What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704


Το kickstarter έχει εξελιχθεί σε τεράστιο φαινόμενο στα επιτραπέζια (με τα καλά και τα κακά του), συγκριτικά με τον τομέα των games που είναι σε ύφεση. Λογικό σε ένα βαθμό αφού τα πρώτα μπήκαν πιο μετά στο χορό του crowdfunding που είναι η go-to επιλογή για την ανάπτυξη ενός παιχνιδιού για αρκετούς publishers, ακόμα κι από σχετικά μεγάλους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάντως το Nemesis Lockdown το έκανα back. Όχι στο εξωφρενικό tier με όλα τα gimmicks, αλλά το τίμησα διότι μαμεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Εντάξει δεν το έβαλα για να ενεργοποιήσει τους μηχανισμούς άμυνας στην επιλογή του καθενός. Ούτε και πρόθεση αυτού ήταν πιστεύω, μιας και ο ίδιος έχει στηρίξει τα περισσότερα kickstarter που βγαίνουν κάθε χρονιά και έχει κάνει αντίστοιχα βίντεο αν δεις το κανάλι του. Δηλαδή αναγνωρίζει την τάβλα του με την κατηγορία, αλλά δίνει κάποιους λόγους που κατανοεί γιατί άλλοι δε θα τα στήριζαν ή και που ο ίδιος μετάνιωσε.

Συμφωνώ με τα περισσότερα, ειδικά με την περίπτωση της Steamforged Games που έχει λίγα δείγματα γραφής, με gameplay που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αμφίβολα components (π.χ. δύσκολα διακριτό art σε κάρτες ή tiles) και γεννά το επόμενο project πριν κυκλοφορήσει το προηγούμενο (συνήθως). Για το Gloomhaven μου έκανε εντύπωση πάντως πως τόσοι λίγοι το έχουν τελειώσει μετά από τόσο καιρό. Όχι ότι αυτό θα εμπόδιζε τους καμένους να κάνουν back το Frosthaven, εδώ εμείς παίρνουμε αρκετές φορές sequels σε games χωρίς να έχουμε παίξει τα προηγούμενα. 😛

Η φάση με το kickstarter γενικά ελοχεύει ρίσκα, περισσότερα ίσως κι από τα games. Επενδύεις σαφώς περισσότερα χρήματα. Αν βγει καλό, κερδισμένος. Αν δε βγει, κλαις. Επιπλέον, αν περιμένεις retail κυκλοφορία, δεν καταλήγουν όλα σε καταστήματα (βλέπε World of Smog, Too Many Bones, Kingdom Death Monster κ.α.) οπότε αν είναι η πρώτη περίπτωση και το ήθελες πολύ πάλι κλαις.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τα τσεκάρω ένα ένα και ελπίζω να βρούμε κάτι.

@Northlander
Πίστεψέ με άμα έβγαζα και εγώ άκρη δεν θα το κράταγα κρυφό :p

@Admiral
Αμεσως εσύ να το γράψεις φόρα παρτίδα στο forum.
Μετά από πολύ έρευνα καταλήξαμε στο Brass: Birmingham.

Έχετε να προτείνετε κανένα κατάστημα για την αγορά του;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Πολύ καλό εργαλείο το Wonderdraft, κανονικά κοστίζει 30$ αλλά ας είναι καλά το Trove.
Eδώ βλέπετε τη προσπάθεια να κάνω recreate τη περιοχή που χρησιμοποίησα παλιότερα σε ένα two-shot και ένα one-shot που είχα DMάρει (το two-shot εντελώς δικό μου, το one-shot ήταν προσαρμογή ετοιματζίδικης περιπέτειας).
Είναι work in progress προφανώς, αλλά μου φαίνεται τόσο όμορφο που δε γινόταν να μη flexάρω.
Εδώ θα είναι και η αρχή του campaign μου αν και όποτε αρχίσω.

@vtheofilis επειδή από όσους έπαιξαν μόνο εσύ είσαι στο RageQuitGR θα ήθελα αν θυμάσαι καθόλου τις περιγραφές μου να με διορθώσεις σε περίπτωση που έβαλα κάτι λάθος, ευχαριστώ.
155294269_5897609280264474_6206095041943635664_o.jpg
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν θυμάμαι και πολλά, για να είμαι ειλικρινής. Έχει περάσει καιρός από τότε.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Αφού έγιναν κάποιες απαραίτητες αλλαγές, (για να είναι canon σύμφωνα με το one shot), ορίστε η τελική(?) μορφή.
Τώρα μένει το σενάριο και τα events :D
teren.jpg
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
MockUp_Nephilim-Edition_boardgame.png

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Άστα αυτά... Τελείωσε με το διδακτορικό σου και βρες μια καλή κοπέλα για να κάνεις οικογένεια
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Επειδή έχω την original ελληνική έκδοση της Κάισσα, που δεν έχω παίξει ποτέ, το παρακάτω, κάπως μου κάνει κλικ:

Descent: Legents of the Dark


dle01-0.jpeg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564



Δεν θα έπρεπε πλέον, αλλά διαρκώς εκπλήσσομαι με το πόσα λεφτά μαζεύουν τα Kickstarter επιτραπέζιων RPG.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ομολογουμένως, συγκριτικά με άλλους τίτλους είναι πολύ μικρό το ποσό. Επίσης το πρόβλημα με τα επιτραπέζια είναι τα logistics. Πιστεύω ότι βγάζουν πολύ μικρότερο κέρδος από το αντίστοιχο ψηφιακό παιχνίδι. Τα απόλυτα πόσα βέβαια είναι τρομακτικά.

Τσεκαρε Frosthaven να κάψεις φλάντζα αν θέλεις.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ψηθείτε να το βοηθήσουμε και να το προβάλουμε λίγο αυτό, μπας και έχουμε Αγγλική έκδοση.
 
Top Bottom