What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Στέλνε ανταποκρίσεις για το Psychonauts 2 Μαλαντρουά, έτσι όπως πάω, θα το πιάσω το Δεκέμβρη και είμαι πραγματικά περίεργος αν θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου!

Χτύπησα και το Expansion Pass του υπέροχου Wasteland 3, τώρα που επιτέλους patchαραν τη δυνατότητα να ξεκινήσεις τα DLC's από το Point of No Return και μου έκανε εντύπωση που έκαναν ένα μικρό κόπο να το συνδέσουν/δικαιολογήσουν μέσα στο ίδιο το παιχνίδι. Είναι σπουδαία παραγωγή το Wasteland 3, γυάλισαν στο έπακρο την 'παραδοσιακή' συνταγή και φαίνεται από την προσοχή που έδωσαν ακόμη και στις μικρότερες λεπτομέρειες.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Τέλος το Battle Chasers: Nightwar.
Κρίμα που το παιχνίδι δεν έτυχε της αποδοχής που άξιζε, προσωπικά δεν βαρέθηκα καθόλου στις 45+ ώρες που αφιέρωσα (ναι, έκανα τα πάντα όλα) και ευχαρίστως θα έπαιζα το sequel που μας τάζει το φινάλε.
Δεν νομίζω να υπάρξει sequel, το παιχνίδι βασίζεται στο comics της images battle chasers, 10 τεύχη ολα και ολα.
Πόσα παιχνίδια να φτιάξουν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ναι αλλά απ'όσο κατάλαβα η ιστορία του παιχνιδιού είναι φρέσκια, απλά οι χαρακτήρες και το σύμπαν προέρχονται απ'το κόμικ. Επίσης ο τερματισμός του Nightwar είναι ξεκάθαρο setup για το sequel αλλά εμπορικά μάλλον δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες, οπότε δύσκολο να δούμε συνέχεια στο άμεσο μέλλον. Ίσως άμα τα πάει καλά το LoL RPG που ετοιμάζουν...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ερχόμενος απ' τις διακοπές, ως πρώτο παιχνίδι έβαλα το True Crime: Streets of LA. Ωραία ιστορία και το παιχνίδι προχωράει γρήγορα, αλλά δεν ξέρω πόσο μακρυά θα φτάσω. Οι hand-to-hand μάχες άρχισαν να γίνονται δύσκολες...
 

mir988

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Aug 20, 2021
Messages
11
Τέλος το ICEY. Αν και αρκετά σύντομο campaign το gimmick με τον αφηγητή κατέντησε κουραστικό πολύ γρήγορα, ενώ το gameplay κινήθηκε απλά στα όρια του ικανοποιητικού. Συνέχεια με το Primordia που βρίσκεται στο backburner εδώ και αρκετό καιρό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ερχόμενος απ' τις διακοπές, ως πρώτο παιχνίδι έβαλα το True Crime: Streets of LA. Ωραία ιστορία και το παιχνίδι προχωράει γρήγορα, αλλά δεν ξέρω πόσο μακρυά θα φτάσω. Οι hand-to-hand μάχες άρχισαν να γίνονται δύσκολες...
αν σου αρεσε ταμαμ θα σου κατσει το sleeping dogs. στην ουσια και αυτο true crime ειναι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
αν σου αρεσε ταμαμ θα σου κατσει το sleeping dogs. στην ουσια και αυτο true crime ειναι.
Το σταμάτησα. Παραήταν δύσκολες οι hand-to-hand μάχες. Μετά δοκίμασα και άφησα και το New York City (και τα δύο απ' το myabandoware). Ο χειρισμός του τελευταίου ήταν εντελώς κονσολάδικος. Αφού έβαλα στο τέρμα το mouse sensitivity και ακόμα έστριβε πολύ αργά!
Θα δοκιμάσω το Shadow of Memories (ή Shadow of Destiny). Αυτό ήθελα να το δω από τότε που, σε κάποιο παλιό περιοδικό, είχα διαβάσει review του. Βέβαια έχει saving με checkpoints. Θα δούμε πού θα φτάσω...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Παιδιά, επιτρέψτε μου να θεωρήσω το Shadow of Memories (Shadow of Destiny) ως το καλύτερο adventure που έχω παίξει. Ούτε Syberia, ούτε Longest Journey. Και δεν το λέω επειδή έγινε το πρώτο adventure που τερματίζω χωρίς να δω λύση ούτε μία φορά! Εξάλλου έχει 5-6 τερματισμούς και είδα μόνο τον ένα. Το λέω επειδή έχει μια απίστευτη χωροχρονική ιστορία! Βέβαια κάποιος θα μπορούσε να πει ότι έχει πολλά cutscenes και είναι περισσότερο σαν να βλέπεις ταινία. Φυσικά υπάρχει full voice. Το παιχνίδι εξελίσσεται σε 8 chapters. Στην αρχή κάθε chapter πεθαίνεις και στη συνέχεια, γυρνώντας πίσω στο χρόνο, πρέπει να βρεις τί πρέπει να κάνεις ώστε να αποτραπεί ο θάνατός σου στο παρόν. Εντός του κάθε chapter δεν υπάρχει save, παρά μόνο στο τέλος, δηλαδή μετά απ’ την κάθε επιτυχία. Ακούγεται λίγο τρομακτικό το να υπάρχει περιορισμός χρόνου μαζί με το να μην υπάρχει save, αλλά και εύκολα είναι κατανοητό το τί πρέπει να κάνεις κάθε φορά και ο χρόνος επαρκεί γι’ αυτό. Απλά αρκεί να έχετε συνεχόμενο gaming χρόνο, κάποια chapters είναι 45+ λεπτά (χωρίς να μπορείς να σώσεις) και με τον κίνδυνο της αποτυχίας βέβαια...
Πολύ ωραίο παιχνίδι. Αν μπορείτε να συνηθίσετε το στρυφνό χειρισμό, δείτε πώς ξεδιπλώνεται η ιστορία!
Στο ένα μου playthrough, το save λέει ότι έκανα 5 ώρες, αλλά θεωρώ ότι έκανα 7-8 (λόγω μερικών αποτυχιών...).
Θα το παίξω ακόμα μια φορά (αν και μ' άρεσε ο τερματισμός που είχα) για να δω και κάτι άλλο και θα δω μετά τα υπόλοιπα στο youtube.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Mits@kos: Brother from a different mother. Sister from a different mister.

Gender fluid μην έχουμε και κανένα τραβαλο τέτοιες μέρες του Σεπτέμβρη.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Ξεκίνησα χθες το Doom Eternal: The Ancient Gods.
Ρε τι παλουκάκι είναι αυτό; Μπερδέψανε τα επίπεδα δυσκολίας; Ξεκινάς, και στη πρώτη μάχη, κρύος ακόμη, σου πετάει Revenants, Mancubus και Hell Knights. Μια στιγμή ρε μάγκες, μήνες έχουμε να το πιάσουμε το ρημάδι, θέλουμε λίγο να εγκλιματιστούμε πάλι. "Ναι καλά" από τους developers, "φάε Tyrants, Archviles και Marauders για πρώτη πίστα και καλή χώνεψη".
(y) (y) από μένα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ξεκίνησα χθες το Doom Eternal: The Ancient Gods.
Ρε τι παλουκάκι είναι αυτό; Μπερδέψανε τα επίπεδα δυσκολίας; Ξεκινάς, και στη πρώτη μάχη, κρύος ακόμη, σου πετάει Revenants, Mancubus και Hell Knights.

Να κάτι τέτοια διαβάζω και το σούταρα από τη wishlist, παρότι μου άρεσε αρκετά το Eternal.
Βέβαια ο άλλος, εξίσου σημαντικός λόγος είναι ότι έτσι κι έχεις ήδη το κυρίως παιχνίδι (δική μου περίπτωση), το season pass είναι καθαρή κλεψιά και ουσιαστικά συμφέρει να ξανααγοράσεις την Deluxe σε κάποια από τις -70φεύγα% εκπτώσεις που παίζουν κατά καιρούς :mad:
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ΧΕΛΩΝΟΝΙΝΤΖΑΚΙΑ!
Με κουρασε εδω κι εναμιση χρονο το lotro, με τα ιδια και τα ιδια instances, μονο και μονο για να περνω, καλυτερα armor/lewells και ειπα να ασχολιθω για λιγο με ενα σοβαρο παιχνιδι
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
εγω θα σας πω τι ΔΕΝ παιζω αυτο τον καιρο, εριξα στο chernobylite ενα uninstall μετα απο 15 ωρες και ενω ημουν κοντα στο τελος. δυστυχως ενω μπηκα φουριοζος και τρελαμενος επειδη οντως θυμιζει αρκετα το stalker το παιχνιδι οσο προχωρας χανει πολλα με γεωμετρικη προοδο, σε φαση που δεν θα το προτεινα σε ανθρωπο στην τιμη που το πηρα, 40 ευρω. ειναι ξεκαθαρα για εκπτωση στα 12 ευρω 1 χρονο μετα. με χαλασε παρα πολυ το ποσο πολυ χανει το momentum του.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
εγω θα σας πω τι ΔΕΝ παιζω αυτο τον καιρο, εριξα στο chernobylite ενα uninstall μετα απο 15 ωρες και ενω ημουν κοντα στο τελος. δυστυχως ενω μπηκα φουριοζος και τρελαμενος επειδη οντως θυμιζει αρκετα το stalker το παιχνιδι οσο προχωρας χανει πολλα με γεωμετρικη προοδο, σε φαση που δεν θα το προτεινα σε ανθρωπο στην τιμη που το πηρα, 40 ευρω. ειναι ξεκαθαρα για εκπτωση στα 12 ευρω 1 χρονο μετα. με χαλασε παρα πολυ το ποσο πολυ χανει το momentum του.

Κρίμα, και το είχα στη λίστα (του μπακλόγκ) μου...
Πάντως, το Instant Gaming το έδινε από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του στα 19,80 ευρώ.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Το 'χω να περιμένει στο μπάκλογκ βάσει Αλεκυθικών διθυράμβων στο ρηβιού. Αν όταν φτάσει η ώρα της ενασχόλησης ψηθώ για ρηφάντ, θα τον κυνηγάω με το τρίκανο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πάντα θεωρούσα πολύ παιδιάστικα τα Monkey Island (και) στο εικαστικό κομμάτι, και απωθούμουν απ' αυτό το γεγονός, γι' αυτό και δεν έχω παίξει κανένα απ' αυτά. Το Curse θεωρείται το καλύτερο εξ αυτών;
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Περιμενοντας το τελευταιο dlc του Wasteland 3 επιασα το The Ascent το επαιξα 4 ωρες, (απαραιτητη αγορα για πολλους λογους) και εχω ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μιλαμε για ατοφια διασκεδαση. προφανως το isometric βοηθαει πολυ στο να χρησιμοποιησει και ο παιχτης την φαντασια του, αλλα η ατμοσφαιρα που εχει και η απιστευτη μουσικη ριχνουν χιλιομετρα σε καποιο αλλο cyberpunk παιχνιδι που ενταξει οπως καποιος εδω μιλαει για ΚΑΠΟΙΟ παιχνιδι με τον ορο "ακατανομαστο", θα κανω και εγω το ιδιο με τον συγκεκριμενο cyberpunk τιτλο. 1. Αγοραστε το the ascent, 2. το hate που τρωει το ακατανομαστο θεωρω οτι του αξιζει. και λιγα του λενε.
 
Top Bottom