What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τελευταία ποστ δεν έχω διαβάσει τίποτα. Ο τίτλος το λέει ξεκάθαρα. Ήχος στο PC.

Αν θέλετε να μιλήσετε για ηχοσύστημα στα αυτοκίνητα σας και εξατμίσεις υπάρχει ωραιότατο site που γνωρίζει το αντικείμενο. Unboxholics λέγεται. Εδώ είμαστε νέρντουλες με τα PC και τα παιχνίδια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
νόμιζα ότι αν δεν γίνει derail ένα thread δεν θα πάει καλά η χρονιά :D
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό ισχύει, αλλά αν δεν πει κάποιος ότι έγινε derail πώς θα έχει γίνει derail?
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
(Αρκετά) μελλοντικά σκέφτομαι την αγορά Behringer UMC202HD + Presonus Eris E4.5 (αν δεν βγαίνουν τα κουκιά, τα Ε3.5) + πιθανώς ένα δυναμικό μικρόφωνο (δεν έχω καταλήξει κάπου).

Δεν έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη έρευνα για ηχεία, αλλά για τα Ε4.5 έτυχε να διαβάσω καλά πράγματα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Άσχετο, το σκέφτομαι και γελάω, όταν είχα διακριτή κάρτα κάπου στα μέσα του 1990 και
δώθε, τα ηχεία μου ήταν της τάξεως των 10 Ευρώ και ο ήχος γτπ. Τώρα που έχω ηχεία,
δεν έχω διακριτή κάρτα και ο ήχος είναι πάλι γτπ :p

Στα του θέματος, είχα για πάρα πολλά χρόνια τα Logitech X530 5.1 σύστημα. Είχα κάνει
τρομερό σχέδιο χωροταξικό (όσο έφτανε το καλώδιο). Το woofer κάτω από το γραφείο,
το κεντρικό ηχείο πάνω στη CRT, δεξιά και αριστερά άλλα δυο και διαγώνια δεξιά και
διαγώνια αριστερα (στο πάτωμα) τα δυο τελευταία.

Όταν έπαιξα Left 4 Dead και Clive Barker's Undying απλά έκλαψα από την εμπειρία
και είπα ότι δεν θα ξαναέβαζα τίποτα μικρότερο από 5.1 για gaming.

Fast forward στο σήμερα και είμαι με onboard realtek του κωλου, ένα σετ Mackie CR3
και πρακτικά παίζω games με τις ψείρες 1More Piston που είχα πάρει από banggood
για να μην ξυπνήσω της οικογένεια.

Τα συγκεκριμένα Mackie είναι ότι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου από άποψη κατασκευ-
ής. Έχουν ένα χαζό διακόπτη για να ορίζεις αν το "master" ηχείο το έχεις στα δεξιά σου
ή στα αριστερά σου. Αυτό το πράγμα απλά χαλάει από μόνο του και σταματάς να ακούς
ήχο. Άνοιξα τα ηχεία με φίλο, μετρήσαμε με πολύμετρο και κάναμε κόλληση ώστε να το
βραχυκυκλώσουμε σε μόνιμη θέση. Διαφορετικά θα τα πέταγα. Θυμάμαι το πόσες κλω-
τσιές είχαν φάει τα Logitech (αυτά στο πάτωμα) και δεν κατάλαβαν το παραμικρό...

Τώρα είμαι σε φάση να πάω μια εξωτερική κάρτα ήχου (usb) για να δω εαν στον ηχη-
τικό τομέα είναι στα ίδια χάλια όπως στον κατασκευαστικό. Από τη μια παίζουν οι κλα-
σικές Creative από 30 μέχρι 100 Ευρώ. Από την άλλη, στα 50-100Ε παίζουν και αυ-
τές για τους "μουσικούς" πχ Focusrite, Personus κλπ.

Έχουν κάποιο νόημα για gaming μέσω ακουστικών και mp3 (rock, metal, trance) μέ-
σω των Mackie ή να αρκεστώ σε καμιά φθηνή usb των 20-30 Ευρώ;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Άσχετο, το σκέφτομαι και γελάω, όταν είχα διακριτή κάρτα κάπου στα μέσα του 1990 και
δώθε, τα ηχεία μου ήταν της τάξεως των 10 Ευρώ και ο ήχος γτπ. Τώρα που έχω ηχεία,
δεν έχω διακριτή κάρτα και ο ήχος είναι πάλι γτπ :p

Στα του θέματος, είχα για πάρα πολλά χρόνια τα Logitech X530 5.1 σύστημα. Είχα κάνει
τρομερό σχέδιο χωροταξικό (όσο έφτανε το καλώδιο). Το woofer κάτω από το γραφείο,
το κεντρικό ηχείο πάνω στη CRT, δεξιά και αριστερά άλλα δυο και διαγώνια δεξιά και
διαγώνια αριστερα (στο πάτωμα) τα δυο τελευταία.

Όταν έπαιξα Left 4 Dead και Clive Barker's Undying απλά έκλαψα από την εμπειρία
και είπα ότι δεν θα ξαναέβαζα τίποτα μικρότερο από 5.1 για gaming.

Fast forward στο σήμερα και είμαι με onboard realtek του κωλου, ένα σετ Mackie CR3
και πρακτικά παίζω games με τις ψείρες 1More Piston που είχα πάρει από banggood
για να μην ξυπνήσω της οικογένεια.

Τα συγκεκριμένα Mackie είναι ότι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου από άποψη κατασκευ-
ής. Έχουν ένα χαζό διακόπτη για να ορίζεις αν το "master" ηχείο το έχεις στα δεξιά σου
ή στα αριστερά σου. Αυτό το πράγμα απλά χαλάει από μόνο του και σταματάς να ακούς
ήχο. Άνοιξα τα ηχεία με φίλο, μετρήσαμε με πολύμετρο και κάναμε κόλληση ώστε να το
βραχυκυκλώσουμε σε μόνιμη θέση. Διαφορετικά θα τα πέταγα. Θυμάμαι το πόσες κλω-
τσιές είχαν φάει τα Logitech (αυτά στο πάτωμα) και δεν κατάλαβαν το παραμικρό...

Τώρα είμαι σε φάση να πάω μια εξωτερική κάρτα ήχου (usb) για να δω εαν στον ηχη-
τικό τομέα είναι στα ίδια χάλια όπως στον κατασκευαστικό. Από τη μια παίζουν οι κλα-
σικές Creative από 30 μέχρι 100 Ευρώ. Από την άλλη, στα 50-100Ε παίζουν και αυ-
τές για τους "μουσικούς" πχ Focusrite, Personus κλπ.

Έχουν κάποιο νόημα για gaming μέσω ακουστικών και mp3 (rock, metal, trance) μέ-
σω των Mackie ή να αρκεστώ σε καμιά φθηνή usb των 20-30 Ευρώ;

Ιδέα δεν έχω για αυτό που ρωτάς, αλλά το ηχοσύστημα στο φιατάκι μου γαμεί και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

:trollface:

Πιο σοβαρά, η αναπαραγωγή ήχου είναι "αλυσίδα" και δεν νομίζω να έχει νόημα να έχεις ένα ακριβό component και ένα φθηνό, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πάντα στα επίπεδα του φθηνού.

Για να μην ενοχλείς τους γύρω, θέλεις ακουστικά με closed-back earcups. Υπάρχουν με από 20 ευρώ μέχρι 2.000 ευρώ (μπορεί και παραπάνω). Για τη δική σου περίπτωση, είναι καλύτερα να δώσεις τα 100 ευρώ για τα BeyerDynamic DT770 Pro στην έκδοση με 32 Omhs αντίσταση για να παίζουν με την onboard κάρτα ήχου της Realtek (που μπορεί να μην φτάνει φυσικά οποιαδήποτε dedicated σε specs, αλλά στην πράξη είναι μια χαρά), παρά να δώσεις για καλή κάρτα ήχου αλλά να μείνεις με τις ψείρες. Βέβαια αν μπορείς να κάνεις και τα δύο ακόμα καλύτερα, αλλά σαν πρώτο βήμα τα ακουστικά προέχουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
αυτο το κολημα με τα ακουστικα, που δεν τα φτυνω. δεν το ειχα ποτε. ειμαι της ηχορυπανσης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
@Great0ldOne φιατάκι 500€ με ηχοσύστημα 2000€ ε; :p

back on topic έχει τελικά νόημα να πάρει κάποιος discreet κάρτα ήχου στις μέρες μας;
Κάποια στιγμή κοίταζα εκείνες τις asus αλλά το budget μου είναι χαμηλό και δεν ξέρω αν στα λεφτά που φτάνω θα είχε νόημα και αν θα έκανε διαφορά από την onboard που τρέχω τώρα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Είναι αυτό που είπε ο Great0ldOne. Αν έχεις αντίστοιχα καλά ηχεία/ακουστικά χρειάζεται μια τρίτη κάρτα ήχου και κάνει μεγάλη διαφορά. Αν όχι τότε δεν έχει νόημα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ενα γρηγορο search ειδα οτι για τα ηχεια που λες αετε τα παραπονα ειναι η ποιοτητα κατασκευης και οχι ο ηχος. για αυτον λενε οτι ειναι ικανοποιητικος. προσωπικα δεν τα ξερω για να σου πω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Εχεις να προτεινεις κατι αντιστοιχο σε open back;

Τι εννοείς αντίστοιχο; Σε τιμή και ποιότητα ήχου, AKG 702. Μετά Audio Technica ATH-AD500X ή BeyerDynamic DT-990 Pro ή Philips Fidelio X2HR είναι όλα εξαιρετικές επιλογές αλλά βγαίνουν πιο ακριβά.

Στο να μην ενοχλείς τους γύρω, δεν γίνεται με open back. Για αυτό υπάρχουν τα closed back.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
ναι οκ αλλά αν πάρω μια Sound Blaster Audigy FX ή μια Asus Xonar εκεί στα 30-50€ είναι καλύτερες από την Onboard?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλύτερες είναι από την on board, αλλά αμφιβάλλω ότι θα δεις διαφορά στις ψείρες που μας έστειλες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
κοίτα αυτό δεν είμαι σίγουρος πως θα το κρίνουμε, θέλω να πω γενικά έχει κορυφαία ποιότητα ήχου και θα έλεγα από ότι ψείρες έχουν περάσει από τα αυτιά μου θα τα έβαζα δίπλα στα ακουστικά που είχε μαζί το galaxy S1 που τα πούλαγαν 50€ τότε.
Αλλά από εκεί και πέρα ότι headset έχει περάσει από εμένα είναι το 20άρικου, μάρκες βέβαια Phillips, Sony, τα φτηνά τους δε (αν και 20€ σόνι είναι χίλιες φορές καλύτερη ποιότητα ήχου από κάτι κινέζικα στα ίδια λεφτά τάχα μου gaming).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν λέω ότι είναι άσχημες οι ψέιρες σου, αλλά ότι δεν θα δεις βελτίωση σε αυτές από μία κάρτα ήχου.

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη, σκέφτομαι πολύ απλά, ότι τα ακουστικά ψείρες έχουν πολύ μικρότερους οδηγούς από τα κλασσικά ηχεία, το οποίο προφανώς και θα επηρεάζει το εύρος τους (τις μπάντες δηλαδή που μπορούν να αναπαράξουν), το οποίο, αν δεν κάνω λάθος πάλι, είναι από τα κύρια πλεονεκτήματα μιας κάρτας ήχου, ενός dac, ενός ενισχυτή κλπ, μαζί με το πόσο καλά τις διαχωρίζει αυτές τις μπάντες και κάτι άλλα που τα καταλαβαίνουν μόνο στα ρέηκουί των audiophiles. Π

Άρα δεν παίζει μόνο ρόλο η ποιότητα του σήματος που θα στείλεις αλλά και η ποιότητα του οδηγού που θα κληθεί να το αναπαράξει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
ναι καταλαβαίνω αυτό που λες για το εύρος, ακριβώς για αυτό επιλέγω αυτά τα ακουστικά γιατί κανένα δεν πέφτει τόσο χαμηλά σε εύρος στα μπάσα, τα πρίμα δεν τα ακούω anyway :p (και τι στον πέο ρε νίτρο μας ρωτάς αφού είσαι κουφός θα μου πεις... ε ότι ακούω, το ακούω καλά :p )
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα beats φημίζονται ως πανάκριβα και χάλια (για την τιμή τους) ακουστικά που παραφουσκώνουν τα μπάσα. Μάλλον είναι φτιαγμένα για εσένα.

Πέρα από την πλάκα, εκτός αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα τώρα και βλέπεις ότι η on board κάρτα ήχου δεν μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά όσο τα ακουστικά σου (δύσκολο μου φαίνεται πάντως), νομίζω ότι έχεις πολύ καλύτερους τρόπους να ξοδέψεις 30€. Μπορείς να πάρεις 11 Guiness ας πούμε και αν τις πιείς όλες σε ένα βράδυ, θα ακούσεις περισσότερα πράγματα από όσα με την κάρτα ήχου.

1608997549916.png
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ειμαι επιρεασμενος απο μεγαλα ηχεια και δεν μπορω να εκτιμησω τα μικρα ενεργα για υπολογιστη. Οτι κι αν εχω ακουσει παντα κατι μου λυπει. Καλες εντυπωσεις μου εχουν αφισει τα Focal Alpha 65 στα 260Ε και τα JBL 305P mk2 στα 120Ε. Ακουγονται καθαρα, δυνατα, ειναι ξυλινα, αρκετα βαρια, 2 δρομων, με καλες κριτικες, αλλα και απο τα 2 αισθανομαι να μου λυπει ενα κλικ στα μπασα. Αν μπορουσαν να συνδιαστουν με γουφερ θα επερνα καποιο με κλειστα ματια.
Τωρα αν εχω εναν υπολογιστη που κοστισε 1000Ε και πρεπει να δοσω ακομα 600 για καποιο ηχειο της προκοπης, για να ακουω που και που λιγη μουσικουλα η καμια ταινιουλα. Εγω οχι, προτιμω να τα δοσω για κατι αλλο στο Πι ΣΙ η στο στερεοφωνικο μου συστημα. Ετσι εχω καποια ηχειακια του 20 ευρου μονο και μονο για ναχω ηχο.
Σε φτηνα ηχεια (-50Ε) που εχω ανοιξει η ποιοτητα κατασκευης ειναι χαλια, μεχρι και μεγαφωνακια κολιμενα με κολα στο πλαστικο εχω δει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ρε παιδια? Με πια μοναδα μετρησης μετρατε την ποιοτητα ηχου για τα ακουστικα που ανφερατε γιατι, τοσες μερεσ ψαχνω στο ιντερνετ και δεν την βρισκω!
Τελικα πιστευω οτι Πι ΣΙ και ηχος= Δεν μας σωζει ουτε η μαγκιορα μπιγα του ναυσταθμου
Με πεισατε και πηρα αυτα τα ακουστικα με 2000Ε. Τα συνδεσα στην ενσωματωμενη High definition audio device μου, εβαλα κι ενα σιντακι στο, αξιας 18Ε πλειερ κι εκατσα να ακουσω μουσικη. Καμια διαφορα δεν καταλαβα. Τα Εγγλεζακια που και εξπερτ του ηχου ειναι και μουσικοφιλοι, αλλα τσιγκουναρεοι μεχρι εκει που δεν περνει λενε, αν εχεις 100Ε να ξοδεψεις για συστημα ηχου, τα 30 πανε στα ηχεια/ακουστικα, τα 30 στα ενυσχιτικα, τα 30 στην πηγη αναπαραγωγης και τα 10 που περισευουν στα καλωδια συνδεσης.
Ενταξει φταινε και τα αυτια μου ουτε ολο το φασμα συχνοτητων πιανουν ουτε 92+ db αντεχουν, ουτε και ψιλοπαραμορφωσεις διακρινουν εν σχεση με τα αυτια που ειχα πριν 30-35 χρονια.
Για τα μπασα δεν συνζητω, γιατι και 20 χρονων να ειμουν τι μπασο να με κανει να νιωσω ενα μεγαφωνακι διαμετρου μιας ιντζας σε σχεση με τα 45ιντζα ενος κινηματογραφου ας πουμε.
 
Top Bottom