What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@captain kal Για πες...

Στα δικά μου, τελείωσα Shadow Warrior (2013). Καλή δράση, σωστό ποσοστό καφρίλας και χιούμορ, γενικά είχε ένα old-school άερα.
Μου άρεσε που έκαναν το σπαθί πιο χρήσιμο από το παλιό και πρόσθεσαν και κινήσεις σε αυτό. Θα ήθελα πάντως τα επίπεδα να είναι πιο σύντομα, κάπου από τη μέση και μετά άρχιζαν αναίτια να τραβάνε σε διάρκεια και να κουράζουν και δε βοηθούσε το γεγονός ότι δεν διαφοροποιούνταν ιδιαίτερα οπτικά. Τα bosses, ξεκάθαρα το low point του παιχνιδιού καθώς ήταν περισσότερο bullet sponges και λιγότερο "challenge" και "fun". Και αυτό το bloom effect κάπου έλεος...

Επίσης, τέλος και το Castlevania: Lords o Shadow 2. Μακράν από τα πιο αδικημένα παιχνίδια ποτέ, γελούσα με κάτι 55-60/100 που έβλεπα στο MC.
Ok, το πρώτο συνολικά μου άρεσε περισσότερο. Αλλά παραμένει ένα πολύ καλοδουλεμένο παιχνίδι, με εθιστικό gameplay, εξαιρετικά bosses και γραφικά που ακόμα και σήμερα είναι πανέμορφα. Ακόμα και στα stealth σημεία που πολλοί έσκουξαν, το θεωρώ υπερβολικό διότι δεν είναι ούτε το 5% του παιχνιδιού. Σίγουρα δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, καθώς πρόκειται για μέτρια-απλώς λειτουργική υλοποίηση, αλλά δεν είναι deal breaker σε καμία περίπτωση. Το δε segment με τον Agreus που από ό,τι διάβασα ήταν λόγος rq για αρκετούς, έφυγε με την πρώτη προσπάθεια και σκεφτόμουν, τι αυτό ήταν; Για μένα το μεγαλύτερο μείον ήταν ο χάρτης, που ήταν αποσπασματικός και δεν έδειχνε οι έξοδοι που οδηγούν, κάτι που έκανε τo backtracking για μυστικά πονοκέφαλο. Δεύτερος χειρότερος μετά του La-Mulana. Όσο για το dlc (Revelations), αυτό πραγματοποιεί απολύτως εύστοχα την αύξηση της ποικιλίας στο gameplay, με έμφαση στα puzzles και platforming.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Έκανα το μοιραίο λάθος να ξεκινήσω το Jagged Alliance 2!! Ρε άντε στο διάολο, κωλοπαίχνιδο που θα μου σπάσεις εσύ τα νεύρα!!
Παιχνιδαρα
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Παιχνιδαρα

Δεν διαφωνώ!! Αλλά είναι puzzle και όχι strategy game, από την άποψη ότι έχεις μόνο ένα δύο τρόπους, που μπορείς να αντιμετωπίσεις την campaign!! Για να μην πούμε για το αίσχος που λέγεται RNG και statistics!! Πηγαίνετε να μάθετε πρώτα τι σημαίνει CEP (Circular Error Probable) και μετά φτιάχτε τους αλγόριθμους για τα όπλα!!

Προχωράμε στους κλώνους toy JA2 και σε Open X-Com!!!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ελπίζω επιτέλους να βγει ένα νέο καλό ja. Ότι βγήκε μετά το 2 έως τώρα ήταν μαλάκια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ελπίζω επιτέλους να βγει ένα νέο καλό ja. Ότι βγήκε μετά το 2 έως τώρα ήταν μαλάκια.

Εγώ, πάντως, δεν θα έλεγα όχι σε ένα χταπόδι στη σχάρα ή σε μια μερίδα τηγανιτά καλαμαράκια.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Συνεχίζω ακάθεκτος Mortal Kombat 11 και Days Gone, ωστόσο στην εξίσωση μπήκε και ένα 3DS XL που αγόρασα, στο οποίο θα ξεκινήσω Pokemon Y παίζοντας παράλληλα και New Super Mario Bros 2
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τερματισα το Spiderman! Παιχνιδαρα ηταν . Γεματο δραση και με γραφικαρες! Ειχε και ολους τους κακκους οπως Electro Dr Octapus κτλ. Τωρα καταλαβα γιαιτ ο Spiderman τους νικαει τοσο καιρο. Γιατι ειναι δειλοι και αδυναμοι! Εγω αλλα και οι Rocksteady και Bebop οπως και ολοι οι foot ninja μου τους διαλυουν με μια μπουνια ολους αυτους!. Τωρα περιμεμω το Miles morales.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Τελείωσα το Freespace Port (το πρώτο Freespace με την μηχανή του FS2). Ξεκίνησα και το Silent Threat Reborn, αλλά το άφησα γιατί ορισμένες αποστολές δεν έβγαιναν ούτε με super easy!! Συνεχίζω με Freespace 2 (με τα νέα γραφικά)!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τελείωσα το Freespace Port (το πρώτο Freespace με την μηχανή του FS2). Ξεκίνησα και το Silent Threat Reborn, αλλά το άφησα γιατί ορισμένες αποστολές δεν έβγαιναν ούτε με super easy!! Συνεχίζω με Freespace 2 (με τα νέα γραφικά)!!

Σε ζηλεύω, το Freespace 2 είναι πραγματικό έπος.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Californium: Ίσως το πρώτο γκεημ που μου έφερε ναυτία και το έκλεισα στις πρώτες 2-3 ώρες.


Enslaved: Ωραίο ιντριγκαδόρικο στορυ και setting (horizon πριν το horizon) αλλά λίγο το γκεημπλεη μας τα χαλά.... Ειδικά τα platforming σεξιονς με την οριακά παλέψιμη κάμερα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Παίζω το STRAY των φτωχών (Kenshi)

Τσεκάρο το Ινστα (ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ) και πέρα από τα κεριά, λιβάνια, γουτσουγουτσουΑνιμες και τις κάμποσες γουστόζικες "προφεσιοναλ" πικς. Βλέπω αυτό εδώ


Screenshot 2022-08-30 175348.png


Οκ, και εγώ έχω δει από κοντά τον Mr Boutia σε ένα trash party για την στέψη του νέου Mr εθνικά πόδια. ΑΛΛΑ ΡΕΝΤ ΝΤΡΑΓΚΕΝ ΡΕ ΦΙΛΕ?


εντιτ: Double Ποσταδόρες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ξεκίνησα το Marvel's Avengers και οι πρώτες εντυπώσεις από την campaign είναι πολύ θετικές. Ειδικά μετά την σειρά Ms Marvel που είδαμε πρόσφατα είναι νομίζω πολύ καλό το timing για ένα playthrough. Δεν ξέρω αν τα στοιχεία GaaS θα επηρεάσουν στην πορεία και την campaign αλλά για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ξεκίνησα το Marvel's Avengers και οι πρώτες εντυπώσεις από την campaign είναι πολύ θετικές. Ειδικά μετά την σειρά Ms Marvel που είδαμε πρόσφατα είναι νομίζω πολύ καλό το timing για ένα playthrough. Δεν ξέρω αν τα στοιχεία GaaS θα επηρεάσουν στην πορεία και την campaign αλλά για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν θα έχεις θέμα, Η Campaign είναι μια όμορφη αυτοτελή ιστορία. Μάλιστα κάποια DLC (τα έχεις ήδη) έχουν και αυτά δική τους μίνι campaign που πάνε λίγο παρακάτω την main. H Μs. Marvel εδώ από δυνάμεις είναι καθαρά ο Mr. Fantastic, δεν έχει cosmic κλπ που είχε στην σειρά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν θα έχεις θέμα, Η Campaign είναι μια όμορφη αυτοτελή ιστορία. Μάλιστα κάποια DLC (τα έχεις ήδη) έχουν και αυτά δική τους μίνι campaign που πάνε λίγο παρακάτω την main. H Μs. Marvel εδώ από δυνάμεις είναι καθαρά ο Mr. Fantastic, δεν έχει cosmic κλπ που είχε στην σειρά.

Ναι το είδα, το πρώτο μεγάλο set piece ( πάνω στο Chimera με τον Hulk και τα bots της AIM ) ήταν πολύ διασκεδαστικό με τις δυνάμεις της Kamala, ειδικά όταν μπορούσες να ενεργοποιήσεις το L2+R2.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
DESTROY ALL HUMANS 2! ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!! ΧΑΧΑΧΑ Ειναι το τριτο καλυτερο παιχνιδι της χροναις(πρω το ειναι το δικο μου SHREDDER REVENGE και δευτερο sonic frontiers). Οσοι δεν εχετε παιξει το ενα που βγηκε προπερσι και αυτο πρεπει να ταπ αιξετε οπωσδηποτε! Παιχνιδαρες και τα 2!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τέλος και το main story του Xenoblade Chronicles 2. Το στορυ παρά πολύ καλό.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Κατά τη διάρκεια των διακοπών μπήκα σε mood να παίξω 4 συγκεκριμένα RPG, που είχα ξαναπαίξει πολλά χρόνια πριν, είτε για να τα θυμηθώ (Arcanum, Avencast), είτε για να τα δώσω μια 2η ευκαιρία (Arx Fatalis, Dungeon Lords)...
Τελείωσα το Arx Fatalis και, επειδή τα γραπτά μένουν, αισθάνομαι την ανάγκη να ζητήσω συγγνώμη απ' το παιχνίδι και τον Τσουρινάκη γι' αυτό που έγραψα πριν αρκετούς μήνες. Ότι δηλαδή το θεωρούσα, μαζί με το Dungeon Lords, ως από τα χειρότερα RPG που έχω παίξει. Παιχνίδι με δύσκολη αρχή και που ποτέ δεν σε βοηθάει πολύ, αλλά και πολύ παιχνιδάρα. Τότε που το είχα παίξει (που το είχε δώσει το PCM) ήμουν πολύ νέος και στα PRG και στο gaming γενικότερα και έτσι δεν το είχα εκτιμήσει όπως έπρεπε.

Πέρα απ' αυτό, καθώς έπαιζα μπήκα στη wikipedia για να δω τί υπάρχει για το παιχνίδι και είδα ότι στο plot υπήρχαν 5 σειρές! Έτσι καθώς έπαιζα αποφάσισα να γράφω παράλληλα την ιστορία του βασικού σεναρίου για να το ανεβάσω. Μεγάλη δουλειά (να σημειώνεις δίπλα, να βγαίνεις απ' το παιχνίδι για να τα γράφεις πιο αναλυτικά σε word και να ξαναμπαίνεις), αλλά ενδιαφέρουσα. Ή ενδιαφέρουσα δουλειά, αλλά και μεγάλη (όπως το πάρει κανείς). Το θέμα είναι ότι το ολοκλήρωσα και το ανέβασα. Το έκανα όσο πιο αναλυτικό μπορούσα, μιλάμε για βαριά spoilers δηλαδή. Δεν ξέρω γιατί έβγαλε το κείμενό μου με διαφορετική γραμματοσειρά και με διαφορετικό τρόπο (μέσα σε ένα πλαίσιο) απ' τα άλλα κείμενα που υπάρχουν. Είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω οτιδήποτε στη wikipedia. Αν δεν έχετε σκοπό να ξαναπαίξετε το παιχνίδι, διαβάστε το (και διορθώστε τίποτα γραμματικό/συντακτικό...)!
 
Top Bottom