What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Total Wal Medieval II, με Γαλλία αυτή την φορά!! Κλασσικά μου έχουν κηρύξει πόλεμο όλοι!!!

Fuck Milan!!!!!!!!!! :mad:

Fuck Milan!!!!!!!!!! :mad:

Fuck Milan!!!!!!!!!! :mad:

Fuck Milan!!!!!!!!!! :mad:

Μη γελάτε κ. Ναύαρχε, γιατί άμα σας κάνουν τις π&^$%&ς που έκανε σε μένα το κωλοπαίχνιδο, για δέκα χρόνια θα αγοράζετε αποκλειστικά από το epic store, σε ένδειξη διαμαρτυρίας και αγανακτήσεως!!!!

:p :p :p :p :p :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Με αυτη την οθονη και την επεξεργαστικη δυναμη που στηριζεται σε ενα usb stick, σε ρολο ready boost,

Δες τουλάχιστον τα specs προτού το απορρίψεις εντελώς

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σε ευχαριστω φιλτατη αλλα τα point μου φυσανε κρυο αερα σε καθε spec.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Σε ευχαριστω φιλτατη αλλα τα point μου φυσανε κρυο αερα σε καθε spec.
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και επίσης δεν είπες τι επεξεργαστή έχεις γιατί βάζω στοίχημα ότι έχεις καλύτερο από το παλιό μου λάπτοπ (i5-4200u) στο οποίο έπαιξα μεγάλο μέρος από talos principle, έπαιξα ολόκληρο το book of unwritten tales 2 που δεν τα λες και ρετροπιξελούμπες.

εκτός από το πολύ καλό και πανάλαφρο FTL που λέει η kara, εγώ έχει ανέφερει το darkest dungeon το οποίο παίζει μια χαρά σε ακόμα πιο παλιό υπολογιστή (το αναφέρω σαν υπερπανάλαφρο χωρίς να είναι πιξελούμπα) και μιας και είδα στις προσφορές https://www.fanatical.com/en/pick-and-mix/build-your-own-horror-triple-pack?ref=ragequitgr το the final station είναι πολύ ενδιαφέρον πανάλαφρο παιχνιδάκι και φυσικά υπάρχουν αμέτρητα υπερελαφρά παιχνίδια. Δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ο Κούνελος θα παίξει FTL μόνο σε laptop που παίζει και Star Citizen 4K/120fps όλα ultra. Εγώ τον καταλαβαίνω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, χωρις ειρωνια. Δεν ειμαι ξεροκεφαλος και ουτε Σρεντερικος.
Θα τα βαλω ολα σε μια σειρα.
1. Δεν μπορω να αγορασω τιποτα online. Δεν εχω την δυνατοτητα γιατι δεν την θελω. Μονο cash. Ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια και απο τοτε πεταξα την ευκολια στο ποταμι. Μεχρι και μια καρτα που ειχα, πηρα τηλεφωνο την τραπεζα και δηλωσα κλοπη. Αδειασα τον λογαριασμο μου και δεν ξαναπηγα στην τραπεζα. Δεν την χρειαζομαι.
2. Το ιντερνετ εχει γεμισει με σχολια, απο ανθρωπους που αγορασαν το συγκεκριμενο λαπτοπ. Η πλειοψηφια των σχολιων ειναι οτι μολις το αγορασαν αλλα θα το πεταξουν απο το παραθυρο.

lptp.png

Απλα πραγματα, οπως κλικ στο start menu, δινουν την εντυπωση οτι ετρεξα το cyberpunk. Σκεφτηκα να κανω ενα video capture για τον χρονο της αποκρισης αλλα αν το κανω αυτο, ισως και να μην δω ποτε το start menu.
Το πληκτρολογιο ειναι μια αξεχαστη εμπειρια.
Τα περισσοτερα πληκτρα δεν νοιωθουν το δαχτυλο, θελουν γροθια. Συνηθως, κουμπωνω ενα εξωτερικο πληκτρολογιο.
Αυτο σημαινει οτι η οθονη πρεπει να παει λιγο πιο περα.
3. Οι μικρες οθονες, εχουν ξεκινησει να με κουραζουν.
4. Αυτα και ακομη περισσοτερα, ξεραινουν την διαθεση μου να ασχοληθω με καποιο παιχνιδι.

Σκεφτηκα να πω σε εναν φιλο να στειλει την καρτα γραφικων μου αλλα μασησα επειδη Αφρικη. Καλυτερα να περιμενω μεχρι να γυρισω πισω. Την περασμενη εβδομαδα εστειλε τα κλειδια του σπιτιου μου και εναν εξωτερικο σκληρο δισκο. Ακομα δεν εχω δει τιποτα.
Μιλαμε για τοποθεσιες οπου παιρνεις την γραμμη για βλαβες στο ηλεκτρικο δικτυο και ακους το μηνυμα, αυτος ο αριθμος δεν υπαρχει.
Οσες φορες μου εστειλαν κατι απο Ελλαδα, απλα δεν το πηρα ποτε. Ετσι, χωρις λογο και χωρις εξηγηση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
οκ το έχασα το στοίχημα.

Αλλά παραμένει ένα σύγχρονο 64bit διπύρινο λαπτοπάκι με 4 γίγα ραμ. Σίγουρα είναι πόνος να είναι το κύριο μηχάνημα και δεν ξέρω πώς παίζουν τα windows, αλλά είναι υπεραρκετό για να τρέχει λίνουξ καθώς και παιχνίδια όπως FTL και Darkest Dungeon (τα οποία έχουν και ιθαγενή έκδοση λίνουξ).

Δεν μπορω να αγορασω τιποτα online. Δεν εχω την δυνατοτητα γιατι δεν την θελω. Μονο cash.
Αν δεν μπορείς να αγοράσεις ίσως να βρεις κάποιον φίλο να σού κάνει δωράκι ή άλλες λύσεις είναι να ψάξεις ότι μπορείς από abandonia να παίξεις σε scummvm,
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
οκ το έχασα το στοίχημα.

Αλλά παραμένει ένα σύγχρονο 64bit διπύρινο λαπτοπάκι με 4 γίγα ραμ. Σίγουρα είναι πόνος να είναι το κύριο μηχάνημα και δεν ξέρω πώς παίζουν τα windows, αλλά είναι υπεραρκετό για να τρέχει λίνουξ καθώς και παιχνίδια όπως FTL και Darkest Dungeon (τα οποία έχουν και ιθαγενή έκδοση λίνουξ).


Αν δεν μπορείς να αγοράσεις ίσως να βρεις κάποιον φίλο να σού κάνει δωράκι ή άλλες λύσεις είναι να ψάξεις ότι μπορείς από abandonia να παίξεις σε scummvm,

Κοίτα, αν αγνοήσουμε το 4. του Κούνελου, πολλές λύσεις υπάρχουν. Απλά δεν ξέρω γιατί το αγνοούμε. Αν δεν ίσχυε, ήξερε τις λύσεις και χωρίς να του τις πούμε εμείς.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Αν δεν ίσχυε, ήξερε τις λύσεις και χωρίς να του τις πούμε εμείς.
είναι εδώ και να κάνει ragequit όχι για να βρει λύσεις.

4. Αυτα και ακομη περισσοτερα, ξεραινουν την διαθεση μου να ασχοληθω με καποιο παιχνιδι.
βάλε και παίξε
τζάμπα είναι, ιθαγενή έκδοση λίνουξ έχει, ελαφρύ είναι. Δεν έχεις καμμία δικαιολογία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν έχεις καμμία δικαιολογία.

Ο κουνελος δεν ρουφαει την μυξα του για να εχει δικαιολογιες. Εχει παιχτει, μου αρεσε, πολυ αλλα δεν μου κανει κουκου για να ερωτοτροπησω ξανα μαζι του.
rr.png


Screenshot-2022-10-30-at-22-03-28-lelos-kounelos-s-Heroine-s-Quest-The-Herald-of-Ragnarok-Achievemen.png


@kara
Στο laptop εχω steam και παιχνιδια που μου ελλειψαν. Με αυτη την οθονη και την επεξεργαστικη δυναμη που στηριζεται σε ενα usb stick, σε ρολο ready boost, Δεν σου ανοιγει η ορεξη για gaming.

Ενα cossacks και ενα torchlight τα σηκωνει αλλα οπως ειπα, αυτη η οθονιτσα μοιαζει με πληρωμενη αγαπη. Ειναι ωραια που υπαρχει αλλα δεν ακουμπαει την ψυχη.


Η λυση ειναι να περιμενω να γυρισω στην μητερα Αφρικη. Ετσι και αλλιως, οσο ειμαι εδω πρεπει να κανω σκοντο στα θελω μου. Δεν με παιρνει να παρω καρτα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Morkredd. Ελαφρυ Κο-οΠ που παίζεται και σινγκλ. Μετακινείς μία πηγή φωτός. Αν φύγεις στο σκοτάδι ψοφάς. Ακόμη και η σκιά σου μπορεί να σκοτώσει τον συμπαίκτη οπότε οι κινήσεις πρέπει να είναι προσεκτικές κάθε φορά. Οτι πρέπει αν θέλετε να εκπαιδεύσεται την ταυτόχρονη διαχείρηση και των δύο χεριών. (ναι ξέρω που θα πάει τώρα αυτό...)

Dread Templar (EA). Το είχα πάρει από boomer shooter bundle. Εχει όλα τα χαρακτηριστικά του είδους συν πως μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις (περκς) τα όπλα και έχει bullet time. Χρίζει balancing από πλευράς developer, η κίνηση του παίκτη είναι κάπως αργή και ίσως αλλαγές στα όπλα όπως το Τόξο που ήταν παντελώς αχρείαστο και τα Κατάνα (melee) είναι κάπως αδύναμα. Τα levels είναι καλοσχεδιασμένα και θυμίζουν έντονα Unreal, Quake τόσο σε αισθητική όσο και σε πολύπλοκότητα με μπόλικα Secrets και το λεγόμενο Hidden Area όπου είναι στην ουσία κρυφό επίπεδο όπου μετά από σφοδρές μάχες βρίσκεις extra upgrades για τα όπλα.

Tomb Raider Anniversary (2007). Βαρέθηκα να σκαρφαλώνω. Επίσης, τα bosses, και ειδικά το 2ο, ήταν πραγματικά πρηξόμπαλες προσθήκες. Ελπίζω το Legends να είναι κάπως καλύτερο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν παίζω τίποτα από τον Φεβρουάριο του 2021 (με μία πολύ μικρή εξαίρεση λίγων ωρών πριν από κάτι μήνες όπου έπαιξα λίγες ώρες το Tomb Raider reboot για να τελειώσω κάτι achievements που είχαν μείνει).
Σίγουρα έχουν περάσει κι άλλα διαστήματα που απείχα από το gaming, αλλά ποτέ για τόσο καιρό.

Οκ έγιναν αρκετά πράγματα αυτό το διάστημα τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά και πάλι... Δεν μπορώ με τίποτα να βρω την όρεξη να παίξω κάποιο game ξανά.
Ίσως αν ξεκινήσω με κάποιο πολύ δυνατό game να ξαναβρώ την όρεξη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν παίζω τίποτα από τον Φεβρουάριο του 2021 (με μία πολύ μικρή εξαίρεση λίγων ωρών πριν από κάτι μήνες όπου έπαιξα λίγες ώρες το Tomb Raider reboot για να τελειώσω κάτι achievements που είχαν μείνει).
Σίγουρα έχουν περάσει κι άλλα διαστήματα που απείχα από το gaming, αλλά ποτέ για τόσο καιρό.

Οκ έγιναν αρκετά πράγματα αυτό το διάστημα τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά και πάλι... Δεν μπορώ με τίποτα να βρω την όρεξη να παίξω κάποιο game ξανά.
Ίσως αν ξεκινήσω με κάποιο πολύ δυνατό game να ξαναβρώ την όρεξη.
ξέρεις τώρα είναι τραγικό αυτό, και μας συμβαίνει σε όλους πιστεύω όσο περνάει ο καιρός. Σε καμία περίπτωση δεν θα πω ότι δεν έχω παίξει για Χ διάστημα, αλλά το ότι παίζω πλέον περισσότερο replays παρά κάτι νέο από το backlog, γιατί είναι πιο χαλαρουά η κατάσταση και το παρατάς χωρίς τύψεις, είναι νομίζω ένα θέμα, ένα πρόβλημα ίσως της ενήλικης ζωής.

πχ τώρα έπιασα το Fallout 3, το είχα τερματίσει στις μέρες του, σαν να βαριέμαι σιγά σιγά. Πριν είχα πιάσει TF2 λόγω του Halloween event (πάλι μια από τα ίδια δηλαδή, κάθε χρόνο τα ίδια παίζω). Πιο πριν έκανα πάσες μεταξύ Valheim/NMS, μικρή αναλαμπή το NFS heat, αλλά αυτά τα παιχνίδια είναι σαν τα fifa, διαφορετικά, αλλά ίδια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@Arwindan δες είσαι μόνος να ξέρεις.
Και γω παρατηρώ τα τελευταία χρόνια και όσο περνάει ο καιρός γενικά, τόσο λιγότερο χρόνο αφιερώνω στο gaming και υπάρχουν μέρες που δε θα παίξω ούτε μισή ώρα.
Κάτι οι υποχρεώσεις και οι αλλαγές στον τρόπο ζωής, κάτι το ότι λίγα παιχνίδια πραγματικά με έκαναν πραγματικά να χαθώ/ξεχαστώ, δεν ξέρω ίσως έτσι εξελίσσονται τα πράγματα από μια ηλικία και μετά, αν και δε νομίζω τα χόμπι μου να τα παραμερίσω εντελώς.
πχ την τελευταία τριετία θα έβαζα - και αν δεν ξεχνάω κάποιο - RE 2 που με έκανε να νιώσω ξανά έφηβος και το The Withcer 3 που με απορρόφησε με τις ιστορίες (κεντρική και side) και τους χαρακτήρες του.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλά καλά παιχνίδια που δεν έχω ακουμπήσει καν (μου έρχονται στο μυαλό: Pillars of Eternity, Divinity, RDR2, Disco Elysium, Elden Ring και πόσα ακόμα), θα ήθελα να τα παίξω αλλά δεν...
Edit: Βγήκε και το Mount and Blade II τώρα. Τα προηγούμενα τα είχα λιώσει. Ίσως ήταν μια καλή ευκαιρία αυτό, αλλά από την άλλη με τρομάζει το ότι δεν έχει κάποιο story για να με κρατήσει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Θεωρητικά έχει υποτυπώδες story το οποίο σε οδηγεί στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού και σε βάζει στο δρόμο για την παγκόσμια κατάκτηση. Αλλά ναι Μάουτεν Πλέη παιχνίδι είναι οπότε δε μιλάμε και για κάτι το υπερβαθύ. Εξάλλου τα Μάου Τεν Μπλέη δεν τα παίζαμε ποτέ και για το στόρι τους.

Πάντως όλοι περνάμε τέτοια φάση αντίστοιχου burnout, αργά ή γρήγορα θα την ξεπεράσεις θεωρώ. Δοκίμασε έστω να παίξεις κάτι δοκιμασμένο και χαμηλής έντασης για κάνα μισάωρο, το Disco Elysium πχ, και προχωράς αναλόγως.
 

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
179
Μια από τα ίδια κι εδώ. Έχω να παίξω game από τον Ιανουάριο, τελευταίο που έπαιξα ήταν εκείνο το Chicken Police. Από τότε τίποτα. Έχω παιχνιδάρες να με περιμένουν στο backlog (πχ σαν το προαναφερθέν Disco Elysium) και δε μου κάνει διάθεση να αφιερώσω ούτε λεπτό. Είναι η πρώτη φορά που απέχω από το gaming από το σωτήριο έτος 1985 που ξεκίνησα να παίζω με τον Spectrum. Εικάζω ότι οφείλεται στο ότι δουλεύω με τηλεργασία, οπότε έχω σιχαθεί να περνάω πολλές ώρες καθημερινά μπροστά από εναν υπολογιστή. Παρηγορούμαι με τη σκέψη ότι μόλις βγάλει η Mimimi Games το καινούριο της παιχνίδι, θα το ξεσκίσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μια από τα ίδια κι εδώ. Έχω να παίξω game από τον Ιανουάριο, τελευταίο που έπαιξα ήταν εκείνο το Chicken Police. Από τότε τίποτα. Έχω παιχνιδάρες να με περιμένουν στο backlog (πχ σαν το προαναφερθέν Disco Elysium) και δε μου κάνει διάθεση να αφιερώσω ούτε λεπτό. Είναι η πρώτη φορά που απέχω από το gaming από το σωτήριο έτος 1985 που ξεκίνησα να παίζω με τον Spectrum. Εικάζω ότι οφείλεται στο ότι δουλεύω με τηλεργασία, οπότε έχω σιχαθεί να περνάω πολλές ώρες καθημερινά μπροστά από εναν υπολογιστή. Παρηγορούμαι με τη σκέψη ότι μόλις βγάλει η Mimimi Games το καινούριο της παιχνίδι, θα το ξεσκίσω.
να ένα ενδιαφέρον point, και εγώ όλη μέρα στον υπολογιστή δουλεύω και προτιμάω πλέον να κάνω offline πράγματα όπως τίποτα DIY στον ελεύθερο χρόνο μου.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εικάζω ότι οφείλεται στο ότι δουλεύω με τηλεργασία, οπότε έχω σιχαθεί να περνάω πολλές ώρες καθημερινά μπροστά από εναν υπολογιστή.
Πραγματικά αυτό παίζει να είναι ο σημαντικότερος λόγος. Και εγώ εκεί με την αρχή της τηλεργασίας σταμάτησα να ασχολούμαι.
 
Top Bottom