What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Αρχισα χτες το Wednesday...αρκετα ενδιαφερον πραματακι αν θελει καποιος κατι μπαρτονικο

Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό, αμφιταλαντεύομαι γιατί έχω σχέσης αγάπης-μίσους με τις ταινίες του Burton.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό, αμφιταλαντεύομαι γιατί έχω σχέσης αγάπης-μίσους με τις ταινίες του Burton.

και γω ειχα τις αμφιβολιες μου, ειναι και επεισοδια 40+ λεπτων...ομως το πρωτο επεισοδιο εφυγε νερακι.Οποτε μια δοκιμη θα σας πεισει ;)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Εντελώς τυχαία, ξεκίνησα το Wednesday προχτές (Τετάρτη...:Ρ). Έχει αρκετά καλά στοιχεία και, μέχρι στιγμής, απολαμβάνω το στυλ και τις ατάκες της πρωταγωνίστριας.

Ρίξτου μια ματιά Ναυαρχούκο, νομίζω ότι θα σου αρέσει.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
To Wednesday έχει αδυναμίες που κυρίως εδράζονται στις teenager καταβολές του αλλά τις υπερκεράζει (σχεδόν) όλες με την προσήλωσή του στη γοτθική ατμόσφαιρα, την αντισυμβατική του πρωταγωνίστρια και το σκοτεινό μυστήριο, όπου κόσμος όντως πεθαίνει και δεν τους βρίσκει στο τέλος η παρέα δεμένους στο κελάρι του κάστρου, όπως στο Scooby-Doo.

Δεν είναι αριστούργημα, δεν είναι και όσο χαζομοντέρνο το φοβόμουν, είναι μια προσπάθεια του Burton να επιστρέψει στις επιτυχημένες ρίζες του με τίμια αποτελέσματα. Υπάρχουν υποψίες "ατζέντας" εδώ κι εκεί, υπάρχουν κάποιες αδύναμες ερμηνείες από τους νεαρούς ηθοποιούς (όχι από την Ortega, προφανώς, που "κουβαλάει" όλη τη σειρά), υπάρχει και το προβλέψιμο ερωτικό τρίγωνο και το ζήτω οι ομάδες! στο φινάλε. Ωστόσο, συνολικά το πρόσημο είναι θετικό και η ώρα κυλάει πολύ ευχάριστα.
Εχθές το τελειώσαμε, επιμένω στην αρχική μου εκτίμηση: 7.5/10.
Θα ήταν 6.5 χωρίς το Thing.
 
Last edited:

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,527
Μέχρι και το trailer ελεεινό και τρισάθλιο είναι! Με τρομάζει το πως θα ναι η σειρά!
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Γνωμούλες για το Halo;

Το ολοκλήρωσα. Αν δεν έχεις παίξει κανένα παιχνίδι και δεν γνωρίζεις τίποτα για τον κόσμο του θα είναι κρίμα να αρχίσεις από τη σειρά. Παίξε τη Master Chief Collection καλύτερα.

Μην είσαι σαν τους showrunners


O co-creator των games


Τώρα αν έχεις επαφή με τα games, θα χαρείς να βλέπεις όπλα, οχήματα, εχθρούς και 2-3 ωραία σκηνικά μάχης.

Τις ελάχιστες φορές που αφήνουν τον Master Chief να φοράει το κράνος του είναι καλός, όλες τις υπόλοιπες είναι τέρμα ξύλινος. Πρέπει να έχει τελειώσει την ίδια σχολή υποκριτικής με τον Stephen Amell (Arrow), 2 εκφράσεις όλες και όλες θυμωμένος και κενό βλέμμα. Η βασική πλοκή είναι χάλια, δεν συγκρίνεται με τις campaign των games. Η δευτερεύουσα πλοκή αδιάφορη. Οι σεναριογράφοι έχουν φροντίσει να παρουσιάσουν αλλαγμένους τους υφιστάμενους χαρ/ρες και καταστάσεις ενώ οι νέοι ήρωες που πρόσθεσαν να μην κολλάνε καθόλου με το lore. Όυτε με την ιστορία τους δεν είναι συνεπείς αφού σε κάτι flashback η ηλικιακή διαφορά 2 κεντρικών χαρ/ρων (πολύ κακό CGI btw) δεν κολλάει καθόλου με το "σήμερα". Το επιτελείο του UNSC έχει παγιδευτεί σε ένα επ Οικογενειακές Ιστορίες και φοβάται μη τους κάνει ντα ο Master Chief.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Προσυπογράφω για το Wednesday. Το περίμενα απείρως χειρότερο. Δεν είναι καμιά δουλειά που θα μνημονεύεται στο μέλλον, αλλά ως τσαχπίνικο κλείσιμο του ματιού στα γκόθ νιάτα με το φωτάκι ανοιχτό και για τη νέα γενιά απροσάρμοστων, στέκεται αξιοπρεπέστατα.

ΥΓ Μορτίτσια Άνταμς είναι ΜΟΝΟ το Αντζελικάκι, σόρι Κατερινιώ μ', σ'αγαπώ, μα όχι τόσο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,421
Προσπαθήσαμε να bingάρουμε το 1899 με την σύζυγο αλλά τελευταίο επεισόδιο πέσαμε στο καθήκον. Τα έπιασε τα λεφτά του μέχρι τώρα πάντως και με το παραπάνω, αν κρίνω από τις no spoiler γνώμες και το τέλος δεν απογοητεύει.

Επίσης φαίνεται ότι κατάλαβαν και οι ίδιοι ότι το Dark κούρασε λίγο με τις 3 σεζόν και τώρα δεν σε αφήνει το 1899 να πάρεις ανάσα. Πρώτη φορά βλέπω σειρά που δεν με κουράζει έστω και λίγο, ενώ καταφέρνει να περάσει αρκετό backstory για τους περισσότερους χαρακτήρες με άνετο και όχι βαρετό τρόπο, ακόμα και αν δεν μας νοιάζουν γιατί είναι δευτεροτρίτοι χαρακτήρες.

Πάμε να το ολοκληρώσουμε σήμερα δε μπορώ να περιμένω!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Είδα τα δύο πρώτα επεισόδια, της δεύτερης σαιζόν του Picard. Δεν ήταν και άσχημα!! Γιατί έφαγε κράξιμο? Μετά χαλάει?

Γ@μ@τος!!!

star-trek-picard-cristobal-riosfc.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,421
1899 τέλος, οκ καταπληκτικό και δεν το περίμενα το τέλος με τίποτα.
από τις σειρές που μόλις τελειώσει τρέχεις στο internet να δεις αναλύσεις επί αναλύσεων.

Βέβαια νομίζω ότι και το πως γυρίστηκε είναι καταπληκτικό, δεν είχα ιδέα για το σύστημα που χρησιμοποιήθηκε μεταξύ άλλων και στο Mandalorian και Andor το The Volume της ILM.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πολύ δυνατό:

Στο ύφος Broadchurch (χωρίς να το φτάνει προς το παρόν) και Hinterland (Y Gwyll). Γενικά, οι Βρετανοί δεν πιάνονται στο είδος.
 
Top Bottom