What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Λάθος-λάθος! Η τάση που έγραψα δεν ξέρω σε τί αναφερόταν! Κατέβασα το CPU-Z, έκανε την έρευνα και μου βγάζει τάση επεξεργαστή 1,36-1,37 V.
Μάλλον θα είναι αυτό που λέτε, για την πάστα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,982
Με κοψοχόλιασες... :Ρ

Και πάλι, πάντως, το 1,36 V είναι σχετικά υψηλό. Με τέτοια τάση, κάποιοι κάνουν OC τον επεξεργαστή στα 3,5+ GHz. Απ' ό,τι διαβάζω, μπορείς να παίξεις και στο 1,2-1,25V χωρίς θέματα. Έχεις καθόλου εμπειρία από BIOS;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,982
Όχι, δεν τα πειράζω αυτά!

Αν θες, πάντως, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο (δείχνει το BIOS της μητρικής σου). Στο 1:29 θα δεις πώς αλλάζεις την τάση της CPU. Είναι πολύ απλό. Απλώς πληκτρολογείς "1", "τελεία", "2" για 1,2 V. Αυτό θα ρίξει σίγουρα τη θερμοκρασία του επεξεργαστή και, σε συνδυασμό με την αλλαγή θερμοαγώγιμης, θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά.

 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το έκανα! Το CPU-Z γράφει την τάση 1,211-1,236 V.
Πλέον η θ είναι 49-50,5 και οι στροφές 5000-5100 (με κλειστό καπάκι, που πριν ηταν 5500). Που να βάλω και την πάστα και να αλλάξω και τον ανεμιστήρα! Ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ρε παιδιά, τι φουρφούρι είναι αυτό που φτάνει τις 6.000 στροφές ξέρω γω; CPU cooler ή κινητήρας αυτοκινήτου; Η Scythe Kotetsu μου έχει 1300rpm max, και κάπου μέχρι 2.000rpm φτάνει οποιαδήποτε νορμάλ cpu cooler fan. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 5.000rpm, θα μετατρεπόταν το PC σε drone και θα το επίτασσε ο Χαρδαλιάς, λάθος πρέπει να αναφέρει τις στροφές το BIOS. Πες όμως και τι cpu cooler/fan έχεις, μήπως η βιβλιογραφία ξεδιαλύνει το μυστήριο.


Edit: Άκυρο και όσο ζω μαθαίνω, το stock cooler από Phenom/FX series μπορεί όντως να φτάσει τις 6500rpm! Και σε idle το αναμενόμενο είναι οι 3500rpm. Οπότε ο maximum armor είναι εντός κανονικών τιμών.

Για αυτό κάνουν 30 με 50 ευρώ τα aftermarket cpu coolers, επειδή με το 1/4 των στροφών (και άρα φασαρίας), έχουν και καλύτερες θερμοκρασίες.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Μήπως δεν έχεις ενεργοποιημένο το Cool and Quiet στο bios και ανεβάζει θερμοκρασίες και κατα συνέπεια στροφές στο φουρφούρι;
Η ταχύτητα του επεξεργαστή πέφτει όταν δεν κάνεις τίποτε ή μένει σταθερή;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,982
Με τέτοιες στροφές στον ανεμιστήρα της ψύκτρας, σημαίνει ότι η στοκ ψύκτρα που έχεις είναι "λίγη" (παρόλο που είναι εντός προδιαγραφών) για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Αυτή είναι η άποψή μου.

Καλό θα ήταν να προβείς στις εξής συντονισμένες κινήσεις (αφού απευθυνθείς στον τεχνικό σου):
- αγορά καλύτερης ψύκτρας (πάει πακέτο με νέο ανεμιστήρα)
- καθαρισμός θερμοαγώγιμης πάστας από την επιφάνεια του επεξεργαστή (με χρήση ισοπροπυλικής αλκοόλης)
- εφαρμογή νέας πάστας (εάν η νέα ψύκτρα δεν έχει ήδη στη βάση της)
- τοποθέτηση της νέας ψύκτρας.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές σας. Πράγματι είναι το stock ανεμιστηρακι του επεξεργαστή και έχουν ίδια ηλικία! Δηλ. λίγο πάνω από 10 χρόνια, χωρίς να έχουν πειραχτεί. Το ανεμιστηρακι συμπεριφέρεται έτσι, μόνο κατά τους τελευταίους περίπου 6 μήνες, μετά από μια μικρή αναβάθμιση που έκανα. Όταν ο τεχνικός μου άλλαζε τους άλλους δυο ανεμιστήρες, ίσως δεν το θεώρησε αναγκαίο να με πει να αλλάξω και αυτόν της CPU, επειδή τον έβλεπε να δουλεύει (ενώ ο πίσω του κουτιού, είχε σταματήσει κανονικά!). Τέλος, δεν είχα ξανασκαλιξει το Bios και δεν ξέρω τί είναι η επιλογή που αναφέρετε Cool and quiet. Πάντως πέτυχε αυτό που πρότεινε ο Dim Gian Bot όσον αφορά την τάση του επεξεργαστή και μειώθηκαν λίγο τοσο οι στροφές όσοκαι η θερμοκρασία. Θα κοιτάξω να πάω στον τεχνικό για τα υπόλοιπα αυτές τις μέρες.
Ενα τελευταίο: Αφού θα ανοίξει εκείνο το σημείο για να αλλάξει την πάστα και να περάσει άλλο ανεμιστηρακι, αξίζει αυτό όπως είναι ή να κοιτάξω ίσωςνα αλλάξω επεξεργαστή;! Πόσο περίπου αντέχει ένας gaming επεξεργαστής;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Το Cool and quiet ρίχνει αυτόματα την τάση και την ταχύτητα του επεξεργαστή όταν αυτός δεν κάνει τίποτα και προσαρμόζει ταση και ταχύτητα ανάλογα με το φορτίο.
Σ' αυτούς τους επεξεργαστές που έχουν αρκετά μεγάλη κατανάλωση έχει εξαιρετικά αποτελέσματα, ρίχνει πολύ τις θερμοκρασίες και τις στροφές του ανεμιστήρα της cpu.
Δεν θυμάμαι καλά όμως αν απενεργοποιείται αυτόματα όταν κάνεις oc ή αλλάζεις άλλες ρυθμίσεις μέσα απο το bios (π.χ. τάση cpu, πολλαπλασιαστή κτλ).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αφού θα ανοίξει εκείνο το σημείο για να αλλάξει την πάστα και να περάσει άλλο ανεμιστηρακι, αξίζει αυτό όπως είναι ή να κοιτάξω ίσωςνα αλλάξω επεξεργαστή;! Πόσο περίπου αντέχει ένας gaming επεξεργαστής;


Ο επεξεργαστής αντέχει όσο μπορεί να τρέξει αυτά που θες εσύ, με απόδοση ικανοποιητική για εσένα. Ο επεξεργαστής σου θεωρούνταν "αδύναμος" για gaming ήδη από το 2016. Έχουμε 2020, είχες κανένα παράπονο για τη δική σου χρήση;

Από εκεί και πέρα, το να αλλάξεις επεξεργαστή δεν είναι τόσο απλό όταν έχεις μείνει με παλιά πλατφόρμα. Για καινούργια CPU, θες και νέα μητρική και νέες RAM. Στα μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις σίγουρα κάτι καλύτερο από Phenom X4, αλλά δεν θυμάμαι αν η μητρική σου μπορεί να φορέσει έστω έναν FX-6300 για να έχει νόημα, πρέπει να το κοιτάξω το απογευματάκι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Χθες επισκέφθηκα τον τεχνικό μου (κοντά στο σπίτι μου είναι) και με είπε αυτά που γράφετε κι εσείς στη δεύτερη παράγραφο. Με είπε δηλαδή ότι: α) η μητρική είναι παλιά και δεν υπάρχουν πια συμβατοί επεξεργαστές, εκτός κι αν πάμε σε μεταχειρισμένο, που όμως του ξεκαθάρισα ότι δεν θα ήθελα μεταχειρισμένο, και β) ότι η αλλαγή επεξεργαστή και μητρικής, σημαίνει αλλαγή σε όλα, δηλαδή ουσιαστικά νέο σύστημα. Όσον αφορά αλλαγή πάστας ή ανεμιστήρα CPU, με παραδέχθηκε ότι (είτε επειδή με ξέρει εδώ και λίγα χρόνια, είτε επειδή μπορεί να είναι έτσι ο άνθρωπος) δεν ήθελε να με πάρει χρήματα για κάτι που μπορεί σε 2-3 μήνες να χαλάσει ανεπανόρθωτα και να αναγκαστώ να τα αλλάξω πάλι όλα. Οπότε μου πρότεινε να το αφήσω όσο πάει, και μετά να προβώ σε αγορά νέου συστήματος.

Όσον αφορά την πρώτη σας παράγραφο, δεν είχα ποτέ κανένα παράπονο, τόσο επειδή δεν αγοράζω τα παιχνίδια Day-1 και έτσι έχω κυρίως παλιότερα παιχνίδια (περιμένοντας κάθε φορά να φθηναίνουν τα νεότερα), όσο και δεν κυνηγάω μεγάλες αναλύσεις και ultra γραφικά. Π.χ. το Witcher 3 το έχω στα 1600x900 με high προς medium γραφικά και δεν έχω κανένα θέμα, το χαίρομαι όπως είναι!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Τι κάρτα γραφικών έχεις;
Η μητρική σου μπορεί να πάρει κάποιους καλύτερους επεξεργαστές, αλλά πάς μόνο σε μεταχειρισμένους λόγω παλαιότητας. Αν ξέρεις να διαλέγεις πωλητές ισως να έβρισκες καμιά καλή περίπτωση.
M4A78T-E CPU Support | Motherboards | ASUS USA
Η αλλαγή αλοιφής θεωρώ οτι έπρεπε να γίνει, δεν κοστίζει και πολύ. Έρχεται και καλοκαίρι, που θα πάνε οι θερμοκρασίες;
Κοίταξες το Cool and quiet ; Μπορεί να ρίξει κατα πολύ τις θερμοκρασίες.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Όσον αφορά την πρώτη σας παράγραφο, δεν είχα ποτέ κανένα παράπονο, τόσο επειδή δεν αγοράζω τα παιχνίδια Day-1 και έτσι έχω κυρίως παλιότερα παιχνίδια (περιμένοντας κάθε φορά να φθηναίνουν τα νεότερα), όσο και δεν κυνηγάω μεγάλες αναλύσεις και ultra γραφικά. Π.χ. το Witcher 3 το έχω στα 1600x900 με high προς medium γραφικά και δεν έχω κανένα θέμα, το χαίρομαι όπως είναι!

Είσαι δικός μου άνθρωπος!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Προς τον Dark Archon και τον Dim Gian Bot:
Τις ημέρες που μεσολάβησαν διαπίστωσα ότι: Α) το πείραγμα της τάσης του επεξεργαστή, ενώ είχε αποτέλεσμα στην αρχή, στη συνέχεια διαπίστωσα ότι μου προκαλούσε επανειλημμένα crashes στο Deus Ex 2: Invisible War, που ασχολούμαι αυτόν τον καιρό (που δεν είναι να πεις και βαρύ παιχνίδι, ίσα-ίσα είναι πολύ παλιό), ενώ Β) η πρόταση για το Cool and Quiet αποδείχθηκε πολύ πιο σταθερή, αφού πλέον κατευθείαν μετά απ' αυτό το game έχω περίπου 50-53 βαθμούς, ενώ μετά από λίγη ώρα πέφτει στους 34-38 που παραμένει ως idle (όλα αυτά όμως με ανοιχτό το καπάκι που περιγράφω παραπάνω για να μπαίνει περισσότερος αέρας), ενώ είδα ότι αυτή η επιλογή ανεβοκατεβάζει και την τάση του επεξεργαστή ανάλογα με τις απαραίτητες απαιτήσεις. Ευχαριστώ πολύ αμφότερους.

Προς τον Admiral:
Να φανταστείτε ότι άλλαξα πριν ένα 6μηνο την προηγούμενη κάρτα γραφικών μου (ΑΤΙ 4890 HD) μόνο επειδή δεν υποστήριζε DX11, ενώ πλέον τα περισσότερα παιχνίδια το απαιτούν. Αλλιώς ακόμα εκείνη θα είχα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,982
@maximum armor: Μπες στο BIOS και άλλαξε την τάση του επεξεργαστή στο [Auto]. Λογικά θα λυθεί το πρόβλημα με τα κρασαρίσματα.

(EDIT: Εκτός κι αν το έχεις κάνει ήδη. ;) )
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Σρέντερ, η μητρική σου δεν υποστηρίζει PCI-e 4.0 SSD. Αυτό το κάνουν μόνο οι motherboards με το x570 chip. Αυτό σημαίνει πως αν βάλεις ένα Corsair Force MP600 2TB στην δική σου μητρική που έχει το Χ370 chip, θα δουλεύει στη μισή του σχεδόν ταχύτητα. Που και πάλι μεγάλη είναι βέβαια, αλλά θα έχεις πληρώσει για κάτι που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Αν θέλεις καλό SSD που να ταιριάζει στο σύστημά σου, πάρε έναν Samsung 970 Evo Plus.
Δεν υπαρχει περιπωση να παρω κατι τοσο παλιο. Θα παρω τον καλυτερο ssd μαζι με την καλυτερη καρτα γραφικων και ας μην τρεχει στη μεγιστη ταχυτητα του με αυτην την μητρικη.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
maximum armor βάλε στο auto οτιδήποτε έχεις πειράξει στο bios και άσε το cool n quiet να αλλαζει αυτό την τάση. Γι'αυτό υπάρχει άλλωστε. Η κατάσταση απ'ότι βλέπω βελτιώθηκε, οι θερμοκρασίες πάντως μου φαίνονται καλές για μανίσια ψύκτρα.
Αν θέλεις να ρίξεις και άλλο τις θερμοκρασίες, μετά πρέπει να κοιτάξουμε αλλαγή ψύκτρας και βελτίωση ροής αέρα στο κουτί.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
Μια φορα και ενα καιρο που ειχα χρονο, εκαιγα τσιγαρα και χρονο στο youtube με overclocking και ρυθμισεις. Τωρα γερασα και ξεχασα. Εχω να ασχοληθω πολλα χρονια και εχω χασει καθε επαφη με το αντικειμενο.

Το προβλημα
Αφου δεν εκανα format, ειπα να τσεκαρω τς ρυθμισεις του bios και να τις σκαλισω, γιατι εχω πολλες ασπιρινες.
Εκανα ενα σχετικα mini overclocking αλλα αντι για την δυσκολη οδο, προτιμησα τις ετοιμες ρυθμισεις. δεν εχω και τοσες πολλες ασπιρινες.
Το αποτελεσμα ειναι οτι πολλες φορες παταω το κουμπι και αντι να βγει η χοντρη, το pc ξεκιναει αλλα δεν παει πουθενα. μαυρη οθονη και δεν φορτωνει τιποτα.
Με απλο reset δεν ξεκιναει τιποτα, πρεπει να πατησω το power ξανα και ολα μελι γαλα.

Το μπερδεμα
Ειχα και ενα εντιμο pc το οποιο το πουλησα πριν φυγω. Επειδη δεν μου αρεσαν τα χνωτα του αγοραστη, εκανα διαφορες τραμπες μεταξυ εντιμου και πολυ σκληρου για να πεθανει pc. Σε καποια φαση εκανα μερικες αναιρεσεις στην τραμπα και σε γενικες γραμμες, ουτε που θυμαμαι τις τελικες αλλαγες. Με τις μνημες ειχα θεμα, βαλε, οχι μην τις δωσεις, βαλε, οχι, ναι, οχι. Νομιζω οτι τελικα ειχα δωσει τις "καλες" μνημες γιατι θυμαμαι και κατι μνημες με ψυκτρες. Μεσολαβησε μια νεκρη μπαταρια η οποια εφερε την ληθη στην μητρικη και οτι ρυθμισεις ειχα κανει και λειτουργουσαν, τωρα δεν παιζουν.

Αν εχετε καποια ιδεα και δεν βαριεστε. Σας περιμενει ενα ιντερνετ φωτογραφιες με διαφορες ποζες του BIOS. ολα auto και default τα εχω.
προσθεσα και μερικα screenshot απο speccy και CPUID.

Σε γενικες γραμμες καννιβαλισα το pc και αφου το παρατησα για μερικα χρονια, τωρα μου φταιει το pc.
Ειδα καποια καλωδια που κρεμονται και δεν θυμαμαι εαν τα ειχα βγαλει εγω για καποιον λογο, Εαν τα ειχα παρατησει μετα το πετσοκομα. εαν ηταν ετσι επειδη δεν τα χρειαζομαι. Η μεγαλη απορια ειναι πως λειτουργει ακομα.

bios-4.jpg

bios-5.jpg

bios-6.jpg

bios-7.jpg

bios-8.jpg

bios-9.jpg

bios-10.jpg

bios-11.jpg

bios-12.jpg

bios-13.jpg

id1.jpg

spec1.jpg

spec2.jpg

spec3.jpg

bios-2.jpg

bios-3.jpg

Αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι το lcd display που συνοδευει την μητρικη και απο εκει ειχα διαφορες πληροφοριες.
οπως φαινεται και στην φωτογραφια, ο καταδοτης εκτελεστηκε απο τους παρτιζανους.
display.jpg
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,313
Δεν μελέτησα τα τζιτζιμπλίκια σου κούνελε. Αλλά άμα βάζεις autoOC και σου κρασάρει κατά το boot είναι μάλλον ένοχος η RAM. Αν δεν είναι στο QVL της mobo δεν θα έβαζα τα λεφτά μου ότι θα μπορούσε να κρατήσει OC χωρίς να βουτήξεις στα βαθιά.
 
Top Bottom