What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,339
Το three-body problem του νετφλιξ φαινεται παπατζα, το κινεζικο μου φαινεται πιο τουμπανο

Νεράκι επίσης έφυγε και το 3 body problem, το οποίο αν δεν έγραφε νέτφλιξ πουθενά, άνετα τον έκοβα ότι είναι hbo ή κανά apple. Πολύ ευχάριστη έκπληξη. Μου είπαν ότι η τριλογία απογειώνεται στο 2ο και 3ο βιβλίο, οπότε ανυπομονώ. Οι τύποι βρήκαν ολοκληρωμένη τριλογία εδώ, πάλι καλά. Ονόματα δεν λέμε, got δεν θίγουμε.

Κάθησα και το είδα και εγώ, έχοντας ήδη διαβάσει τα βιβλία. Δεν ακολουθεί απόλυτα τα βιβλία, αλλά είναι πολύ καλή διασκευή του πρώτου βιβλίου, με στοιχεία του δεύτερου και του τρίτου.

Τα βιβλία σε κάποια σημεία τους, κάνουν μια μικρή κοιλιά και οι διάλογοι τους αποδίδονται "ξερά" , αλλά αυτό μπορεί να είναι θέμα μετάφρασης, οπότε ο ρυθμός της σειράς έχει γίνει λίγο πιο "ζωηρός"!! Ακόμα και η κινέζικη της Tencent μείωσε τα επεισόδια σε 26 μετά από παράπονα ότι στην αρχή είχε αργό ρυθμό.

Το δεύτερο και το τρίτο βιβλίο πλησιάζουν περισσότερο το είδος της space opera, ενώ στο τρίτο βιβλίο δεν υπάρχουν οι ήρωες των πρώτων δύο. Η διασκευή όμως των Benioff, Weiss και Woo πιθανόν να λύσει το πρόβλημα. (Ελπίζω βέβαια να έχουν μέσα και το setting από την Άλωση της Κων/λης το 1453!!!)

Highlights: Ο αστυνόμος Chi ( όπως ακριβώς τον φανταζόμουν από το βιβλίο), οι χαρακτήρες των Liam Cunningham και του Jonathan Pryce, και η σκηνή του Judgment Day στον Παναμά, η παρουσίαση της οποίας ήταν ΠΟΛΥ καλύτερη από την περιγραφή του βιβλίου!!

Ένα λινκ για τις διαφορές του βιβλίου, με την σειρά:

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,680
HELLO, BASED DEPARTMENT?

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,558
ωραιο το τζεντλεμε, οπως το περιμεναμε.

κλασικος γκαιριτσικος κοσμος, με ωραιο στορι, με ανατροπουλες και σασπενς και αγγλικο χιουμορ. μια χαρα.
μ εντυπωσιασε ο βινι τζοουνς που εχει εξελιχτει απο "εκεινον-τον-ποδοσφαιριστη- που-εσπαγε-ποδια-και-τωρα-σπαει-κεφαλια" στις πρωτες ταινιες του ριτσι, σε μια χαρα σαπόρτι άκτορ, που εδω εχει και πιο εσωτερικο, κρατημενο, υπογειο ρολο, λογω πλοκης (δεν κανω σπόιλε. δειτε το). συμπαθεστατος.

επισης μ αρεζε πολυ, βασικα μου φανηκε ηθοποιαρα, ο daniel ings (δεν τον ηξερα τον αθρωπο, βλεπω οτι εχει παιξει σε πολλα γνωστα τηλεοπτικα, με τα οποια δεν εχω συναντηθει..). καλο και το υπολοιπο καστ. μ αρεζε και το κοριτσι (Kaya Scodelario) αλλά τι σκατα? ουτε μια αισθησιακη σκηνη, ουτε ενα προχωρημενο αουτφιτ? οκ, δεν εχει πολυ ρομάνς στις ταινιες του ο ριτσι ανεκαθεν, αλλά δωσε μας κατι ρε μπαρμπα.. ψεμματα, εχει μια σκηνη που γυμναζεται σ ενα απ τα τελευταια επεισοδια και δικαιωνει τις προσδοκιες μας, μπορω να πω..

να το δειτε. αξιζει.

ακολουθουν ενα σκρην, ψιλοασχετο, με τον γκοσπελ τζων γιατι ηταν ωραιος, ψυχακιας τυπος κι ενα αρθρο που ζεσταινει τις καρδουλες μας για ενδεχομενη δευτερη σεζό.

γκόσπετζων.jpg

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,558
HELLO, BASED DEPARTMENT?


μ αρεζει πολυ το θεμα, παναγιωτατε, αλλά εχει μεγαλα παπούτσα να γεμισει.
μακαρι να το πετυχει, αλλά το spartacus ηταν πραγματικα κορυφαιο στην θεματική αυτή.
ωστοσο θα περιμενωμε την 18η ιουλιου με ζωηρο ενδιαφερον.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,288
Fallout.

Πρέπει να ομολογήσω πως δεν το περίμενα. Δεν περίμενα να με κερδίσει τόσο πολύ από το πρώτο επεισόδιο.
Ίσως είναι η καλύτερη μεταφορά βιντεοπαιχνιδιού, ανεξάρτητα από το φορμάτ.
Η ηθοποιία και η γραφή είναι εξαιρετικές και σε πολλά σημεία μου θύμισαν τις αράδες που διάβαζα και άκουγα στο New Vegas.
Ο πιλότος μπήκε με το δεξί και θαρρώ πως είναι μια άκρως ερίτιμη προσπάθεια!
9/11


 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Πολύ ελπιδοφόρο το μήνυμα του @Tony Corvus και με χαροποίησε ιδιαίτερα που το ανταπτέισιον έχει γίνει επιτυχώς. Μιας και το πολωνικό μου πράιμ έχει την σειρά με αγγλικό βόις και ελληνικούς υπότιτλους θα δω τον πιλότο σαλονάτος και θα επανέλθω.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,905
Ανυπομονω να σχολασω και να παω να το δω :D
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
Από το πρωί τα vibes είναι θετικά, τώρα που είπε και ο Τόνης ε νομίζω υπάρχει μια ελπίδα στον ορίζοντα.
Booked για το βράδυ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
το είδα τώρα το μεσημέρι τελικά, μεγκούστα. Σίγουρα έχει ενδιαφέρον η φάση. Για να δούμε.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Τελικά ο πιλότος ήταν όντως αντάξιος των προσδοκιών που δημιουργήθηκαν. Ελπίζω και η συνέχεια να είναι ανάλογη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,680


Peak kino, γράψιμο ίσο ή και καλύτερο με του Fallout 1.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,905


Peak kino, γράψιμο ίσο ή και καλύτερο με του Fallout 1.

Ειχα δει χτες βραδυ το πρωτο επεισοδιο, ειχε μπηχτες για αιμομιξιες κλπ στα vaults, οποτε υπο αυτο το context δεν ειναι ακυρη η συγκεκριμενη σκηνη, την οποια δεν εχω δει ακομη οποτε ισως χανω κατι.

Προσωπικα εμενα σα πρωτο επεισοδιο με ξενισε η φαση της καλιφορνια, του μεγαλου αριθμου των airships και των vertibirds στο brotherhood camp, η τοσο μεγαλη παρουσια του enclave , δε ξερω για παραπανω, αλλα απο το rant του hellion μαλλον μου φαινεται πως το New Vegas δεν θεωρειται canon πλεον :(
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
και εγώ θα έλεγα με βάση το context είναι πραγματικά οκ, παρθενοπιπίτσα από το Vault ανακαλύπτει τον έρωτα ξέρω εγώ, ναι, makes sense, δεν ξέρω καν γιατί δεν το είχαμε δει περισσότερο στα παιχνίδια. Sex rules.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,905
παρθενοπιπίτσα από το Vault ανακαλύπτει τον έρωτα ξέρω εγώ
Τι παρθενοπιπιτσα ρε, αφου την εβρισκε χαλαρα με τον gatekeeper/ξαδερφο και το skill φανηκε ηδη απο τη πρωτη νυχτα του γαμου


edit: Ninja'd by north
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
αφού στο συμβούλιο που της παίρνουν οι elders συνέντευξη για να την προξενέψουν, δηλώνει παρθένα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,905
Υπαρχει διαφορα απο το "my reproductive organs are intact" στο "ειμαι σεξουαλικα ανεργη"


Μπακ ον τρακ, μολις τελειωσα το δευτερο επεισοδιο και μου φανηκε αρκετα καλο, παλι με χαλανε τα πραματα του πρωτου, αλλα νταξει ρε σεις, μεχρι στιγμης βλεπεται ανετοτατα και απο φανς του New Vegas
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
Λατρεύω το New Vegas, καταλαβαίνω αυτό που λέει ο @Hellion ,αλλά από την άλλη δεν είναι αρκετό να μου χαλάσει την σειρά, δεν είμαι τόσο hardcore να μου χαλάσει το lore, σε τελικά ανάλυση, welcome to the multiverse ξέρω εγώ.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,905
Κοιτα, εγω ειμαι καπου στο ενδιαμεσο.
Θα με χαλασει αν βιασουν το lore που ειχα ως τωρα canon στα fallout 1,2,New Vegas (ποιος γαμαει το lore των 3,4 :p) αλλα δε θα με χαλασει αν βγαλουν νεα πραγματα οντας πιστοι στα ηδη υπαρχοντα θεμελια
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,423
Στις 26 Απριλιου ειναι η σειρα Knuckles με τον εχθρο μου τον Knuckles ο οποιος ειναι φιλος του sonic!!! Knuckles (TV series) - Wikipedia Θα γινεται μετα τα γεγονοντα της δευτερης ταινιας και θα ειναι 6 επεισοδια
Επισης
Σε μια εβδομαδα ξεκιναει ο δευτερος κυκλος velma
Velma (TV series) - Wikipedia η κοντη χοντρη με τα γυαλια!
Και μιας και μιλαμε για κοντες και χοντρες εχω καλα νεα! Πριν 2 εβδομαδες ενας φιλος μου μου γνωρισε μαι φιλη του η οποια ειναι κοντη και χοντρη και ειναι ελευθερη! Αλλα αυτη δεν φοραει γυαλια! Θα βγω πρωτο ραντεβου μαζι της την Παρασκευη!1
 
Top Bottom