What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Να αναφερω κι ενα προσφατο παραδειγμα. Το AoE 2 δεν εγκαθισταται σε win 10, ενω στα 7 γινεται εγκατασταση, αλλα δεν παιζει. Πρεπει να ψαξω να βρω πατς. Παρολλα αυτα εφαγα τον κοσμο για να βρω το δισκακι που ειχε σπασει. Με βοηθησαν τα παιδια εδω να το βρω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Στο Linux πάντως, τόσο η Definitive, όσο και η HD edition τρέχουν αψεγάδιαστα. Κάτι μου λέει πως και η παλιά κουτάτη, μια χαρά θα τρέχει με Wine...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
είναι ζόρικα στα ματάκια μου με 1080p monitor και δεν έχω χώρο να φέρω ένα CRT που δείχνουν καλά :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Tερματισα το Star wars squaradrons. Μετριο ηταν . 1000 φορες καλυτερο το jedi fallen order.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Άλλης νοοτροπίας παιχνίδια βέβαια.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Δεν ξέρω το little hope πως είναι αλλά το Μan of Medan ήταν από τις μεγαλύτερες παπάτζες που έχω παίξει το τελευταίο καιρό ever.

Η ανοησία, τα σεναριακά κενά στο τετράγωνο και ένα animation που ήταν λες και όλοι οι πρωταγωνιστές είχαν πάθει μαζικά εγκεφαλικό.

Επαιξα κάποιες ώρες γιατί απλά ένα σημείο και μετά γέλαγα με τις αντιδράσεις των πρωταγωνιστών έτσι για το χαβαλέ το συνέχιζα αλλά στο τέλος το παράτησα.

Tι να γράψει γιαυτή την μλκ.

Από τα φτηνά jump scares. Από τις αντιδράσεις των πρωταγινιστών του game που βλέπουν ότι ποιο παράδοξο υπάρχει και στην επόμενη σκηνή συνεχίζουν λες και δεν έχει γίνει τίποτα. και άλλα εξωφρενικά. Δλδ ένα παράδειγμα ένα πλοίο παρατημένο από το δεύτερο παγκόσμιο κανονκά με ηλεκτρισμό μέσα.

To story του είναι ποιο προβλεπόμενο και από ιστορία του φώσκωλου.,

Bmovie δικαιωματικά αυτό το game. Βmovie στο gaming και ζητάνε και 23 ευρώ είδα γιαυτή την παπάτζα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος το Gears Tactics.
Ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά κάπου έμεινε από καύσιμα. Όπως είπε κι ο Admiral (καθώς και μπόλικα reviews online αλλά ΑΚΟΥΓΑ ΕΓΩ; ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ) υπάρχει μεγάλη επαναληψιμότητα που καταντάει κουραστική. Γενικά η ποικιλία σε αντιπάλους, πίστες και μηχανισμούς, δεν "σηκώνει" τη μεγάλη του διάρκεια. Ένα 20-30% των αποστολών θα μπορούσε να λείπει.
Κατά τα άλλα ως όψιμος fan των (νέων) Gears, ευχαριστήθηκα αρκετά το story της campaign και τα cinematics, το optimization είναι για σεμινάριο, μου άρεσε το level design, και το gameplay αποδείχτηκε αρκούντως εθιστικό. Ωστόσο ακόμα και για κάποιον με περιορισμένη XCOM εμπειρία, οι αποστολές από ένα σημείο και μετά γίνονται πολύ εύκολες στο Normal και η μόνη πρόκληση είναι τα optional objectives. Μοναδική εξαίρεση τα δύο πρώτα boss fights (αν και περισσότερο σε κουράζει η διάρκειά τους) και οι τελευταίες αποστολές που επιλέγεις πριν την τελική αναμέτρηση.
Πάντως αν και συνολικά καλοφτιαγμένο και χορταστικό, δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα 70(!) ευρώ που ζητάει. Στα 25-30 ή ακόμα καλύτερα στο GamePass είναι τίμια επένδυση.
7,5/10
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν ξέρω το little hope πως είναι αλλά το Μan of Medan ήταν από τις μεγαλύτερες παπάτζες που έχω παίξει το τελευταίο καιρό ever.

Τόσο χάλια ρε συ; Έλεγα να το δοκιμάσω με την κοπέλα μου αυτές τις μέρες για το χαβαλέ (δωρεάν απ'το GamePass εννοείται, όχι αγορασμένο) αλλά με κάνεις και αμφιβάλλω για το κατά πόσο αξίζει το χρόνο μας :unsure:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Παιδιά μια ερώτηση για το Dead Cells, όταν πεθαίνεις και σε γυρνάει στην αρχή, τα επίπεδα είναι randomized ή κάθε φορά τα ίδια; Αν είναι randomized ok, αν είναι τα ίδια δεν θέλω να παίζω το ίδιο πράγμα συνέχεια.

Δεν ξέρω το little hope πως είναι αλλά το Μan of Medan ήταν από τις μεγαλύτερες παπάτζες που έχω παίξει το τελευταίο καιρό ever.

Μόλις με γλίτωσες από τα 40+ GB του download, ήμουν έτοιμος να το κατεβάσω!

Τέλος το Gears Tactics.
Ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά κάπου έμεινε από καύσιμα. Όπως είπε κι ο Admiral (όπως και μπόλικα reviews online αλλά ΑΚΟΥΓΑ ΕΓΩ; ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ) υπάρχει μεγάλη επαναληψιμότητα που καταντάει κουραστική. Γενικά η ποικιλία σε αντιπάλους, πίστες και μηχανισμούς, δεν "σηκώνει" τη μεγάλη του διάρκεια. Ένα 20-30% των αποστολών θα μπορούσε να λείπει.

Ξέρεις ποιο ήταν νομίζω το πιο σημαντικό λάθος τους; Ότι χρησιμοποίησαν το template των side missions και για τις story αποστολές. Αν οι story missions ήταν όλες unique τότε η επανάληψη των side missions θα ήταν οριακά ανεκτή. Όμως όταν με βάζεις να κάνω τρεις απανωτές side missions και μετά η story mission ακολουθεί το ίδιο ακριβώς μοτίβο τότε προφανώς κουράζει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τόσο χάλια ρε συ; Έλεγα να το δοκιμάσω με την κοπέλα μου αυτές τις μέρες για το χαβαλέ (δωρεάν απ'το GamePass εννοείται, όχι αγορασμένο) αλλά με κάνεις και αμφιβάλλω για το κατά πόσο αξίζει το χρόνο μας :unsure:
λένε ότι αν το παίξεις με παρέα έχει ποιο χαβαλέ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να βρίσκεται αυτός ο χαβαλές με δύο άτομα. Μπορεί στο να κοροιδεύεις τις bmovie καταστάσεις και τους πρωταγωνιστές.
Τώρα κατεβάζω στο playstation το until dawn που είναι η πρώτη δουλειά της ίδιας εταιρείας και όλοι γράφουν ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό εδώ και ότι είναι πολύ καλό game.
Μετά μπορεί να αποχώρησαν αυτοί που έφτιαξαν το πρώτο και βγήκε αυτή η πατάτα ποιος ξέρει
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Παιδιά μια ερώτηση για το Dead Cells, όταν πεθαίνεις και σε γυρνάει στην αρχή, τα επίπεδα είναι randomized ή κάθε φορά τα ίδια; Αν είναι randomized ok, αν είναι τα ίδια δεν θέλω να παίζω το ίδιο πράγμα συνέχεια.



Μόλις με γλίτωσες από τα 40+ GB του download, ήμουν έτοιμος να το κατεβάσω!



Ξέρεις ποιο ήταν νομίζω το πιο σημαντικό λάθος τους; Ότι χρησιμοποίησαν το template των side missions και για τις story αποστολές. Αν οι story missions ήταν όλες unique τότε η επανάληψη των side missions θα ήταν οριακά ανεκτή. Όμως όταν με βάζεις να κάνω τρεις απανωτές side missions και μετά η story mission ακολουθεί το ίδιο ακριβώς μοτίβο τότε προφανώς κουράζει.
σε αυτο το είδος κατεβάζεις asap detroit become human. Aπίστευτο game
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Με έχει απορροφήσει πλήρως το God of War. Εκπληκτικό μέχρι στιγμής, γίνεται διαρκώς καλύτερο όσο προχωράω περισσότερο σε storyline και exploration. Συνήθισα κάπως και το controller (βασικά άλλαξα το grip μου) και πλέον δεν με εμποδίζει να πέφτω με τα μούτρα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ξέρεις ποιο ήταν νομίζω το πιο σημαντικό λάθος τους; Ότι χρησιμοποίησαν το template των side missions και για τις story αποστολές. Αν οι story missions ήταν όλες unique τότε η επανάληψη των side missions θα ήταν οριακά ανεκτή. Όμως όταν με βάζεις να κάνω τρεις απανωτές side missions και μετά η story mission ακολουθεί το ίδιο ακριβώς μοτίβο τότε προφανώς κουράζει.

Συμφωνώ απόλυτα. Αν εξαιρέσεις τα bosses, όλες σχεδόν οι story missions είναι καρμπόν με τις υπόλοιπες, απλά σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις τους βασικούς χαρακτήρες. Ούτε ένα ρίσκο, ούτε μία φρέσκια ιδέα για να σε εξιτάρει όταν τις πετυχαίνεις. Κρίμα, ο σκελετός του παιχνιδιού είναι πολύ στιβαρός, με λίγο κόπο παραπάνω θα μπορούσαν να το απογειώσουν.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Gears tactics: Να πω ότι το έπαιξα στο hard και στην classic campaign. Για όσους δεν ξέρουν το παιχνίδι έχει classic campaign και enhanced campaign για να διαλέξεις. Η διαφορά έγκειται στο ότι η δεύτερη προσθέτει κάποια στοιχεία από τα 2 τελευταία "main line"gears και κάποιους πιο δυσκολοκατάβλητους εχθρούς.
Τα μόνα θετικά που βρήκα εγώ είναι αφενός μεν τα γραφικά και τα ωραία finishing moves, αφετέρου το τελευταίο boss που με δυσκόλεψε πολύ αλλά το ευχαριστήθηκα. Από εκεί και μετά... ευτυχώς ήταν στο pass.
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι καν πως έχουμε να κάνουμε με 3-4 τύπους αποστολών που επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά . Το πρόβλημα είναι τα περιορισμένα και ανέπνευστα assets που σε κάνουν να νομίζεις πως παίζεις τις ίδιες αποστολές ξανά και ξανά ΣΤΑ ΙΔΙΑ ακριβώς μέρη πάλι και πάλι. Το πρόβλημα για μένα είναι πως υπάρχουν τύποι αποστολών (συγκεκριμένα η "defend the supplies") που 99% απλά δε χάνεις έτσι και έχεις κάποια μικρή εμπειρία. Το πρόβλημα είναι αποστολές σας αυτές που καλείσαι να αποφύγεις βόμβες και εχθρούς μαζεύοντας παράλληλα supplies οι οποίες είναι κακοφτιαγμένες στο βαθμό που τις περισσότερες φορές το πεδίο βολής των βομβών και η τοποθέτηση των αντιπάλων δεν σου δίνει ΚΑΜΙΑ επιλογή για να τις κατοσταρίσεις. Το πρόβλημα είναι πως το overwatch έχει πάει στο άλλο άκρο και είναι εκνευριστικά αποτελεσματικό και για σένα και γίνεται κατάχρηση από τον εχθρό. Σε τέτοιο βαθμό που νοιώθεις ότι παίζεις το Gears Tactics overwatch edition. Τελειώνει ο αντίπαλος με overwatch και σε κλειδώνει? Ντάξει κάνε και συ overwatch, κουνιούνται στην επόμενη, πέφτουν στα πυρά σου και αποδεκατίζονται.
Πάνω απ' όλα όμως, αυτό που του λείπει σε σχέση κυρίως με το χcom είναι η αίσθηση τις ήττας και της απώλειας. Η ύπαρξη playble πρωταγωνιστών που είναι απαραίτητοι για να προχωρήσει η ιστορία και ακόμα χειρότερα το γεγονός πως τους παίρνεις πολλές φορές μαζί -και πάνω από έναν- στη μάχη, σημαίνει πως αν κάνεις πατατιά και τους χάσεις πολύ απλά το ξαναπάς από την αρχή υποχρεωτικά. Το εύρημα του commander στο χcom σημαίνει πως κατά κύριο λόγο η πλοκή προχωράει βάσει προσώπων εκτός του πεδίου της μάχης και έτσι δεν υπάρχουν δικαιολογίες για τα reload. Αλλά και πες πως παίρνεις μόνο απλούς στρατιώτες.. και να χάσεις κάποιους το level up γίνεται τόσο γρήγορα και υπάρχει τόσο πολύ loot για εξοπλισμό που απλά χέστηκε ο πολύδωρας. Άσε που απ΄ όσο πρόσεξα τα upgrades στον εξοπλισμό των πεσόντων ΔΕΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ.
Άλλο πάλι: Έχεις optional quest να μη πάρεις μαζί σου μια συγκεκριμένη class στρατιώτη για μια αποστολή. Την αγνόησες? Χάσε ένα crate με rare loot που θα έπαιρνες bonus. Tώρα αν κατά τη διάρκεια της αποστολής εσύ πήρε 2 crates epic loot επειδή την τελείωσες και καμιά δεκαριά legendary που μάζεψες δεξιά και αριστερά είναι άλλο θέμα. Εμείς σε τιμωρήσαμε...
Τες πα για να καταλήξω κάπου, υπάρχει διάχυτη η αίσθηση στο παιχνίδι μιας προχειρότητας όσον αφορά τον σχεδιασμό πολλών παραμέτρων του που τελικά σε οδηγούν στο συμπέρασμα πως παίζει μια bombastic, αντρουά, θορυβώδη σούπα. Δεν είναι ότι δεν έχει καλά στοιχεία, αλλά τα αρνητικά χτυπάνε άσχημα αν δεν είσαι νέος στο είδος.
ΕDIT: Γράφει ένα κατεβατό χωρίς να δεις τι έχει ειπωθεί πριν για το παιχνίδι και καταλήγεις να λες τα ίδια στην ουσία :gap:
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ένα μόχα θα το χτύπαγα με τα φιλαράκια από παλιά είναι αλήθεια, αααχ αναμνήσεις με το γερμανικό sniper από την άλλη άκρη της Stadt (δεν το πιστεύω ότι ακόμα θυμάμαι το όνομα του χάρτη :p )
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Η "4", έτσι την λέγαμε. Η δικιά μου παρέα τίμησε και αυτή, την "2" ( το κατεστραμμένο χωριό με την εκκλησία και το καμπαναριό ), την "6" ή "Stalingrad" και την "Bazaar" πολύ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Υπάρχουν enhanced εκδόσεις με καλά γραφικά. Θέλω να τις πάρω σε κάποια φάση ακριβώς γιατί τα παλιά είναι ζόρικα για όσους δεν τα είχαν παίξει στις μέρες τους.
Το ίδιο ζόρικα είναι bro, λίγα πράγματα αλλάζουν σε αυτό το τομέα. Ούτε τα exploitation αλλάξανε.
αυτό το θυμάμαι ότι το είχε και η έκδοση που είχε ως δώρο το Computer Games, και το έχει και η EE, το δοκίμασα όταν έκανα solo-Sorcerer run, και κάτι που ήταν ήδη πανεύκολο (ναι σε core difficulty) κατάντησε γελοίο. :ROFLMAO:


ένα μόχα θα το χτύπαγα με τα φιλαράκια από παλιά είναι αλήθεια, αααχ αναμνήσεις με το γερμανικό sniper από την άλλη άκρη της Stadt (δεν το πιστεύω ότι ακόμα θυμάμαι το όνομα του χάρτη :p )
εκεί, σα γνήσιος μερακλής, προτιμούσα rifle. Γενικά έχει άλλη αίγλη να ρίχνεις sniperάδες με rifle. 🧐


Η "4", έτσι την λέγαμε. Η δικιά μου παρέα τίμησε και αυτή, την "2" ( το κατεστραμμένο χωριό με την εκκλησία και το καμπαναριό ), την "6" ή "Stalingrad" και την "Bazaar" πολύ.
Η 4 είναι η γέφυρα (όπου όντως ακόμα και εγώ sniper έπαιζα), η stadt που λέει είναι με το πηγάδι και την εκλησσία. Και τις δύο τις παίζαμε αρκετά, και ξέχασες το @#$%μπουρδέλο τη Παλέρμο.
 
Last edited:

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Παιδιά μια ερώτηση για το Dead Cells, όταν πεθαίνεις και σε γυρνάει στην αρχή, τα επίπεδα είναι randomized ή κάθε φορά τα ίδια; Αν είναι randomized ok, αν είναι τα ίδια δεν θέλω να παίζω το ίδιο πράγμα συνέχεια.

Αν θυμάμαι καλά είναι οι ίδιες περιοχές αλλά η διαρρύθμιση είναι randomized, έχει και κάθε "πίστα" 2-3 διαφορετικές διεξόδους που βγάζουν αλλού.

Τώρα κατεβάζω στο playstation το until dawn που είναι η πρώτη δουλειά της ίδιας εταιρείας και όλοι γράφουν ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό εδώ και ότι είναι πολύ καλό game.

Το είχα καταευχαριστηθεί το Until Dawn, guilty pleasure! Μια χαρά μου είχε φανεί, δεν έχω δει τις μετέπειτα δουλειές τους.

Με έχει απορροφήσει πλήρως το God of War. Εκπληκτικό μέχρι στιγμής, γίνεται διαρκώς καλύτερο όσο προχωράω περισσότερο σε storyline και exploration. Συνήθισα κάπως και το controller (βασικά άλλαξα το grip μου) και πλέον δεν με εμποδίζει να πέφτω με τα μούτρα.

Στη δεύτερη "πίστα" ας ξαναπώ για να αποφύγω spoilers Alfheim είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό.
 
Top Bottom