What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Επειδή το λάπτοπ θα το δώσω στην κόρη μου
Το zoom ,το viber και το skype θα τα βρεις στο AUR. Μην παιδευτείς άδικα να ψάχνεις αλλού.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Βρήκα λύση στο θέμα της γλώσσας. Ξαναέκανα install το λειτουργικό με γλώσσα τα αμερικάνικα (Alexander the great style).

Όταν λες ιθαγενή παιχνίδια εννοείς παιχνίδια steam που να είναι εξαρχής γραμμένα για Linux? Γιατί κάποια πολύ βασικά παιχνίδια όπως το Canabalt και το Orwell, τα τρέχει. Κάποτε είχα βρει το minecraft για linux, θα πρέπει να το ξαναβρώ μήπως αρέσει στην πιτσιρίκα.

Μου κάνει εντύπωση ότι (και τις 2 φορές που έκανα εγκατάσταση) μέχρι να κάνω τα updates δεν μου εμφανίζει τις επιλογές για restart & shutdown και πρέπει να το κάνω μέσω terminal. Μετά το restart τις εμφανίζει κανονικά.

Άλλαξα και τον kernel σε 5.11.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Βρήκα λύση στο θέμα της γλώσσας. Ξαναέκανα install το λειτουργικό με γλώσσα τα αμερικάνικα (Alexander the great style).
Να σημειώσω ότι τα μπερδέματα με τα locales δεν είναι προνόμιο για το manjaro kde. Σε όλες τις διανομές και όλα τα γραφικά περιβάλλοντα υπάρχει θέμα (που μπορεί να εκδηλώνεται όμως με διαφορετικό τρόπο). Το στάνταρ για μένα όπως είπα είναι να κάνω πάντα «αμερικάνικη» εγκατάσταση.

Όταν λες ιθαγενή παιχνίδια εννοείς παιχνίδια steam που να είναι εξαρχής γραμμένα για Linux? Γιατί κάποια πολύ βασικά παιχνίδια όπως το Canabalt και το Orwell, τα τρέχει.

εννοώ όσα έχουν πιγκουΐνο. Τα Canabalt και Orwell που ανέφερες έχουν πιγκουΐνο, είναι ιθαγενή.

Δηλαδή όταν είσαι στην βιβλιοθήκη σου και βλέπεις την λίστα με τα GAMES αριστερά, δίπλα δεξιά έχει ένα πιγκουϊνάκι "Show only games that run on Linux". Εννοώ όλα αυτά.

Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα επίσης τρέχουν στο λίνουξ.

Τα επιλέγεις με δεξί κλικ, πας Properties πας Compatibility και διαλέγεις Proton. Αυτό δεν θα δουλέψει καλά ή καθόλου στο λαπτοπάκι σου.

Κάποτε είχα βρει το minecraft για linux, θα πρέπει να το ξαναβρώ μήπως αρέσει στην πιτσιρίκα.
υπάρχει στο AUR.

Αν και έχει ενδιαφέρον να ψάξεις και τα παρόμοια ελεύθερα παιχνίδια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι είχα ξεχάσει ότι είναι επί πληρωμή το Minecraft. Να πω την αλήθεια μου έχω μαύρα μεσάνυχτα και δεν ξέρω τι παιζει. Θα δοκιμάσω το Minetest του jimmy.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
ένα άλλο ελεύθερο παιχνίδι που φαίνεται όμορφο (δεν έχω παίξει ούτε minecraft, ούτε minetest, ούτε αυτό)

Veloren

(υπάρχει στο AUR)


άσχετη απορία, πιο ποσοστό τών παιχνιδιών σου στο steam έχουν πιγκουϊνάκι;
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το Veloren, αλλά έχει τη φάση του. Θα έλεγα ότι μοιάζει στο Trove (ως φιλοσοφία).

Στο AUR θα το βρεις ως Αirshipper (είναι ο launcher του παιχνιδιού).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Στο AUR θα το βρεις ως Αirshipper (είναι ο launcher του παιχνιδιού).
νομίζω πρέπει να εγκαταστήσει και τα δύο πακέτα airshipper (launcher) και veloren (παιχνίδι)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το Veloren κατεβαίνει μέσα απ' τον launcher (και μέσω αυτού κάνει και τα updates). Δεν υπάρχει ως ξεχωριστό πακέτο αν θυμάμαι καλά.

Άκυρο. Υπάρχει. Αλλά και μόνο τον launcher να βάλει, δεν χρειάζεται να βάλει και το Veloren ως ξεχωριστό πακέτο.

1615380254374.png
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
άσχετη απορία, πιο ποσοστό τών παιχνιδιών σου στο steam έχουν πιγκουϊνάκι;

78 από τα 267. 29% δηλαδή.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Και μια και λέγαμε για minecraft είδα τώρα άρθρο ότι βγήκε στο λίνουξ ένας δημοφιλής launcher

Για αυτόν δίνουν εκτελέσιμο. Οπότε απλά το κατεβάζεις από την σελίδα και το τρέχεις. (δεν χρειάζεται εγκατάσταση)

78 από τα 267. 29% δηλαδή.
1615405269520.png

σημείωση: νομίζω θέλω dyatlov σαν επιλογή αντίδρασης σε αναρτήσεις... :p
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Στο laptop του ΠΕ έχω περάσει linux mint. Τώρα παρήγγειλα έναν ssd για να του περάσω. Δυστυχώς δεν έχω τρόπο να συνδέσω δύο δίσκους πάνω για να δημιουργήσω κάποιον κλώνο του δίκσου και να μην χρειάζεται να κάνω εγκατάσταση ξανά το λειτουργικό.

Υπάρχει μήπως κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να αντιγράψω τις ρυθμίσεις και να μην χρειάζεται να τα κάνω από την αρχή;

Ή τώρα που το σκέφτομαι αν η εγκατάσταση χωράει σε 32gb φλασάκι μπορώ να πάρω έναν κλώνο του δίσκου σε αυτό και μετά να το περάσω στον ssd?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Υπάρχει μήπως κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να αντιγράψω τις ρυθμίσεις και να μην χρειάζεται να τα κάνω από την αρχή;
Περίμενα μήπως το απαντήσει ο mits@kos γιατί εγώ γενικά δεν είμαι αυτής τής λογικής. Θέλω απλά να μην νιώθω εξαρτημένος από τις ρυθμίσεις μου.

Θεωρητικά γίνεται και υποθέτω υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι.

Μια σχετικά απλή ιδέα είναι σε καινούργια εγκατάσταση να αντιγράψεις τα κρυφά αρχεία στον προσωπικό σου φάκελο (αρχεία που αρχίζουν με τελεία), θεωρητικά οι ρυθμίσεις σου είναι σε αυτά, οπότε απλή αντιγραφή θα μπορούσε να είναι αρκετή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Συνεχίζω ακάθεκτος. Για κάποιο λόγο με τρώει να γυρίσω σε linux και για να δοκιμάσω έβαλα στο δικό μου PC πλέον POP_OS dual boot με Windows, ώστε να δω κατά πόσο είναι δυνατή αυτή η μετάβαση για μένα. POP_OS επέλεξα γιατί ήθελα να δοκιμάσω κάτι τελείως διαφορετικό από windows.

Όλα καλά με την εγκατάσταση (εξακολουθεί να με εντυπωσιάζει πόσο γρήγορη είναι η εγκατάσταση των linux) αλλά στην πορεία έπεσα σε δύο προβλήματα:

1. Ενώ κατά την εγκατάσταση έβλεπε κανονικά την wifi κάρτα που έχω, όταν ολοκληρώθηκαν όλα την έχασε. Με κάτι απόκρυφες εντολές που έτρεξα και δεν υπάρχει περίπτωση να τις ξαναθυμηθώ, είδα ότι σαν συσκευή την βλέπει αλλά δεν τραβάει drivers για αυτή. Θεωρώ ότι όταν μου έρθει όρεξη να το ψάξω θα το λύσω το πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς με καλώδιο το έχω κυρίως το PC.

2. Εδώ είναι το κυριότερο πρόβλημα. που κοντεύει να με πείσει να γυρίσω στην μικρομαλακή. Από τους δίσκους που έχω τους περισσότερους δεν τους βλέπει το λειτουργικό. Στην ουσία βλέπει το partition που είναι εγκατεστημένο και άλλο ένα μικρούλι partition. Ψάχνοντας είδα ότι το πρόβλημα είναι ότι οι δίσκοι μου είναι ldm και τα λίνουξ δεν τους πολυγουστάρουν. Κατέβασα ldmtools έτρεξα
Code:
sudo ldmtool create all
και έφαγα πόρτα.

Unable to create volume Volume3 in disk group a1fa9318-5282-11ea-91aa-001a7dda710a: Partition volume offset does not match sizes of preceding partitions
Unable to create volume Volume1 in disk group a1fa9318-5282-11ea-91aa-001a7dda710a: ldm_vol_DESKTOP-ILGE0U7-Dg0_Volume1: Stacking NODE_DEL [verify_udev]
Unable to create volume Volume5 in disk group a1fa9318-5282-11ea-91aa-001a7dda710a: Partition volume offset does not match sizes of preceding partitions

Όπως το καταλαβαίνω ο ασφαλέστερος και απλούστερος τρόπος είναι να κάνω φορμάτ αυτούς τους δίσκους κάτι που δεν παίζει όμως να γίνει. Υπάρχει κάποια άλλη λύση;
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
1. Αν είναι broadcom η κάρτα, βρήκα την παρακάτω εντολή για τους drivers.
Code:
sudo apt install bcmwl-kernel-source

2. Απ' όσο είχα δει, χρειάζεται έξτρα διαδικασία για να βλέπεις και dynamic δίσκους. Έχω κι εγώ έναν dynamic HDD (δεν έχω ιδέα πότε και γιατί έγινε τέτοιος), αλλά μιας και δεν τον χρειάζομαι στο EOS (έχει εγκαταστάσεις παιχνιδιών και προγραμμάτων απ' τα Windows) δεν ασχολήθηκα ποτέ να τον κάνω mount.
Ίσως βγάλεις καμιά άκρη εδώ. Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν οι gurus :D
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν οι gurus
Αν εννοείς εμένα σωθήκατε :p Δεν είχα ιδέα καν για την ύπαρξη ldm.

Για το wifi αν το βλέπει στην εγκατάσταση και χάνεται μετά σόρρυ αλλά θα τα ρίξω στην διανομή :( (δες όμως μήπως είναι κάτι τόσο απλό όσο αυτό που λέει jimmy)

Για το θέμε με τούς δίσκους

Για αρχή βεβαιώσου ότι έχεις απενεργοποιήσει το fast startup από τα windows. Υπάρχει πιθανότητα να έχει σχέση με το πρόβλημα και είναι κάτι που έτσι και αλλιώς πρέπει να κάνεις σε dual boot.


Σημείωση: Σε σχετικά καλούς σύγχρονους υπολογιστές κανείς καλό είναι να εξετάσει την ιδέα να μην έχει dual boot αλλά εφόσον τα χρειάζεται να τρέχει τα windows σε εικονική μηχανή, αποδεικνύεται πολύ πιο βολικό από το να τρέχει windows με τον «κανονικό» τρόπο.

Βάζε τον κώδικα μέσα σε Code (όχι Spoiler). (ναι αυτό περιλαμβάνει και αποτελέσματα εντολών)

Καλό θα ήταν να δώσεις μια εικόνα για τούς δίσκους πχ αποτέλεσμα τής εντολής
Code:
lsblk -f

Δες το archwiki που έδειξε ο jimmy και δες και mikas blog » Blog Archive » ldmtool: accessing Microsoft Windows dynamic disks from Linux

ακολούθησε τα προηγούμενα βήματα (scan, show volume, show partition) για να δούμε σε πια φάση σκαλώνει.

Στην τελική δεν βρίσκω τόσο απόλυτα αναγκαίο να βλέπεις τα ldm από το λίνουξ. αρκεί κυρίως να υπάρχει ένας δίσκος με κοινή πρόσβαση και εν καιρώ καταργείς τελείως τα ldm. (από το archwiki "Probably the sole case you want to use dynamic disks is when you use RAID in Windows.")
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σας έχω πρήξει ρε παιδιά και συγννώμη αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

Τελικά γύρισα σε manjaro κυρίως εξαιτίας του θέματος με την κάρτα wifi. Τους δίσκους τους έκανα μέσα από τα windows μετατροπή σε basic και τώρα τους βλέπει μια χαρά. Έκανα και μια μετατροπή στο fstab για να γίνεται ο δίσκος με τα παιχνίδια mount με δικαιώματα read/write, αλλιώς δεν μπορούσα να τον δηλώσω στο steam.

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι που το συναντάω συχνά. Το snap store είναι ασφαλές; Πολλές εφαρμογές (εν προκειμένω το spotify) δεν υπάρχουν να τις κατεβάσω μέσω του manjaro και τις βρίσκω εκεί.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Πολλές εφαρμογές (εν προκειμένω το spotify) δεν υπάρχουν να τις κατεβάσω μέσω του manjaro
Το spotify βλέπω ότι υπάρχει στο AUR. Στο manjaro να προτιμήσεις να το εγκαταστήσεις από εκεί.

Το snap store είναι ασφαλές;
Το snap έχει χίλια δύο προβλήματα για τα οποία καλό είναι όσο μπορείς να το αποφύγεις αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα ασφάλειας. Αν αυτό σε απασχολεί τότε η απάντηση είναι ότι είναι ασφαλές ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, λόγω AUR δεν το έχω χρειαστεί ως τώρα.

Να σημειώσω ότι είναι προβληματικό ανεξαρτήτως διανομής. Τα περισσότερα αρνητικά λόγια από ubuntu τα ακούω. (αν και αυτό λογικά οφείλεται ότι στο ubuntu είναι απολύτως επιβεβλημένο)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θενξ. Όντως το είδα ότι υπάρχει στο AUR και το κατέβασα από εκεί. Πρέπει απλά να μπω σε μια σειρά όσον αφορά τον τρόπο αναζήτησης.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Σας έχω πρήξει ρε παιδιά και συγννώμη αλλά είμαι εντελώς άσχετος.
Μετριόμαστε στα δάκτυλα (του ενός χεριού) όσοι χρησιμοποιούμε linux εδώ μέσα, οπότε βοηθάμε όσο μπορούμε. Κι εγώ μαθαίνω ακόμα. Είμαι πιο άνετος σε σχέση με όταν έκανα την πλήρη μετάβαση, αλλά έχω δρόμο ακόμα. Οπότε ελεύθερα :giggle:
 
Top Bottom