What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να προτιμήσει κάποιος πλέον S/PDIF έναντι USB ή ακόμα και HDMI. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η ποιότητα του DAC και των καλωδίων. Από εκεί και πέρα το S/PDIF προτιμάται όταν έχεις ήδη εξοπλισμό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ρε συ Hank, ανέφερες κάτι τώρα που με προβληματίζει. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε καλώδια που πουλάνε (κυριολεκτικά) χρυσό στο καλώδιο για 2-3πλάσια τιμή και καλά για βελτίωση απόδοσης? Με προβληματίζει αυτό αν είναι gimmick.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Από τεχνικής άποψης ισχύει ότι είναι καλύτερο, τώρα αν αυτό φτάνει στο αυτί δύσκολο να το πει κάποιος. Στο HDMI πάντως τα ποιοτικότερα καλώδια έχουν χρυσές απολήξεις, άσχετα αν είναι φθηνά ή ακριβά. Κάτι θα βοηθάει αλλιώς τα φθηνά γιατί να βάζουν;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
S/PDIF το προτιμώ από USB, γιατί μειώνω τον φόρτο στο δίαυλο USB, και δεν ανακατεύεται το λειτουργικό τόσο. Από άποψη ποιότητας, μια χαρά είναι και το USB, και το S/PDIF, και το HDMI. Τα HDMI είναι βολικά για Home theater setup, αλλά δεν κουμαντάρονται από την κάρτα ήχου, αλλά την κάρτα γραφικών. Αν επαρκούν οι επιλογές και βολεύει, αξίζει.

Περί επίχρυσων καλωδιών: Για ψηφιακό σήμα, σε νορμάλ απόσταση, δεν παίζει ρόλο θα έλεγα, αλλά είναι πιο ανθεκτικά στην διάβρωση. Το πραγματικό κόστος είναι ελάχιστο ( πχ το ποντίκι που έχω είναι καλής ποιότητας κινεζιά και έχει επιχρυσωμένο βύσμα USB ).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όχι τα καλώδια δεν είναι gimmick. Ακόμα και σε μικρή απόσταση ένα φτηνό καλώδιο μπορεί να εισάγει θόρυβο στο σήμα. Άλλωστε ο δρόμος που θα ακολουθήσει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα είναι καθαρός από παρεμβολές (σχεδόν ποτέ δεν είναι), οπότε θέλεις καλή θωράκιση. Αν το σκεφτείς είναι λίγο μαλακία να έχεις έναν ποιοτικό ενισχυτή, μία ποιοτική πηγή, ποιοτικά ηχεία και όλα αυτά να τα ενώνεις με καλώδια της σειράς, χωρίς η/μ θωράκιση, με κονέκτορες αμφιβόλου ποιότητας και αντοχής και κάτι αγωγούς μέσα της πλάκας.

Ο χρυσός επιλέγεται για τις συνδέσεις επειδή δεν οξειδώνεται σε αντίθεση με τον χαλκό, και ούτε σπάει εύκολα, σε αντίθεση με το αλουμίνιο. Από την άλλη όμως έχει μεγαλύτερη ειδική αντίσταση από τον χαλκό, οπότε για να μην προσθέσουν αντίσταση στο καλώδιο επιλέγουν οι κατασκευαστές να κάνουν μία λεπτή επικάλυψη με χρυσό. Να προστεθεί επίσης ότι επειδή ο χρυσός είναι πιο μαλακός, θεωρείται ότι κατά την είσοδό του στην υποδοχή, παίρνει το ακριβές σχήμα και κάνει καλύτερη επαφή, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ααυτό το τελευταίο ισχύει ή κάνει καμία διαφορά.

Βέβαια δεν μιλάω για κάτι εξωφρενικές τιμές που βλέπω εκέι έξω. Έχοντας περιηγηθεί σε κάτι φορουμ audiophiles, είμαι σίγουρος ότι στις τιμές των καλωδίων υπάρχει και ένας κάποιος (μεγάλος) ελιτισμός, αλλά σίγουρα μέχρι ένα σημείο το αξίζουν.

Ένα φτηνό HDMI καλώδιο ας πούμε δεν θα επιτρέπει στο monitor ή την τηλεόρασή σου να πάει στα 120Hz αλλά θα μένει στα 60Hz επειδή το ίδιο το καλώδιο δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Το monitor σου θα βγάζει ως μόνη επιλογή τα 60 Hz.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παιδια ολες οι συσκευες και καλωδια παραγουν θορυβο και τον εισαγουν στο σημα, γι αυτο εχουμε και την μετρηση "λογος σηματος προς θορυβο". Ομως μην τρελαθουμε κι ολας, οπως καναμε παλαια με τα στερεοφωνικα. ΟΚ οχι τα πιο φτηνιαρικα καλωδια που κυκλοφορουν, αλλα οχι και σε αυτα που κοστιζουν 100Ε το ζευγαρι για 50 εκατοστα μηκος. Την οποια βελτιωση δοσουν (απειροελλαχιστη) ουτε που θατην καταλαβουμε. Βεβαια αν παρεις τα λοτζιτεκ των 18Ε που εχω και τους βαλεις monster cables, σηγουρα θα νομισεις οτι ακους ποιοτικοτερα. Τα καλωδια χαλκου μια χαρα ειναι, εχει διαφορες ποιοτητες, και μια μετριας ποιοτητας μονωση ειναι αρκετη. Σας τα λεω γτ εχω πληρωσει τσαμπα αρκετα, που τωρα τα κλαιω, ενω τοτε καμαρωνα. Και για να σας προλαβω, αν σας ερθει να βαλετε και ακιδες στα κουτια των ηχειων σας για την μηχανικη αποσυζευξη, μην πατε να αγορασετε, παρτε καλλιτερα ραβδους σιδηρου και σας τις φτιαχνω εγω στον τορνο.
Οσα γλυτωσετε βαλτε τα για αγορα καλλιτερου ηχειου. Για επιχρυσωμενα βυσματα, οκ οταν παρετε Ηχεια 6000Ε το ζευγαρι παρτε κι απο αυτα
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν ανφερατε κι αλλον ενα παραγοντα κι ερωτημα ταυτοχρονα για τα καλωδια. Πολυκλωνο η μονοκλωνο? Δεδομενου οτι στην επιφανεια του αγωγου εχουμε καλλιτερη κινητικοτητα ηλεκτρονιων, απο οτι στο κεντρο της διατομης του. Κι αυτος ειταν ενας απο τους λογους που σκοτωνομαστε παλαια για τα καλωδια. Οχι μονο των ηχειων και για τα interconnect επισης.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
στην επιφανεια του αγωγου εχουμε καλλιτερη κινητικοτητα ηλεκτρονιων, απο οτι στο κεντρο της διατομης του.
Το επιδερμικό φαινόμενο. Υποτίθεται ότι εμφανίζεται όταν η διατομή του καλωδίου είναι πολύ μεγαλύτερη από την απαιτούμενη, για την μεταφερόμενη ισχύ. Μόνο σε δίκτυα μεταφοράς ρεύματος ΥΤ έχω ακούσει πάντως να εμφανίζεται στην πράξη, όπου αρχίζει το καλώδιο να παρουσιάζει ιδιότητες πηνίου με σιδηρομαγνητικό πυρήνα. Σε καλώδια ήχου νομίζω ότι είναι λίγο παπάτζα για να κατεβαίνουν τα ουίσκια ευκολότερα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αναλόγως. Αν τα ηχεία σου είναι powered απευθείας, αν όχι, σε ενισχυτή, σε αναλογική είσοδο.
Σορρυ για τις ερωτησεις, αλλα γιο να καταλαβω Συνδεση PC με DAC μεσω S/PDIF καλωδιου.Μετα συνδεση του dac με προενυσχιτη η με τελικο ενισχυτη?
Εχω ενα AMC DAC 8 που εχει 4 S/PDIF, 3 coaxial και μια optic εισοδους. και sampling frequency 32, 44, 48 KHz, μπορω να το χρησιμοποιησω? Συνεδεα πανω του cd/dvd player και mini disk.
Αν και παλαιο μοντελο ειναι καλης κατασκευης
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το επιδερμικό φαινόμενο. Υποτίθεται ότι εμφανίζεται όταν η διατομή του καλωδίου είναι πολύ μεγαλύτερη από την απαιτούμενη, για την μεταφερόμενη ισχύ. Μόνο σε δίκτυα μεταφοράς ρεύματος ΥΤ έχω ακούσει πάντως να εμφανίζεται στην πράξη, όπου αρχίζει το καλώδιο να παρουσιάζει ιδιότητες πηνίου με σιδηρομαγνητικό πυρήνα. Σε καλώδια ήχου νομίζω ότι είναι λίγο παπάτζα για να κατεβαίνουν τα ουίσκια ευκολότερα.
Να σου πω? Δεν κοιτας για καμια υπογα εκει στη Λαρισσα να συνεταιριστουμε? Πλεον καλλιτερα ηχεια απο τα Ελβετικα θα φτιαχνουμε. Εσυ θα βαλεις τα τσιπουρα, φερνω εγω ουισκια
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Λογικά βγάζει Line Level, οπότε η αλυσίδα πάει:

PC → DAC → Τελικός → Ηχεία

Κόκκινο= Αναλογικό

Πορτοκαλί= Μετατροπή Από Ψηφιακό σε Αναλογικό


Κίτρινο= Ψηφιακό

Αυτό εφόσον μιλάμε για DAC, όχι DAC/amp Combo, χωρίς ενισχυτή στα ηχεία. Τα ηχεία για PC συνήθως έχουν ενισχυτή ( για αυτό και τροφοδοτούνται με ρεύμα )

Θα πρέπει να ρυθμίσεις την SP/DIF για τα bitrate και τα Hz του DAC.

Για τα καλώδια, αφενός το ψηφιακό σήμα επηρεάζεται λιγότερο από τον θόρυβο, αφετέρου, αν όπως λέει το άλτερ έγκο του Μπουκόφσκι, τα καλώδια είναι από χαλκό ( 100%, όχι μαλακίες με αλουμίνιο ή ότι μάζεψε ο Κινέζος και έριξε στο καμίνι, με χαλκό για χρώμα ) και έχει θωράκιση,είσαι ΟΚ.

Επιδερμικό φαινόμενο σε συνεχές ρεύμα, στην ισχύ ενός οικιακού συστήματος, δύσκολο. Για εναλλασσόμενο, υψηλής τάσης, το συζητάμε.

Προσωπικά θα πήγαινα σε μη συμπαγή αγωγό, γιατί πιάνει πιο εύκολα το καλώδιο σε κλέμες, ακροδέκτες, κτλ. Και στην δουλειά, πολύκλωνο χρησιμοποιώ για γραμμές και αυτοματισμό.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Λογικά βγάζει Line Level, οπότε η αλυσίδα πάει:

PC → DAC → Τελικός → Ηχεία

Κόκκινο= Αναλογικό

Πορτοκαλί= Μετατροπή Από Ψηφιακό σε Αναλογικό


Κίτρινο= Ψηφιακό

Αυτό εφόσον μιλάμε για DAC, όχι DAC/amp Combo, χωρίς ενισχυτή στα ηχεία. Τα ηχεία για PC συνήθως έχουν ενισχυτή ( για αυτό και τροφοδοτούνται με ρεύμα )

Θα πρέπει να ρυθμίσεις την SP/DIF για τα bitrate και τα Hz του DAC.

Για τα καλώδια, αφενός το ψηφιακό σήμα επηρεάζεται λιγότερο από τον θόρυβο, αφετέρου, αν όπως λέει το άλτερ έγκο του Μπουκόφσκι, τα καλώδια είναι από χαλκό ( 100%, όχι μαλακίες με αλουμίνιο ή ότι μάζεψε ο Κινέζος και έριξε στο καμίνι, με χαλκό για χρώμα ) και έχει θωράκιση,είσαι ΟΚ.

Επιδερμικό φαινόμενο σε συνεχές ρεύμα, στην ισχύ ενός οικιακού συστήματος, δύσκολο. Για εναλλασσόμενο, υψηλής τάσης, το συζητάμε.

Προσωπικά θα πήγαινα σε μη συμπαγή αγωγό, γιατί πιάνει πιο εύκολα το καλώδιο σε κλέμες, ακροδέκτες, κτλ. Και στην δουλειά, πολύκλωνο χρησιμοποιώ για γραμμές και αυτοματισμό.
Kαι την αποκωδικοποιηση 5+1 ποιος την κανει? Συνεδεα το dac στον προενυσχιτη και τη εκανε εκεινος. 5 καναλια στον τελικο κι ενα στο ενεργο γουφερ. Μηπως πρεπει να παρω αλλο dac? O προενυσχιτης μου εχει προβλημα και δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Χαζευοντας διαφορα ηχεια στο ιντερνετ μου εκαναν εντυπωση και θαθελα να τα ακουσω αυτα.
Alesis elevate-4 στα 100Ε. Πρωτη φορα βλεπω να δινονται τοσες πληροφοριες
Ξυλινη καμπινα, 2x25w RMS κι αν καταλαβα καλα το καθε ηχειο δικο του ενισχυτη, δεν ειναι μαγνητικα θωρακισμενα, tweeter 1" silk, woofer 4", αποκρ. συχν. 68-20000Hz , crossover frequency 2KHz, εξοδο για σαμπ και ακουστικα.
Αudioengine A5+ bamboo στα 470Ε. καλα στοιχεια εχουν, αλλα θα με αυτα τα λεφτα θαπερνα αλλο ενα πι σι.
Δεν ειχα ξανακουσει αυτες τις μαρκες, και τα 2 μοντελα ανηκουν στην κατηγορια μονιτορ
Και σε μαγαζυ του Βολου Ηχεια για υπολογιστη 2.1 ΞΥΛΙΝΟ. Ουτε αυτη την μαρκα ειχα ξανακουσει. στοιχεια που δινει
βαρος 2.9kg, TRMS power set (W): 14, transfer band 100-20000Hz, audio device type 2.1 τροφοδοσια 220V
Ρε, για ποσο λακαμαδες μας περνανε τελικα?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κι ενα κολπακι για οσους θελουν καλλιτερη μονωση/θωρακιση στα καλωδια τους. Παρτε απο καταστημα ηλεκτρικων ειδων "μακαρονι" περαστε μεσα το καλωδιο σας και ειστε ΟΚ, βαλτε δευτερο και τριτο αν θελετε, παμθηνο ειναι
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Λέγοντας μακαρόνι, εννοείς το braided στυλ; Αν ναι, το μόνο που θα προσφέρει είναι μια κάποια έξτρα ανθεκτικότητα. Βέβαια θα πρέπει να μπει και μέσα στο βύσμα κανονικά.
Πάντως μόνωση/θωράκιση δεν προσφέρει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Προσωπικα θεορω υπερβολη, το να συνδεσω, την κοστους 10Ε ενσωματομενη καρτα ηχου με τα ηχεια των 30Ε χρησιμοποιοντας καλωδιο των 50Ε
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
@Chris2756Ένα ένα τα λες :p
O προενισχυτής σου ήταν Dolby/DTS Decoder;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
@Chris2756Ένα ένα τα λες :p
O προενισχυτής σου ήταν Dolby/DTS Decoder;
Dolby 5.1 Aλλα δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω. Αν αγοραζοντας ενα μοντερνο dac μπορω να συνδεθω στον τελικο ΟΚ. Διαφορετικα πρεπει να βρω καποιον μεταχειρισμενο προενισχυτη.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
O προενισχυτής σου έπαιρνε ψηφιακό σήμα από το DAC;
 
Top Bottom