What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για πείτε καμιά γνώμη βρε παιδιά...Μου έκαναν δώρο το headset Blackshark V2 X της Razer, το οποίο είχε μέσα ένα "ξυστό" με κωδικό για την ενεργοποίηση του 7.1 virtual surround. Σε ένα review διάβασα τα εξής:

"You'll need some sort of USB connection in order to use the Razer Synapse software or 7.1 surround sound app, which doesn't come in the box. I used a Turtle Beach Atlas Edge Audio Enhancer to connect the BlackShack V2 X via USB for surround sound testing."

Άραγε είναι υποχρεωτικός κάποιος επιπλέον εξοπλισμός; Δεν θα ήθελα καν να μπω στην διαδικασία ενεργοποίησης αν είναι έτσι.

Το σύστημα μου έχει την M/B Asus Z390-P, η οποία διαθέτει το τίμιο Realtek ALC887 8-Channel HD audio codec, απ' ότι είχα δει σε reviews κι επίσης έχω τα i-Trigue L3800 2.1 ηχεία της Creative με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

View attachment 2708

Όπως βλέπετε, έχουν έναν controller με έξοδο. Για πείτε μου λοιπόν:

- Είναι το ίδιο να έχω το headset στην έξοδο του controller με την έξοδο απευθείας στην μητρική;
- Γενικά προτιμάτε να ακούτε από το headset αντί τα ηχεία; 25 χρόνια PC gaming, πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω ακουστικά. Ο λόγος είναι κυρίως γιατί λατρεύω τον ήχο από τo subwoofer.

Καταφθάνω με μία άμεση απάντηση ούτε μία εβδομάδα αργότερα.

Στα ακουστικά, φυσικά, δεν υπάρχει πραγματικό 7.1 [γιατί αυτό θα χρειαζόταν 8 drives σε κάθε ακουστικό +1 subwoofer στο καθένα (γελάει ο κόσμος)].

Αυτό που προσφέρει η Razer είναι προφανώς κάποιος encoder για virtual 7.1 ήχο, με αυτό τον τρόπο το κάνουν όλοι στα ακουστικά άλλωστε. Η USB σύνδεση είναι απαραίτητη γιατί χρειάζεσαι ψηφιακό σήμα που θα το κάνουν decode τα ακουστικά σου.

Για την ερώτησή σου αυτό εξαρτάται από τον εξοπλισμό. Αν θέλω να ακούσω κάτι πραγματικά θα βάλω τα ακουστικά. Ακόμα και για παιχνίδια (και για να το κάνω cross-thread) το Hellblade: Senua's Sacrifice είναι κρίμα να το παίξεις χωρίς ακουστικά, καθώς ο ήχος είναι πάνω από το 50% της εμπειρίας.
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν αναφέρει τίποτα η Razer επί του θέματος! Πιθανότατα όμως είναι όπως τα λες Hank. Έβαλα το Everspace με και χωρίς "7.1" και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα διαφορά. Πάντως το παιχνίδι είχε φοβερό ήχο με τα ακουστικά, ήταν ανώτερη εμπειρία, πιο immersive. Είναι και το physical κομμάτι ίσως που νιώθεις σαν να φοράς κάσκα στο πιλοτήριο ;)

Έχεις εσύ, ή κάποιος άλλος, να προτείνεις κάποιο USB για αυτή την δουλειά;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Νίντζα για θέμα ήχου αλλά εκτός PC. Θέλω να κάνω το αυτοκίνητο ηχείο με ροδες αλλά δεν ξέρω από που να το πιάσω. Έχετε κάναν οδηγό ή καμιά πρόταση κατά νου;

Έβαλα ένα ραδιόφωνο της pioneer και ανακάλυψα ότι τα ηχεία μου δεν είναι τόσο καλά όσο πίστευα. Γενικά μόνο προβλήματα μου έφερε αυτό το μαραφετι αλλά θα βγω εκτός θέματος αν συνεχίσω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Νίντζα για θέμα ήχου αλλά εκτός PC. Θέλω να κάνω το αυτοκίνητο ηχείο με ροδες αλλά δεν ξέρω από που να το πιάσω. Έχετε κάναν οδηγό ή καμιά πρόταση κατά νου;

Έβαλα ένα ραδιόφωνο της pioneer και ανακάλυψα ότι τα ηχεία μου δεν είναι τόσο καλά όσο πίστευα. Γενικά μόνο προβλήματα μου έφερε αυτό το μαραφετι αλλά θα βγω εκτός θέματος αν συνεχίσω
Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Μουσική από τι παίζει αυτό το μαραφέτι; Youtube mp3?
Γιατί στο λέω, γιατί παλιά είχα το atos και λόγο μεγέθους και τα ηχεία του ήταν αναγκαστικά μικρά, οπότε έκλαναν μέντες πολύ εύκολα, μέχρι που έβαλα να παίξει από spotify και όχι από το σκατοφλασάκιmp3youtubenapster και τότε κατάλαβα ότι δεν μου έφταιγαν τα ηχεία.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Παίζει από cd, Spotify και flac καλής ποιότητας.
Η αλήθεια είναι ότι άσχετος έντασης/ποιότητας, ένα γουφερ θα έφτιαχνε πολλά στον ήχο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Παίζει από cd, Spotify και flac καλής ποιότητας.
Η αλήθεια είναι ότι άσχετος έντασης/ποιότητας, ένα γουφερ θα έφτιαχνε πολλά στον ήχο
στο atos είχα βάλει ένα αυτοσχέδιο από παλιό 5.1 που είχα στο PC λόγο pioneer με προενίσχυση και είχε δώσει όμορφα. Αλλά τώρα μεγάλωσα στο ibiza με τα μεγαλύτερα ηχεία στην πόρτα δεν νοιώθω αυτή την ανάγκη πλέον. Γενικά είμαι λίγο αρνητικός με το sub γιατί τρώει πολύ χώρο.
 
Top Bottom