What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Crusader Kings III

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Γράφει κάπου στα πάτς νόουτς πως δεν θα υποστηρίζει τα παλιά σεηβ? Δεν είδα κάτι με πρόχειρη ανάγνωση.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Γράφει κάπου στα πάτς νόουτς πως δεν θα υποστηρίζει τα παλιά σεηβ? Δεν είδα κάτι με πρόχειρη ανάγνωση.

Λες να υποστηρίζει τα παλια;
Δεν διάβασα καν τις σημειώσεις, με το πρωινό κεφίρ διάβασα το ποστ και έφαγα ξενερα που δε μπήκα καν στο κοπο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Αν το update συνεπάγεται και ανάγκη για υποχρεωτικό νέο game, συνηθίζουν να το αναφέρουν ρητά στην αρχή των patch notes. Αυτή τη φορά δεν είδα κάτι, οπότε λογικά θα είμαστε οκ.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Δεν διάβασα καν τις σημειώσεις, με το πρωινό κεφίρ διάβασα το ποστ και έφαγα ξενερα που δε μπήκα καν στο κοπο.

Skeletidis Alt confirmed!

Που είναι αυτή η ψυχή γαμώτο.
Τον διώξατε κανάγιες...
Και την ίδια στιγμή εξαφανίστηκε κι ο CCWR...
*thinks in Northlanders avatar*
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ο ένας θεωρεί πως αβαντάρουμε τον άλλο, και ο άλλος θεωρεί πως αβαντάρουμε τον έναν. Οπότε αλληλοεξουδετερώθηκαν και το έσκασαν μαζί να ζήσουν το ειδύλλιό τους στο Αρχάγγελσκ.

perfectly-balanced-as-all-things-should-be.jpg


ΥΓ. Τα saves είναι κανονικά συμβατά μετά το νέο patch. Και έχω την εντύπωση πως η ΑΙ έχει γίνει εξυπνότερη. Κάθε φορά που ξεκινάω πόλεμο και στέλνω τα στρατά στα βάθη της Ασίας, αποφασίζει να μου κηρύξει πόλεμο και ένας ράντομ λόρδος για να μου αποσπάσει την Κροατία και τη Σικελία.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
εγώ με αυτή την Δανία δεν μπορώ να τα βάλω με τίπτοα. Εμφανίζει πάντα ακόμα και να είναι σε πόλεμο διπλάσιο στρατό από μένα.
Tώρα έχω ξεκινήσει ένα scheme για να απαγάγω τον βασιλειά τους.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ο χαρακτήρας μου ο Αυτοκράτορ της Θεσσαλονίκης κόλλησε τη Βουβωνική Πανώλη, ήταν at death's doorstep σύμφωνα με το σχετικό tooltip που πετάχτηκε, εκείνη τη στιγμή λέω, δε γαμιέται, ας κάνω πόλεμο για να πάρω την Ιερουσαλήμ από τους Σαρακηνούς πριν ψοφήσω (και χάσω όλες τις συμμαχίες που είχα κάνει)...

...και ως διά μαγείας:

cured-plague.jpg


ΕΥΛΟΓΗΣΟΝ

ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΤΡΑΤΗΓΩ

(εννοείται πως η εκστρατεία στην Παλαιστίνη συνεχίζεται κανονικά)
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΙΕΡΗΣ ΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ!!!!!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
οι αρρώστιες έδιναν και επερναν στο μεσαίωνα και ήταν τύχη κάποιος να μην πεθάνει από αυτές.
Eδώ η οικογένεια με τον γιό να έχει μια απλή σύφιλη :D

p27jLIZ.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
το update έχει κάνει πάντως πλήθος μικροβελτιώσεων ιδίως στα μενού και τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Εχει βάλει πλέον ένα εικονίδιο για το stress που είναι πολύ σημαντικό στο game.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τελικά έπρεπε να μεσολαβήσει ένας Σαλονικιός για να επανέλθει ο κόσμος στην πρότερη κατάστασή του.
Γιατί ως γνωστόν τα πάντα περνάνε πρώτα από το στομάχι. Τους γλυκανε η μπουγάτσα
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
τελικά επεσε και το βόρειο τμήμα της Ιρλανδίας καθώς σε μια αποφαστιστική μάχη και ενώ ερχόντουσαν στρατεύματα με τα καράβια από Δανια υπεράριθμα γυρνάει η τύχη και συλαμβάνω τον βασιλιά τους που είναι επικεφαλής ενός ισάριθμοu μέρους στρατευμάτων και φυσικά ο πολεμος πηγε 100% σε εμένα και η περιοχή πέρασε στο βασίλειο μου.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
viahpI5.png


Μετά από 33 χρόνια δολοπλοκιών (πρέπει να είχα πάνω από 20 δολοφονίες, 4 απαγωγές κλπ), το βασίλειο του Leon περνά στον Sebastian Jimena-Burgos (ναι κάναμε και cadet house!).

Μετά το θάνατο του Alfonso, το realm είναι ασταθές και πολλοί εποφθαλμιούν το θρόνο.. Πώς θα τα πάει άραγε ο Sebastian?
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Είχε ένα μεγάλο turn η νέα διαδοχή καθώς μου την έπεσε η Σκοτία μια μεγάλη στρατιωτική δύναμη σε σύγκριση με μένα αλλά ευτυχώς (μάλλον λόγο bug) μου είχε εμφανίσει μετά το load σε save ότι είχα 500 χρυσά νομίσματα και μπόρεσα και έκανα hire μισθοφορους και έτσι κέρδισα πανυγηρικά με αυτά τα στρατεύματα τον πόλεμο.
Νομίζω ότι είναι κλειδί για την επιβίωση να έχεις στην άκρη χρυσό ώστε να τον χρησιμοποιήσεις σε μισθοφόρους όταν ζορισουν τα πράγματα.
Στην συνέχεια έκανα πόλεμο και κατέκτησε και άλλο ένα κομμάτι στα βόρεια και πάω για πλήρη ενοποίηση της χώρας.

4GVuYuU.png


Το κακό είναι ότι η ευλογία θερίζει και έχει πέσει επιδημία αποδεκατίζοντας καθημερινά την οικογένεια ενώ και εγώ είμαι στα τελευταία μου και ο διάδοχος δεν έχει και τα καλύτερα stats.
Γιατί εμφανίζει μετά από αρώστια τους χαρακτήρες γυμνούς μόνο με ένα φύλο?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δεν έχω αποκωδικοποιήσει ακόμα τους γυμνούς χαρακτήρες, μπορεί να οφείλεται σε αίρεση, σε κάποιο event, στο Seduction focus ή απλά σε bug.

Πάντως μπορείς να αλλάξεις τα ρούχα στους χαρακτήρες σου.

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Δεν έχω αποκωδικοποιήσει ακόμα τους γυμνούς χαρακτήρες, μπορεί να οφείλεται σε αίρεση, σε κάποιο event, στο Seduction focus ή απλά σε bug.

Πάντως μπορείς να αλλάξεις τα ρούχα στους χαρακτήρες σου.

σε μένα τον εμφανίζει έτσι μετά από μια ασθένεια που πέρασε, ήταν ένα βήμα πριν τον θάνατο με το σχετικό event που τον δείχνει γυμνό και μετά αφού την σκαπουλάρισε τον εμφανίζει πλέον έτσι και στην pic του
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Είναι η adamism θρησκεία που είναι όλοι γυμνοί! Μήπως συνέβη κάτι και έκανε convert ο χαρακτήρας σου; Επισης court physician έχεις ε;

Ναι για τα λεφτά το καλύτερο είναι να έχεις ένα μαξιλάρι 100-200 gold και να μη ξοδεύεις αν πέσεις κάτω από αυτά.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
άλλο ένα turn στο game. Eπεκτάθηικα προς Aγγλία πλέον και κατέκτησα τα νησιά ανάμεσε σε Iρλανδία και αγγλία αλλά δυστηχώς είχε μια μεγάλη εξέργεση που μου κόστισε αρκετά χρήματα καθώς κατά την διάρκεια του πολέμου πέθανε ο βασιλιάς έγινε ο γιός του που είναι τελείως άχρηστος και μετά από κόπο και αρκετό χρήμα μπόρεσα και σταθεροποίησα την κατάσταση.
Και εδώ κλειδεί είναι όχι μόνο η εκπέδευση του γιού δλδ με χαρακτήρες που έχουν υψηλά stat αλλά και το ποια θα παντρευτεί.
Στην συνέχεια με το που σταθεροποήσα την κατάσταση πέθανε και αυτός από ευλογιά και μπήκε ο γιός του 5 χρονών.
Eκεί και αν είναι δύσκολα καθώς οι μισοί μου vassal ήταν με -100 αντιπάθεια δλδ έτοιμοι για εξέγερση.
Πήρα πάντως πολύ δραστικά μέτρα με φυλακίσεις και αφαίρεση των τίτλων τους.
Να δούμε τώρα πως θα πάει γιατί δυσκολεύουν τα πράγματα με τα ταμία άδεια και εσωτερική διαμάχη.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Update: Μετά τον θάνατο του Αλφόνσο, ο 17 χρονών γιος του, Sebastian, ανέλαβε ένα δυνατό βασίλειο αλλά ο πατέρας του είχε
φροντίσει να μισούν όλοι τον βασιλειά. Παρ'ολα αυτά ο Sebastian αποδείχθηκε ικανότατος στη διπλωματία. Μέχρι στιγμής επέκτεινε
τη δόξα του Leon μέχρι τη Βαρκελώνη.
Επίσης η Νορβηγίδα γυναίκα του δεν έχει σταματημό στα γεννητούρια. Είμαστε και καρπεροί.. Το καλό είναι πως έχω μόνο ένα γιο οπότε η διαδοχή θα πάει ομαλά (λογικά).

jmDp0aE.jpeg


Κάτι άλλο, έχετε καμιά καλή τακτική για το γάμο; Έχω ένα σωρό κόρες και κάπως πρέπει να τις τακτοποιήσω.

Υ.Γ.: Ανεβάζοντας αυτό το screenshot, διαπίστωσα πώς κάποιος vassal μου έχει μια κομητεία στη μεριά της αφρικής. Ωππ και δε μεχάλασε!!
 
Top Bottom