What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216


tumblr_inline_p9gwckYMZN1s46dby_400.jpg
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024
Με καθυστέρηση 5+ χρόνων, έβαλα να δω το Better Call Saul.
Δικαιώθηκα για την επιλογή μου να περιμένω να μαζευτούν κάμποσες σεζόν μαζεμένες. Χτες τελείωσα και το πέμπτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου, και είμαι 100% σίγουρος ότι αν τα έβλεπα όπως βγαίνανε, σίγουρα δεν θα μου έκαναν τόσο impact τα 25 επεισόδια που έχω δει μέχρι τώρα, με τα κενά ανάμεσα στις σεζόνς.

Σε αυτά τα 25 επεισόδια που έχω δει μέχρι τώρα, η σειρά έχει όχι απλά ξεπεράσει τις όποιες προσδοκίες είχα, τις κοιτάει και γελάει στην μάπα τους. Σε αυτά τα 25 επεισόδια αναπτύσσει και ολοκληρώνει (νομίζω δηλαδή ότι το ολοκληρώνει, καθώς έχει άλλα 5 επεισόδια για να έρθει το τέλος της 3ης σεζόν, αλλά νομίζω ότι το 03x05 είναι αλλαγή σελίδας) το βασικό της storyline (παράλληλα τρέχουν και διάφορα subplots βέβαια, τα οποία τώρα νομίζω θα μετατραπούν σε main) με τόσο ομαλό build up, τέτοια απίστευτη γραφή, τέτοια καταπληκτική ανάπτυξη χαρακτήρων και τρομερό storytelling, που πραγματικά πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται αν όντως συμβαίνουν αυτά που βλέπεις στην οθόνη. Όλα τα επεισόδια, προσθέτουν λιθαράκι-λιθαράκι στο χτίσιμο του σύμπαντος, χτίζεται με σταθερούς, bullseye ρυθμούς κάτι τόσο πιστευτό και συμπαγές, που όταν έρχεται και σου σκάει το πέμπτο επεισόδιο της τρίτης σεζόν και η ολοκλήρωση του storyline -σε ένα απ' τα καλύτερα επεισόδια που έχουν υπάρξει στην τηλεόραση- δεν μπορείς να μην το αντιμετωπίσεις σαν εξιλέωση, κάθαρση.
Η σειρά έχει παίξει μπαλίτσα σε άλλο επίπεδο μέχρι στιγμής. Διδάσκει, θα έλεγα, σε πολλές πτυχές του μέσου στο οποίο φιλοξενείται.
Αμφιβάλλω ότι θα ξεπεράσει από δω και πέρα αυτό που έκανε στα 25 αυτά πρώτα επεισόδια, και ειδικά όσο πλησιάζει στην παραλληλότητα με τα γεγονότα του Breaking Bad, καθώς θεωρώ ότι θα χάσει μέρος της ταυτότητάς της. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσει στα ίδια υψηλα επίπεδα, προσφέροντας νέες συγκινήσεις.
Αριστουργηματική τηλεόραση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Τελευταία είδα το Man Seeking Woman, το οποίο είναι ένα ανεξάρτητο γλυκόπικρο σουρεαλιστικό επικό κωμωδιάκι και δεν μπορώ να τονίσω αρκετά πόσο γαμάτο είναι. Πρακτικά είναι καρτούν χωρίς να είναι καρτούν.

Quotάρω αυτό το ποστ προ 5ετίας για να δηλώσω πως ξεκίνησα το Man Seeking Woman και είναι εκπληκτικό. Είδα ήδη μονοκοπανιά την 1η και τη μισή 2η σεζόν, και λογικά μες στη βδομάδα θα φύγουν και τα υπόλοιπα επεισόδια. ΣΕΙΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ πραγματικά, πίσω από τον χιουμοριστικό σουρεαλισμό κρύβονται σενάρια και καταστάσεις που λίγο-πολύ όλοι έχουμε σκεφτεί σε κάποια φάση της ζωής μας.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Τέλος του πρώτου κύκλου του Snowpiercer. Από τις λίγες σειρές που με έκαναν να κολλήσω έτσι εδώ και πολύ καιρό. Όπως είπα, το σενάριο της μελλοντικής δυστοπίας είναι πολυπαιγμένο, αλλά το θέμα είναι το πως το πλασάρεις. Εν προκειμένω μιλάμε για εξαιρετική ατμόσφαιρα, πλοκή, χαρακτήρες, χτίσιμο cliff hanger χωρίς δόλια μέσα. Από ότι φαίνεται η ιστορία συνεχίζεται εξίσου δυνατά και στον δεύτερο κύκλο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Τέλος του πρώτου κύκλου του Snowpiercer. Από τις λίγες σειρές που με έκαναν να κολλήσω έτσι εδώ και πολύ καιρό. Όπως είπα, το σενάριο της μελλοντικής δυστοπίας είναι πολυπαιγμένο, αλλά το θέμα είναι το πως το πλασάρεις. Εν προκειμένω μιλάμε για εξαιρετική ατμόσφαιρα, πλοκή, χαρακτήρες, χτίσιμο cliff hanger χωρίς δόλια μέσα. Από ότι φαίνεται η ιστορία συνεχίζεται εξίσου δυνατά και στον δεύτερο κύκλο.

Jennifer Connelly (<3), Sean Bean, dystopia, πώς διάολο μου ξέφυγε αυτό;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Jennifer Connelly (<3), Sean Bean, dystopia, πώς διάολο μου ξέφυγε αυτό;

Ο Σον κάνει την εμφάνισή του στον 2ο κύκλο, αλλά δεν λέω περισσότερα...
Η Τζένιφερ (πολλά <3 κι από μένα) σταθερή αξία! Χωρίς αυτήν, δεν ξέρω αν θα συνέχιζα τη σειρά. Δεν είναι κακή σειρά, αλλά ο συμπρωταγωνιστής της Τζένιφερ είναι άχρωμος (μαύρος είναι μόνο στην εμφάνιση :Ρ), άοσμος και άγευστος για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.

Όπως και να 'χει, ξεκίνα τη σειρά. Ο 2ος κύκλος έχει περισσότερο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Εγώ δεν την ήξερα, αλλά πλέον ευχαρίστως να γινομουν μαθητής της στην εκεί ΤΡΑΙΝΟΣΕ.
Ισχύει ότι ο Layton είναι λίγο χαμένος στο διάστημα και αυτή η αφανα του δεν βοηθάει και ιδιαίτερα να εγκλιματιστεί, αλλά έχει κι αυτός τις στιγμές του.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Εγώ δεν την ήξερα, αλλά πλέον ευχαρίστως να γινομουν μαθητής της στην εκεί ΤΡΑΙΝΟΣΕ.
Χάσμα γενεών... :Ρ

Ισχύει ότι ο Layton είναι λίγο χαμένος στο διάστημα και αυτή η αφανα του δεν βοηθάει και ιδιαίτερα να εγκλιματιστεί, αλλά έχει κι αυτός τις στιγμές του.
Ε να κουρευτεί τότε, μήπως και καλυτερέψει λίγο το πράμα...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για το Snowpiercer υπαρχει και αντιστοιχη ταινια, ομως δεν ξερω αν ειναι spoiler για τη σειρα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Για το Snowpiercer υπαρχει και αντιστοιχη ταινια, ομως δεν ξερω αν ειναι spoiler για τη σειρα.

Απ' ό,τι θυμάμαι, το τέλος της ταινίας δεν έχει καμία σχέση με το τι γίνεται στη σειρά, αλλά έχουν περάσει και αρκετά χρόνια, οπότε το λέω με κάποια επιφύλαξη. Πάντως, η κεντρική ιδέα είναι ίδια, αλλά η σειρά το προχωράει πολύ παραπέρα (λογικό).
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Απ' ό,τι θυμάμαι, το τέλος της ταινίας δεν έχει καμία σχέση με το τι γίνεται στη σειρά, αλλά έχουν περάσει και αρκετά χρόνια, οπότε το λέω με κάποια επιφύλαξη. Πάντως, η κεντρική ιδέα είναι ίδια, αλλά η σειρά το προχωράει πολύ παραπέρα (λογικό).

Ε ναι γιατί η κεντρική ιδέα βασίζεται σε graphic novel.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524


What kinda shit is this
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Είχα καιρό στη λίστα μου το Broadchurch και, μιας και τέλος Μαρτίου θα βγει από τον κατάλογο του Netflix, αποφάσισα να το δω. Έχοντας δει 2/3 σεζόν, έχω να πω τα καλύτερα για ερμηνείες, φωτογραφία και ένα από τα κορυφαία soundtracks, δια νου και χειρός Ólafur Arnalds.

Ειδικά το τέλος της δεύτερης σεζόν μου άφησε έντονη αίσθηση Αγκάθα Κρίστι (κυρίως Όριεντ Εξπρές).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609


What kinda shit is this


Και η γυναίκα κάπως έτσι ήταν στο τέλος. Τη μάζευα με το κουταλάκι. Πολλά feels.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Quotάρω αυτό το ποστ προ 5ετίας για να δηλώσω πως ξεκίνησα το Man Seeking Woman και είναι εκπληκτικό. Είδα ήδη μονοκοπανιά την 1η και τη μισή 2η σεζόν, και λογικά μες στη βδομάδα θα φύγουν και τα υπόλοιπα επεισόδια. ΣΕΙΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ πραγματικά, πίσω από τον χιουμοριστικό σουρεαλισμό κρύβονται σενάρια και καταστάσεις που λίγο-πολύ όλοι έχουμε σκεφτεί σε κάποια φάση της ζωής μας.

Quotάρω αυτό το ποστ προ 13ημέρου για να δηλώσω πως, παρά το μεγαλείο των 2 πρώτων σεζόν του Man Seeking Woman, η τρίτη και τελευταία σεζόν είναι για τα σκουπίδια. Τεράστια απογοήτευση και πτώση στην ποιότητα σε σχέση με τις άλλες 2. Ευτυχώς που το σταμάτησαν, αν ήταν να συνεχίσει έτσι.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Είχα καιρό στη λίστα μου το Broadchurch και, μιας και τέλος Μαρτίου θα βγει από τον κατάλογο του Netflix, αποφάσισα να το δω. Έχοντας δει 2/3 σεζόν, έχω να πω τα καλύτερα για ερμηνείες, φωτογραφία και ένα από τα κορυφαία soundtracks, δια νου και χειρός Ólafur Arnalds.

Ειδικά το τέλος της δεύτερης σεζόν μου άφησε έντονη αίσθηση Αγκάθα Κρίστι (κυρίως Όριεντ Εξπρές).
Ρε άνθρωπε με έσωσες! Το ανέβαλα συνεχώς και αν δεν έβλεπα το σχόλιο θα το έχανα οριστικά από netflix. 🤝
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Ξεκίνησα επιτέλους The Wire και είδα τα δύο πρώτα επεισόδια για το βάπτισμα του πυρός. Πυκνό, οριακά απροσπέλαστο και φορτωμένο με ιδιωματισμούς και μπατσοορολογία αλλά ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ. Οπωσδήποτε ακατάλληλο για χαλαρή θέαση (το ξεκίνησα βράδυ, μετά από 8 ώρες ταξίδι με λεωφορείο... not recommended) αλλά αν το παρακολουθείς συγκεντρωμένος σε ρουφάει.

Παράλληλα βλέπω τα νέα Animaniacs με μια αόριστη απογοήτευση ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου (είμαι στο 6ο επεισόδιο). Ενώ έχουν κρατήσει τη σατιρική διάθεση, το art style, και τις φωνές του αρχικού, μου μοιάζει κάπως... ξεδοντιασμένο :confused:
Πρώτα πρώτα έχουν κόψει (για διάφορους λόγους πολιτικής ορθότητας, μάλλον) ΟΛΟΥΣ τους side characters εκτός των Pinky & Brain, οπότε κάθε επεισόδιο ακολουθεί τη φόρμουλα: μεγάλη περιπέτεια των Warner siblings, λίγο μικρότερη περιπέτεια P&B, κλείσιμο με μίνι σκετσάκι των siblings. Κάθε. Γαμημένο. Επεισόδιο. Το original είχε ένα σωρό κουλούς χαρακτήρες και ποτέ δεν ήξερες ποιος θα σκάσει μύτη μετά και σε τι περιπέτεια θα μπλέξει.
Εκτός αυτού, είναι εμφανής η αγωνία των δημιουργών να κάνουν πολιτική σάτιρα με καθόλου διακριτικό τρόπο. Πέρα από το eyeroll που ενίοτε προκαλεί, έχεις και τα siblings να το παραδέχονται κάθε τόσο στην κάμερα, με απολογητική(?) ή post-meta διάθεση που καταντάει κουραστική ήδη από τη δεύτερη φορά που συμβαίνει. Κρίμα ρε γαμώτο. Ελπίζω αν υπάρξει δεύτερος κύκλος να γίνει λίγο πιο αναρχική και αντικομφορμιστική η σειρά, αν και δεν το βλέπω.
 
Last edited:
Top Bottom