What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Στο πάνω μέρος δεν έχει την πλαστική βάση για τον ανεμιστήρα; Ειναι δηλαδη σκέτη λαμαρίνα; Βγάλε καμιά φωτο μήπως καταλάβουμε.
Η υδρόψυξη που έχεις προωθείται ως silent, οπότε ίσως να αφήνει τις θερμοκρασίες να ανέβουν για να παραμείνει αθόρυβη. Τουλάχιστον κοίτα μήπως μπορείς να ανεβάσεις λίγο τις στροφές του ανεμιστήρα απο το bios.
Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έπιασε μέσα μπίχλα και να έχει μπουκώσει, αλλά δεν έχω εμπειρία για να σε βοηθήσω παραπάνω.
Bάζω photos σε spoiler για να μην γεμίσει η σελίδα:
Το εσωτερικό με λίγο χαμό από καλώδια
bsKityW.jpg

Το πάνω μέρος. Δεν υπάρχει η βάση εκεί
qiDvn5X.jpg

Και δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπει ανεμιστήρας εκεί αφού από πάνω έχει αυτό, το οποίο δεν βγαίνει:
m3XitSq.jpg

Και εδώ είναι η άλλη θέση για ανεμιστήρα 90mm πίσω στο πάνω μέρος. Εδώ υπάρχει η βάση. Μου έχει περισσέψει μία βάση αλλά είναι για 120άρη και όχι 90άρη
cENwYgR.jpg
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ο μπροστινός είναι 12άρης, σωστά;
Υπάρχει χώρος επάνω να βιδωθεί ανεμιστήρας επάνω στην σίτα; Έστω με φαρδιές ροδέλες εξωτερικά για να μην χαλάσει η σίτα. Όπως το βλέπω με λίγη προσπάθεια ίσως να πάρει ακόμη και 12άρη.
Η περισσευούμενη βάση μήπως κουμπώνει κάπου στην οροφή και δεν το έχεις δει;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ο μπροστινός είναι 12άρης, σωστά;
Υπάρχει χώρος επάνω να βιδωθεί ανεμιστήρας επάνω στην σίτα; Έστω με φαρδιές ροδέλες εξωτερικά για να μην χαλάσει η σίτα. Όπως το βλέπω με λίγη προσπάθεια ίσως να πάρει ακόμη και 12άρη.
Η περισσευούμενη βάση μήπως κουμπώνει κάπου στην οροφή και δεν το έχεις δει;
Ναι 12άρης.
Δεν ξέρω αν μπορεί να βιδωθεί 12άρης πάνω, Αφού δεν έχει υποδοχές για 12άρη μου φαίνεται δύσκολο. Αλλά τι νόημα έχει να μπει ανεμιστήρας εκεί αφού δεν θα υπάρχει αρκετή ροή προς τα έξω;
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Βασικά αφού δεν έχει τίποτε επάνω, δεν μας εμποδίζει κανείς να δοκιμάσουμε. Σίτα είναι, γεμάτη τρύπες. Πάρε έναν 9άρη και έναν 12άρη και κοίτα αν ταιριάζουν οι τρύπες.
Αν ταιριάξει και ένας επάνω μπορείς να κάνεις την ροή ως εξής.
Εισαγωγή: απο τον μπροστινό και το ψυγείο (άφιλτρο θα είναι αλλά μικρό το κακό).
Εξαγωγή: απο τον επάνω και τον πίσω ψηλά συν το τροφοδοτικό,
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η συμπεριφορά της GPU είναι φυσιολογική. Της CPU όμως είναι πολύ παράξενη. Πρέπει να δοκιμάσεις την υδρόψυξη.

Η αντλία της υδρόψυξης σίγουρα δουλεύει; Κατά την λειτουργία μήπως μπορείς να την πιάσεις και να την νοιώσεις (έστω μια ελάχιστη δόνηση); Επίσης κανονικά τα δύο σωληνάκια που έχει (προσαγωγής και απαγωγής του ψυκτικού) θα έπρεπε θεωρητικά να έχουν διαφορετική θερμοκρασία. Αν τα πιάσεις καταλαβαίνεις διαφορά; (καταλαβαίνω ότι αυτό που λέω είναι πολύ θεωρητικό, αφού η μόνωσή τους μπορεί να μην σου επιτρέπει να αισθανθείς διαφορά στην θερμοκρασία, αλλά δεν χάνεις τίποτα με μία δοκιμή)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
αυτη η συζητηση εχει γινει σαν serial, πολυ σασπενς λεμε.
Αν και εχω μεινει για πολυ καιρο εκτος hardware, θελω να ρωτησω για την υδροψυξη. Αν και διαβασα ολες τις απαντησεις, ισως μου ξεφυγε κατι, μια σελιδα για παραδειγμα.
τι υδροψυξη ειναι; μηπως σφηνωσε καμια κατσαριδα μεσα στα "υδραυλικα"; κολυμπανε τιποτα ψαρια μεσα;
μηπως τρομπαρει η τρομπα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Βασικά αφού δεν έχει τίποτε επάνω, δεν μας εμποδίζει κανείς να δοκιμάσουμε. Σίτα είναι, γεμάτη τρύπες. Πάρε έναν 9άρη και έναν 12άρη και κοίτα αν ταιριάζουν οι τρύπες.
Αν ταιριάξει και ένας επάνω μπορείς να κάνεις την ροή ως εξής.
Εισαγωγή: απο τον μπροστινό και το ψυγείο (άφιλτρο θα είναι αλλά μικρό το κακό).
Εξαγωγή: απο τον επάνω και τον πίσω ψηλά συν το τροφοδοτικό,
Ωραία παραγγέλνω και έναν 90άρη και δοκιμάζω και τους δύο αν μπαίνουν επάνω. Αλλιώς βάζω μόνο τον 90άρη εκεί που υπάρχει ήδη θέση.
Η συμπεριφορά της GPU είναι φυσιολογική. Της CPU όμως είναι πολύ παράξενη. Πρέπει να δοκιμάσεις την υδρόψυξη.

Η αντλία της υδρόψυξης σίγουρα δουλεύει; Κατά την λειτουργία μήπως μπορείς να την πιάσεις και να την νοιώσεις (έστω μια ελάχιστη δόνηση); Επίσης κανονικά τα δύο σωληνάκια που έχει (προσαγωγής και απαγωγής του ψυκτικού) θα έπρεπε θεωρητικά να έχουν διαφορετική θερμοκρασία. Αν τα πιάσεις καταλαβαίνεις διαφορά; (καταλαβαίνω ότι αυτό που λέω είναι πολύ θεωρητικό, αφού η μόνωσή τους μπορεί να μην σου επιτρέπει να αισθανθείς διαφορά στην θερμοκρασία, αλλά δεν χάνεις τίποτα με μία δοκιμή)
Ναι η αντλία δουλεύει. Για τα σωληνάκια λίγο που τα είδα φαίνεται να έχουν μία μικρή διαφορά, αλλά αυτό ίσως να μου φάνηκε έτσι επειδή μου το είπες :p
αυτη η συζητηση εχει γινει σαν serial, πολυ σασπενς λεμε.
Αν και εχω μεινει για πολυ καιρο εκτος hardware, θελω να ρωτησω για την υδροψυξη. Αν και διαβασα ολες τις απαντησεις, ισως μου ξεφυγε κατι, μια σελιδα για παραδειγμα.
τι υδροψυξη ειναι; μηπως σφηνωσε καμια κατσαριδα μεσα στα "υδραυλικα"; κολυμπανε τιποτα ψαρια μεσα;
μηπως τρομπαρει η τρομπα;
Άστα να πάνε. Αν και τώρα με τις αλλαγές που έκανα σίγουρα είναι καλύτερα από πριν. Πριν η CPU ακόμα και σε idle ήταν στους 50-55.
Η υδρόψυξη είναια από αυτές τις έτοιμες Hydro Series™ H55 Quiet CPU Cooler
Είναι τελείως κλειστό κύκλωμα δεν νομίζω ότι μπρορεί να τρυπώσει κάτι μέσα.
^ Τι μπορεί να πάθει κανείς άμα απομονώσει μια φράση... :Ρ
Εγώ είπα τα έπιασα και είχαν μια μικρή διαφορά αλλά μπορεί να ήταν και ιδέα μου:p

Πάντως χθες το βράδυ άφησα το PC ανοιχτό 2-3 ώρες χωρίς να κάνω τίποτα και με τον ανεμιστήρα της GPU στο 55%. Οι θερμοκρασίες που έπιασε ήταν 29 για τη GPU και 34 για τη CPU.

Παραγγέλνω έναν 90αρη (και όχι 92άρη αφού υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα) και μόλις παραλάβω κάνω τις δοκιμές μου και ενημερώνω.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ειδες; Τα έπιασε! :p

Ο τολμών νικά!

@Arwindan: Εγώ λέω, αντί για 90άρηδες και άλλους υπερήλικους ανεμιστήρες, να παραγγείλεις καμιά ψύκτρα της προκοπής (π.χ. Noctua NH-U14S ) και να αφήσεις την υδρόψυξη, τα ψυγεία, τα σωληνάκια και τις αντλίες για τους υδραυλικούς... :Ρ
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ο τολμών νικά!

@Arwindan: Εγώ λέω, αντί για 90άρηδες και άλλους υπερήλικους ανεμιστήρες, να παραγγείλεις καμιά ψύκτρα της προκοπής (π.χ. Noctua NH-U14S ) και να αφήσεις την υδρόψυξη, τα ψυγεία, τα σωληνάκια και τις αντλίες για τους υδραυλικούς... :Ρ
Μπα άμα είναι να δώσω κάποια χρήματα νομίζω καλύτερα να πάω για κουτί. Λέω να περιμένω λίγο να δω πως θα πάει η όλη κατάσταση πριν αρχίσω να σκορπάω λεφτά όμως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεκτόν.
Άμα θέλεις βοήθεια στο ψάξιμο (όταν έρθει η ώρα για το κουτί), πες μας τις απαιτήσεις σου και το budget σου και το ψάχνουμε παρέα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεκτόν.
Άμα θέλεις βοήθεια στο ψάξιμο (όταν έρθει η ώρα για το κουτί), πες μας τις απαιτήσεις σου και το budget σου και το ψάχνουμε παρέα.
Εννοείται αυτό. Κάτσε να τελειώσει αυτή η κατάσταση και να είμαστε οκ (και οικονομικά) και θα ζητήσω γνώμες για κάρτα και για κουτί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Οτι ειπε ο DGB. εχω μεινει πολυ πισω και εχω ξεχασει και αυτα που ηξερα, ομως εχω την εντυπωση οτι δεν φταιει το κουτακι.
Το θεμα ειναι πολυ λεπτο επειδη ξεκιναει απο τα λεφτα.
Δεν εχω συστημα που να χρειαζεται τα πλεμονια του Hulk για να ψυχθει, ομως την μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασιας την ειχα οταν ειχα βαλει την ψυκτρα του επεξεργαστη να κοιταζει εκει που δεν επρεπε.
Τα φανακια που κοιταζαν μεσα εξω παιζουν ρολο, αλλα δεν ειχα θεαματικες διαφορες. Τουλαχιστον απο τοτε που εβαλα το κερατο του διαβολου για ψυξη,
Οταν κουμπωσε τα πανω κατω ο τονι σφηνος, ισως να εκανε καποια ζημια.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τωρα μολις ξαφνικα κολλησε το pc και γιαππρωτη φορα εβγαλε μηνυμα nvldm error. Το εψαξα και σημαινει 3 πραγματα. Η οτι ο driver της καρτα γραφικων εχει προβλημα η η ιδια η καρτα γραφικων. Το ψαχνω να δω τι φταιει. How to Fix NVIDIA nvlddmkm.sys Blue Screen Error on Windows Κανας αλλος εδω που να του εχει τυχει το ιδιο εστω 1 φορα?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ε για αρχή κανε μια δοκιμή να ξηλώσεις τους drivers και να τους ξαναπατήσεις μετά. και μετά βλέπουμε ανάλογα και τι θα κάνει το pc σου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Επειδη δεν ειναι για να ανοιγω νεο θεμα και επειδη μια χαρα χωραει ο προβληματισμος μου εδω.....
Θα ξεκινησω με την παρακληση να λειψουν οι χλευασμοι. το ξερω οτι ειμαι παλαιολιθικος, αλλα μολις επεστρεψα απο τα εξωτερικα κυριε.
shredder, εχεις καλυτερο μηχανημα αλλα εγω ειχα/εχω καλυτερους ανθρωπους.

Πριν εγκαταλειψω το σπιτακι μου, το pc λειτουργουσε κανονικα. Δεν ειχα θεματα και προβληματισμους. εκανα πραγματακια οπως ψιλο video edit, sound edit, κανενα 3D χαβαλε κτλ. Με το rendering και τα export την ακουγε λιγο, ομως το Witcher 3 κυλουσε σαν νερακι στην πλατη της παρθενας και γενικα δεν ειχα θεματα με το gaming. Ενταξει, ειμαι και απο αυτους που θεωρουν το 30FPS "ενταξει ειμαστε μωρε".
Να προσθεσω οτι δεν ειμαι απο αυτους που αρεσκονται να βλεπουν εγκαταστασεις προγραμματων και να ηδονιζονται με το add/remove programs.

επειδη ειμαι ατομο της ταξης, οταν ηρθε η ωρα να φυγω πεταξα το pc στο παταρι, μαζι με μια χαλασμενη τοστιερα και κατι κολυμπηθροξυλα.
Αυτο εγινε το 2013 και τωρα που γυρισα κατεβασα το pc με ευλαβεια απο τον θρονο του.
Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ανοιξω το case, οχι για να το καθαρισω αλλα για να βαλω πισω την καρτα γραφικων, Εκει στο ζορι, επεσαν στο πατωμα και μερικα κιλα φλοκατη και αυτο ηταν και το καθαρισμα. Ακομα κατσαριδες βγαινουν απο μεσα. Ειχε γινει γιαφκα το pc.

Πρωτη μερα ολα καλα και γενικα δεν ειχα προβληματα ωσπου προσεξα κατι στο torchlight II. Oταν εβγαινα απο το Inventory και για μια στιγμη, τα γραφικα γινοντουσαν σαν λειωμενο τυρι. ειπα οτι ισως να επαιζε απο πριν αυτο και να μην το ειχα προσεξει.
Αυτο με εκανε να παρατηρω την συμπεριφορα του pc. Σε καποιες φασεις, οχι συχνα, το torchlight εβγαζε κατι hiccup. Αυτο με προβληματισε αλλα το μετωπο ηταν ακομα στεγνο. Ενα αλλο προβλημα ηταν ο firefox, καθως σε στιγμες ετρωγε κατι σκαλωματα τα οποια ισιωναν οταν εκλεινα ενα tab, συνηθως του youtube. δεν ανοιγω πολλα tab, συνηθως 3 με 4.

Και εδω ειναι η ωρα που πρεπει να κανω την πατατα μου. Καθως τσεκαρα drivers κτλ παρατηρησα οτι μια συσκευη ηταν ανευ οδηγου.
Επειδη εχω χασει την επαφη με το υλικο μου, βρηκα εδω ενα σαπιο usb stick με κατι προγραμματα που ουτε που θυμαμαι γιατι τα ειχα και γιατι ηταν μεσα στο stick-ακι. Εκει μεσα βρηκα ενα προγραμμα με drivers και το ετρεξα αλλα ενω εβλεπα οτι αυτο εχει σκοπο να κανει αλλα πραγματα πχ να εγκαταστησει opera και οτι δεν χρειαζομαι, το συνεχισα το παραμυθι επειδη βαριομουνα.

Αφου τελειωσε η εγκατασταση μετα απο κανενα μισαωρο. βρεθηκα με opera, 7 zip και διαφορα αλλα πραγματα ομως ειχε την ευγενεια να περασει και τον οδηγο. περιμενα λιγο να δω καποια μπλε οθονη, εκανα μερικα restart, ανοιξα task manager μπας και παιζει καποια εφαρμογη με ονομασια "545fjdgeroierdjvnsde44effjfhwefhcnsdafhefh" και επεισα τον εαυτο μου οτι δεν περασε καποιος ιος. Τοτε ειδα εικονιδιο FB στην task bar το οποιο ηταν συντομευση για FB και λεω αντε να τα σβησω ολα αυτα τα @@.

Το προβλημα με το τυρι και τα hiccup συνεχιστηκε και ξαφνικα εφαγε φρικη ο explorer. εσβησαν ολα πλην background και επανηλθαν μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Αυτο εγινε 3-4 φορες και οχι συνεχωμενα. Τωρα παιζει μια φορα την ημερα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οι μεραρχιες firefox στο task manager. εχω δυο tab ανοιχτα και βλεπω 9 firefox διεργασιες.


Ενα αλλο συμττωμα ειναι οτι αργει να κλεισει ο υπολογιστης και παντα καποια διεργασια εμποδιζει το κλεισιμο. Η εκκινηση ειναι κανονικη αλλα απο προχθες εχει ξεκινησει να αργει η συνδεση στο ιντερνετ.
Σημερα εβαλα να παιξω Witcher 3 και στα video τρωει random σκαλωματα που διαρκουν μεχρι 5 δευτερολεπτα. Αυτα δεν τα ειχα πριν,
Αλλο θεμα ειναι το gamma. ηθελα μασκα για οξυγονοκοληση για να δω το desktop. Το ρυθμισα μεσα απο τα windows, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι επρεπε να το παω στο μηδεν 0 και παλι ενα κλικ μειον το ηθελε, Μετα απο λιγες μερες και ενω σερφαρα ανεμελος εφαγα headlights στην μαπα. το ξαναρυθμισα και προς το παρων ειναι οκ.

Τωρα τι να παιζει;
εχει κλασει η καρτα γραφικων;
εχει κλασει καμια μνημη;
εχω φαει virus και εγω ακομα σφυριζω στα σπουργιτια;
μηπως θελει κανενα format το συστημα για να στρωσουν τα πολιτικα του φρονηματα;
ειχα κανει καμια βλακεια πριν φυγω την οποια την ξεχασα;

δεν θελω να φαω ολη μερα ψαχνοντας για σκιες, προτιμω να ξεκινησω απο κατι solid. εχετε καμια ιδεα;

αφησα το καλο για το τελος
pc.jpg
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
To firefox ανοιγει πολλες διεργασιες πλεον, δεν ειναι τιποτα αυτο.



Δυστυχως πρεπει να ψιρισεις τη φαση για να εισαι σιγουρος.

Damage Control

απο software
  • βγαλε ολα τα bloating προγραμματα που δεν χρησιμοποιεις
  • Update GPU drivers (λογικα θα το εχεις κανει αλλα θα χρειαστει κανεις clean uninstall οσο δε παει...παρεβλεψε το αν οντως εκανες clean install)
  • chkdsk, scandisk, defrag και ευχελαιο στο δισκο με κανα αλλο διαγνωστικο προγραμματακι
  • memtest για να τεσταρεις τις μνημες
  • τσεκαρισμα για θερμοκρασιες under stress.
  • εργοστασιακες ρυθμισεις στο bios (και restore τις δικες σου αν εχεις αλλαξει κατι)

απο hardware (εννοειται αποσυνδεεις ΟΛΑ τα καλωδια ε)

  • παιξε εναλλαξ με τα dimms της ραμ να δεις αν επαναλαμβανονται εστω και ενα απο τα συμπτωματα.
  • βγαλε το μπαταριακι της μητρικης, πατα power για 10σεκ να αποφορτισει

Τελικη λυση αν δε βγαλεις ακρη απο ολα αυτα ειναι το φορμαρισμα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ο τιναπεις ειπε οντως οτι επρεπε να ειπωθει.
αυτα ειναι τα σωστα πραγματα.

ΩΣΤΟΣΟ, επειδη ξερω οτι βαριεσαι κι επειδη το μονο που μπορω να δωσω ειναι η εμπειρικη, και προφανως ανεξοδη και ξεκουραστη αποψαρα μου θα πω τα εξης ΚΛΑΣΙΚΑ:


τροφοδοτικο ή καρτα γραφικων.
αν εχεις αναπληρωματικα, δοκιμασε.

αν δεν εχεις, κανε ενα φορματακι και προσευχησου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα απέκλεια τη RAM ως υπεύθυνη για το πρόβλημα, πάντα με την επιφύλαξη ότι με τα μηχανήματα του διαβόλου ποτέ δεν ξέρεις.

Για κάρτα γραφικών μου κάνει, δυστυχώς, αλλά η πρώτη τζάμπα λύση είναι το φορμάτ. Προσευχή ανάλογα με τα πιστεύω σου, εγώ προτιμώ να μην ενοχλώ για τέτοια ζητήματα...
 
Top Bottom