What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έχετε να προτείνετε κάποιο game σε παρόμοιο στυλ και πάντα με μικρή διάρκεια; Όχι πιό σκληρό platform από αυτά που έγραψα, τύπου Ori & Hollow Knight, αυτά ισοδυναμούν με σωματική άσκηση.

+1 για τα Unravel που πρότεινε ο mruseyourbrain.

Εγώ θα πρότεινα επίσης το Journey (ανώτερο από το Flower), το πανέμορφο GRIS, και φυσικά το Inside.
Συμπαθητικό επίσης είναι το Pinstripe, που το βρίσκεις και πάμφθηνο στις Steam Sales.

Το Little Nightmares που γλυκοκοιτάζεις είναι αρκετά παρεμφερές με τα Limbo και Inside, αλλά με εντελώς διαφορετικό, ιδιαίτερο art style. Πολύ καλό παιχνίδι (τα DLC δεν με ενθουσίασαν, πάντως).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αν δεν κανω λαθος την εχω ξανακανει την ερωτηση, Εσεις ρε μαγκες, τι build ειχατε στον αγωνα. πως τον στησατε τον ασπρομαλλη;

Εγώ τον είχα specάρει με light armor και έμφαση στα sword skills και τις light attacks. Ούτε που ασχολήθηκα με crossbows ή signs εκτός από 1-2 αναβαθμίσεις του quen ενώ επέλεξα όλα τα skills που ανέβαζαν το critical και προσέθεταν bleed.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
alchemy build op. εγώ είχα alchemy-swordmanship (quick attacks και euphoria mutation good times)
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Alchemy first, Signs second. 1 πόντος στο general, κάτι με regen health και ούτε πόντος στα swords. Διασκεδαστικός και περίπατος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ειχα παρομοια προσεγγιση με αυτη του Admiral. Fast attack με τα ολα. το ελικοπτερακι-grinder το ερωτευτηκα. Τερματισα Quen γιατι μου αρεσουν τα αβγα. σπαμαρισμα το space γιατι ειμαι κομπλεξικος με τις τουμπες και δεν ξεχασα το παραμελημενο Axii.
Medium armor.
Edit
Απο τα potions τιμουσα μονο το enhanced swallow και το golden oriole γιατι τα φαρμακια ηταν λιγο εριστικα.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Με αφορμή μια κουβέντα που είχα τις τελευταίες μέρες για το Max Payne και το steam sale, τσίμπησα τα πρώτα 2, μιας και δεν τα είχα, και είπα να τα ξαναπαίξω. Έχω πιάσει το πρώτο και το πάω χαλαρά. Αγέραστο παιχνίδι, ούτε τα γραφικά δεν με χαλάνε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Με εξαίρεση τα X-Com, το πρώτο Max Payne είναι το παιχνίδι στο οποίο έχω ολοκληρώσει τα περισσότερα full playthroughs. 14 ή 15, δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς, σε όλα τα επίπεδα δυσκολίας και δύο από τα playthroughs με το Kung Fu mod. Δυστυχώς η Remedy δεν κατάφερε από τότε να ξαναπετύχει την ίδια μαγεία.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Νταξ, αν θεωρήσουμε ότι τα κύρια ατού του ήταν η ατμόσφαιρα και το γράψιμο (εννοείται ότι και το gameplay του ήταν πολύ καινοτόμο για την εποχή) νομίζω και το 2 και το Alan Wake ήταν μια χαρά παιχνίδια. Νομίζω τα παιχνίδια της Remedy είναι αυτά που με έχουν ρουφήξει περισσότερο στον κόσμο τους, μαζί φυσικά με το Last Express.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είμαι σε μία φάση πίεσης όπου ανοίγω τον υπολογιστή και μπορει για κάποιες ώρες να μείνει στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να ανοίξω την οθόνη διότι απλώς δεν προλαβαίνω. Καμιά φορά ανοίγω και το Kingdom Come για να κερδίσω τα τρία λεπτά που θέλει να φορτώσει το παιχνίδι ώστε να παίξω τρία λεπτά παραπάνω. Μεγάλο ψέμα.... Καταλήγω να πατάω δύο φορές alt f4 και κλείνω τον υπολογιστή όπως ακριβώς τον άνοιξα...

Πώς μπορώ να ξαναγίνω φοιτητής;

Αφού και μουσική ακούω από το κινητό. Τέτοια κατάντια...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχω πιάσει το πρώτο και το πάω χαλαρά.

Χαλαρά my ass, το τελείωσα. Προσεχώς το δεύτερο.

Chrono adulthood sucks. Για 10 ώρες παιχνιδιού, έχασα τρεις μέρες ύπνου. Αλλά ήθελα την εκτόνωση και κομμάτια να γίνει. Υπομονή mate.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Είμαι σε μία φάση πίεσης όπου ανοίγω τον υπολογιστή και μπορει για κάποιες ώρες να μείνει στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να ανοίξω την οθόνη διότι απλώς δεν προλαβαίνω. Καμιά φορά ανοίγω και το Kingdom Come για να κερδίσω τα τρία λεπτά που θέλει να φορτώσει το παιχνίδι ώστε να παίξω τρία λεπτά παραπάνω. Μεγάλο ψέμα.... Καταλήγω να πατάω δύο φορές alt f4 και κλείνω τον υπολογιστή όπως ακριβώς τον άνοιξα...

Πώς μπορώ να ξαναγίνω φοιτητής;

Αφού και μουσική ακούω από το κινητό. Τέτοια κατάντια...
same... άνοιξα χθες λίγο, κοίταζα σαν χαζός το backlog... τι να ανοίξω και τι να παίξω νυστάζω, πέρασε η ώρα, αύριο έχω δουλειά το πρωί... πφφφ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Νταξ, αν θεωρήσουμε ότι τα κύρια ατού του ήταν η ατμόσφαιρα και το γράψιμο (εννοείται ότι και το gameplay του ήταν πολύ καινοτόμο για την εποχή) νομίζω και το 2 και το Alan Wake ήταν μια χαρά παιχνίδια. Νομίζω τα παιχνίδια της Remedy είναι αυτά που με έχουν ρουφήξει περισσότερο στον κόσμο τους, μαζί φυσικά με το Last Express.

Το Max Payne 2 κατά τη γνώμη μου δεν είχε το ίδιο καλό combat system και encounter design και το παράκανε με τις διακοπές για cutscenes. Είναι καλό αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο. Το Alan Wake ήταν δυνατό στην ατμόσφαιρα αλλά η μετατροπή του από PC game σε Xbox exclusive και ο ριζικός επανασχεδιασμός του νομίζω ότι άφησαν πίσω ένα αξιοπρεπέστατο μεν αλλά μη ισορροπημένο παιχνίδι σε κάποια σημεία. Τα άλλα δύο δεν τα έχω παίξει ακόμα.
 
  • Like
Reactions: Raz

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Βέβαια, όλοι γνωρίζουν ότι το αληθινό ατού του Max Payne ήταν το easter egg στην καλύτερη σειρά όλων των εποχών.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Διάβολε, αυτή η φωνή του φλαμίνγκο που μιλούσε ανάποδα με στοιχειώνει ακόμα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος ψες βράδυ το DOOM Eternal. Έκατσα έκανα και μια επανάληψη το review του Sephir να το έχω φρέσκο και συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Βέβαια για μένα η όλη εμπειρία λειτούργησε κάπως αντίστροφα: άρχισε ευχάριστα, κορυφώθηκε στη μέση του παιχνιδιού κι έγινε κουραστική στο τελευταίο 1/4, όπου ως γνήσιο noob πέθαινα σχεδόν σε κάθε μεγάλη μάχη. :rolleyes:

Ο ρυθμός είναι απολαυστικός και συνολικά δεν με χάλασε η ανάγκη χρησιμοποίησης ολόκληρου του οπλοστασίου, αλλά νομίζω ότι στα τελευταία 2 κεφάλαια (κυρίως) γίνεται υπερβολικά επιτακτική. Είναι λίγο ξενέρωμα να έχεις φορτωθεί υπεργαμάτα -αναβαθμισμένα- όπλα και passive bonuses και ξαφνικά να σκάει tutorial πριν το boss: "για να κερδίσεις, πρέπει πρώτα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να σπάσεις το armor του με αυτό το όπλο, μόλις μηδενιστεί άλλαξε στο τάδε όπλο για να πλησιάσεις, και μετά χτύπα με το melee attack". Οκ, δεν λέω ότι τα boss fights του DOOM 2016, που απλά άδειαζες πάνω τους ό,τι είχες σαν μανιακός, ήταν η επιτομή του σωστού design, αλλά τούτο το σκηνικό παραήταν arcade για τα γούστα μου.
Ίσως να φταίει ότι σε εκείνη τη φάση οι μάχες είχαν αρχίσει να επαναλαμβάνονται και να με παιδεύουν σε υπερβολικό βαθμό, οπότε με έπιασαν οι παραξενιές μου, τι να πω.

Όπως και να'χει πάντως, αυτό δεν ακυρώνει τις φοβερές αρετές του. Το παιχνίδι είναι η επιτομή του heavy metal carnage – δεν χόρταινα να μακελεύω δαίμονες και να κυνηγάω secrets και collectibles. Για το δε τεχνικό κομμάτι, τα είπε ωραία ο Γιώργος στο review του: συγκλονιστικά optimized και παραμετροποιήσιμο. Μια σημείωση μόνο: σε μένα και κάποιους άλλους, λόγω AMD κάρτας, έσκασε ένα κουλό bug που προκαλεί σκληρό κρασάρισμα στο desktop. Συγκεκριμένα συμβαίνει μετά την ενεργοποίηση κάποιων audio logs ή την ολοκλήρωση κάποιας κρυφής αρένας. Δεν επηρεάζει το υπόλοιπο παιχνίδι, αλλά ομολογώ ότι σπάστηκα που εξαιτίας του bug δεν μπόρεσα να αποκτήσω το επικό σπαθί του σκάφους. Feels bad, man 😞
8/10
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Πριν από λίγες μέρες τελείωσα το Hitman: Absolution.
Έχω πολύ καιρό να παίξω κάποιο Hitman οπότε δεν θυμάμαι πολύ καλά τα προηγούμενα. Ωραίοι μηχανισμοί και γενικά διασκεδασικό, αν και κάποιες αποστολές ήταν πολύ δύσκολο να τις βγάλεις εντελώς stealth.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Θάνατος το ringed city στο ng+
 
Top Bottom