What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
@Great0ldOne Ολες εκει καταληγουν αλλα αυτο που σου ξεφυγε, επειδη η χολη εχει ολισθηρες ιδιοτητες, ειναι οτι η συγκεκριμενη ειναι μια πολυ ομορφη γυναικα. Για την ιστορια, εκτος γυρισματων και για τον θαυμασμο.
mel.jpg


δηλαδή από όλα αυτά τα πράγματα που είδες στις τελευταίες 2 σεζόν δεν σε ξίνισε τίποτα; Ούτε το teleportation των δράκων από τον βορρά στον νότο ας πούμε;

Οχι, δεν με ενοχλησε και ας ειχε πολλα "παραξενα" πχ το βραδυ πεθαναν ολοι, το πρωι ειχαμε πολλους επιζωντες και μετα απο λιγο "παμε για την πολιορκια". Δεν με χαλασαν και οι μαχες που εγιναν αλλα δεν αποτυπωθηκαν στην οθονη.
Αυτο που κρατησα ειναι οι πολυ καλες ερμηνειες. Η αλλαγη της συμπεριφορας καποιων ανθρωπων μεσα απο τις εμπειριες τους που παιχτηκε, imo, πολυ καλα. Τα φιλοσοφικα ερωτηματα που τεθηκαν οπως τι ειναι καλο; πως οι ανθρωποι χανουν τον δρομο τους κτλ.
Μου αρεσε ο τροπος που θανατωσαν μια εποχη, τους λογους που αλλαξαν καποιες εξουσιες, για λογους που εγιναν και στην πραγματικη ιστορια πχ Ρωμη και πως εφτασαν εναν κλικ πριν την δημοκρατια. Το πεπρωμενο και πως ο καθενας δουλευει για αυτο.
Ναι, αυτα που μου αρεσαν ξεφευγουν απο τα κλασσικα οπως ειναι οι γυαλιστερες πανοπλιες και τα κομενα κεφαλια.
Κατι αλλο που μου αρεσε και ειναι ενας απο τους λογους που τα πρωτα επεισοδια ειναι διαφορετικα απο τα τελευταια. Η κουραση των χαρακτηρων και τα παραγωγα της.
Ολα αυτα ειναι πραγματα που ξεφευγουν απο τις κλασσικες σειρες του ειδους. Ηθελαν να δειξουν πολλα πραγματα και πιστευω οτι σε μεγαλο ποσοστο τα καταφεραν. Το overall καλυψε τις πολλες ατελειες.
Δηλαδη εσεις ποιες αλλαγες θα ειχατε κανει και τι ending θα θελατε; παντα μεσα στην λογικη του badget. Εαν επαιζαν πολλα εξτρα φραγκα, ειμαι σιγουρος οτι θα βλεπαμε τις επικες μαχες του RAN.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
φιλτατε κουνελε το μεγαλο προβλημα του got δεν ειναι το ending αυτο καθ'αυτο. αλλα η πτωση της ποιοτητας στη σειρα. το ending σαν μαρτιν τους το ειπε πως σκοπευει να το τελειωσει. απο κει και περα αν συγκρινεις τις πρωτες σεζον και απο 6 και μετα βλεπεις την κατακορυφη πτωση ποιοτητας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
@Great0ldOne Ολες εκει καταληγουν αλλα αυτο που σου ξεφυγε, επειδη η χολη εχει ολισθηρες ιδιοτητες, ειναι οτι η συγκεκριμενη ειναι μια πολυ ομορφη γυναικα. Για την ιστορια, εκτος γυρισματων και για τον θαυμασμο.
mel.jpg




Οχι, δεν με ενοχλησε και ας ειχε πολλα "παραξενα" πχ το βραδυ πεθαναν ολοι, το πρωι ειχαμε πολλους επιζωντες και μετα απο λιγο "παμε για την πολιορκια". Δεν με χαλασαν και οι μαχες που εγιναν αλλα δεν αποτυπωθηκαν στην οθονη.
Αυτο που κρατησα ειναι οι πολυ καλες ερμηνειες. Η αλλαγη της συμπεριφορας καποιων ανθρωπων μεσα απο τις εμπειριες τους που παιχτηκε, imo, πολυ καλα. Τα φιλοσοφικα ερωτηματα που τεθηκαν οπως τι ειναι καλο; πως οι ανθρωποι χανουν τον δρομο τους κτλ.
Μου αρεσε ο τροπος που θανατωσαν μια εποχη, τους λογους που αλλαξαν καποιες εξουσιες, για λογους που εγιναν και στην πραγματικη ιστορια πχ Ρωμη και πως εφτασαν εναν κλικ πριν την δημοκρατια. Το πεπρωμενο και πως ο καθενας δουλευει για αυτο.
Ναι, αυτα που μου αρεσαν ξεφευγουν απο τα κλασσικα οπως ειναι οι γυαλιστερες πανοπλιες και τα κομενα κεφαλια.
Κατι αλλο που μου αρεσε και ειναι ενας απο τους λογους που τα πρωτα επεισοδια ειναι διαφορετικα απο τα τελευταια. Η κουραση των χαρακτηρων και τα παραγωγα της.
Ολα αυτα ειναι πραγματα που ξεφευγουν απο τις κλασσικες σειρες του ειδους. Ηθελαν να δειξουν πολλα πραγματα και πιστευω οτι σε μεγαλο ποσοστο τα καταφεραν. Το overall καλυψε τις πολλες ατελειες.
Δηλαδη εσεις ποιες αλλαγες θα ειχατε κανει και τι ending θα θελατε; παντα μεσα στην λογικη του badget. Εαν επαιζαν πολλα εξτρα φραγκα, ειμαι σιγουρος οτι θα βλεπαμε τις επικες μαχες του RAN.
οι αλλαγές που θα είχα κάνει θα ήταν να απλώσω 1-2 σεζόν ακόμα γιατί ειδικά στην τελευταία ένοιωσα ότι έγιναν τα πάντα πολύ πολύ βιαστικά γιατί όπως έιπαν και οι ίδιοι όντως βιάζονταν να τελειώσουν να πάνε για άλλα και δεν σου λέω να γίνει καμιά αμπελοφιλοσοφική αναζήτηση γιατί το δεξί του δράκου είναι πιο βαρύ από το αριστερό, αλλά εδώ ολόκληρη Ντάνι από το "είμαι καλά" ξαφνικά φρίκαρε το μνή της και τα πήρε όλα ο διάολος; δεν μας έδειξαν καν το "descending in madness" της, ναι καταλαβαίνω ότι πέρασε το ένα και το άλλο και "λογικό" να γίνει έτσι η φάση, αλλά δεν μας έδωσαν την διαδρομή στα τελευταία μέτρα με κάποιον τρόπο, απλά φλίπαρε η γκόμενα. το ένοιωσα πολύ ξαφνικό όλο αυτό.

Βέβαια δεν είναι το μόνο αυτό, αρκετά πράγματα που δεν τα θυμάμαι τώρα, αλλά τα είχα αναλύσει στην εποχή του (ίσως και εδώ, που να είναι το thread άραγε; ) και τα ένοιωσα ότι διάολε, με αυτό το θέμα έπρεπε να ασχοληθούν σε όλο το επεισόδιο, όχι για 5 λεπτά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
οντως υπαρχει ντετικέιντι θρέντ και μαλιστα αν ενθυμουμαι καλως το ειχε ανοιξει νομιζω ο μπραδεμπρούς (γαμάτος, τον αγαπω) για να μην τον σποιλεριαζετε που πεταγατε οπου ναναι τις εξελιξεις..

το γκοτ πετυχε (καλα, οχι απλα πετυχε, ειχε χιουμονγκους σουξέ κι αυτο το δειχνει ακομα και μονο το ποσο δυσκολο ηταν να μην σποιλεριαστω, στην δουλεια, στον καφε, στον ηλεκτρικο κλπ κλπ. ναι, ειναι κι αυτο ενα μετρο της επιτυχιας) επειδη περα και πανω απ ολα ηταν Εξαιρετικη τηλεοραση. ιμχο, 2 πραγματα κρινουν την επιτυχια μιας σειρας. το να ειναι καθαρα τηλεοπτικη (γιατι ο σινεμας εχει αλλα μετρα, αλλους χρονους, αλλους κωδικες) και το καστινγκ. το γκοτ ειχε 2 στα 2 χωρις κανεναν αστερισκο.
βεβαια, να το πουμε κι αυτο, ειχε αφθονο τηλεοπτικο χρονο να απλωθει και να ελεγχει ετσι τον τεραστιο ογκο του περιεχομενου του.

πιστευω θα μνημονευεται στους αιωνες των αιωνων αμην, οσες τρυπες ξερωγω κι αν ειχε η σειρα στις τελευταιες σεζον ή οσο κι αν δεν ακολουθησε το πνευμα του μαρτιν (ας ειχε γραψει κι αυτος κανενα βιβλιο να την προχωρησει οπως ηθελε εκεινος) η αν δεν μας αρεσε το φιναλε της.
Οπότε, στηριζω κουνέλο (και κουνένα βεβαια (μια αναφορα που ΠΟΤΕΣ δεν ειναι οφτοπικ)).
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Υellowjackets έχει δεί κάνεις;
Το ξεκινησα χθες και πατησα μεχρι το δευτερο επεισοδιο. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ χλιαρες. Το στορι, αν και κουτσαινει στην πρωτοτυπια ειναι ωραιο. Ειναι πολυ νωρις για να κανω ερωτικη εξομολογηση επειδη με δυο επεισοδια δεν μαμησε κανενας.
Αυτο που με πληγωσε ειναι η εμφανιση της lewis που μοιαζει με συνταξιουχα τσατσα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Παιρνω σκυταλη απο τον εαυτο μου γιατι ειμαι νταης.
Τελειωσα το πρωτο season του Yellowjackets. Το δευτερο season εχει παρει εγκριση και το πλανο ειναι για 5 season.
Σημαντικο, η σειρα πηρε Χ απο HBO.
Την προτεινω την σειρουλα γιατι η συνταγη ειναι μεγαλη.
εφηβες στα ντουζενια τους που ειναι αποκομενες σε ενα δασος, ελαχιστη τροφη, μανιταρια, οχι πρωτοτυπο σεναριο αλλα βασισμενο σε αρκετα πραγματικα/εντυπωσιακα γεγονοτα, αιχμηρα/κοφτερα αντικειμενα, πονοι περιοδου a.k.a νευρα, ψυχολογικα.
Δεν την θεωρησα χασιμο χρονου, την τσουλησε την ωρα. Πιστευω οτι θα παει καλα στην συνεχεια.
καλη αναπαρασταση των 90's χωρις υπερβολες πχ οι Nirvana αναφερθηκαν μια φορα.
καλο casting και καλες ερμηνειες. Η Juliette Lewis-ερωταςμεγαλος με στεναχωρησε που αφησε τα χρονια να περασουν αλλα παιζει πολυ δυνατα. Ισως να βοηθησε η εμπειρια στις καταχρησεις που ειναι και κομματι του ρολου της.
ωραια μουσικουλα-οχι φλωριες.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
@nitro912gr σχετικά με την Ντάνι πέραν του κληρονομικού και της προδιάθεσης, ας μη ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά ένα compulsive teenάκι που απέκτησε απότομα πολύ δύναμη, έφαγε άκυρο από γκόμενο και είδε φίλους να πεθαίνουν και όλα αυτά κοντά το ένα με το άλλο.

εδιτ: τώρα που το σκέφτομαι η Ντάνι είναι πιο ρεαλιστικό teenάκι από τα άλλα teenάκια της σειράς.
Η μία έγινε γαμάο-τάο φουτ κλαν ασάζιν, η άλλη από γκασμαδάκι έγινε η μεγαλύτερη ραδιούργα και ο άλλος pretty much ο Μεσσίας.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
@nitro912gr σχετικά με την Ντάνι πέραν του κληρονομικού και της προδιάθεσης, ας μη ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά ένα compulsive teenάκι που απέκτησε απότομα πολύ δύναμη, έφαγε άκυρο από γκόμενο και είδε φίλους να πεθαίνουν και όλα αυτά κοντά το ένα με το άλλο.

εδιτ: τώρα που το σκέφτομαι η Ντάνι είναι πιο ρεαλιστικό teenάκι από τα άλλα teenάκια της σειράς.
Η μία έγινε γαμάο-τάο φουτ κλαν ασάζιν, η άλλη από γκασμαδάκι έγινε η μεγαλύτερη ραδιούργα και ο άλλος pretty much ο Μεσσίας.
ναι οκ ήθελα όμως 1-2 επεισόδια να αναλωθούν σε αυτό, να δούμε λίγη αγωνία, την συμπαθούσαμε την Ντάνι, αν σε ένα επεισόδιο άρχιζε να εξομολογείτε την φάση της στην κολλητή, να την βλέπαμε να ακούει τίποτα φωνές και κανένα σκηνικό hellblade, θα ταραζώμασταν, θα ήμασταν ωχ όχι μη ντάνι κτλ. Τώρα από εκεί που την συμπαθούσαμε ξαφνικά μας πέταξαν σε ένα τριπάκι "ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΗ ΚΑΡΧΑΙΑ ΨΩΦΑ OMFG!"
Ήταν τουλάχιστον άδικο και πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που έγινε έτσι ήταν το "ας τελειώνουμε"
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
ναι οκ ήθελα όμως 1-2 επεισόδια να αναλωθούν σε αυτό,
Σου εριξα Χ επειδη αυτο ηταν οτι επρεπε για να μπεις στο πετσι της σειρας. βγαλμενο απο την ζωη λεμε. αδικα και γρηγορα πανε ολοι.
Δεν υπαρχει ελεος και θα πεθανουμε ολοι. ρεαλισμος 100%.
Αυτο που εμεινε ομως ειναι αυτο που ξεκινησε η ξανθουλα μας, το οραμα της. Παλι 100% ρεαλισμος γιατι αυτους που κρεμασαμε χθες τους καναμε αγαλματα σημερα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ειδα το γουηλ οφ ταιμ. ενταξει, δεν ειναι ειδηση. βλεπω οτιδηποτε φανταζυ/ιστορικο υπαρχει. εδω εχω κατσει κι εχω δει στα προιστορικα χρονια, πριν το νετφλιξ ακομα νομιζω, το λετζεντ οφ δε σήκερ.. τωρα που το πιασα στο στομα μου, να πω οτι στα πρωτα επεισοδια μου θυμισε πολυ λετζεντ οφ δε σηκερ. το καστ καπως αθλιο, μονο ο "ματ" (σιγα μην ξερω τον ηθοποιο κιολας) και ο κινεζος μποντιγκαρντ φαινονται να ειναι γαντι στον ρολο τους και συμπαθης ο λοιαλ, αυτος ο λιονταρομορφος με την ραστα περουκα.

κατα τ αλλα, βραστα. η παικ μου ειναι αντιπαθης προσωπικα και δεν βλεπω και αυτο που λενε οτι ειναι καλη ηθοποιος, αλλά οκ, γουστα ειν αυτα. δυστυχως εκτος απο "η_σταρ_της_σειρας" (αν και διαβαζω στα ιντερνέτς οτι στα βιβλια δεν εχει τοσο κεντρικο ρολο...) ειναι και παραγωγος (ισως αυτο εξηγει το παραπανω στην προηγουμενη παρενθεση), οπότε δεν γλυτωνω ευκολα απ τα εχμ, "εκφραστικα μεσα" της. μετρημενα στα δαχτυλα χεριων, αντε και ποδιων (πιταφχιε, εισαι δω?) τα πλανα στα οποια δεν συμμετεχει... πειτε μου τωρα και κατι, στην αχαρη και αθλια εποχη που ζουμε ειναι πια ΣΤΑΝΤΑΡ σε καθε σειρα αυτο το αναγκαστικο μουλτι κουλτι? δεν ξερω πως τους περιγραφει ο τζορνταν στα βιβλια, αλλά να βλεπω "κινεζο", μια με καπως σαν νοτιοαμερικανικα χαρακτηριστικα και μια ξεκαθαρα ινδοιρανικη παρουσία (οι δυο τελευταιες ηταν κι απ το ιδιο χωριο) στο ιδιο συμπαν καπως μου ρχεται. θελω να πω, αν ετσι το εχει ο συγγραφεας, οκ, αλλα αν το κανανε για να μην τους κραξουν για ρατσιστες η για να δελεασουν τ αντιστοιχα ακροατηρια, οχι οκ, στα χαρτια μου.

ο σταματημενος νομιζω εχει γραψει πολλες φορες οτι του θυμιζει αρχοντα. εμενα ΘΑ ΘΕΛΕ να μου θυμιζει αρχοντα μαλλον. περισοτερο μειδιασα ειρωνικα οταν ειδα σκηνες και διαλογους που θα θελαν να με κανουν να "συγκρινω" τις 2 δημιουργιες. δεν μπαινουν καν στην ιδια προταση. παει αυτο.

σεβομαι και τον συγγραφεα που εχει κατσει κι εχει γραψει καμια 15αρια βιβλια στο συμπαν αυτο. και δεν ξερω αν στα βιβλια ηταν τοσο ξεκαθαρο αυτο το θεμα της γυναικειας υπεροχης, ανωτεροτητας, κυριαρχιας, δεν ξερω και τους αγγλικους ορους οπως εσεις, που βλεπω στην οθονη μου. υποπτευομαι οτι το εχουν φουσκωσει λιγο, οπως και αυτο της απαραιτητης gay ζευγαροπαρουσιας, αλλά το καταλαβαινω, ειναι κατι αναλογο αυτου που εγραψα για το καστινγκ. ινκλουσιβνες πανω απ ολα..

τι αλλο? ωραια κουστουμια, cgi για κλαματα, (ειδικα στην "μεγαλη" μαχη με τα τρολοκς στο τελευταιο επεισοδιο), καλες ερμηνειες στους δευτερους ρολους, ωραια πλανα και σκηνικα σε πολλα σημεια, αυτά. βλεπω καθε φανταζυ που υπαρχει απο προσωπικη πετριά, οπότε θα το συνεχισω κι αυτο και θα του δωκω ενα 6,5/10 που κρυβει καποιες ελπιδες για το μελλον.

ΩΣΤΟΣΟ, στα χαρτια μου ειναι πολυ πισω ακομα κι απ το γουιτσερ, δεν συζηταω καν για GoT και προφανως λοτρ... το χειροτερο ομως για μενα ειναι οτι το αμαζον εχει αναλαβει το τηλεοπτικο λοτρ. εχω πλεον σοβαρες επιφυλαξεις βλεποντας το wot, οτι θα καταφερει κατι αρκετα αξιοπρεπές. γιατι ολη η αθρωποτητα που λατρεψε τις ταινιες, δυστυχως για το αμαζον, θα τις συγκρινει απευθειας με την σειρα. κι εγω καταλαβαινω οτι αλλο το να, αλλο τ αλλο και θα ειμαι επιεικης. αλλά μαλλον θα ειμαι στην μειοψηφια.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
και εμένα με τρομάζει αυτή η πάικ, καλή ταινία/σειρά και πάικ δεν πάει μαζί, εκτός αν μιλάμε για τον Κάπτεν Πάικ :love:
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Άσχετο αλλά το να συγκρίνουμε τηλεοπτικές σειρές με ταινίες είναι λίγο σα να συγκρίνουμε μήλα με παστίτσιο. Φαγητά και τα δύο αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Καταλαβαίνω όμως γιατί γίνεται, αφού ειδικά στο fantasy setting οι ταινίες Lord of the Rings είναι σημείο αναφοράς πλέον.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
ειδα το γουηλ οφ ταιμ. ενταξει, δεν ειναι ειδηση. βλεπω οτιδηποτε φανταζυ/ιστορικο υπαρχει. εδω εχω κατσει κι εχω δει στα προιστορικα χρονια, πριν το νετφλιξ ακομα νομιζω, το λετζεντ οφ δε σήκερ.. τωρα που το πιασα στο στομα μου, να πω οτι στα πρωτα επεισοδια μου θυμισε πολυ λετζεντ οφ δε σηκερ. το καστ καπως αθλιο, μονο ο "ματ" (σιγα μην ξερω τον ηθοποιο κιολας) και ο κινεζος μποντιγκαρντ φαινονται να ειναι γαντι στον ρολο τους και συμπαθης ο λοιαλ, αυτος ο λιονταρομορφος με την ραστα περουκα.

κατα τ αλλα, βραστα. η παικ μου ειναι αντιπαθης προσωπικα και δεν βλεπω και αυτο που λενε οτι ειναι καλη ηθοποιος, αλλά οκ, γουστα ειν αυτα. δυστυχως εκτος απο "η_σταρ_της_σειρας" (αν και διαβαζω στα ιντερνέτς οτι στα βιβλια δεν εχει τοσο κεντρικο ρολο...) ειναι και παραγωγος (ισως αυτο εξηγει το παραπανω στην προηγουμενη παρενθεση), οπότε δεν γλυτωνω ευκολα απ τα εχμ, "εκφραστικα μεσα" της. μετρημενα στα δαχτυλα χεριων, αντε και ποδιων (πιταφχιε, εισαι δω?) τα πλανα στα οποια δεν συμμετεχει... πειτε μου τωρα και κατι, στην αχαρη και αθλια εποχη που ζουμε ειναι πια ΣΤΑΝΤΑΡ σε καθε σειρα αυτο το αναγκαστικο μουλτι κουλτι? δεν ξερω πως τους περιγραφει ο τζορνταν στα βιβλια, αλλά να βλεπω "κινεζο", μια με καπως σαν νοτιοαμερικανικα χαρακτηριστικα και μια ξεκαθαρα ινδοιρανικη παρουσία (οι δυο τελευταιες ηταν κι απ το ιδιο χωριο) στο ιδιο συμπαν καπως μου ρχεται. θελω να πω, αν ετσι το εχει ο συγγραφεας, οκ, αλλα αν το κανανε για να μην τους κραξουν για ρατσιστες η για να δελεασουν τ αντιστοιχα ακροατηρια, οχι οκ, στα χαρτια μου.

ο σταματημενος νομιζω εχει γραψει πολλες φορες οτι του θυμιζει αρχοντα. εμενα ΘΑ ΘΕΛΕ να μου θυμιζει αρχοντα μαλλον. περισοτερο μειδιασα ειρωνικα οταν ειδα σκηνες και διαλογους που θα θελαν να με κανουν να "συγκρινω" τις 2 δημιουργιες. δεν μπαινουν καν στην ιδια προταση. παει αυτο.

σεβομαι και τον συγγραφεα που εχει κατσει κι εχει γραψει καμια 15αρια βιβλια στο συμπαν αυτο. και δεν ξερω αν στα βιβλια ηταν τοσο ξεκαθαρο αυτο το θεμα της γυναικειας υπεροχης, ανωτεροτητας, κυριαρχιας, δεν ξερω και τους αγγλικους ορους οπως εσεις, που βλεπω στην οθονη μου. υποπτευομαι οτι το εχουν φουσκωσει λιγο, οπως και αυτο της απαραιτητης gay ζευγαροπαρουσιας, αλλά το καταλαβαινω, ειναι κατι αναλογο αυτου που εγραψα για το καστινγκ. ινκλουσιβνες πανω απ ολα..

τι αλλο? ωραια κουστουμια, cgi για κλαματα, (ειδικα στην "μεγαλη" μαχη με τα τρολοκς στο τελευταιο επεισοδιο), καλες ερμηνειες στους δευτερους ρολους, ωραια πλανα και σκηνικα σε πολλα σημεια, αυτά. βλεπω καθε φανταζυ που υπαρχει απο προσωπικη πετριά, οπότε θα το συνεχισω κι αυτο και θα του δωκω ενα 6,5/10 που κρυβει καποιες ελπιδες για το μελλον.

ΩΣΤΟΣΟ, στα χαρτια μου ειναι πολυ πισω ακομα κι απ το γουιτσερ, δεν συζηταω καν για GoT και προφανως λοτρ... το χειροτερο ομως για μενα ειναι οτι το αμαζον εχει αναλαβει το τηλεοπτικο λοτρ. εχω πλεον σοβαρες επιφυλαξεις βλεποντας το wot, οτι θα καταφερει κατι αρκετα αξιοπρεπές. γιατι ολη η αθρωποτητα που λατρεψε τις ταινιες, δυστυχως για το αμαζον, θα τις συγκρινει απευθειας με την σειρα. κι εγω καταλαβαινω οτι αλλο το να, αλλο τ αλλο και θα ειμαι επιεικης. αλλά μαλλον θα ειμαι στην μειοψηφια.
Είμαι στο τέταρτο βιβλίο. Πολύ συμπαθητικά, πίστευα πως μπορούν να γίνουν ωραία σειρά αλλά αυτή του Amazon μου βγάζει φτήνια και βιασύνη. Η πρώτη σαιζόν βασίζεται στο πρώτο βιβλίο, έχει πολλές αλλαγές και ελλείψεις (για λογιστικούς λόγους) ενώ έχουν προσθέσει storylines που (για μένα) δεν προσφέρουν τίποτα. Όλα αυτά έχουν προκαλέσει τεράστιο εμφύλιο στην κοινότητα του WoT.

Η Pike μου αρέσει και ο Ματ (έχει ήδη γίνει recasting για την 2η σαιζόν αφού ο ηθοποιός έφυγε και κάνεις δεν λέει γιατί). Έχει δηλώσει ο παραγωγός ότι του ήταν ρητή εντολή να χωρέσει τα πάντα σε 8 ωριαία επεισόδια, αφού κάποιος αλγόριθμος στην amazon τους έβγαλε ότι έτσι θα το παρακολουθήσει περισσότερος κόσμος. Το έντονο γυναικείο στοιχείο υπάρχει και στα βιβλία, όχι το gay και του φυλετικού inclusivity αλλά νομίζω ότι είναι κάτι προς την σωστή κατεύθυνση. Τα εφέ τραγικά, υπάρχει η πληροφορία ότι τους πήρε όλο το καλό cgi team το LOTR.

Σε γενικές γραμμές, και εμένα μου έβγαλε εσάνς Legend of the Seeker, περίεργο γιατί είναι στα χαρτιά πολύ ακριβή σειρά. Τους έφυγαν πολλά λεφτά να τα φτιάξουν όλα από την αρχή, αφού δεν έβρισκαν στούντιο, χώρους και προσωπικό σε Τσεχία και Ουγγαρία, χτύπησε και ο covid. Νομίζω πάντως, θα την ευχαριστηθεί πιο πολύ κάποιος που δεν έχει ιδέα από τα βιβλία, από μένα 5.5.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
περίεργο γιατί είναι στα χαρτιά πολύ ακριβή σειρά.
τους τα έφαγε η πάικ

@mruseyourbrain ναι είνια λίγο άδικο, αλλά κάποιες φορές οι ίδιοι οι παραγωγοί πάνε και κάνουν τις συγκρίσεις και βγάζουν τα ματάκια τους, με το να τάζουν επίπεδο lotro στο ένα και στο άλλο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
@munkinnousu, κατι ψυλλιαστηκα οτι εχουν ανασκολοπησει τα βιβλια οι υπευθυνοι του αμαζον και εκαμα το ρησερτς μου μ ενα απλο γκουγκλαρισμα. καπου βρηκα ενα καλο αρθρο με τις πιο τρανταχτες διαφορές/εμπνευσεις του αμαζον. ηταν 50, νομιζω. οπότε καταλαβα.
οκ, και στον αρχοντα π.χ. εγιναν αλλαγες και παραλειψεις, αλλα εκει ηταν 3 ταινιες, οπως και να γινοταν, δεν χωραγανε ολα.

αυτο για τον αλγοριθμο του αμαζον που εγραψες, μου εκαψε το οποιο μυαλο μου. τελειως ομως. ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι? ζουν αναμεσα μας?
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Είχα διαβάσει ένα ama στο reddit του παραγωγού Judkins, είπε πως γύρισαν πολύ παραπάνω υλικό από 8 ώρες και πίεσε για 10 επεισόδια ή τουλάχιστον για δίωρο πιλότο, αλλά στην amazon ήταν ανένδοτοι.Τον έβαλαν σε ένα δωμάτιο και του έδειξαν στοιχεία και στατιστικές από test groups κτλ για να πετύχουν τον βέλτιστο αριθμό τηλεθεατών, που και θα τελείωναν την σειρά και θα την βαθμολογούσαν θετικά. Αυτό είναι άσχετο με την ποιότητα της σειράς, αν δεν αλλάξει κάτι, και η πρώτη σαιζόν του LOTR θα είναι 8 επεισόδια.

Αυτό με τους αλγόριθμους ξεκίνησε από το Netflix. Πήραν ποσοτικά στοιχεία από πετυχημένες ταινίες και σειρές και έχουν εξάγει κάποια (?) συμπεράσματα. Πχ ότι η ταινία θα είναι πιο πετυχημένη αν διαρκεί 1ωρα 34 λεπτά, αν έχει 1,27 gay χαρακτήρες, αν δείξει 2 γάτες και 4 ιγκουάνα κτλ (τα νούμερα είναι εντελώς τυχαία). Ναι, υπάρχουν και ζουν ανάμεσα μας
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αυτό με τους αλγόριθμους ξεκίνησε από το Netflix. Πήραν ποσοτικά στοιχεία από πετυχημένες ταινίες και σειρές και έχουν εξάγει κάποια (?) συμπεράσματα. Πχ ότι η ταινία θα είναι πιο πετυχημένη αν διαρκεί 1ωρα 34 λεπτά, αν έχει 1,27 gay χαρακτήρες, αν δείξει 2 γάτες και 4 ιγκουάνα κτλ (τα νούμερα είναι εντελώς τυχαία). Ναι, υπάρχουν και ζουν ανάμεσα μας

Συμβαίνει κατά κόρον και στο gaming, η τηλεμετρία από τους παίκτες χρησιμοποιείται τόσο για tweaks των υπάρχοντων παιχνιδιών όσο και για τον σχεδιασμό των επόμενων.

Επίσης, αν είναι εύκολο βάλε ένα άβαταρ να μην έχουν τα posts σου αυτό το generic γράμμα. Thanks!
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Wow, δεν έχω τη παραμικρή επαφή με Halo Universe και ψάρωσα full.

Οπτικά φαίνεται πολύ σένιο και σωστό σε σχέση με το source material!
Ας με διορθώσει κάποιος γνώστης.
 
Top Bottom