What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Θυμαστε οτι μια εποχη, η Sony, τους διελυσε ολους, με την πιο αδυναμη και φτηνη κονσολα (30000 δρχ) PSX, μονο και μονο γιατι ειχε 200 τιτλους, και μπορουσε καποιος να διαλεξει 10 που θα του αρεσαν. Ασε το τσιπαρισμα και τα παρελκομενα του.
Ενω το Dreamcast π.χ. δεκα φορες καλλιτερο σαν μηχανημα αλλα 15 τιτλοι μονο οταν κυκλοφορισε και 80000 δρχ.
Η πλειονοτητα του κοσμου θελει να παιξει ενα παιχνιδακι για να διασκεδασει, εστω με κατωτερα γραφικα μικροτερες ταχυτητες κτλ κτλ.
Απο τους 50 πελατες στο μαγαζυ μου οι 45 ζητουσαν Playstation και μαληστα τσιπαρισμενο. Νομιζω οτι ετσι εχτισε το ονομα της η Sony.
Ακομα και σημερα οι περισσοτεροι μπαμπαδες Playstation θα παρουν στον πιτσιρικα, κι ας ειναι τα x box και τα nitendo, χιλιες φορες καλλιτερα. Ετσι και στα κομπιουτερ, μπορει η AMD να ειναι τοπ σημερα, αλλα οι 70 στους 100 intel θα παμε να παρουμε. Ονομα που εγινε συνηθεια.
Και λογικο ειναι μια κονσολα που πουλαει, οι εταιρειες παιχνιδιων γι αυτην θα βγαλουν παιχνιδια.
Θυμαστε και ποσα παιχνιδια για PC ειχαν στην εναρξη τους το σλογκαν "n vidia is the way" ?
Νομίζω ότι είναι άδικη η σύγκριση μεταξύ του Playstation και του Dreamcast. Μιλάμε για μηχάνημα που είχε χρόνια στην πλάτη του ( αν θυμάμαι καλά 5ετία ) αλλά ώριμο στην αγορά και στους devs, από την μια μεριά, και μηχάνημα που ήταν στο ξεκίνημα από την άλλη. Άσε που τα πιτσιρίκια, και λόγω πενιχρών οικονομικών, πάνε πιο εύκολα σε μηχάνημα φτηνό, με πολλά παιχνίδια, και με πειρατεία. Για την οποία πειρατεία, δεν νομίζω ότι πέταγε την σκούφια της η Sony, άσχετα αν ήταν ένας από τους λόγους που έπιασε στην Ελλάδα. Επιπρόσθετα, το Dreamcast πλήρωσε τα λάθη που είχε ξεκινήσει να κάνει η Sega από την εποχή του Mega Drive ( 32X, Mega CD ) και τα συνέχισε στο Saturn ( αρχική ανάπτυξη για 2D γραφικά, περίπλοκη κατασκευή, που δεν έκανε εύκολη την ανάπτυξη τίτλων και την μείωση κόστους κατασκευής του υλικού με το πέρας του χρόνου ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Myrmidonas Στην Γερμανια. Στον υπολοιπο κοσμο? Ποσοι, νομιζεις ειναι οι ενυμερομενοι πελατες σαν εσας εδω στο σαιτ, που κοιταζουν και καταλαβαινουν, μετρησεις, συγγρισεις, παρουσιασεις κτλ. Ας πουμε 50, εχουμε καμια 100στη παρομοια σαιτς? Ας υποθεσουμε οτι ειναι αλλοι τοσοι που δεν συμετεχουν στα σαιτς. Ευχομαι να κανω λαθος βεβαια. Οι υπολοιποι ελλαχιστα γνωριζουν, ωστε να μπορουν να κανουν σωστη επιλογη. Αν και η κουτση Μαρια εχει κινητο με ιντερνετ σημερα, σε κοιταζει σαν να μηλας Κινεζικα οταν αναφερεις, cpu, vga,ram .
Μια αλλη πολυ ΕΞΥΠΝΗ κινηση που εκανε η Sony, καθε νεα κονσολα που εβγαζε, συμβατη με τα παιχνιδια της προηγουμενης.
Ασε που οι απανταχου τσιπαδοροι, ελεγαν οτι η ιδια η Sony, πρωτοκυκλοφορουσε στο ιντερνετι, τα σχεδια εγγαταστασης τσιπακιων για τις κονσολες της. Βρωμοκουτσομπολιδες!
Τι? το εξμποξι σεν τσιπαρεται? Χαχαχα!
η sony δεν βγάζει από τις κονσόλες αλλά από την ταρίφα που δίνουν οι devs για να κυκλοφορήσουν τα παιχνίδια στην πλατφόρμα της, οπότε το να έβγαζε το σπάσιμο μόνη της ή να έκανε τα στραβά μάτια, δεν είχε κανένα νόημα.

Τεσπά, τα τσιπάκια ήταν για τους φλώρους, εμείς οι χάξορς είχαμε ανοιχτό καπάκι, βάζαμε demo disc και κάναμε on the fly αλλαγή μόλις πέρναγε την οθόνη του DRM :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Η Sega ειταν αυτοκρατορια πολυ πριν το Playstation, ολος ο κοσμος στα ποδια της.
Οσο για την σκουφια της Σονης, μπορει ναχεις δικαιο. Εγω λεω, οχι αυτα που ακουσα, αυτα που ειδα. Τα πρωτα σχεδια/φωτο/οδηγιων των τσιπακιων στα γιαπονεζικα ειταν γραμμενα. Αριγκατο τασιμας τα. και μπορει στην αρχη να τους λεγαμε στα τετοια μας τα κρεμαστα. Το τσιπακιον ειρθε για να μεινει στη ζωη μας. Και οχι μονο στο Ελλαδισταν
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
βάζαμε demo disc και κάναμε on the fly αλλαγή μόλις πέρναγε την οθόνη του DRM :p
Χε χε αυτο το καναμε στην αρχη στην προιστορικη εποχη, μετα εξελιχτηκαμε και μπλεξαμε με μικροκυκλωματα.
Που το θυμηθικες? Υποκλεινομαι!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν είναι σπάνιο πράγμα πάντως, μία εταιρεία που θέλει να εισέλθει σε έναν κλάδο ο οποίος θεωρεί ότι θα της αποφέρει μεγάλα κέρδη, να υπολογίζει ένα διάστημα στην αρχή ότι θα έχει ζημίες.

Αν είχε φερθεί έτσι και έβγαζε μόνη της τα σχέδια του σπασίματος, νομίζω ότι μόνο ως έξυπνη και άκρως επιτυχημένη κίνηση μπορεί να θεωρηθεί πλέον, αφού της έδωσε ένα τεράστιο install base.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Τα ιδεογράμματα μπορεί να τα είχαν τα σχέδια, γιατί είχει βγει στην Άπω Ανατολή το modchip, δεν πάει να πει ότι το είχε φτιάξει η Sony.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οπως και η NCSoft δεν ειχε καμια σχεση με τις εταιρειες που πουλουσαν γκολντ, αρμορ, οπλα.λεβελ κ.α. στους official servers του L2. Γκαραντι!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Κονσόλες, κάρτες γραφικών είδος υπό εξαφάνιση. Δείτε τι έγινε στο Τόκυο με το που εμφανίστηκαν κάποια κομμάτια p25

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τα Τζαπακια ετσι κανουνε με οποια κονσολα ειναι να κυκλοφορισει. Την στεινουν εξω απο τα μαγαζια απτα χαραματα. Πιο Αμερικανακια απτους Αμερικανους γινανε κι αυτοι. Το χολυ σιτ και το γουατ α φακ πανε συνεφο
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Και ναι έχουμε το πρώτο παιχνίδι που ανταπτύσεται και εκδίδεται από τη Sony για το...XBOX


 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
να ηταν και νεο φαινομενο αυτο στο τζαπαν





2 απλα παραδειγματα. λογικο να γινοταν και με το ps5 αν και με το ps5 γινεται σε δοσεις.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
To θέμα δεν είναι αυτό αλλά οτι αν γίνονταν κάτι τέτοιο με κάρτες της nvidia π.χ. θα είχαμε κοιτάχτε να μαθαίνεται πληβείοι κλπ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
To θέμα δεν είναι αυτό αλλά οτι αν γίνονταν κάτι τέτοιο με κάρτες της nvidia π.χ. θα είχαμε κοιτάχτε να μαθαίνεται πληβείοι κλπ

Εννοείται! Αναπαράσταση:

gabe-newell-pc-gamer-master-race-hd-people-wearing-white-suit-illustration-wallpaper-preview.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
To θέμα δεν είναι αυτό αλλά οτι αν γίνονταν κάτι τέτοιο με κάρτες της nvidia π.χ. θα είχαμε κοιτάχτε να μαθαίνεται πληβείοι κλπ
pcmasterrace παραγγέλλουμε από την καναπεδάρα μας, σιγά μην πάμε με την πλέμπα στο δρόμο.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
pcmasterrace παραγγέλλουμε από την καναπεδάρα μας, σιγά μην πάμε με την πλέμπα στο δρόμο.
Εγω ομως δυο φορες παραγγειλα RTX 3080 σε 4 μηνες και δεν ειχαν να μου φερουν ετσι αποφασισα να παω στα μαγαζια να την παρω. Κια αυτο κανω απο τις 18 που τελειωσε η καραντινα και ανοιξαν τα μαγαζια. Αλλα ακομα δεν εχω βρει πουθενα. Ενας μου ειπε οτι μπορει απο Απριλιο η Μαιο να υπαρχει μεγαλη διαθεσιμοτητα και οχι τοσο υψηλες τιμες αλλα δεν ηταν και 100% σιγουρος.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
2 εβδομαδες την πρωτη φορα και 2 την δευτερη. Και πολυ περιμενα δεν μου εχει ξανατυχει να αγορασω κατι απο το ιντερνετ και να περιεμνω τοσο πολυ. Γι αυτο τις ακυρωσα. Τωρα μονο οταν την βρω σε καποιο μαγαζι θα την παρω. Και δεν βρω μεχρι να βγουν οι RTX 4000 τοτε θα παρω RTX 4080 αλλα μου ειπαν σε ενα μαγαζι οτι καπου εκει Απριλιο Μαιο περιμενουν να υπαρχει υψηλη διαθεσμοτητα
 
Top Bottom