What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
@manofsorrows δεν πιστεύω ότι έκανες λάθος build, το πρώτο Blackguards είναι δύσκολο γενικά παιχνίδι με πολλές combat encounters που επιβιώνεις οριακά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
χμ τώρα με έψησες μήπως και το κοιτάξω ξανά. Είχα κάνει μια προσπάθεια αλλά κάπου απλά το σταμάτησα.
Αν έχεις Gothics, Risens, Witchers (από 3rd person RPGs) να σε περιμένουν, εννοείται παίξε εκείνα πρώτα. Αν τα έχεις βγάλει εκείνα, τότε και βέβαια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Αν έχεις Gothics, Risens, Witchers (από 3rd person RPGs) να σε περιμένουν, εννοείται παίξε εκείνα πρώτα. Αν τα έχεις βγάλει εκείνα, τότε και βέβαια.
χμ έχω Risen 3 στο περίμενε είναι η αλήθεια, αλλά δεν έχω ακουμπήσει τίποτα άλλο από Gothic/Risen
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Καλά, τί έκανες όταν το PCM έδινε τα Gothic 2 & 3 δώρο;!!
Τελοσπάντων. Αφού έχεις ήδη το Risen 3 και το Two Worlds 2, μπορείς να τα παίξεις ώστε να μην αγοράσεις κάτι άλλο.
Διαφορετικά θα σε πρότεινα τουλάχιστον να έπαιρνες το Gothic 2, αλλά καταλαβαίνω αν έχεις παίξει πιο σύγχρονων γραφικών RPG και σε ξενίζουν πια τα γραφικά των πρώτων Gothic.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,705
ναι απίθανο να αντέξω τόσο παλιά γραφικά
Για το πρώτο μπορείς να περιμένεις το remake. To 2o πρέπει να έχει κάποια enhancements αλλά μην περιμένεις ότι θα το κάνει να δείχνει 1ο χρόνια νεότερο. Το 3ο έχει γεράσει σαφώς καλύτερα στα γραφικά, αλλά δείχνει ότι είναι game του '06-'07. Αν το τσεκάρεις, μόνο με community patch.
Πάντως και να παίξεις μόνο τα Risen, εντάξει θα είσαι. Την ουσία των Gothic την περικλείουν λίγο-πολύ.

Τελείωσα και με δεύτερο Ninja Gaiden. Για μένα ανώτερο και πιο διασκεδαστικό από το πρώτο, αν και έχανε σε 1-2 σημεία.
Ξεκίνησα και το Valfaris. Ανάμεσα σε μερικά ψιλοτσάτσικα σημεία, τον βαρύ χειρισμό που θυμίζει Turrican Αμιγκοπαίχνιδο και τα καντηλάκια καλυμμένα σε (ντεθ μέταλ) μουγκρητά, μπορώ να πω ότι είναι ωραία φάση. Στο μεταξύ είχε έρθει και φίλος σπίτι προχτές που δεν πολυξέρει από μοντέρνο spritework (θεωρεί εκείνο των snes/md παιχνιδιών κορυφή) και έκανε σαν μικρό παιδί όταν το αντίκρυσε 😄
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Ελάχιστος διαθέσιμος χρόνος και το κ&^*#ρωσσο αποφάσισε να κάνει wipe στο Tarkov. Πάει αυτό λοιπόν, όταν τα παιδιά πάνε πανεπιστήμιο τώρα.

Είπα να προσπαθήσω για το 100% του Ghost of Tsushima. Το multiplayer raid με random αχαρακτήριστους που μετά από 2 ώρες gameplay (μια φορά την εβδομάδα που παίζει να βρω 2 ώρες σερί) αποφασίζουν απλά να κάνουν leave στο last fight είναι πραγματικά απαίσια εμπειρία. Πάει και αυτό.

Civilization VI, χαλαρά, ωραία, turn based πράγματα. Ίσως ξαναπιάσω και το Crash Team Racing, αν και έχω μείνει στο time trial των dragon mines και δεν ξέρω αν τα νεύρα μου θα αντέξουν (όσοι έχουν παίξει, θα με καταλάβουν πιστεύω).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Δηλώνω αμέριστη συμπαράσταση στον πολύπαθο Πατέρα Πέην. Υπάρχει φως στο τούνελ, αλλά τον πρώτο ένα-ενάμιση χρόνο παίζεις σε βάρος του τετράωρου ύπνου του επιούσιου.

Συνεχίζω σχετικά εντατικά το CP2077. Έχει μερικά πραγματικά φοβερά setpieces μέσα στην κεντρική quest-line, γνήσιο Gibson-ικό cyberpunk. Το κακό είναι πως μέχρι να φτάσεις σε αυτά, σε έχει ταϊσει ξενέρα με το φτυάρι, οπότε η ζημιά έχει ήδη γίνει. Και ο V είναι πολύ ατυχής επιλογή χαρακτήρα. Δεν έχει αρκετή προσωπικότητα ώστε να σταθεί μόνος του και να τον αγαπήσεις, ούτε και επηρεάζεις τη ζωή και τις επιλογές του σε κανέναν ιδιαίτερο βαθμό ώστε να επέλθει η οργανική ταύτιση ενός πραγματικού εξομοιωτή εμβάπτισης όπως το Fallout: New Vegas.

Το στόρι του Κιάνου άνετα θα ήταν καλύτερο ως standalone επτάωρο παιχνίδι.

Σφηνάκια Wildermyth, το οποίο πάει κάτω σαν το πρώτο γλυκό λικέρ κανέλα που πίνεις σκαστός στα δεκατρία, ανακαλύπτοντας την έκσταση του Dungeons & Dragons κάποιο χαμένο απόγευμα Κυριακής.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Εγώ πάντως έπαιξα 90 ώρες το πρώτο playthrough στο CP2077 με Corp και είχα πέσει με τα μούτρα. Άφησα επίτηδες πολλές αποστολές για να τα δω σε επόμενο playthrough κι αυτή την στιγμή μου λείπει , 5 μήνες μετά που το τέλειωσα. Δεν με κούρασε, όπως το Witcher 3. πού δύσκολα θα το ξαναπαίξω. Περιμένω πως και πως να βγει κάποιο DLC για να ξεκινήσω δεύτερο playthrough με κάποιο από τα άλλα δύο paths. Δεν είναι παιχνίδι του 10, ίσως δεν το βάζω στο τοπ-10 μου, αλλά προσωπικά με κράτησε όσο λίγα παιχνίδια κολλημένο στην οθόνη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ίσως η καλύτερη ερμηνεία του kianu. Ever.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Ίσως η καλύτερη ερμηνεία του kianu. Ever.
Ντάξει, είχε θέσει χαμηλά τον πύχη γενικότερα :p Όσο και να τον πηγαίνω, δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ πως από ηθοποιία... eh... καλύτερα να συνεχίσει την πρακτική σκοποβολή μιας και την ξεκίνησε λόγω Wick.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ντάξει, είχε θέσει χαμηλά τον πύχη γενικότερα :p Όσο και να τον πηγαίνω, δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ πως από ηθοποιία... eh... καλύτερα να συνεχίσει την πρακτική σκοποβολή μιας και την ξεκίνησε λόγω Wick.
χωρις πολλα πολλα σε ολες του τις ταινιες φαινεται οτι καπου εχανε. στο cp απο την αλλη εδειξε καλο προσωπο. δεν το περιμενα να μου αρεσει σε va ρολο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ξαναεπιασα το ροκελί. Ή αυτό έγινε πιο εύκολο ή εγώ έγινα καλύτερος επειδή απ'την τελευταία φορά που το έπιασα πήρα δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου 😛
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ξαναεπιασα το ροκελί. Ή αυτό έγινε πιο εύκολο ή εγώ έγινα καλύτερος επειδή απ'την τελευταία φορά που το έπιασα πήρα δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου 😛

Πρόσεχε μόνο με τι αυτοκίνητο θα κάνεις aerial in real life. :Ρ
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Εβαλα και παιζω στο PS 5 το Plague Tale Innocence ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ειναι αυτο ρε ??? δεν μπορω να το αφησω απο χτες που το αρχισα!!

Φοβερη πλοκη - τρομερη ατμοσφαιρα και γραφικα - μουσική και γενικα production value στο θεο.. εχω μεινει λιγο δεν το περιμενα!!

παιζει και 4K 60 fps και ειναι κουκλί !
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
αφου εχω που εχω gamepass (το εβαλα για το dark alliance -1 ευρω φυσικα 3 μηνες :p - και τλκ επαιξα μονο μια φορα) για να μη παει τζαμπα ξεκινησα dragon quest. για την ωρα αρκετα καλο παραμυθακι.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
έχω φάει ένα κόλλημα με το returnal άνευ προηγουμένου. Τώρα κανά δύο μέρες το παράτησα με το ζόρι γιατί έχει γίνει σκοπός ζωής να βγάλω το πρώτο boss :p είναι και rogue game και με το που κάνεις μλκ και χάσεις πάλι πίσω από την αρχή.
Tο κακό με το πρώτο boss είναι ότι το φτάνω πάντα λίγο πριν πέσει αλλά κάτι ταχύτατα spike mellee που είναι δύσκολο να τα αποφύγεις.
Γενικά στο game για να φτάσεις με αξιώσεις στο boss θα πρέπει να έχεις ανεβάσει το health σου, να έχεις βρει ένα αξιοπρεπές όπλο συν δύο συγκεκριμεα boost που είναι must για να μπορέσει να αντέξεις και να τον βγάλεις. Το κακό όμως με αυτά τα boost είναι ότι δεν βγαίνουν πάντα σε κάθε run η καλύτερα δεν ξέρεις που θα τα βρεις καθώς κάθε run είναι και διαφορετικό σε αλληλουχία του κόσμου από το προγηούμενο.
Με λίγα λόγια... Χαος :D
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ήρεμα και χαλαρωτικά, πλησιάζω στο endgame του Wind Waker HD. Ίσως αυτή τη φορά δεν κάνω όλα τα παράπλευρα, κυρίως γιατί περνάω δυσανάλογα πολύ χρόνο οργώνοντας το πέλαγο με τη βάρκα. Μάλλον για αυτό γούσταρα τόσο την ευρύτερη περιοχή στα Skellige τώρα που το σκέφτομαι... :Ρ
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
έχω φάει ένα κόλλημα με το returnal άνευ προηγουμένου. Τώρα κανά δύο μέρες το παράτησα με το ζόρι γιατί έχει γίνει σκοπός ζωής να βγάλω το πρώτο boss :p είναι και rogue game και με το που κάνεις μλκ και χάσεις πάλι πίσω από την αρχή.
Tο κακό με το πρώτο boss είναι ότι το φτάνω πάντα λίγο πριν πέσει αλλά κάτι ταχύτατα spike mellee που είναι δύσκολο να τα αποφύγεις.
Γενικά στο game για να φτάσεις με αξιώσεις στο boss θα πρέπει να έχεις ανεβάσει το health σου, να έχεις βρει ένα αξιοπρεπές όπλο συν δύο συγκεκριμεα boost που είναι must για να μπορέσει να αντέξεις και να τον βγάλεις. Το κακό όμως με αυτά τα boost είναι ότι δεν βγαίνουν πάντα σε κάθε run η καλύτερα δεν ξέρεις που θα τα βρεις καθώς κάθε run είναι και διαφορετικό σε αλληλουχία του κόσμου από το προγηούμενο.
Με λίγα λόγια... Χαος :D

Το τερματισα πριν κανα μηνα και το true ending. ( μου φυγε η μαγκια βεβαια )

κοιτα να δεις level 1 ειναι ευκολο level 2 επισης. Στο 3 παραλιγο να σπασω χειριστήριο !!!

Προσπαθησε γενικα για health upgrades και κατα προτιμηση αυτόματο οπλο μην ρισκαρεις με τα maligned items ακομα. Παιξε οσο πιο safe μπορεις και κανε ολα τα δωμάτια στο πρωτο λεβελ ΕΚΤΟΣ απο αυτο με το αστεράκι. Εκει θα σε σκιζουν αν δεν εισαι τουμπανος !\
Προσπαθησε να εχεις αρκετα obelites ωστε να παρεις το 30 % HP upgrade και τον Αστροναυτη ( αν το εχεις ξεκλειδωσει ακομα ) αλλιως παρε το μεγαλο Healing Pack

καλη τύχη φιλε :p
 
Top Bottom