What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εχοντας απο παλιά το Total Warhammer 1 (χωρις να το εχω πολυπαίξει λόγω 2λεπτων turn timers απο τους πρωτους κιολα γυρους) και βρίσκοντας με ένα δεκάρικο το 2 και με το elixir of speed patch που βαλανε,
ξανάπιασα τσι νανους στο Mortal Empires mode και αυτή τη φορά το παιχνίδι είναι διασκεδαστικό! (10 με 20 δευτερολεπτα normal turn mode στους πρωτους γυρους και 2 λεπτα στον 130ο τελευταιο γυρο που κερδισα με νανους σε fast forward turn mode)

Παρεπιπτοντως, μόνο το 0.2% ψηθηκε να τερματησει με νανους το Mortal Empires... Oo
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μετα την Εμπειρια του ντισκοελίζιου ηθελα κατι ελαφρυ και τρισχαριτωμενο. το βρηκα στο broken sword 5. φοβερα καρτουνιστικα γραφικα, παραδοσιακο ποιντενκλικ , οτι πρεπει για μας τους δεινοσαυρους, ωραιο σεναριο με αποκρυφισμους, ουροβορα φιδια και ποικιλια κατα κανονα ευκολων γριφων. υπαρχουν και 3-4 δυσκολοι σχετικα και 2-3 παραλογοι και εκνευριστικοι, αλλα οκ, συνολικα μια χαρα.

και τωρα πωρωμενος οπως ολος ο κοζμος με τον γουιτσε, ξαναεβαλα χαρωπα το 1 και βεβαια του φορεσα απο πανω το μοντ rise of the white wolf που βελτιωνει πραγματακια. ειμαι ακομα στον προλογο, αλλά τι ατμοσφαιρα ρε φιλε, τι παιχνιδαρα, τι Επικουρα. βεβαια σκεφτομαι απο τωρα τι συφιλη θα τραβηξω με τις λοουντινγκ οθονες για να μπω σε καθε σπιτι και τον "κλειστο" κοσμο του, αλλά δε βαριεσαι, ειναι μολις η δευτερη φορα που το παιζω και θα τ αντεξω ολα.
η φιλοδοξια και το καλο σεναριο ειναι να τα πιασω και τα 3 σερι. να δουμε αν θα συμβει.
το μπακλογκ εν τω μεταξυ κλαιει σε μια γωνιτσα (τεραστια γωνιτσα) του σκληρου σε φέταλ ποζίσο.
ας προσεχε.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μα αυτο κανω τους καιω ολους! Αλλα το κακκο ειναι οτι δεν εχει καθολου αιμα και κομενα ποδια και κεφαλια. Πρεπει τα επομενα spyro που θα βγουν να ειναι αγρια!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τέλος το story του red dead redemption 2. μόνο κάτι achievements έμειναν να κάνω (και να μπω στον κόπο να τα κάνω όλα φυσικά). εξαιρετικοτατο. ο αρθουρ μεγάλη τυπαρα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ποσες ωρες σου πηρε να το τερματισεις? Εχει πολυ σφαγη σαν τα GTA?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ποσες ωρες σου πηρε να το τερματισεις? Εχει πολυ σφαγη σαν τα GTA?
Το story έγραψε 110 ώρες. Σίγουρα το κάνεις και σε πολυ λιγότερο μιας και έφαγα πολύ ώρα στο να κυνηγάω αθώα ζωάκια για διάφορα upgrades.
Όσο για σφαγές θα πάρει φωτιά το peacemaker σου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Μίλησε στην ανδρική ψυχή σου το story ή έπαιξες το παιχνίδι λάθος.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Μίλησε στην ανδρική ψυχή σου το story ή έπαιξες το παιχνίδι λάθος.
εξαρτάται τι εννοείς. αν εννοείς πάντως να βάλω το κουβάρι της αρκούδας στο κεφάλι μου όχι δεν το έκανα. όπου έβλεπα αρκούδα πάντως χτυπούσα αβέρτα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αγόρασα μετά από χρόνια το Μάνατζερ. Πάρα πολύ καλό και πάρα πολύ βολικό το να μπορείς να αφηνεις ένα ελαφρύ μενού όλη μέρα ανοιχτό για να παίζεις λίγο λίγο κάθε κάποιες ώρες :p
Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την μάχη για παραμονή μου στις χαμηλές κατηγορίες της Ουαλίας
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Άκρα αντίθετα για μένα το τελευταίο διάστημα.
Και ενώ μετά την άσχημη τελικά εμπειρία που είχα με το bard's tale είχα αποφασίσει να συνεχίσω με κάποιο άλλο dungeon crawler, πιθανώς με το operencia στο pass.... θυμήθηκα πως είχα στo πλεστεσο και περίμενε κάτα αιώνες το Horizon zero dawn....και έπιασα αυτό. Κάπου εδώ πρέπει να πετάξω κάτι του τύπου: " ΩΩΩΩ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΟΣ!1 ΠΑΡΕ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΩΡΗ ΣΟΝΑΡΑ1!1!1
Ρε παιδιά ένα open-world είναι. Και με τη δομή που πάνω-κάτω έχουμε μάθει να περιμένουμε από τέτοια παιχνίδια. Μεγάλο αρνητικό το γεγονός πως σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια του είδους πχ Οdyssey, παίρνει πολύ σοβαρά τον εαυτό του και γίνεται μελό. Σαφώς είναι όμορφο με έντονα χρώματα και καλό αρτ ντιρεκτιον , ακόμα και στο ταπεινό μου σλιμ και έχει πολύ ωραίες ιδέες όσον αφορά το post-apocalyptic περιβάλλον που παρουσιάζει, αλλά μέχρι εκεί. Σε ρίχνει σε δραστηριότητες και κλισε καταστάσεις που έχεις μάθει να περιμένεις πια. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει βέβαια είναι το κυνήγι των μηχανικών τεράτων-ζώων. Το κατά πόσο θα σου αρέσει αυτό κρίνει και το αν θα σε κρατήσει το παιχνίδι. Προς το παρών τα καταφέρνει με μένα. Μένει να δούμε στην συνέχεια.
Στο pc έπιασα το DUSK. Εκεί τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Δράση χωρίς μπουρδολογίες, δυσκολία , μουσικάρα και χωρίς να το καταλάβω πάω να το τερματίσω μέσα σε λίγες μόνο μέρες. Παιχνίδι με ούμπαλα. Γι'αυτό άλλωστε αναφέρθηκα σε άκρα αντίθετα. Το AAA open world και το retro style fps. Tο πρώτο δε με τρέλανε ακριβώς και το δεύτερο παρά την απλότητα και την αμεσότητα που το διακρίνει σε όλους τους τομείς και ίσως ακριβώς λόγω αυτής, με έχει απορροφήσει. Βέβαια στο πρόσφατο παρελθόν είχα παίξει και καταευχαριστηθεί τα ion maid.. fury και amid evil οπότε ήξερα πως θα την καταβρώ με το DUSK.
Κάποια στιγμή πρέπει να γράψω και για την εμπειρία μου με το Sekiro, αλλά δεν ξέρω τι να πω. Αν μπορούσα να το περιγράψω με έναν χαρακτηρισμό, αυτός θα ήταν πως πρόκειται για ημιτελές (όσον αφορά κάποια gameplay στοιχεία) αριστούργημα. Πρέπει ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΩ να βγει sequel. Ίσως κάποια στιγμή και μετά από καινούριο playthrough να μπορέσω να βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη και να πω περισσότερα.

Σημείωση και υπόσχεση στον εαυτό μου να πιάσω Bloodborne στο κοντινό μέλλον (μπας και βγάλει τα λεφτά της η κονσόλα) και να τελειώσω το Witcher 2 μπας και πιάσω το W 3 πριν φύγει και αυτή η δεκαετία.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
θυμήθηκα πως είχα στo πλεστεσο και περίμενε κάτα αιώνες το Horizon zero dawn....και έπιασα αυτό. Κάπου εδώ πρέπει να πετάξω κάτι του τύπου: " ΩΩΩΩ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΟΣ!1 ΠΑΡΕ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΩΡΗ ΣΟΝΑΡΑ1!1!1
Ρε παιδιά ένα open-world είναι. Και με τη δομή που πάνω-κάτω έχουμε μάθει να περιμένουμε από τέτοια παιχνίδια. Μεγάλο αρνητικό το γεγονός πως σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια του είδους πχ Οdyssey, παίρνει πολύ σοβαρά τον εαυτό του και γίνεται μελό. Σαφώς είναι όμορφο με έντονα χρώματα και καλό αρτ ντιρεκτιον , ακόμα και στο ταπεινό μου σλιμ και έχει πολύ ωραίες ιδέες όσον αφορά το post-apocalyptic περιβάλλον που παρουσιάζει, αλλά μέχρι εκεί. Σε ρίχνει σε δραστηριότητες και κλισε καταστάσεις που έχεις μάθει να περιμένεις πια. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει βέβαια είναι το κυνήγι των μηχανικών τεράτων-ζώων. Το κατά πόσο θα σου αρέσει αυτό κρίνει και το αν θα σε κρατήσει το παιχνίδι. Προς το παρών τα καταφέρνει με μένα. Μένει να δούμε στην συνέχεια.

Έχω παίξει 8 ώρες μέχρι στιγμής και συμφωνώ κι εγώ με αυτά που λες. Δεν είναι κάτι ρηξικέλευθο από άποψη gameplay. Τείνει πιο πολύ προς το action με λίγη essence από rpg. Οι δευτερεύουσες δραστηριότητες ήδη έχουν γίνει επαναλαμβανόμενες. Ο κόσμος του είναι πρωτότυπος και γενικά η αισθητική του είναι πολύ όμορφη. Κάτι που μου αρέσει πολύ είναι η μουσική, η εναλλαγή κυρίως από τις ήρεμες απαλές μελωδίες όταν εξερευνάς στα πιο γρήγορα τέμπο στη μάχη.

Αν δεν το χα αρχίσει, θα περίμενα άνετα την PC κυκλοφορία.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Τέλος το Witcher 2 και τώρα κατεβαίνει στο Steam το 3.... Μέγα λάθος που δεν το είχα βάλει να κατεβαίνει ενώ τελείωνα το 2.... Sex Education μέχρι να κατέβει!

Οι ταχύτητες του Steam πάντως με απογοητεύουν, δεν πιάνουν ούτε καν το μισό της γραμμής....
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Σημείωση και υπόσχεση στον εαυτό μου να πιάσω Bloodborne στο κοντινό μέλλον (μπας και βγάλει τα λεφτά της η κονσόλα)

Να κάνετε αυτή τη χάρη στον εαυτό σας κύριε! Κατά την ταπεινή μου άποψη πανεύκολα ακόμα το καλύτερο exclusive του ps4. Μαζί με το εξπανσιονάτο DLC του είναι ένα υπερβατικό αριστούργημα, επιτρέψτε μου την πομπώδη έκφραση. Ένα υπερβατικό αριστούργημα στα 30 fps. :p

Το Horizon: Zero Dawn απ' την άλλη, αν κάποιος δεν πωρωθεί με τη μάχη με τα μηχανικά ζωάκια, η οποία έχει ένα ενδιαφέρον, meeeeeh
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

tenor.gif
 
Top Bottom