What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
Οπως ειπα, με την μπαλα τα παιρνω στο κρανιο. Μισω οτιδηποτε αντιπροσωπευει η μπαλα.
Η μπαλα δεν ειναι αθλημα για να το συγκρινω με τους ολυμπιακους αγωνες που γινονται καθε τεσσερα χρονια. Ειναι θεαμα.
Και εκει υπαρχει βρωμια αλλα του ποδοσφαιρου ειναι αλλο πραμα λεμε.

Στον στιβο και γενικα σε αυτα τα αγωνισματα, ειναι λιγο δυσκολο να στηθει αγωνας.
Ναι, το θεωρω low IQ. Φανατισμος βια κ.α. Οπως ελεγε και ενας τοιχος. Τοση μπαλα ειχαμε να δουμε απο την χουντα.
Για οσους δεν ξερουν, η μπαλα καλλιεργηθηκε εντατικα απο την χουντα. Εκεινη την εποχη γνωρισε ανθιση αυτη η μαλακια.
Οταν ακουω οπαδους να λενε. εγω εχω παιχτη, βαραω πιρακια. Εσυ ρε κακομοιρη δεν εχεις τιποτα. Ο φουσκας εχει και εσυ τον κανεις μαγκα.

Ο βομβαρδισμος που γινεται για την μπαλα, δεν εχει ανταγωνιστη. Δες μπαλα με πιτσα, δες μπαλα με μπυρες, δες μπαλα με αναψυκτικο, δες μπαλα στον καναπε απο του καναπιδη. Ποιο αλλο θεαμα σε συμβουλευει να παθεις αρτηριοσκληρωση; Καλα, θα δεις μπαλα χωρις μπυρες;
Οπου να κοιταξω, οπου κι αν βρεθω, θα δω ή θα ακουσω κατι που εχει σχεση με το ποδοσφαιρο.

Για την μαφια του ποδοσφαιρο, εσεις που βλεπετε μπαλιτσα την ξερετε καλυτερα. Ενας και ενας οι παραγοντες.
Μαχαιρωνονται ανθρωποι και δεν αλλαζει τιποτα. Αυτο, μονο η μαφια μπορει να το καταφερει.
ΠΑΕ - κυβερνηση 1-0.

Εχουμε και το στοιχημα, ναι, ο τζογος ελειπε. Διαφημισεις για να τζογαρεις μπαλα; παντου, μονο σταμπα σε κωλοχαρτα δεν εχουν βαλει. Οι διαφημισεις προειδοποιουν κιολας, ο τζογος μπορει να σε εθισει.
Αυτο, ειναι τεραστιο ψεμα. Ο τζογος ειναι τερμα εθιστικος.
Ποια λογικη κοινωνια θα αφηνε διαφημισεις τζογου, απο το πρωι εως το βραδυ, να τις ακουνε ολες οι ηλικιες;

Θυμηθηκα και εκεινον τον φουκαρα, τον προπονητη της τοπικης δοξασμενης ομαδας. Προπονουσε επειδη "για το ποδοσφαιρο ρε γμτ". Δουλεια, γηπεδο και συζητησεις μονο για μπαλα. Παντρεμενος. Εφυγε με την ομαδα για παιχνιδι εκτος εδρας και ο προεδρος με παραγοντες, πηγαν να πιουν καφε στο σπιτι του. Εφαγε πολλα γκολακια η γυναικα του και εκεινος ετρεχε στα λαγκαδια, να παιξει με τον σταυραετο Βαρδουσιων. Εκεινη την μερα επαιξαν πολλοι ποντοι.
Αυτη την εικονα εχω για οσους ασχολουνται με το ποδοσφαιρο. Ολα βρισκονται σε αυτο το περιστατικο.

Σταματαω εδω γιατι δεν τελειωσα, μολις αρχισα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,841
Ua
συγνωμη ρε λελο, ειχαν ετσι κι αλλιως σκοπο να κανουν το ερτφλι συνδρομητικο. και βαλανε μεσα το τυρακι των αθλητικων. η μπαλα τι σου φταιει? μαλλον εχεις θεμα με τα ΣΠΟΡ γενικοτερα, φιλτατε. γιατι κεντραρεις στην μπαλα, και δεν λες κατι για την ολυμπιαδα π.χ. ?
εκτος αν εχεις την ιδια αποψη και για τον στιβο και τ αλλα ολυμπιακα αθληματα. η μπαλα ειναι ενα μικρο κομματι αυτου που θα συμβει.


παμε τωρα στο διασκεδαστικο και υπεροχο ραντ σου για το φουτμπώλ.
και επειδη το χεις ξαναπει πολλες φορες για το τοπι και γιατι το βλεπουμε φανατικως, κατσε να σου πω 2 πραματακια. λοιπον, προσεξε το, γιατι θυμιζεις ΑΚΡΙΒΩΣ, τους υποψηφιους ΠΕ, οταν ανοιγουμε θεμα για το πισι γκεημινγκ. ναι, ναι, σορυ, ξευρω οτι πληγωνεσαι, αλλά τι να καμω που ισχυει?? ακριβως τα ιδια επιχειρηματα.

- τι του βρισκεις?
- δειχνει ανωριμοτητα και χαμηλο iq (δεν το πες ακριβως, αλλά το υπονοησες, οκ, πωσιμπλ και να ισχυει)
- εχετε (στην ηλικια σας) στη μοδα τυπους που κυνηγανε δερματινες μπαλες = κυνηγας (στην ηλικια σου) με μια σπάθα κατι μπαρμπαδελια που κρωζουν.

κουνελο, εχεις υποτιμησει κατι, ισως δεν το μετρησες γιατι δεν το εζησες. για μενα θα μιλησω, μονο εμενα εκπροσωπω, αλλά ξευρω οτι υπαρχουν μυρια με παρομοια αποψη.
απλα, ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ το τοπι. οπως και το κεημινγκ, δηλαδη. δεν το βλεπω μονο απο μακρια και προσκυναω σωβρακα φανελες, και ιδρωμενα σπασουαρ (ουπς, γραψε λαθος, παρασυρθηκα απ τα συμφραζομενα).
δεν βλεπω απλως. Επαιζα. οπως και μπασκετακι. ο καθενας εκδηλωνεται αλλιως, εχει αλλα χομπις. εγω καθε μερα εκει. συμμετειχα, πωρωνομουνα, ΓΟΥΣΤΑΡΑ. και ημουνα καλός. οπότε τι μου λες τωρα οτι τρωω δουλεμα και ειναι στημενα τα ματς? οπως ειπες πολυ σωστα, στα κρεματζολια μου μπαλαρινες για ολ αυτα. εμενα μ αρεσει το ΑΘΛΗΜΑ, μπρο. ουτε οι σταρς του, ουτε οι προεδροι, ουτε οι διαιτητες. και θα το βλεπω μεχρι την λαστ μπρεθ.

γινε ινκλουσιβ ρε μπρο. ανοιξε οριζοντα. εμενα π.χ. μπορει να μου φαινεται παιδικοτατο ν ασχολειται καπχοιος με αμαξια, με μηχανες, με το ταβλι, το κεντημα κλπ. δεν τα απαξιωνω ομως γιατι ευτυχως ειμαστε ολοι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ και ΥΠΕΡΟΧΟΙ.
μην κρατας μπηφ λοιπον με το αθλημα, γιατι δεν βγανει πουθενα.
με δηλωμενη και φανερη αγαπη στα λεω ολ αυτα, μάιντ γιου.


tl/dr: θα μαμησει πωπουλινια η παναθα με μακσιμοβιτς και μπακασετα μεσα.
Θα κάνω τον wingman του @lelos kounelos ( αν και δεν το χρειάζεται, είναι wingman του εαυτού του) άλλα νομίζω ότι αναφέρεται στο εμπορικό κομμάτι των αθλημάτων και όχι στα αθλήματα τα ίδια. Και έχει δίκιο, σε επαγγελματικό επίπεδο τα αθλήματα είναι μια χοντρή μπινζα και μονο. Μονο οι πελατες το βλεπουν ρομαντικα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
κουνέλο, πολυ ωραια μου τα γραφεις. συμφωνουμε.
εγραψες τοσα πολλα ομως και δεν μου εγραψες τιποτα για την ουσια του ΣΠΟΡ. τα 90 λεπτα με τους μαντραχαλους που κυνηγανε το τοπι ΜΕΣΑ στο γηπεδο. βαρας με γροθιες ολανοιχτες πορτες. ηδη σου γραψα οτι οσα αναφερεις στο ποστ σου δεν μου λενε τιποτα. rien. nothing. nada. τα ξερω, αλλά στο πα. εμενα μ αρεσει σαν αθλημα.

εκει λογικα σταματαει η κουβεντα, γιατι εσυ δε θες ουτε να το μυρισεις, οπότε τι να πουμε?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,312
Δε λέμε για καμιά σειρά;

Εξαιρετικό το the Curse των Nathan Fielder και Benny Safdie (Uncut Gems)
Θέλει 2-3 επεισόδια για να "πάρει μπρος", αλλά αξίζει μια θέαση (προσοχή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ)
+ Η Emma Stone δίνει ρεσιταλ ερμηνείας!

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
νομίζω ότι αναφέρεται στο εμπορικό κομμάτι των αθλημάτων και όχι στα αθλήματα τα ίδια.

Να βλεπω τυπους με περιεργα κουρεματα, να τρεχουν με παντελονακια για να πιασουν το τοπι. Συγκινηση καμια.
Καθε τρεις και λιγο καποιος σφαδαζει πεσμενος στην πρασιναδα, επειδη καποιος περασε απο διπλα του. Πολυ δραμα... το drama queens ταιριαζει καλυτερα.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οσοι βλεπουν μπαλα, απλα ψαχνουν την ευκαιρια για να φωναξουν περισσοτερο απο τους αλλους. Να δειξουν τον περισσοτερο ενθουσιασμο. Ειναι θεμα για ψυχολογικη μελετη.
Δε λέμε για καμιά σειρά;
Αμι

Εριξα μια ματια στα season που δεν ειδα απο Yellowjackets και From. Νομιζω οτι δεν επρεπε να βγαλουν 2ο season. Μεγαλη η απογοητευση.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,142
Για το κλωτσόμπαλο:

Απο λάτρης του σπορ και εραστής του θεάματος γίνεσαι αυτόκλητος υπερασπιστής της ανωτερότητας του συλλόγου και των συμφερόντων του πρόεδρα σε χρόνο dt χωρίς να το καταλάβεις. Been there. Άσε καλύτερα. Χέστα.

Και σιγά το θέαμα εδώ που τα λέμε. Όποιος παρακολουθεί το ελληνικό πρωτάθλημα έχει σοβαρά προβλήματα.

Για την ερτφλιξ ούτε ξέρω τι είναι ούτε και θέλω να μάθω, σκοτίστηκα αν γίνει συνδρομητική ή κλείσει, και είμαι αντίθετος (στο υποθετικό σενάριο) να μπει πάνω στο ρεύμα και άλλο χαράτσι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,526
ρε μλκς, υπάρχει λόγος που δεν παρακολουθούμε το thread για τη μπάλα, άι παίχτε τον εκεί πέρα μεταξύ σας και αφήστε το thread για τις σειρές :p
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,928

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
ρε μλκς, υπάρχει λόγος που δεν παρακολουθούμε το thread για τη μπάλα, άι παίχτε τον εκεί πέρα μεταξύ σας και αφήστε το thread για τις σειρές :p
giphy-downsized.gif
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,928
Ναι καλό, αλλά τι σχέση έχει με την μπάλα;
Στο πρωτο επεισοδιο το αθλημα (προσοχη οχι το επαγγελμα) ειναι κρισιμο σημειο πλοκης για την συνεχιση της σειρας, ενω ο κυριος ανταγωνιστης της πρωτης σαιζον φερνει στον Βαμβακουλα στα νιατα του. Ελπιζω να σε καλυψα
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Σήμερα ξεκινάει να στρημάρει επιτέλους το MASTERS OF THE AIR από τους δημιουργούς των Band of Brothers και The Pacific.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,550
Το Pacific δεν ηταν κακο αλλα το περιμενα καλυτερο. Θα κρατησω μικρο καλαθι για το "ιπταμενο".
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,312


Να σου δίνει εύσημα και ο Nolan (που δεν τον πάω ΜΙΑ). ΕΥΓΕ ΡΕ ΝΕΗΘΑΝ!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Και μόνο που δείχνει νανοπέη σε κλοόυζ απ το Curse με το καλημέρα, καταλαβαίνεις πως έχει μεγάλο πόνο ο Νεηθανάκος στην καρδιά. Κάποια στιγμή -στα 90, όταν ηρεμήσω από τα παιδιά- θα δω και τα υπόλοιπα επεισόδια.

Αριστουργηματικό Fargo, με το John Hamm στην καλύτερη ερμηνεία του μετά τον Don Draper και το True Detective: Finland Night Country μοιράζει αναμενόμενο πόνο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,312
Η αλήθεια είναι πως βγαίνεις ολίγον εγκεφαλικά κουτσουρεμένος από τα πρώτα επεισόδια του "The Curse".
Μπαίνεις σε ένα uncomfortable zone και νιώθεις πως βλέπεις κοντονέζικη σαπουνόπερα.
Όλα αυτά όμως, καταλήγουν σε ένα μαεστρικά-εθελούσιο οπτικοακουστικό θέαμα και κάπως έτσι βρίσκεις τον εαυτό σου να ξεφωνίζει "ΔΙΑΟΛΕ! SPACE ODYSSEY MEETS TWIN PEAKS"
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Ρε σεις ξεκίνησε το 17 κλωστές του Τσαφούλια. Έπαιξε το πρώτο επεισόδιο τη Δευτέρα, το είδε κάποιος; Λέει κάτι;
 
Top Bottom