What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
πες καμμια καλη κουβεντα για το εντεραλ, ακάρθη, να το παιξει κανας αθρωπος παραπανω.
Οι φρασεις που μου ερχονται στο νου ειναι : Το enderal ειναι για το Skyrim οτι ειναι τo NV στο Fallout. Αλλοιως, το gothic μεσα στο κοσμο του Skyrim.

Χωρις δευτερη σκεψη θα πληρωνα 50 ευρω για enderal. Και ειναι δωρεαν!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αμα γεια σου.
αυτη την συνδεση με το γκοθικ την εκαμα και γω ετσι ακριβως.
δινει πληρως το νοημα και την ουσια του γκέιμ.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Οι φρασεις που μου ερχονται στο νου ειναι : Το enderal ειναι για το Skyrim οτι ειναι τo NV στο Fallout. Αλλοιως, το gothic μεσα στο κοσμο του Skyrim.

Χωρις δευτερη σκεψη θα πληρωνα 50 ευρω για enderal. Και ειναι δωρεαν!

Δεν χρειάζεται να έχεις το Skyrim; Για πόσες ώρες ενασχόλησης μιλάμε;
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
να το ξεκαθαρισουμε αυτο λιγο, γιατι υπαρχει γενικα μια παρεξηγηση.

χρειαζεται να εχεις το σκαιριμ στην κατοχη σου στο στημ για να σ αφησει να κατεβασεις το εντεραλ απο κει.
(αν και δεν χρειαζεται να σε προβληματιζει, αν δεν το εχεις. υπαρχει "γενικοτερα" κι αλλου...).
δεν χρειαζεται το σκαιριμ στην εγκατασταση του γκειμ. το εντεραλ ειναι στανταλόουν.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
να το ξεκαθαρισουμε αυτο λιγο, γιατι υπαρχει γενικα μια παρεξηγηση.

χρειαζεται να εχεις το σκαιριμ στην κατοχη σου στο στημ για να σ αφησει να κατεβασεις το εντεραλ απο κει.
(αν και δεν χρειαζεται να σε προβληματιζει, αν δεν το εχεις. υπαρχει "γενικοτερα" κι αλλου...).
δεν χρειαζεται το σκαιριμ στην εγκατασταση του γκειμ. το εντεραλ ειναι στανταλόουν.
Πού υπάρχουν το Enderal και το Nehrim σε standalone;!! Θέλω να τα δω, αλλά δεν έχω ψηφιακά τα Oblivion, Skyrim.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Έπαιξα και το Conarium, συμπαθητική δουλειά Λαβκραφτικού τρόμου από τα εξ ανατολής καρντάσια της Zoetrope. Πολύ ατμοσφαιρικό, βλέπεις αυτά που περιμένεις από ενα τέτοιο παιχνίδι πρώτου προσώπου με κάποιους γρίφους και κυνηγητό από καταχθόνιες οντότητες, όπως πχ στα Amnesia και SOMA. Καλό, αλλά δεν κατάφερε και να μ'ενθουσιάσει. Θα παίξω σύντομα το Τhe Shore, για να δω σε ποια πλευρά του Αιγαίου φτιάχνουν καλύτερα Κθουλοπαίχνιδα! 7/10

Αυτά είχα γράψει για το Conarium πριν λίγο καιρό. Ας δούμε και το "δικό μας" The Shore, που τελείωσα χθες. Το παιχνίδι ξεκινά με μια αίσθηση walking sim, αλλά στην πορεία θα αντιμετωπίσουμε αρκετά puzzles (χωρίς να μας προβληματίσει κάτι ιδιαίτερα), αλλά και κάποιες υποτυπώδεις μάχες με απόκοσμες οντότητες. Στην διάρκεια του παιχνιδιού θα νιώσουμε σαν να ξεναγούμαστε σε μουσείο Lovecraft, καθώς υπάρχουν αναφορές σε διάφορα έργα του. Η ατμόσφαιρα είναι από τα δυνατά σημεία κι είναι πιο εφιαλτικό και "αρρωστο" από το Conarium. Είναι πάντως πιο μικρό σε διάρκεια, γύρω στις 3.5 ώρες μου πήρε. Όμορφα τα γραφικά του, αν και συνάντησα αρκετά glitches, κάποια από τα οποία με ανάγκασαν 2-3 φορές να κάνω exit - continue για να συνεχίσω. Ο ήχος πολύ δυνατός. Κάποια μουσικά κομμάτια που συνοδεύουν την δράση δημιουργούν φοβερό immersion. Αξιοπρεπέστατη παραγωγή, αξίζει να το δουν οι φίλοι του είδους. Σε σύγκριση με το Conarium, εξαιτίας των προβλημάτων στον τεχνικό τομέα, θα το τοποθετούσα στο ίδιο επίπεδο. 7/10

Ξεκίνησα επίσης το Stonekeep (1996) της Interplay, αλλά δεν ξέρω πόσο θα το προχωρήσω. Ήταν απωθημένο 26 ετών να το δω, αλλά είναι αρκετά hardcore πια για την εποχή μας. Που να πιάνω τώρα μιλιμετρέ και να σχεδιάζω χάρτες; Θα δούμε..
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Να γράψω για το Dungeon Siege 3 ότι μετά τις 2 πρώτες ώρες με τον Lucas, είχα αρχίσει να σκοτώνομαι υπερβολικά συχνά (για 2ωρο-3ωρο και normal δυσκολία), δηλαδή τί θα γινόταν στη συνέχεια;!! Μετά διάβασα γνώμες που έλεγαν ότι τα playthrough των δύο αντρών (Lucas και Reinhart) είναι τα πιο δύσκολα και ότι άλλος ήταν 4 ώρες (και σκοτώθηκε 20 φορές) σε μια μάχη απ' τις τελευταίες! Το άρχισα στη συνέχεια (από την Κυριακή) με την Katarina (μπορεί να μην είμαι πια διάσημος όπως ο Lucas, αλλά τουλάχιστον παραμένω Montbarron!), ξεπέρασα το σημείο που είχα φτάσει με τον Lucas και δεν είχα σκοτωθεί καμία φορά! Τώρα είμαι στις 7 ώρες (στο Hero's Crypt) και έχω σκοτωθεί 2-3 φορές, αλλά όλες ήταν από απροσεξία μου, όχι από δυσκολία του σημείου εκείνου.

Κατά τα λοιπά, σκέφτομαι να ξανα-αγοράσω τα 2 Gold Sacred (που τα είχα πάρει πέρσι και είχα ζητήσει refund λόγω του τρελού enemy respawn), επειδή διάβασα σε σάιτ για κάποιο αρχείο balance.txt του παιχνιδιού ότι αν αλλάξεις κάποιες τιμές, μειώνεται ή και απενεργοποιείται το respawn! Δεν ξέρω αν ισχύει, λέω να τα ξαναπάρω, θα δούμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
μήπως κόβοντας τo respawn μειώνεις το XP που περιμένει το παιχνίδι ότι θα μαζέψεις φτάνοντας σε κάποιο σημείο, με αποτέλεσμα να μην είσαι αρκετά δυνατός να προχωρήσεις αργότερα;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
μήπως κόβοντας τo respawn μειώνεις το XP που περιμένει το παιχνίδι ότι θα μαζέψεις φτάνοντας σε κάποιο σημείο, με αποτέλεσμα να μην είσαι αρκετά δυνατός να προχωρήσεις αργότερα;
Όχι, εξάλλου και πριν χρόνια που είχα παίξει το main game (ως δώρο απ' το CGM), δεν επέστρεφα σε προηγούμενες περιοχές (δεν έκανα farming) και το τελείωσα με 42 lvl (στο bronze), που είναι λίγο σε σχέση με τριψήφια νούμερα που έχω διαβάσει. Συγκριτικά, στο (μικρότερο) Dungeon Siege 2 έκανα τεράστιο farming.
Επίσης, λέω να ξανα-αγοράσω το Evil Islands. Επίσης το μετάνιωσα που ζήτησα refund. Και αυτό δεν έχει enemy respawn! Και διάβασα ότι έχει και ωραία ιστορία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Ξεκίνησα επίσης το Stonekeep (1996) της Interplay, αλλά δεν ξέρω πόσο θα το προχωρήσω. Ήταν απωθημένο 26 ετών να το δω, αλλά είναι αρκετά hardcore πια για την εποχή μας. Που να πιάνω τώρα μιλιμετρέ και να σχεδιάζω χάρτες; Θα δούμε..

Ένα δάκρυ κύλησε...
Για μένα, η σχεδίαση του χάρτη (σε μιλιμετρέ ή μη) ήταν η μισή απόλαυση.
Αφού το είχες και απωθημένο, αξίζει να το δοκιμάσεις τότε.

Το μόνο πρόβλημα πια είναι πού θα βρεις μιλιμετρέ και μολύβι... :Ρ
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Ένα δάκρυ κύλησε...
Για μένα, η σχεδίαση του χάρτη (σε μιλιμετρέ ή μη) ήταν η μισή απόλαυση.
Αφού το είχες και απωθημένο, αξίζει να το δοκιμάσεις τότε.

Το μόνο πρόβλημα πια είναι πού θα βρεις μιλιμετρέ και μολύβι... :Ρ

Είμαι σχεδιαστής κι είναι το μόνο εύκολο ;) Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι είναι αρκετά μεγάλο και δεν την παλεύω καθε 2-3 βήματα να σταματάω και να σχεδιάζω. Έχω βρει τους χάρτες και στο ίντερνετ και στα PC Master του καιρού εκείνου. Θα το δω πως θα πάει...
Η FMV εισαγωγή ήταν εντυπωσιακή επίσης κι ασυνήθιστη για RPG. Ωραία καλτίλα!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Για μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα με τρελάνετε μεσημεριάτικα, από πότε δεν έχει automap το Stonekeep?
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Για μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα με τρελάνετε μεσημεριάτικα, από πότε δεν έχει automap το Stonekeep?

Πως το πες αυτο αντίχριστε;;; Μήπως εμφανίζεται αφού βρεις το journal; Ναι αυτό ειναι...εγώ δεν το έχω βρει ακόμα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Παίζω Gothic Othello mod, δυνατό. Οι προσθήκες και οι αλλαγές είναι "τόσο-όσο".
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μήπως εμφανίζεται αφού βρεις το journal; Ναι αυτό ειναι...εγώ δεν το έχω βρει ακόμα.

Ναι. Δεν ξέρω πόσο έπαιξες, αλλά αν έχεις ασχοληθεί πάνω από ώρα και δεν έχεις βρει το Journal, κάτι σου έχει ξεφύγει.


Το μόνο πρόβλημα πια είναι πού θα βρεις μιλιμετρέ και μολύβι... :Ρ

Ρε συ Dim Gian, εκτός κι αν έχεις από τώρα μετακομίσει στην αποικία του 'Ιλον στον Άρη, σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Λεπόν.

Chinatown Detective Agency με ρυθμούς παραπληγικής χελωνίτσας. Όμορφη μοντέρνα διασκευή του Carmen Sandiego. Επιχειρεί να κάνει πολλά πράγματα, δεν του βγαίνουν όλα και κάπου χάνεται η ισορροπία, αλλά παραμένει καθ' όλα αξιοπρεπές, διασκεδαστικό και επιμορφωτικό, χωρίς όμως να υποκαθιστά το απλό μεγαλείο της θρυλικής σειράς.

Syberia : The World Before. Κολασμένα πολυτελές AAA adventure από τα παλιά. Τί κι αν η έμφαση είναι στην αφήγηση; Το παιχνίδι συνεχίζει αξιότατα την κληρονομιά των Ορθόδοξων Syberia. Χάνεσαι στο ταξίδι.

Darkest Dungeon II : Έπος επών. Πασχίζω ακόμα να βρω σύνθεση που θα μου επιτρέψει να τελειώσω την νεο-εισαχθείσα δεύτερη πράξη. Εκπληκτικό βάθος και παραμένει μια από τις σπουδαιότερες δοκιμασίες Κέημινκ Ανδροπρέπειας (ΤΜ) εκεί έξω.

The Quarry. Έξοχη διαδραστική σκουπιδοσπλατεριά, στην καλύτερη παράδοση της Supermassive. Couch co-op με το Bumbu να ρέει ενώ υψώνεται η καλοκαιρινή πανσέληνος και δεν θέλεις τίποτε άλλο.
 
Top Bottom