What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
τώρα που το βλέπω κιόλας στις εικόνες παραπάνω, βάλε και reshade για τουλάχιστον ambient occlusion.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Mod γραφικών είπε ο nitro, όχι αυτό.
Εκεί έπεσε το βλέμμα μου. Θέλει σκέψη γιατί υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πάντως το πρόβλημα μου δεν ήταν το οπτικό (το περίμενα και το είχα αποδεχτεί) αλλά ο χειρισμός, όταν παίζεις μόνο action και strategy, παθαίνεις ένα κοκομπλόκο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εκεί έπεσε το βλέμμα μου. Θέλει σκέψη γιατί υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πάντως το πρόβλημα μου δεν ήταν το οπτικό (το περίμενα και το είχα αποδεχτεί) αλλά ο χειρισμός, όταν παίζεις μόνο action και strategy, παθαίνεις ένα κοκομπλόκο
καλά κάτσε να δεις κοκομπλόκο που θα πάθεις όταν δεις το κονσολοinventory στο 2...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Αφού τελείωσα το Lamplight City (πολύ τίμιο σεναριακά και χαρακτηρολογικά, πάσχει αρκετά στο gameplay), άρχισα να ψάχνομαι με άλλα παιχνίδια-σφηνάκια προτού καταπιαστώ πάλι με κάτι πιο "σοβαρό".

Συνεχίζω αργά-αργά το Last Campfire στο Deck, όποτε έχω εμβόλιμα μισάωρα να σκοτώσω. Μου αρέσουν πολύ οι γρίφοι και τα γραφικά του, είναι λουκούμι για χαλαρή ενασχόληση, ακόμα και όταν το μυαλό σου έχει γίνει πουρές από την κούραση της ημέρας. Από την άλλη, η αφήγηση μού είναι παντελώς αδιάφορη τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε απόδοση.

Παράλληλα ξεκίνησα το Shovel Knight. Μόλις μπήκα στην τρίτη και τελευταία(?) περιοχή πριν το τελευταίο boss. Με απογοητεύει που χάνω συνέχεια το χρυσάφι μου λόγω απανωτών θανάτων σε κάθε πίστα. Συχνά βγαίνω φτωχότερος απ'ότι μπήκα αλλά δεν το βάζω κάτω :rolleyes:
Πάντως, τα περισσότερα bosses είναι σχετικά βατά (αφού μάθεις τα μοτίβα τους, εννοείται), οπότε έχεις ελπίδες ακόμα και χωρίς να τουμπανιάσεις με upgrades. Ευχάριστο παιχνίδι γενικά, καταλαβαίνω γιατί έκανε σουξέ.

Δοκίμασα λίγο το Outer Wilds (όχι αυτό της Obsidian, το άλλο). Είχα ακούσει τρομερά πράγματα από φίλους και φυσικά το Ίντερνετ. Προς το παρόν....δεν. Καταλαβαίνω ότι η πρώτη ώρα παιχνιδιού είναι αναγνωριστική (σχεδόν σαν tutorial βασικά) αλλά δεν με κέρδισε ούτε ο κόσμος του, ούτε η παρουσίαση, ούτε ο χειρισμός. Όταν πρωτομπήκα στο σκάφος ειδικά, έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου κυριολεκτικά και μεταφορικά. Μάλλον είναι δικό μου πρόβλημα, άλλωστε γι'αυτό και δεν παίζω space sims ή παρόμοια games που υποστηρίζουν πλήρη περιστροφική κίνηση (χωρίς να υπάρχει "πάτωμα" δηλαδή). Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία κάποια στιγμή αλλά η αρχική απογοήτευση ήταν αρκετά ισχυρή :(

Τέλος δοκίμασα καμιά ωρίτσα και το Headlander της Double Fine. Χαριτωμένο puzzle/action με κιτσάτη 70s sci-fi παρουσίαση και έξυπνη κεντρική ιδέα αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μάλλον είναι δικό μου πρόβλημα, άλλωστε γι'αυτό και δεν παίζω space sims ή παρόμοια games που υποστηρίζουν πλήρη περιστροφική κίνηση (χωρίς να υπάρχει "πάτωμα" δηλαδή). Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία κάποια στιγμή αλλά η αρχική απογοήτευση ήταν αρκετά ισχυρή :(

Ενώ εγώ που παίζω, νομίζεις ότι έβγαλα άκρη!!! Είναι κάτι το διαφορετικό όντως, αλλά όχι ότι θα αλλάξει και το gaming!!

Glorified walking simulator είναι, με πολλά εκνευριστικά στοιχεία platforming!!! Απλά φτιάχνει όντως πολύ καλή ατμόσφαιρα
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Ξεκίνησα το πρώτο, ελπίζω να πάει καλά, ο χειρισμός είναι πρωτόγνωρος για μένα, μαθημενος από far cry, tomb raider, uncharted και assassin's creed.
Spoiler Alert : Δεν θα πάει
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τέλος και του Broken World, expansion του Dungeon Siege 2. Πραγματικά το main game είναι μισό χωρίς αυτό.
Οπότε ακριβώς από ένα μήνα με πήρε το κάθε παιχνίδι με το expansion του.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Δοκίμασα λίγο το Outer Wilds (όχι αυτό της Obsidian, το άλλο). Είχα ακούσει τρομερά πράγματα από φίλους και φυσικά το Ίντερνετ. Προς το παρόν....δεν. Καταλαβαίνω ότι η πρώτη ώρα παιχνιδιού είναι αναγνωριστική (σχεδόν σαν tutorial βασικά) αλλά δεν με κέρδισε ούτε ο κόσμος του, ούτε η παρουσίαση, ούτε ο χειρισμός. Όταν πρωτομπήκα στο σκάφος ειδικά, έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου κυριολεκτικά και μεταφορικά. Μάλλον είναι δικό μου πρόβλημα, άλλωστε γι'αυτό και δεν παίζω space sims ή παρόμοια games που υποστηρίζουν πλήρη περιστροφική κίνηση (χωρίς να υπάρχει "πάτωμα" δηλαδή). Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία κάποια στιγμή αλλά η αρχική απογοήτευση ήταν αρκετά ισχυρή :(

Κι εγώ είχα φάει ήττα με τον χειρισμό (προτείνεται gamepad) κι είναι ένα εμπόδιο που πρέπει να ξεπεράσεις. Επίσης μία ώρα δεν αρκεί για να νιώσεις τα βασικά στο παιχνίδι. Έχει καλά στοιχεία, κάτι σαν rogue-like adventure, πρωτότυπο setting κλπ., αλλά κι εγώ το έχω και το λιβανίζω πάνω από χρόνο! Πάντα έχω περισσότερη όρεξη να παίξω κάποιο άλλο στην θέση του. Κάπου 8 ώρες έχω γράψει.


Σε άλλα νέα, έπαιξα το Werewolf: The Apocalypse - Heart Of The Forest, το οποίο βασίζεται στο γνωστό tabletop RPG. Δεν το έχω παίξει για να ξέρω πόσο κοντά είναι η μεταφορά του σε video game, αλλά στο παιχνίδι έχεις φυλλάδιο χαρακτήρα που ανάλογα τις πράξεις σου σημειώνονται στατιστικά που επηρεάζουν κάποιες επιλογές σου. Πρόκειται για "choose your own adventure" παιχνίδι με αρκετό κείμενο, σχετικά καλογραμμένο, που συνοδεύεται από ωραία γραφικά backgrounds και κάποιους ήχους. Μου πήρε 150 λεπτά το playthrough, αλλά προφανώς προσφέρεται για 2-3 ακόμα, ώστε να δείτε που μπορεί να οδηγηθεί η ιστορία. Χαρακτηριστικά έκανα μόλις 8/38 achievements. Σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον που θα το έχω ξεχάσει λίγο θα το ξαναπαίξω ακολουθώντας άλλο δρόμο. Δοκιμάστε το σε 50%+ sale 7/10

Κατά τ'άλλα, Vampire Survivors μέχρι να σβήσει ο ήλιος.... Runetracer FTW!! Garlic is overrated (ΝΟΤ!)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κι εγώ είχα φάει ήττα με τον χειρισμό (προτείνεται gamepad) κι είναι ένα εμπόδιο που πρέπει να ξεπεράσεις. Επίσης μία ώρα δεν αρκεί για να νιώσεις τα βασικά στο παιχνίδι. Έχει καλά στοιχεία, κάτι σαν rogue-like adventure, πρωτότυπο setting κλπ., αλλά κι εγώ το έχω και το λιβανίζω πάνω από χρόνο! Πάντα έχω περισσότερη όρεξη να παίξω κάποιο άλλο στην θέση του. Κάπου 8 ώρες έχω γράψει.

Νομίζω με gamepad έπαιζα αλλά και πάλι είναι πολύ δύστροπος για τα γούστα μου. Ειδικά από τη στιγμή που στο μυαλό μου περίμενα μια χαλαρή, smooth εμπειρία εξερεύνησης και όχι κάτι τόσο απαιτητικό :confused:
Εννοείται πως από τότε δεν έχω ξαναασχοληθεί αλλά κάααποια στιγμή στο μέλλον θα έχει τη δεύτερη ευκαιρία του.

Προς το παρόν, αφού ολοκλήρωσα το Last Campfire, μοιράζω πλέον το χρόνο μου ανάμεσα στο Shovel Knight (τελείωσα μετά κόπων και βασάνων το αρχικό campaign και πέρασα στις side stories) και το Diablo II: Resurrected, για κάτι πιο χαλαρωτικό.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Λίγο καθυστερημένα το ξέρω, μπήκα στον κόσμο των Witcher. Ξεκίνησα το πρώτο, ελπίζω να πάει καλά, ο χειρισμός είναι πρωτόγνωρος για μένα, μαθημενος από far cry, tomb raider, uncharted και assassin's creed.
ωραίος!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
2 ώρες μέσα στο Dungeon Siege 3. Μ' αρέσει η όλη αίσθηση και η ιστορία, αλλά όχι, ακόμα δεν συνήθισα το χειρισμό...
Πήρα τον Lucas, και επειδή στα δύο προηγούμενα είχα τοξότη και είπα ας δω λίγο και το melee, αλλά και για να μην είμαι όποιος κι όποιος!
Επίσης, σε αυτόν που με υποδέχεται έξω απ' το πρώτο χωριό (Raven's Rill) αναγνώρισα τη φωνή του Max Gruber απ' το Secret Files Tunguska, αλλά δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Παιζω enderal στο pc και cyberpunk στο ps5. Μια ωρα το βραδυ εκει γυρω στα μεσανυχτα το cyberpunk και τα weekends enderal με λιγες ωριτσες τη μερα.
Για εμενα πολυ καλυτερο rpg το enderal. Το cyberpunk με κρατα με το στορυ του αλλα κατι gigs και αστυνομικα evens με κουραζουν αφανταστα διοτι επαναλαμβανονται μονιμα. Μερικα side quests ειναι αξιολογα. Ουτε που πλησιαζουν το witcher.
Τα easter eggs τωρα ειναι πολυ ενδιαφεροντα . Εχω πετυχει reference σε terminator, με τον κονορ, μηχανη κ terminator και χαμογελουσα μιση ωρα. Επισης nina kravitz(γνωστη dj ) ως ripperdoc.
Αληθεια, υπαρχει καπου λιστα με αυτα, χωρις ομως το που βρισκονται ?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πες καμμια καλη κουβεντα για το εντεραλ, ακάρθη, να το παιξει κανας αθρωπος παραπανω.
 
Top Bottom