What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Κάνοντας ζαπινγκ στην γερμανική τηλεόραση, έπεσα σε κανάλι που έπαιζε το Prison Break.
Λέω, όλα τα υπόλοιπα μαλακίες παίζουν, οπότε κάτσε εδώ.

Παρακολουθώντας, παρατηρώ πως τα γεγονότα διαδραματίζονται σε κάποια φυλακή της Μέσης Ανατολής και όχι στις ΗΠΑ ή το Μεξικό. Λέω wtf? Καινούργιος κύκλος;
Αλλά και πάλι. Αρκετοί ρολοι είχαν πεθάνει σε προηγούμενους κύκλους. Whats happening?!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Έβαλα τον ένα μήνα τσάμπα Netflix, και ξεκίνησα το LAST KINGDOM, νομίζοντας ότι είναι "Vikings από τα LIDL", αλλά μου άρεσε πιο πολύ μπορώ να πω, τελείωσα 3 σεζόν σε 4 νύχτες, και περιμένω πώς-και-πώς! (in comparison, το Vikings είχε αρχίσει να με κουράζει λίγο μετά τη 3η σεζόν, αλλά το έβλεπα ψυχαναγκαστικά).

Mια άλλη cartoon σειρούλα που μου αρέσει πολύ είναι το Legend Quest, πολύ όμορφα backgrounds και χαρακτήρες, θυμίζει κάτι από adventure games "τύπου" Deponia, οπτικά.

Εννοείται όμως, και επιμένω σε αυτό, πως αν κάποιος δει μόνο μία σειρά στη ζωή του, αυτή είναι το Trailer Park Boys, can't recommend or tryhardoverhype it enough! Αν το έχετε δει και σας λείπει, προτείνω Hardy Bucks, ίσως το έχω αναφέρει ξανά, δε θυμάμαι, πίνω και ξεχνάω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με όλα στα εγγλέζικα που ανέφερα παραπάνω απλώς περιμένω το ρεπό για να καω με Fawlty Towers και John Cleese. Άραγε όλες αυτές οι παλιοσειρες προβάλλονται ποτέ στο Netflix?
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Clone Wars Season 7.
Γενικά άνιση σειρά, που δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές αλλά τελικά κέρδισε τους σκληροπυρηνικούς fans και γέννησε έναν από τους πιο γαμάτους Force-users του SW universe. Αν κάποιος θέλει να του δώσει μια ευκαιρία, θα πρότεινα να συμβουλευτεί κάποια λίστα με τα καλύτερα/σημαντικότερα επεισόδια των έξι πρώτων σεζόν και να αγνοήσει τα βαρετά ή/και παιδιάστικα επεισόδια που δυστυχώς αποτελούν σχεδόν το 50% της. Κάποιες λίστες είναι πιο ευρείες, κάποιες πιο αυστηρές, αναλόγως του χρόνου και της διάθεσής σας επιλέγετε.

ΟΜΩΣ είτε δείτε τα διαλεγμένα αυτά επεισόδια, είτε όχι, κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και δείτε οπωσδήποτε τα τέσσερα τελευταία της έβδομης σεζόν, δηλαδή τα 9, 10, 11 και 12. Είναι εκ των ων ουκ άνευ.
Σαφώς και βοηθάει να έχει κανείς πρότερη επαφή με τους χαρακτήρες που εισήγαγε η σειρά αλλά πραγματικά είναι ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ που βλέπονται και ξεροσφύρι. Μην κάνετε το λάθος να τα προσπεράσετε αν σας ενδιαφέρει έστω και λίγο το σύμπαν, μιλάμε για 60 λεπτά αγνής SW ψυχαγωγίας με όλη την σημασία της λέξης.

ΥΓ: Δεν υπάρχει λόγος να σπαταλήσετε χρόνο στα υπόλοιπα 8 επεισόδια της σεζόν. Τα τέσσερα πρώτα είναι οκ, τα επόμενα τέσσερα είναι πραγματικά ανυπόφορα. Fast forward απευθείας στο ένατο και θα με θυμηθείτε. Άντε ακόμα εδώ είστε;
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
όπως έγραψα και στο star wars thread. τα 4 πρώτα στην ουσία είναι κάποια παλιά unfinished επεισόδια νταξ βλεπονται. αλλά τα επόμενα 4 για εμένα είναι αρκετά κακα. πολύ ανούσια για μια σεζον των 12.
τουλάχιστον το ζουμι (τα 4 τελευταια ντε) είναι κορυφή. imdb πρώτες μέρες κοντά στο 10αρι δίναν όλοι για αυτα τα επεισόδια.

υγ. κάποιος θα πει μα όλες οι σεζόν είχαν τα ανούσια επεισόδια τους αλλά μιλάμε εδώ για μια σεζόν των 12 και οχι των 20.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ακριβώς. Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι αφιέρωσαν το 70% των πόρων τους στην άρτια παραγωγή των τεσσάρων τελευταίων επεισοδίων και δεν έμεινε χρόνος για τα ενδιάμεσα, οπότε αναγκαστικά τα έγραψαν στο πόδι για να βγει η 7η σεζόν μέσα στο deadline ενίσχυσης του Disney+. Τα τέσσερα πρώτα ήταν σχεδόν έτοιμα, όπως είπες, οπότε δεν επηρεάστηκαν ιδιαίτερα (νομίζω είχαν ήδη διαρρεύσει τα storyboards πριν χρόνια ή κάτι τέτοιο).
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ωραίο το νέο επεισόδιο Rick n Morty, αλλά μέχρι εκεί. Μάλλον ήρθε η ώρα να πιάσω τον νέο κύκλο του The last Kingdom
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564


Live τώρα!

...καιιι τελείωσε.

Δάκρυσα από τα γέλια ρε γμτ. Τι χημεία είχαν - και έχουν -μεταξύ τους αυτοί οι ηθοποιοί.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον

Έχει δει κανείς καμιά καλή σειρά τύπου '20s, μαφία, ποταπαγόρευση, κ ετς? Tα μόνα που είδα και μου άρεσαν ήταν κάτι επεισόδια Star Trek :D
εδιτ: το ξέρω το Peaky Blinders, για Αμερική ενδιαφέρομαι, κλασσικό στερεότυπου μαφιούζου με Tommygun, πούρο και καπέλο.

Επίσης, έχει κάνεις υλικό από Pimp my Ride με φωνή Μιθριδάτη? Δεν βρήκα πραγματικά τίποτα, μέχρι και στο bourdela.com με πήγε το google, αλλά δεν. 😞
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Εδώ και μερικές μέρες έχω λιώσει το Community και έφτασα ήδη στα μισά της δεύτερης σεζόν. Δροσερή και αρκετά meta σειρά με ορισμένα πολύ ευρηματικά επεισόδια. Απέκτησα κι ένα περίεργο crush για την Alison Brie τώρα στα γεράματα (κάνει και την Diane στο BoJack Horseman).
Δεν θα το έβαζα στην ελίτ των κωμικών σειρών που έχω δει (π.χ. Parks & Rec, Brooklyn 99, Friends) αλλά είναι ό,τι πρέπει για να περνάει η ώρα ευχάριστα.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εδώ και μερικές μέρες έχω λιώσει το Community και έφτασα ήδη στα μισά της δεύτερης σεζόν. Δροσερή, και αρκετά meta σειρά με ορισμένα πολύ ευρηματικά επεισόδια. Απέκτησα κι ένα περίεργο crush για την Alison Brie τώρα στα γεράματα (κάνει και την Diane στο BoJack Horseman).
Δεν θα το έβαζα στην ελίτ των κωμικών σειρών που έχω δει (π.χ. Parks & Rec, Brooklyn 99, Friends) αλλά είναι ό,τι πρέπει για να περνάει η ώρα ευχάριστα.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου αφού έχεις δει και την 4η σαιζόν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Επίσης τελείωσα το Hollywood του Netflix. Πολύ περίεργη σειρά, υπερβολικά γυαλιστερή και με καθόλου συγκαλυμμένη politically correct ατζέντα. Πρόκειται για alternate history εκδοχή, που ουσιαστικά επιχειρεί να ξαναγράψει τις απαρχές του μεταπολεμικού Χόλιγουντ διορθώνοντας αναδρομικά τα ζητήματα ανισότητας που ξεκίνησαν να συζητούνται έντονα τα τελευταία χρόνια. Το πρώτο μισό βλέπεται ευχάριστα, αλλά τα τελευταία 2-3 επεισόδια καταντούν σχεδόν αστεία.
Ειδικά το φινάλε είναι
αφελές, παραμυθένιο, και ηθικολογικό μέχρι αηδίας: οι καλοί κερδάνε, οι κακοί κατατροπώνονται ή γίνονται καλοί(!), γενικά δεν μπορείς να μην γελάσεις με την γλυκανάλατη εκδοχή της ιστορίας που προσπαθεί να περάσει η σειρά.

Κάποιες ερμηνείες είναι συμπαθητικές (π.χ. η Patti LuPone ως Avis) αλλά δεν θα έβαζα τον Jim Parsons μέσα σ'αυτές. Ουσιαστικά παίζει τον evil Sheldon, που βρίζει και κακομεταχειρίζεται ανθρώπους ευθέως κι όχι passively aggressively, όπως ο αυθεντικός.

5.5/10
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Επίσης τελείωσα το Hollywood του Netflix. Πολύ περίεργη σειρά, υπερβολικά γυαλιστερή και με καθόλου συγκαλυμμένη politically correct ατζέντα. Πρόκειται για alternate history εκδοχή, που ουσιαστικά επιχειρεί να ξαναγράψει τις απαρχές του μεταπολεμικού Χόλιγουντ διευθετώντας αναδρομικά προβληματισμούς και ζητήματα που ξεκίνησαν να συζητούνται έντονα μόλις τα τελευταία χρόνια. Το πρώτο μισό βλέπεται ευχάριστα, αλλά τα τελευταία 2-3 επεισόδια (ειδικά το φινάλε) καταντούν σχεδόν αστεία.
Ειδικά το φινάλε είναι
αφελές, παραμυθένιο, και διδακτικό μέχρι αηδίας: οι καλοί κερδάνε, οι κακοί κατατροπώνονται ή γίνονται καλοί(!), γενικά δεν μπορείς να μην γελάσεις με την γλυκανάλατη εκδοχή της ιστορίας που προσπαθεί να περάσει η σειρά.

Κάποιες ερμηνείες είναι συμπαθητικές (π.χ. η Patti LuPone ως Avis) αλλά δεν θα έβαζα τον Jim Parsons μέσα σ'αυτές. Ουσιαστικά παίζει τον evil Sheldon, που βρίζει και κακομεταχειρίζεται ανθρώπους ευθέως κι όχι passively aggressively, όπως ο αυθεντικός.

5.5/10

θενξ για το feedback! Ειχα ενα ενδιαφερον να την ξεκινησω, αλλα οταν ειδα το trailer μου δημιουργηθηκαν καποια αρνητικα vibes και δεν ασχολήθηκα καν
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

Απο τα reviews με τα οποια συμφωνω απολυτα:
"The first 2 minutes of the first episode demonstrates pretty clearly to anyone who's actually paid attention during the 2013 movie, that whoever's responsible for SnowPiercer the show did not understand it."

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Απο τα reviews με τα οποια συμφωνω απολυτα:
"The first 2 minutes of the first episode demonstrates pretty clearly to anyone who's actually paid attention during the 2013 movie, that whoever's responsible for SnowPiercer the show did not understand it."
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Hot take: η ταινία ήταν μέτρια και δεν καταλαβαίνω τον ντόρο 🤷‍♂️
 
Top Bottom