρονους φορτωσης παιχνιδιων και προγραμματων. Αλλα σε συγκριση με τα 100mb/s του hdd η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα!
Ξέχνα την αγορά μίας κάρτα γραφικών. Η 970 σου σηκώνει ακόμη 1440π 20φπς. Πάρε νέα μητρική να φορτώνεις 1650 MB/s επιπλέον να στανιαρεις gameplay.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
τώρα που βλέπω και τις παραλαβές που έχουν κάνει στο xbox είναι τελείως αδιαφορο σχεδιαστικά σαν κονσόλα
Εντάξει για όποιον θέλει να την χώσει σε κανά έπιπλo τρύπα και να την ξεχάσει είναι ότι πρέπεi.
Το serries s είναι πανέμορφο αλλά δυστηχώς από τα video που έχω δει είναι και αρκετά αδύναμο ακόμα και σε detail στα γραφικά του και δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσει κανεις καθώς είναι σίγουρο ότι σε ένα χρόνο τα κανούργια game θα δυσκολεύετε να τα παίξει.
Να πpοσθέσω ότι σκοπεύω να πάρω και το xbox. Εχω πάρει ήδη το playstation.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Ξέχνα την αγορά μίας κάρτα γραφικών. Η 970 σου σηκώνει ακόμη 1440π 20φπς. Πάρε νέα μητρική να φορτώνεις 1650 MB/s επιπλέον να στανιαρεις gameplay.
RX 6800XT θα παρω. Ειναι καλυτερη απο RTX 3080 σε πιο χαμηλη τιμη. Αν ειναι αληθεια αυτο Godfall's 4K Ultra Textures Require 12GB VRAM on PC, Says Developer τοτε η RX 6800 στα 570 ευρω ειναι καλυτερη απο την RTX 3080 10gb που κανει 900 ευρω αυτη τη στιγμη! Σηκωνει 1440p ultra 30 fps παντου και σε πολλα 40 η 50 η 60fps. Αλλα με γραφικα στο high αντι για ultraσε 1440p πιανει πανω απο 40 fps σε ολα τα παιχνιδια
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ο στόχος ήταν ένα σύστημα που ήταν τουλάχιστον ισοδύναμο ( τουλάχιστον όσον αφορά CPU, RAM, GPU, SSD ) με τις νέες κονσόλες.
Πάντως το PS5 έχει PSU στα 370W, κοντά σην κατανάλωση που βγάζει το PC Partpicker ότι έχει το build μου.
Λογικά η GPU είναι στα επίπεδα RX 6700 - RTX 3060.

Πιθανό, αν και θα πρέπει να δούμε αυτές τις κάρτες στην αγορά προτού πούμε με σιγουριά. Πιο ενδιαφέρον αυτή τη στιγμή είναι το θέμα της CPU, είμαι περίεργος να δω αν μια πιο ισχυρή CPU με λιγότερους πυρήνες μπορεί να αποδώσει το ίδιο ή καλύτερα από την 8-core CPU στις κονσόλες που θα έχει χαμηλότερα ρολόγια και λιγότερη cache. Π.χ. o νέος 5600X μπορεί να προσφέρει better-than-console επιδόσεις ή οι δυο λιγότεροι πυρήνες θα δημιουργήσουν θέμα;

Το καλό είναι ότι λόγω του Variable Refresh Rate θα είναι πιο εύκολο από ποτέ να συγκρίνουμε απευθείας επιδόσεις μεταξύ PC και console γιατί βλέπω ότι οι developers βάζουν επιλογές για unlocking του framerate στις εκδόσεις για console.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
τώρα που βλέπω και τις παραλαβές που έχουν κάνει στο xbox είναι τελείως αδιαφορο σχεδιαστικά σαν κονσόλα
Εντάξει για όποιον θέλει να την χώσει σε κανά έπιπλo τρύπα και να την ξεχάσει είναι ότι πρέπεi.
Το serries s είναι πανέμορφο αλλά δυστηχώς από τα video που έχω δει είναι και αρκετά αδύναμο ακόμα και σε detail στα γραφικά του και δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσει κανεις καθώς είναι σίγουρο ότι σε ένα χρόνο τα κανούργια game θα δυσκολεύετε να τα παίξει.
Να πpοσθέσω ότι σκοπεύω να πάρω και το xbox. Εχω πάρει ήδη το playstation.
ανάλογα αν είσαι της σχολής του μινιμαλισμού ή του μαξιμαλισμού :p

less is more και less but better λένε στο χωριό μου :p
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Παρακολουθώ τις συζητήσεις για τα παιχνίδια της Ubisoft στις νέες κονσόλες και έχει πλάκα να βλέπεις καινούριο κόσμο να συνειδητοποιεί τι σημαίνει Ubisoft open world game. Διαμαρτύρονται γιατί το Watch Dogs Legion δεν έχει 60 fps mode και γιατί το framerate στο Valhalla χοροπηδάει πάνω-κάτω. Σωστά διαμαρτύρονται γιατί πλέον οι κονσόλες έχουν αξιοπρεπείς CPUs αλλά τα βλέπω και το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι:

tenor.gif
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Πιθανό, αν και θα πρέπει να δούμε αυτές τις κάρτες στην αγορά προτού πούμε με σιγουριά. Πιο ενδιαφέρον αυτή τη στιγμή είναι το θέμα της CPU, είμαι περίεργος να δω αν μια πιο ισχυρή CPU με λιγότερους πυρήνες μπορεί να αποδώσει το ίδιο ή καλύτερα από την 8-core CPU στις κονσόλες που θα έχει χαμηλότερα ρολόγια και λιγότερη cache. Π.χ. o νέος 5600X μπορεί να προσφέρει better-than-console επιδόσεις ή οι δυο λιγότεροι πυρήνες θα δημιουργήσουν θέμα;

Το καλό είναι ότι λόγω του Variable Refresh Rate θα είναι πιο εύκολο από ποτέ να συγκρίνουμε απευθείας επιδόσεις μεταξύ PC και console γιατί βλέπω ότι οι developers βάζουν επιλογές για unlocking του framerate στις εκδόσεις για console.
Με βάση τα FLOPS της GPU, και αφού μιλάμε για RDNA 2, έχουμε να κάνουμε με κάτι λιγότερο ισχυρό από μια RX6800 ( τα FLOPS για 2 GPUs ίδιας αρχιτεκτονικής είναι ισοδύναμα, και μπορούν να μας δώσουν την ισχύ χοντρικά ).
Θεωρώ ότι πουλάνε με ζημιά Sony και MS, Δεν είναι η πρώτη φορά, το XBOX 360 πωλούταν με 160 U$D ζημιά όταν πρωτοβγήκε. Τα λεφτά θα βγούνε από τις συνδρομές και τις άδειες για περιφερειακά και λογισμικό.
τώρα που βλέπω και τις παραλαβές που έχουν κάνει στο xbox είναι τελείως αδιαφορο σχεδιαστικά σαν κονσόλα
Εντάξει για όποιον θέλει να την χώσει σε κανά έπιπλo τρύπα και να την ξεχάσει είναι ότι πρέπεi.
Το serries s είναι πανέμορφο αλλά δυστηχώς από τα video που έχω δει είναι και αρκετά αδύναμο ακόμα και σε detail στα γραφικά του και δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσει κανεις καθώς είναι σίγουρο ότι σε ένα χρόνο τα κανούργια game θα δυσκολεύετε να τα παίξει.
Να πpοσθέσω ότι σκοπεύω να πάρω και το xbox. Εχω πάρει ήδη το playstation.

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή πρόταση, για 300$. Σίγουρα προορίζεται για 1080p/60, αλλά για κάποιον που θέλει να παίξει όσο πιο οικονομικά γίνεται, έχει σημασία;
 
Top Bottom