What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Κάτι παράξενο συμβαίνει με το Star Trek Picard S03.

Είχα αποφασίσει να το παρατήσω από τα πρώτα 20 λεπτά (Μποράτσο ζεις, εσύ μας οδηγείς). Μετά άκουσα από ανθρώπους με παρόμοια γούστα ότι μετά γίνεται καλό, και είπα what the hell.

Τα πρώτα 2 επεισόδια είναι όσο χάλια μπορεί να περιμένει κανείς από την σειρά. Και μετά συμβαίνει κάτι περίεργο. Η σκηνοθεσία παραμένει μακρυά από το ethos, μουντάδα, σκοτείνια, ζουμάρισμα στις σκυθρωπές, ημιφωτεισμένες φάτσες. Αλλά το σενάριο είναι... καλό, και μάλιστα κρινόμενο με classic Star Trek standards? Σίγουρα ενδιαφέρον, πολύ περισσότερο από τις μπούρδες που προηγήθηκαν. They have my attention, να δούμε πού θα το πάνε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Ναι κάτι πήρε το μάτι μου και εμένα στα πεταχτά, σε τίτλο άρθρου ότι "ήθελε 2 σεζόν και 2 επεισόδια για να στρώσει".
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Ναι κάτι πήρε το μάτι μου και εμένα στα πεταχτά, σε τίτλο άρθρου ότι "ήθελε 2 σεζόν και 2 επεισόδια για να στρώσει".

Επαναλαμβάνω πάντως ότι εμένα μου άρεσε η δεύτερη σεζόν!!

running-hide.gif
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,535
Οντας ημιθανής στον καναπέ από την νέα ίωση που με κόλλησαν τα ανήψια, δεν είχα δύναμη για τίποτα άλλο από σειρές. Το The last of us δεν κάνει κάτι λάθος, η παραγωγή σε υψηλά επίπεδα, αγαπάμε Pedro, παρόλαυτά κάτι λείπει για να το κάνει κορυφαίο. Από μένα ένα 8 και βλέπω ευχαρίστως μια επόμενη σαιζόν.

Τελείωσα και το The Swarm, μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση, έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από το βιβλίο μάλλον με σκοπό να κάνουν και άλλη σαιζόν, έδωσαν λεφτά για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα, κάπου διάβασα ότι είναι η ακριβότερη σειρά στην ιστορία της Γερμανικής τηλεόρασης αλλά σαν να μην ήξεραν πως να ανέβουν επίπεδο και να μεταφέρουν το σασπένς του βιβλίου στην οθόνη. 6,5/10
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,535
περαστικα σου αλλα τα συμπτωματα σου μοιαζουν με οσων δεν εχουν καμια ιωση.
Ευχαριστώ, για συντομία χρόνου το έγραψα, έχω πυρετό, ρίγη, λαιμό και με πονάνε όλα μου τα κόκκαλα, θα πάω από ξαφνικίτιδα και θα έρθει ο Επιταφ πάνω από τον τάφο μου να φωνάζει Εγώ σας τα έλεγα!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
Είδα το πρώτο επεισόδιο νέας σεζόν Ted Lasso. Αρκετά προβλεπόμενο και αναμενόμενο θα έλεγα. Τα έχουμε πει επί 2 σεζόν αλλά εξακολουθεί σταθερά να με συνεπαίρνει η αθώα, disney-like αφέλεια με την οποία αντιμετωπίζει η σειρά τον κόσμο του ποδοσφαίρου. Η ενασχόληση με τον "κανονικό" αθλητισμό μάλλον μας έχει κάψει ανεπανόρθωτα ως προς την προοπτική να πάρουμε μια τέτοια σειρά στοιχειωδώς "σοβαρά".
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τέλος το Last of Us, νομίζω το δεύτερο μισό της σεζόν ήταν αισθητά πιο αδύναμο από το πρώτο. Εξαιρείται το 8ο επεισόδιο που είχε τις σωστές δόσεις σασπένς/δράματος/σκατοψυχιάς (αλλά και την θαυματουργή ανάκαμψη του Joel που τη μια στιγμή ψυχορραγούσε και την άλλη μαμούσε κι έδερνε, τρομερός ρεαλισμός). Το 7ο επεισόδιο είναι 100% skippable filler, μηδέν ενδιαφέρον και μοιάζει παρμένο από άλλη σειρά. Ξέρω ότι καλύπτει το χλιαρό DLC του game αλλά ακόμα κι εκείνο είχε καλύτερο pacing από την νερόβραστη τηλεοπτική μεταφορά.

Γενικά όσα έγραψα μετά τα πρώτα 3 επεισόδια πάνω-κάτω ισχύουν και για το σύνολο της σειράς: δυνατές ερμηνείες, υψηλά production values (αν και μου έλειψαν οι συναντήσεις με infected), κι ένα αρκετά στιβαρό story. Το φινάλε νομίζω ότι ήταν αρκετά πιο αποτελεσματικό στο παιχνίδι, εδώ είναι λες και το πήγαν στο fast-forward για να τελειώνουν και δραματουργικά το ένιωσα λίγο flat.

Δεν είναι αριστούργημα, όπως ακουγόταν εδώ κι εκεί, αλλά είναι ένα τιμιότατο post-apocalyptic δράμα.
7.5-8/10
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Βλέπω το Good Omens αργά και απολαυστικά. Συνολικά δεν έχει κάτι που να την τοποθετεί στο πάνω πάνω ράφι, αλλά κερδίζει την θέση της εκεί λόγω σημείων. Η ερμηνεία των πρωταγωνιστών, το χιούμορ της και η παντελής έλλειψη σοβαρότητας, χωρίς να ξεφτυλιζεται, την κάνουν για εμένα μία από τις καλύτερες σειρές που έχω δει τα τελευταία χρόνια.
Ελπίζω μέχρι να τελειώσω τον πρώτο κύκλο, να έχει σκάσει και ο δεύτερος.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Πάντως, έχε υπόψη ότι η πρώτη σεζόν Good Omens βασίζεται σε βιβλίο, ενώ η δεύτερη θα είναι εντελώς τηλεοπτικό κατασκεύασμα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Στα καλά νέα, ο ένας εκ των συγγραφέων του βιβλίου Neil Gaiman (ο άλλος ήταν ο τεράστιος Terry Pratchett, RIP) εμπλέκεται και στην παραγωγή της σειράς, οπότε υπάρχει μια ελπίδα να μην είναι ντιπ αχταρμάς. Οψόμεθα,
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα βγει και δεύτερος κύκλος; Νόμιζα ήταν mini-series.

:journal:
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εχοντας αφησει μπακλογκ τα σταργορια,ιταλομαφιες τεντες με λασα και λοιπα, εχω πιασει τη δευτερη σαιζον Vox Machina και εχω να πω οτι ειναι ΥΠΕΡΟΧΗ! πολυ προσεγμενη απο το πρωτο κιολας επεισοδιο της σαιζον, εχει ωραια και subtle foreshadowings και οντας στο 9ο επεισοδιο ηδη ξενερωνω που πλησιαζει το τελος της! Αξιζει με τα 1000
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,822
Εχοντας αφησει μπακλογκ τα σταργορια,ιταλομαφιες τεντες με λασα και λοιπα, εχω πιασει τη δευτερη σαιζον Vox Machina και εχω να πω οτι ειναι ΥΠΕΡΟΧΗ! πολυ προσεγμενη απο το πρωτο κιολας επεισοδιο της σαιζον, εχει ωραια και subtle foreshadowings και οντας στο 9ο επεισοδιο ηδη ξενερωνω που πλησιαζει το τελος της! Αξιζει με τα 1000
Πολύ ανώτερη της πρώτης σεζόν
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,822
Όλοι αυτό νομίζαμε αλλά μάλλον ήταν παχύ το paycheck που έφτασε στο γραμματοκιβώτιο του Neil.
Νομίζω ότι ήταν σίγουρη η συνέχιση της σειράς αρκεί να μην πατωνε. Έχουν και την ιστορία έτοιμη από το 2ο παιχνίδι
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Νομίζω ότι ήταν σίγουρη η συνέχιση της σειράς αρκεί να μην πατωνε. Έχουν και την ιστορία έτοιμη από το 2ο παιχνίδι

Νομίζω χαθήκαμε στη μετάφραση με τους Neil :p

Τώρα μιλάμε για τη δεύτερη σεζόν του Good Omens, που βασίζεται σε βιβλίο των Neil Gaiman και Terry Pratchett, όχι για το Last of Us του Neil Druckmann.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,822
Νομίζω χαθήκαμε στη μετάφραση με τους Neil :p

Τώρα μιλάμε για τη δεύτερη σεζόν του Good Omens, που βασίζεται σε βιβλίο των Neil Gaiman και Terry Pratchett, όχι για το Last of Us του Neil Druckmann.
e02e5ffb5f980cd8262cf7f0ae00a4a9_press-x-to-doubt-memes-memesuper-la-noire-doubt-meme_419-238.jpg
Μόνο ένας Neil υπάρχει! Όπως υπάρχει μόνο ένας Todd και μόνο ένας Kim jong nu (true fact)
Deus vult 😜
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
FB_IMG_1680590985327.jpg


Καλά θα πάει αυτό.
 
Top Bottom