What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Spider-Man: Homecoming - Νομίζω η χειρότερη ταινία του MCU (τουλάχιστον από όσες έχω δει μέχρι τώρα). Βαρετή, κουραστική και σαν να μην ήξερε που ήθελε να το πάει (λίγο teen drama, λίγο κωμωδία, γενικά λίγο από όλα).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Spider-Man: Homecoming - Νομίζω η χειρότερη ταινία του MCU (τουλάχιστον από όσες έχω δει μέχρι τώρα). Βαρετή, κουραστική και σαν να μην ήξερε που ήθελε να το πάει (λίγο teen drama, λίγο κωμωδία, γενικά λίγο από όλα).
Αν συνεχισεις περιμενε να δεις τι σε περιμενει για μετα xD
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Spider-Man: Homecoming - Νομίζω η χειρότερη ταινία του MCU (τουλάχιστον από όσες έχω δει μέχρι τώρα). Βαρετή, κουραστική και σαν να μην ήξερε που ήθελε να το πάει (λίγο teen drama, λίγο κωμωδία, γενικά λίγο από όλα).


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Αν συνεχισεις περιμενε να δεις τι σε περιμενει για μετα xD



Ψάχνω και γω να δω τι πατάτα έρχεται μετά και βλέπω τις επόμενες τρεις ταινίες: Thor Ragnarok, Black Panther, Avengers Infinity War. Όλες ανήκουν στις κορυφαίες comic book movies όλων των εποχών.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν ξέρω γιατί τόσο αρνητικός για το Homecoming ενώ δεν σχολίασε καθόλου τον Holland ως νέο Spiderman. Από την άλλη συνεχίζει Agent of Shield που εγώ το παράτησα αγανακτισμένη.

Χαίρομαι πάντως που ο καθένας παίρνει διαφορετικά πράγματα από το MCU και δεν έχουμε δίπολο όλες χάλια -όλες καλές και κάνουμε κριτική και μεταξύ μας, όπως θα πρεπε δηλαδή.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν ξέρω γιατί τόσο αρνητικός για το Homecoming ενώ δεν σχολίασε καθόλου τον Holland ως νέο Spiderman. Από την άλλη συνεχίζει Agent of Shield που εγώ το παράτησα αγανακτισμένη.

Χαίρομαι πάντως που ο καθένας παίρνει διαφορετικά πράγματα από το MCU και δεν έχουμε δίπολο όλες χάλια -όλες καλές και κάνουμε κριτική και μεταξύ μας, όπως θα πρεπε δηλαδή.
Τον Holland δεν τον σχολίασα ξεχωριστά γιατί, όπως και τα περισσότερα στην ταινία, δεν μου άρεσε καθόλου. Νομίζω όμως ότι φταίει ο ρόλος για αυτό και όχι ο ηθοποιός. Θέλω να πω όποιος και να έπαιζε τον ρόλο, έτσι όπως ήταν στην ταινία δεν θα μου άρεσε. Επίσης όσον αφορά το "νέος Spiderman", εφόσον δεν είμαι και κανένας μεγάλος Marvel fan δεν θα μπορούσα να τον συγκρίνω με τους προηγούμενους (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχω δει μόνο μία παλιότερη ταινία με τον Maguire, ενώ τον Garfield δεν θυμάμαι να τον έχω δει σε αυτό τον ρόλο).

Όσον αφορά το Agents of Shield, κρατά το ενδιαφέρον μου μέχρι τώρα (έχω τελειώσει και την 3η season και χθες ξεκίνησα την 4η), αλλά νομίζω ότι το OCD μου δεν θα με αφήσει να την παρατήσω όσο χάλια και να γίνει στη συνέχεια :p

Εννοείται ότι είναι πολύ καλό που δεν μας αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα, αλλιώς δεν θα υπήρχε ποικιλία σε κανένα μέσο.

Ψάχνω και γω να δω τι πατάτα έρχεται μετά και βλέπω τις επόμενες τρεις ταινίες: Thor Ragnarok, Black Panther, Avengers Infinity War. Όλες ανήκουν στις κορυφαίες comic book movies όλων των εποχών.
Σύμφωνα με τη λίστα που έχω βρει και ακολουθώ για να βλέπω τις ταινίες και τις σειρές, από ταινίες ακολουθούν: Doctor Strange, Black Panther και Ant-Man And The Wasp.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Σύμφωνα με τη λίστα που έχω βρει και ακολουθώ για να βλέπω τις ταινίες και τις σειρές, από ταινίες ακολουθούν: Doctor Strange, Black Panther και Ant-Man And The Wasp.
Δεν τα βλέπεις με την σειρά που εμφανίστηκαν σινεμά ή τηλεόραση?
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το Σιβηλ γουωρ ποτε ειναι; περασε η σειρα του;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν τα βλέπεις με την σειρά που εμφανίστηκαν σινεμά ή τηλεόραση?
Όχι τα βλέπω με χρονολογική σειρά, δηλαδή του πως εξελίσσονται τα γεγονότα στο MCU.

Το Σιβηλ γουωρ ποτε ειναι; περασε η σειρα του;
Ναι ήταν δύο ταινίες πριν το Spider-Man.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Ψάχνω και γω να δω τι πατάτα έρχεται μετά και βλέπω τις επόμενες τρεις ταινίες: Thor Ragnarok, Black Panther, Avengers Infinity War. Όλες ανήκουν στις κορυφαίες comic book movies όλων των εποχών.
Σίγουρα IW, το οποίο θεωρώ καλύτερο από endgame Το black panther το θεωρώ υπερεκτιμημένο αλλά σίγουρα αξίζει μια προβολή για την πολύ ωραία ερμηνεία του Jordan. Μακάρι να ήταν αυτός ο BP.
Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τα καλά λόγια για το Ragnarok. Με εξαίρεση κάποιες σκηνές, ήταν παρωδία, ένα κλικ πάνω από Σεφερλή (αυτόν τον στόχο το κατάφερε το love and thunder).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
^Είναι οι αίγες από το Λαβ εντ Θάντερ;;

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τα καλά λόγια για το Ragnarok. Με εξαίρεση κάποιες σκηνές, ήταν παρωδία, ένα κλικ πάνω από Σεφερλή (αυτόν τον στόχο το κατάφερε το love and thunder).

Δεν διαφωνώ, αυτό όντως ήταν και γι' αυτό μου άρεσε και το Love and Thunder. Ο σκηνοθέτης ήθελε να φτιάξει space rock opera comedies με τον Θορ πρωταγωνιστή και αυτό ακριβώς έκανε, οπότε το βασικό ερώτημα είναι αν ο εκάστοτε θεατής ψάχνει για κάτι τέτοιο ή όχι. Θα πάμε πολύ πίσω χρονικά αλλά οι ταινίες Thor του Waititi θυμίζουν πολύ σε στυλ το αρχαίο πλέον Flash Gordon:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Δεν διαφωνώ, αυτό όντως ήταν και γι' αυτό μου άρεσε και το Love and Thunder. Ο σκηνοθέτης ήθελε να φτιάξει space rock opera comedies με τον Θορ πρωταγωνιστή και αυτό ακριβώς έκανε, οπότε το βασικό ερώτημα είναι αν ο εκάστοτε θεατής ψάχνει για κάτι τέτοιο ή όχι. Θα πάμε πολύ πίσω χρονικά αλλά οι ταινίες Thor του Waititi θυμίζουν πολύ σε στυλ το αρχαίο πλέον Flash Gordon:


ω μα ναι, φυσικά πολύ αστείο σκηνικό η καταστροφή του Asgard και η σφαγή του πληθυσμού του. χωχωχωΝΟ.
Είναι η επιτομή του "δεν με νοιάζει τι λέει το σενάριο, εγώ θέλω να το κάνω κωμωδία". χωχωχω είμαι και χιουμωρίστας άλλωστε.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Δεν διαφωνώ, αυτό όντως ήταν και γι' αυτό μου άρεσε και το Love and Thunder. Ο σκηνοθέτης ήθελε να φτιάξει space rock opera comedies με τον Θορ πρωταγωνιστή και αυτό ακριβώς έκανε, οπότε το βασικό ερώτημα είναι αν ο εκάστοτε θεατής ψάχνει για κάτι τέτοιο ή όχι. Θα πάμε πολύ πίσω χρονικά αλλά οι ταινίες Thor του Waititi θυμίζουν πολύ σε στυλ το αρχαίο πλέον Flash Gordon:


Για μένα, το Ragnarok άγγιξε το τέλειο balance κωμωδιας/ sci-fi όπερας / Action μέσα στο mcu περιτύλιγμα, πήγα σινεμά 2 φορές με ξεχωριστές παρέες, τόσο πολύ μου άρεσε. Το love and thunder ήταν spoof εμετός, τσιμπιόμουν όταν το έβλεπα, λέω δεν μπορεί, πλάκα μου κάνουν. Το Flash είναι cult, το βλέπω ανά 3 χρόνια για τις αναμνήσεις αλλά μάλλον έδωσαν όλο το budget στους queen και στην Ορνέλα Μ(π)ούτι γιατί η παραγωγή θυμίζει βιντεοκασέτα Στάθη Ψάλτη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
ω μα ναι, φυσικά πολύ αστείο σκηνικό η καταστροφή του Asgard και η σφαγή του πληθυσμού του. χωχωχωΝΟ.
Είναι η επιτομή του "δεν με νοιάζει τι λέει το σενάριο, εγώ θέλω να το κάνω κωμωδία". χωχωχω είμαι και χιουμωρίστας άλλωστε.

Συμφωνώ. Όπως είχα πει και παλιότερα, θεωρώ το Love and Thunder λίγο καλύτερο του Ragnarok κυρίως για αυτό τον λόγο, ότι στις σοβαρές στιγμές κρατά τον σοβαρό τόνο.

Για μένα, το Ragnarok άγγιξε το τέλειο balance κωμωδιας/ sci-fi όπερας / Action μέσα στο mcu περιτύλιγμα, πήγα σινεμά 2 φορές με ξεχωριστές παρέες, τόσο πολύ μου άρεσε. Το love and thunder ήταν spoof εμετός, τσιμπιόμουν όταν το έβλεπα, λέω δεν μπορεί, πλάκα μου κάνουν. Το Flash είναι cult, το βλέπω ανά 3 χρόνια για τις αναμνήσεις αλλά μάλλον έδωσαν όλο το budget στους queen και στην Ορνέλα Μ(π)ούτι γιατί η παραγωγή θυμίζει βιντεοκασέτα Στάθη Ψάλτη.

Και με σένα συμφωνώ. Κατά τη γνώμη μου το Love and Thunder όντως το παράκανε με το χιούμορ ή "χιούμορ" σε ορισμένες σκηνές, απλώς επειδή προσωπικά σαν θεατής ανέχομαι πιο εύκολα το υπερβολικά ελαφρύ από το υπερβολικά βαρύ, δεν με ενόχλησε τόσο ώστε να μου χαλάσει τη συνολική εντύπωση. Για να δώσω ένα παράδειγμα, ενώ ο περισσότερος κόσμος λατρεύει το Civil War, σε εμένα δεν άρεσε τόσο πολύ διότι το βρήκα υπερβολικά βαρύ και καταθλιπτικό.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
ω μα ναι, φυσικά πολύ αστείο σκηνικό η καταστροφή του Asgard και η σφαγή του πληθυσμού του. χωχωχωΝΟ.
Είναι η επιτομή του "δεν με νοιάζει τι λέει το σενάριο, εγώ θέλω να το κάνω κωμωδία". χωχωχω είμαι και χιουμωρίστας άλλωστε.
Ήταν και η φωνή του σκηνοθέτη στον korg που είναι από τα πιο άκυρα, εκνευρίστηκα voice over που έχω ακούσει
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Να πω κι εγώ, να πω κι εγώ;

Από τις 4 ταινίες Thor δεν μου αρέσει καθόλου η 2η.
Μια που την είδα μια που την ξέχασα. Ο κακός παντελώς αδιάφορος, η αγαπημένη Natalie Portman παίζει με το ζόρι με το παρασκήνιο που είχε γίνει. Ο Loki μας κάτι πάει να σώσει αλλά δεν φτάνει.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, ενώ ο περισσότερος κόσμος λατρεύει το Civil War, σε εμένα δεν άρεσε τόσο πολύ διότι το βρήκα υπερβολικά βαρύ και καταθλιπτικό.

Μας έχει δώσει πολύ δυνατές στιγμές. Εκεί που παλεύουν ο Cap/Ironman και γίνεται ο διάλογος



Πολύ ωραίες ερμηνείες, ο Captain America γίνεται Captain Bucky δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο. Στο comics είναι εντελώς διαφορετικοί οι λόγοι σύγκρουσής τους, όμως εδώ χρησιμοποιούν πολύ καλά στη σχέση Bucky/Cap που έχτσαν στις προηγούμενες ταινίες και το έκαναν πιο προσωπικό.
 
Top Bottom