What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

argaliad

Gelatinous Cube
Joined
Oct 17, 2016
Messages
61
Το Hearts of Stone που ειχε βγει και μολις κατι μηνες μετα την κυκλοφορια του Witcher 3 ηταν και σε ποιοτητα και ποσοτητα ενα υπερηχυτικο χαστουκι σε EA and friends στο how its done. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μετα το σοκ και δεος του Base Game λεω ποσο καλυτερο να ειναι ενα μικρο expansion και καταφεραν και υπερνικησαν τους ευατους τους μετα απο 4 μηνες της παιχνιδαρας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
-Που λες, συμμετείχα και στη δημιουργία του Witcher 3...
-ΣΩΠΑ ΡΕ, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΓΚΕΗΜ?
-Ε ναι, έκανα τα βογκητά/ήμουν το motion capture για τις σκηνές σεξ...

Αν μη τι άλλο σπάει ο πάγος.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
[quote quote=516383]-Που λες, συμμετείχα και στη δημιουργία του Witcher 3…

-ΣΩΠΑ ΡΕ, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΓΚΕΗΜ?

-Ε ναι, έκανα τα βογκητά/ήμουν το motion capture για τις σκηνές σεξ…

Αν μη τι άλλο σπάει ο πάγος.

[/quote]

Γέλα, γέλα εσύ, σε δέκα χρόνια θα είναι lead designer στο Witcher 5: This Time with Feeling.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για να το βάλω (κάποια στιγμή!) στο πρόγραμμα, θα μπορούσε κάποιος (ιδανικά κάποιος που θέλει να τα κάνει όλα σε videogames) να γράψει πόσο του πήρε ο τερματισμός του Witcher 3 complete;

Ως μέτρο σύγκρισης αναφέρω ότι το Skyrim complete μου πήρε 421h σε διάστημα 6 μηνών παίζοντας μόνο αυτό. Και χωρίς να τριγυρνάω πέρα δώθε χαζεύοντας! Και με πολύ fast travel! Απλά τα έκανα όλα!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Όταν λες όλα, κυνηγάς και achievements? Θέλεις να κερδίσεις και στο ανώτατο επίπεδο δυσκολίας;

Αν όχι, για ένα πλήρες playthrough σε normal difficulty, κάπου στις 150 ώρες θα έλεγα εγώ (και αν την παλέψεις να πας σε ΟΛΑ τα ερωτηματικά στο Skellige, τα σέβη μου).
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ναι, δεν το ανέφερα. Εννοώ 1 playthrough στο normal επίπεδο με όλες τις αποστολές ολοκληρωμένες. Εννοώ να μπαίνεις στο ΚΑΘΕ κατοικημένο μέρος (πόλη ή χωριό) και να μιλάς με τον ΚΑΘΕΝΑ (παίρνοντας τα σπίτια με τη σειρά) ώστε να πάρω αποστολές απ' όλους. Δεν ασχολούμαι με achievements σε κανένα παιχνίδι. Δεν ξέρω τί είναι το Skellige, πάντως 150h μου φαίνονται λίγες όταν έχω διαβάσει ότι ακόμα και εκεί που περπατάς στο πουθενά, μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κοίτα, ας πουν κι άλλοι, εγώ άλλωστε έγραψα 320 ώρες, αλλά για 2 playthroughs, 100% achievements, gwent tournaments, χάζι σε περιοχές που ήξερα πως δεν έχει τίποτα πέραν του εντυπωσιακού τοπίου, the works. Δεν νομίζω πως θα μείνεις με την αίσθηση πως του λείπει content, άλλωστε πόσα story-based παιχνίδια μπορούν να κρατήσουν 100+ ώρες χωρίς να γίνουν επαναλαμβανόμενα (που το Witcher 3 σε καμία περίπτωση δεν γίνεται, με μόνη παραφωνία τα ερωτηματικά στα Skellige Isles, θα δεις...)
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Και εγώ εκεί θα έλεγα, 100-150 ώρες, αναλόγως το στυλ παιχνιδιού σου, και η μαγκιά του είναι πως δεν γίνετε καθόλου κουραστικό (από πλευράς ιστορίας, χαρακτήρων και γενικά ιμέρσιο), σπάνια θα δεις παιχνίδι 100+ ωρών που δεν θα γίνετε κουραστικό και επαναλαμβανόμενο. Βέβαια είναι λίγο υποκειμενικά αυτά, π.χ. Skyrim με το ζόρι έγραψα 20 ώρες, είχα σκυλοβαρεθεί ενώ άλλο γράφουν εκατοντάδες ώρες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
θα σε πάρει χαλαρά 150+ το πρώτο playthrough άμα κάνεις τα πάντα*. story driven game είναι και κάθε quest θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον. τουλ ετσι πιστεύω αλλά ναι είναι όπως είπαν και τα παιδιά αρκετά υποκειμενικό. skyrim πχ και εγώ παρόλο που έφτασα τις 100 ώρες με κούρασε αφάνταστα.

*στο witcher υπάρχει περίπτωση να χάσεις κάποια side quests όσο προχωράς σε ένα playthrough. σε γενικές γραμμές είναι παιχνίδι που ζητάει και 2ο/3ο playthrough για να κάνεις όντως τα πάντα.

 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Προσωπικά μου πήρε 230 ώρες χωρίς τα expansions, κάνοντας τα πάντα από quests, gwent και ερωτηματικά (άντε να άφησα καμιά πενταριά) και κυνηγώντας λίγο τα achievements μέχρι που βαρέθηκα και τα παράτησα. Στο δυσκολότερο επίπεδο πριν το Death March. Επίσης, λόγω του rp που έκανα και για να μην σπάει το ιμέρσιον, δεν χρησιμοποιούσα fast travel, πάντα με τον φίλο Roach πήγαινα στα πάντα, εκτός από εκεί που δεν είχα επιλογή.

Είναι safe to say νομίζω ότι κάποιος αν δεν κάνει speedrun, και δεν πάει και σαν την κότα σαν εμένα, κάνει περίπου μ.ο 130-180 ώρες.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Βασικά κι εγώ περίπτωση Bathory. Κάπου στις 200 ώρες μου πήρε.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Maximun Armor

Να προσθέσω πως υπάρχει η δυνατότητα για Enemy Scaling (on/off), το οποίο πιστεύω θα επηρεάσει τους χρόνους σου.

Εγώ τώρα το παίζω και νομίζω πάω χειρότερα από κότα (80ώρες, lvl 20, μόλις μπήκα στο skellige, έχω αφήσει μπόλικα ερωτηματικά/κάρτες και έχω ξεπατωθεί και στο fast travel για λόγους rp), αλλά κάνω slowrun δεν με κυνηγάει κανείς.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αυτό το παραπάνω, ακούγεται σαν όπως έπαιζα κι εγώ το Skyrim (!), το οποίο απορώ πώς βαρέθηκαν κάποιοι! Είναι εκπληκτικό να βλέπεις/συμμετέχεις (σ)τις διαφορετικές ιστορίες που παρουσιάζονται μπροστά σου από ανθρώπους των διαφορετικών περιοχών. Ο καθένας είχε το πρόβλημά του. Είχα αφήσει για το τέλος τη βασική ιστορία ώστε να μη με ενοχλούν οι δράκοι και να πήγαινα όπου ήθελα με το ρυθμό μου. Μόνο με το Hearthfire δεν είχα ασχοληθεί. Εκείνο ήταν βαρετό. Φυσικά περιμένω πώς και πώς το TES6!

Όσον αφορά το Witcher 3, θα έλεγα ότι ο μοναδικός λόγος που δεν το έχω παίξει μέχρι τώρα είναι ότι δε θέλω να μου συμβεί αυτό που αναφέρει κάπου ο κ. Καλλανιώτης. Ότι δηλ. όλα τα άλλα μετά απ' αυτό θα μου φαίνονται τόσο υποδεέστερα που δε θα τα ευχαριστιέμαι. Νομίζω αυτό υπονοείται (ή αναφέρεται, δε θυμάμαι) και στο review του 2015 και από εκεί μου μπήκε αυτή η εντύπωση. Έχω αρκετά games ακόμα, δε θέλω να μου συμβεί αυτό!!! Γι΄αυτό και συνέχεια το αναβάλλω και το αφήνω "για το τέλος", όπως λέω (λες και θα υπάρξει ποτέ τέλος στα videogames!). Μόνο αν σταματήσουν να βγαίνουν για PC!!!
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
[quote quote=517920]Αυτό το παραπάνω, ακούγεται σαν όπως έπαιζα κι εγώ το Skyrim (!), το οποίο απορώ πώς βαρέθηκαν κάποιοι! Είναι εκπληκτικό να βλέπεις/συμμετέχεις (σ)τις διαφορετικές ιστορίες που παρουσιάζονται μπροστά σου από ανθρώπους των διαφορετικών περιοχών.
[/quote]

Σαν ιδέα είναι εκπληκτικό, αλλά παίζει ρόλο και η υλοποίηση. Ψυχρός κόσμος, άνευροι χαρακτήρες, παιδικά κείμενα, κλισέ και αδιάφορες ιστορίες, άβολος χειρισμός / interface, βαρετές χωρίς βάθος μάχες κτλ. είναι τα στοιχεία του Skyrim που τελικά με απώθησαν. Φυσικά είναι και θέμα γούστου, πολλοί φίλοι μου χάθηκαν σε δαύτο  για εκατοντάδες ώρες (οι καημένοι :p), αλλά ναι αν βυθιστείς στον κόσμο του Άσπρου Λύκου θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά ποιότητας. Σίγουρα παίζει ρόλο πως μεγαλώνοντας και έχοντας παίξει δεκάδες (ίσως και εκατοντάδες) RPG δεν σου φτάνει ποια απλά ένας φάντασυ κόσμος να εξερευνήσεις, δεν αρκεί, πρέπει κάπως να σε κρατήσει, είτε μέσο του ιμέρσιον (χαρακτήρες, στόρυ, ατμόσφαιρα, αφήγηση κτλ.) είτε μέσω καλοσχεδιασμένης διαδραστικότητας (gameplay). Ε, το W3 τα είχε και τα 2 το άτιμο!
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Sorry παίδες, αλλά το Skyrim δεν πιάνει μία μπροστά στο Oblivion. Δείτε μόνο το τα quests του Thieves Guild και της Dark Brotherhood. Τόσο ανώτερα στο Oblivion που δεν είναι δίκαιη η σύγκριση.

Και τα 2 φυσικά δεν πιάνουν μία μπροστά στο Witcher 3.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πρόσφατα στο γυμναστήριο γνώρισα έναν Πολωνό. Ήρθε μέσω μιας εταιριας να δουλέψει εδώ προσωρινά. Με το που με είπε ότι είναι from Poland, απάντησα "The Witcher - C.D. Project Red" και χαμογέλασε. Προφανώς καταλάβαινε ο άνθρωπος ότι αυτό το videogame (και αυτή η εταιρία) έβαλε περισσότερο τη χώρα του στον παγκόσμιο χάρτη και βέβαια και στην αντίληψη του κόσμου, ότι δηλαδή δεν είναι όλοι οι Βαλκάνιοι αμόρφωτοι και αγριανθρωποι, όπως παρουσιάζονται σε πολλές ταινίες. Μακάρι την ίδια αντίληψη και προοδευτικότητα να είχαν και οι δικοί μας πολιτικοί. Λες και δεν υπάρχει ταλέντο στη χώρα μας να δημιουργούσε κάτι αντίστοιχο που θα έκανε παρόμοιο πάταγο παγκοσμίως. Αλλά όχι, των δικών μας η "προοδευτική αντίληψη" περιορίζεται στο να βγάζουν νόμους για τη "σεξουαλική ελευθερία", κατά τα άλλα όμως τα videogames παραμένουν "για παιδιά".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Πρόσφατα στο γυμναστήριο γνώρισα έναν Πολωνό. Ήρθε μέσω μιας εταιριας να δουλέψει εδώ προσωρινά. Με το που με είπε ότι είναι from Poland, απάντησα "The Witcher - C.D. Project Red" και χαμογέλασε. Προφανώς καταλάβαινε ο άνθρωπος ότι αυτό το videogame (και αυτή η εταιρία) έβαλε περισσότερο τη χώρα του στον παγκόσμιο χάρτη και βέβαια και στην αντίληψη του κόσμου, ότι δηλαδή δεν είναι όλοι οι Βαλκάνιοι αμόρφωτοι και αγριανθρωποι, όπως παρουσιάζονται σε πολλές ταινίες. Μακάρι την ίδια αντίληψη και προοδευτικότητα να είχαν και οι δικοί μας πολιτικοί. Λες και δεν υπάρχει ταλέντο στη χώρα μας να δημιουργούσε κάτι αντίστοιχο που θα έκανε παρόμοιο πάταγο παγκοσμίως. Αλλά όχι, των δικών μας η "προοδευτική αντίληψη" περιορίζεται στο να βγάζουν νόμους για τη "σεξουαλική ελευθερία", κατά τα άλλα όμως τα videogames παραμένουν "για παιδιά".

Τι το ψάχνεις, η Ελλάδα είναι πολύ πίσω σε τέτοια πράγματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θυμάστε ένα σούπερ-ντούπερ third-person action/adventure που αναπτυσσόταν στην Ελλάδα; Αναφερόταν συχνά στο PC Master, κάποιος είχε πάει και από τα γραφεία τους που ήταν πολύ προχώ. Ούτε που θυμάμαι πώς το λέγανε τώρα. Εποχές... 2006; 2007; Είχε νομίζω κάποια ανάμειξη και ο Bad Sector, μπορεί να κάνω και λάθος, τόσα χρόνια πάνε (τι να κάνει αυτό το παιδί, νομίζω πέρασε και από CD Project Red αλλά δεν έμεινε; ) Κάποια στιγμή απλά εξαφανίστηκαν.
 
Top Bottom