What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Παίζω ένα supermeatboyδές platformer ονόματι Sockventure και την early access του "FTL+King Arthur+Cthulhu" Hand of Merlin. Θα έχουμε παρουσίαση και για τα δύο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ο μαραθώνιος yakuza (kiryu saga) προχωράει. Είμαι στο 5 τώρα. Ίσως για την ώρα πάντα το 5 μου φαίνεται το πιο αδύναμο στο στορυ. Μάλλον υπερβολή οι 5 χαρακτήρες. Θα φανεί όταν το τελειώσω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έπιασα πάλι χθες το White Marsh του Pillars. Το είχα ξεκινήσει αλλά δεν το είχα προχωρήσει πολύ και γενικά αν και είναι υπέροχο, κάτι μου λείπει και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έπρεπε να είχε παιχτεί παράλληλα με το κανονικό και για αυτό μου φαίνεται κάπως που προσπαθώ να το δω εντελώς αυτόνομα. Το όλο feeling που με τράβαγε στο παιχνίδι σταμάτησε με τον τερματισμό, τώρα νοιώθω λες και ήρθα πίσω να καλύψω side quests.

Μεγάλη βλακεία αυτό με τα DLC που προσθέτουν πράγματα στο ενδιάμεσο του παιχνιδιού και δεν είναι συνέχειες κάποιας μορφής. Άλλος ένας λόγος να ακουμπάω μόνο GOTY εκδόσεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έλαβαν κριτική την οποία άκουσαν για αυτό (δηλαδή το εμβόλιμο περιεχόμενο σε ένα ήδη ολοκληρωμένο παιχνίδι).

Προσωπικά όταν έπαιξα το Pillars 1 έπαιξα το White March ακριβώς πριν το τελευταίο Chapter και έδεσε πάρα πολύ ωραία. Το κακό βέβαια είναι ότι το party ήταν κτηνάρι, αλλά δεν χαλάστηκα ιδιαίτερα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μόλις ολοκλήρωσα το I Am Setsuna.

Παιχνίδι με χτυπητές αδυναμίες για RPG. Σενάριο που φαίνεται να υιοθετεί μια σειρά από κλισέ, μίνιμαλ μηχανισμοί που ξεκινούν από το customization των χαρακτήρων και φτάνουν στο βαθμό αλληλεπίδρασης με τον κόσμο του παιχνιδιού, ενώ απουσιάζει κάποιο world map και οποιοσδήποτε fast travel μηχανισμός πέρα από το airship (που αφενός σου δίνεται μετά τα μέσα του παιχνιδιού, μα δε λογίζεται ως τέτοιος). Τα spritnites (skills και spells), αν και πολλά, δεν σε ωθούν στο να τα εξαντλήσεις ή να πειραματιστείς ιδιαίτερα, το save system του δεν είναι ιδανικό, συνολικά δεν πρόκειται για παιχνίδι με υψηλά production values overall.

Και τίποτα από αυτά δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Το παιχνίδι είναι υπέροχο, σίγουρα όμως όχι για όλα τα γούστα.. Εικαστικό κομψοτέχνημα, βρίθει συναισθημάτων, ενώ το soundtrack το ανεβάζει επίπεδο. Το combat system που χρησιμοποιεί είναι αθάνατο και πολύ διασκεδαστικό. Διαμαντάκι για μένα,

Τσίμπησα ήδη το Lost Sphear, το Tokyo RPG Factory μπήκε πλέον στο ραντάρ μου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
έπαιζα λίγο hive time Hive Time by Cheeseness, Mimness

απίστευτα χαριτωμένο παιχνίδι. Δυστυχώς εκτός από τον εύκολο σκοπό να φτιάξεις νέα βασίλισσα, δεν έχεις πολλά πράγματα να κάνεις.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αν και το έχουν ψιλοθάψει, εμένα ακόμα μου αρέσει!!! Έχει και καταπληκτική CE Edition!!!
ΣΙΓΟΥΡΑ υποτιμημένο παιχνίδι. Και στην προ-Witcher 1 εποχή που βγήκε (απ' ό,τι είδα βγήκε 2 μήνες πριν απ' αυτό), που, όπως και να το κάνουμε, τα στάνταρ στα RPG δεν ήταν ακόμα τόσο πια ψηλά, θα έπρεπε ΣΙΓΟΥΡΑ να τύχαινε καλύτερης αντιμετώπισης.

Edit: Αν και τότε που βγήκε είχε και το θέμα με το DRM, που διάβαζα στο PCM!
 
Last edited:

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Τελειωσα την ανωμαλια το Returnal ΧΩΡΙΣ να σπασω χειριστηριο οποτε νομιζω αυτο ειναι achievement απο μόνο του χαχαχα

και μολις αρχισα Wrath of the Druids AC Valhalla εχω παιξει 2-3 ωρες πολυ τιμιο μεχρι στιγμης χωρις να ειναι κατι το πολυ ξεχωριστο σε σενάριο οπότε χαλαρο DLC για το ΣΚ οτι πρεπει
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Παίζω Days Gone οπότε να περιμένετε review μέσα στην εβδομάδα.

Παιχνιδαρα πολυ υποτιμημένο!!! το ειχα λιωσει στο ps4 και τωρα στο ps5 παιζει 4K 60 fps και για παιχνιδι προηγούμενης γενιας ειναι απλα κουκλί!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Παιχνιδαρα πολυ υποτιμημένο!!! το ειχα λιωσει στο ps4 και τωρα στο ps5 παιζει 4K 60 fps και για παιχνιδι προηγούμενης γενιας ειναι απλα κουκλί!

Και μένα οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι θετικές, θα δούμε αν θα αλλάξουν στην πορεία. Υπάρχουν κάποια ζητηματάκια που θέλουν συζήτηση αλλά μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πανεμορφα γραφικά σε ενθουσιάζε στην αρχή αλλά έδειχνε τον indie χαρακτήρα του.
Πόσο μου έχει λείψει ένα τέτοιου είδους rpg.

Αν βολεύεσαι με κακάσχημα αντί για πανέμορφα γραφικά, εδώ είσαι.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έπιασα λίγο TBC Classic για την νοσταλγία, δεν θα πάει μακριά η βαλίτσα και αυτή την φορά, αλλά για το γαμώτο της χαμένης νιότης είναι καλή φάση.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αν βολεύεσαι με κακάσχημα αντί για πανέμορφα γραφικά, εδώ είσαι.

Δεν θα έλεγα ότι είμαι των survival παιχνιδιών. Παραείναι αγχωτικά τα περισσότερα. Αν και θα ήθελα να δοκίμαζα κάποιο πιο soft (σε πολύ μετέπειτα στιγμή, λόγω backlog), αν γνωρίζεις κάποιο να με προτείνεις. Το μόνο με survival στοιχεία που έχω παίξει είναι το hardcore mode του Fallout: New Vegas, που δεν ήταν τόσο αυστηρό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έκανα να ξεκινήσω TBC classic, δεν είδα τίποτα ενδιαφέρον, γραφικά ίσως και χειρότερα (εκτός νερού) ζήτησα refound, επιστροφή στο backlog και καλά, παίζω Civ5 :p
 
Top Bottom