What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Σημαντικό, δοκίμασε να ξαναμπείς στον linux-lts με amdgpu.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Με reinstall δεν έφτιαξε κάτι.

Θα δοκιμάσω και με linux-lts.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Με linux-lts (kernel 5.4.80-2-lts) και amdgpu, μπαίνει κανονικά (εξακολουθώ όμως να μην έχω internet εκεί).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Με linux-lts (kernel 5.4.80-2-lts) και amdgpu, μπαίνει κανονικά
Αυτό είναι λογικό αφού προφανώς η amdgpu φαίνεται να έσπασε με τον τελευταίο πυρήνα. (ανέφερέ το στο φόρουμ τού EOS μήπως βοηθήσει να το δει κανένας)

(εξακολουθώ όμως να μην έχω internet εκεί).
Αυτό γενικά είναι εντελώς ανεξήγητο. Θα το καταλάβαινα αν μιλούσαμε για τίποτα ολοκαίνουργιο υλικό και έλεγα, οκ δεν υποστηρίζεται ακόμα στον παλιό πυρήνα, αλλά η ethernet (υποθέτω στην μητρική) που έχεις δεν είναι καθόλου καινούργια.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αυτό γενικά είναι εντελώς ανεξήγητο. Θα το καταλάβαινα αν μιλούσαμε για τίποτα ολοκαίνουργιο υλικό και έλεγα, οκ δεν υποστηρίζεται ακόμα στον παλιό πυρήνα, αλλά η ethernet (υποθέτω στην μητρική) που έχεις δεν είναι καθόλου καινούργια.
Δεν είχε μπει ο kernel driver για την realtek στην lts. Λογικά τώρα θα δουλεύει κομπλέ. Δεν σκέφτηκα να το τσεκάρω νωρίτερα.

Οπότε προς το παρόν θα μπαίνω στην lts.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αν ειχες συνειδητοποιησει οτι εχεις Arch linux δεν θα εμπαινες στον κοπο να θεσεις απορια.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Μιας και δεν βγήκε ιδιαίτερη άκρη, είπα να δοκιμάσω (μετά από πρόταση) τον linux-zen kernel (5.9.14-zen1-1-zen). Από χθες ανοίγει κανονικά το PC χωρίς κάποιο πρόβλημα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
linux-zen
O linux-zen είναι καλύτερα βελτιστοποιημένος για gaming, freesync και τέτοια πράγματα (δλδ για την χρήση σου έτσι και αλλιώς θεωρείται η καλύτερη επιλογή). Δεν βλέπω γιατί να δουλεύει στην περίπτωσή σου ενώ απλός linux να μην δουλεύει αλλά είναι καλή δοκιμή και έτσι και αλλιώς υπάρχει προτίμηση στον zen.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έμπλεξα πάλι και αυτή τη φορά φαίνεται πιο σοβαρό. Μετά από (προσπάθεια) update, βγαίνει το παρακάτω και δεν προχωράει. Πρέπει να έκανα κατά λάθος interrupt την ώρα που γίνονταν τα updates.

cGnK3Eq.jpg
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το --force είναι αντίστοιχο του --overwrite; Στο πρώτο μου λέει ότι δεν υπάρχει τέτοια εντολή, ενώ με το δεύτερο προχωράει.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Επανεμφάνιση kernel panic το 2020. Νόμιζα πως αυτό το είδος είχε εξαφανιστεί μαζί με το ΠΑΣΟΚ, στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Το --force είναι αντίστοιχο του --overwrite;
δεν ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά ναι. Το --force έχει εγκαταλειφθεί. Εξάλλου δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εκτός από ακολουθώντας οδηγία από Arch Linux

arch-chroot επίσης έχω χρησιμοποιήσει μόνο δύο φορές επειδή απλά δύο φορές εγκατέστησα Arch (μία στο λάπτοπ, και μια στον σταθερό, έτσι γίνεται η κανονική εγκατάσταση)

για την ιστορία εγώ πρώτα θα δοκίμαζα το προφανές
Code:
sudo pacman -Syu
και μετά θα έπρατα αναλόγως.

Επανεμφάνιση kernel panic το 2020.
γιατί πότε εμφανιζόταν; τόσα χρόνια που τρέχω λίνουξ και kernel panic ουσιαστικά δεν έχω δει ποτέ, ούτε παλιά ούτε πρόσφατα. (και πάω αρκετά πιο πίσω από το τελευταίο ΠΑΣΟΚ)
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
I'm back to EOS.

Αρχικά δεν γινόταν κάτι με kernel reinstall μέσω chroot (το είχα χρειαστεί πάλι στο πρόσφατο παρελθόν, οπότε μου ήταν κάπως οικείο) γιατί έβγαζε συνέχεια πώς κάποια .so files ήταν άδεια και δεν τα έλεγχε.
Χρησιμοποιώντας την εντολή
Code:
pacman -Qkk | grep warning
βρήκα ποια packages "χτυπούσαν" και τα έκανα reinstall χρησιμοποιώντας το option
Code:
--overwrite=*

Στη συνέχεια (πάντα με --overwrite μιας και είχα χάσει πολύ χρόνο απ' το πρωί) έκανα αρχικά reinstall το systemd και στη συνέχεια kernels, headers, mkinitcpio και kmod.

Άλλη μια περιπέτεια έφτασε στο τέλος της (ελπίζω). Ραντεβού στο επόμενο σπάσιμο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Από τη μία είναι σούπερ η διαδικασία της αντιμετώπισης τέτοιων θεμάτων, μαθαίνεις πολλά. Από την άλλη, αν αυτά μου συνέβαιναν σε production machine, θα του είχα βάλει καθαρό Debian το επόμενο δευτερόλεπτο, για να είμαι απόλυτα ήσυχος πως δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ. Τέτοια δαπάνη χρόνου και υπομονής, μόνο σε επίπεδο χομπίστικης/home use ενασχόλησης τεκμηριώνεται επαρκώς.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Από τη μία είναι σούπερ η διαδικασία της αντιμετώπισης τέτοιων θεμάτων, μαθαίνεις πολλά.
Ισχύει και μου αρέσει αυτή η διαδικασία εξιχνίασης. Η πολύ θεωρία χωρίς πράξη, με κουράζει.

Από την άλλη, αν αυτά μου συνέβαιναν σε production machine, θα του είχα βάλει καθαρό Debian το επόμενο δευτερόλεπτο, για να είμαι απόλυτα ήσυχος πως δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ. Τέτοια δαπάνη χρόνου και υπομονής, μόνο σε επίπεδο χομπίστικης/home use ενασχόλησης τεκμηριώνεται επαρκώς.
Πιστεύω έχει να κάνει και με το πρόβλημα και με το εάν υπάρχει πρότερη εμπειρία. Τώρα ναι, μου έφαγε πολύ χρόνο ψαξίματος σε forums και στο wiki (απ' τα καλύτερα wikis εκεί εξώ αυτό του Arch) για να συγκεκριμενοποιήσω το πρόβλημα. Όμως, θεωρητικά, αν μου παρουσιαστεί πάλι κάτι ανάλογο, θα μπορώ να το αντιμετωπίσω πιο στοχευμένα.

Καταλαβαίνω όμως αυτό που λες, μιας και σε production machine θα πρέπει να τα ζυγίσεις όλα αυτά και σίγουρα δεν θα έχεις την πολυτέλεια του χρόνου.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε Linux Mint Cinnamon, γιατί στον software manager μου λέει ότι το Steam δεν είναι διαθέσιμο; Πρέπει να κατεβάσω κάτι άλλο;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό σου εμφανίζει ως search result ή αν το βρίσκεις, πας να το εγκαταστήσεις και τρως άκυρο, αλλά σε κάθε περίπτωση δοκίμασε από terminal:

Code:
sudo apt update && sudo apt upgrade -y && sudo apt install steam
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Στο Software Manager, το βρίσκω το Steam αλλά το κουμπί που κανονικά πατάς για install γράφει unavailable. Υπάρχει και άλλη μία έκδοση Steam Unofficial αλλά δεν πολυψήνομαι να δώσω εκεί τα credentials.

Έτρεξα την εντολή που λες μέσω terminal και μου βγάζει το παρακάτω:

E: The repository 'cdrom://Linux Mint 20.1 _Ulyssa_ - Release amd64 20210103 focal Release' does not have a Release file.
N: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
N: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αλλά να πω ότι δεν τα έχω εγκαταστήσει τα Linux, αλλά δοκιμάζω να φτιάξω ένα live disk με persistent settings.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τρως άκυρο από το repository, το οποίο ίσως δεν σου "δίνεται" σε live περιβάλλον.

Δοκίμασε sudo add-apt-repository multiverse και μετά πάλι την προηγούμενη εντολή.
 
Top Bottom