What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Die With Your Boots On

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
α ρε λελο. με τσιγκλας. λες και το κανεις επιτηδες. ειπα το πρωι μη γραψω παλι τα αυτοβιογραφικα σεντονια, τι μου φταινε οι αθρώποι??

τελικα θα τα γραψω. γυρω εκει στα 8 αρχισα να περιεργαζομαι το πικαπ- επιπλο της οικογενειας. ηταν στο δωματιο μου κι ετσι ειχα την ανεση, δεν ηταν στο σαλονι οπως θα ταν πιο λογικο. (μετα απο ψαξιμο στο νετ το βρηκα, ηταν αυτο εδω. προσεχε, μην ανοιξεις αποτομα το σποιλερ και πεταχτουνε απο μεσα οι παγετωνες, οι παρθενωνες και διαφορα άλλα δεινοσαυρικα αστεια...)

a6212e7643c48fd10a0e40fb5adcc74d.jpg

ρε μη γελατε, δεν ημασταν λεφταδες να εχουμε "στερεοφωνικο", ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΜΑΣ. λοιπον ειχε διαφορα 45αρια μεσα, ξενα κι ελληνικα. τα χε αγορασει ο θειος, το μαυρο προβατο της οικογενειας. απο μεγαλους δισκους 33'' ειχε μονο 2. ο ενας ηταν ενας δισκος της χορωδιας του ΟΤΕ με χριστουγεννιατικα τραγουδια. δε λεω, ωραια τραγουδουσαν τα παιδια, αλλα οσο και να το κανεις το ελατο (O Tannenbaum κιολας, το λεγανε στα γερμανικα παναθεμα τους) και το μικρο τυμπανιστη θα τα βαρεθεις καποια στιγμη και θα πεις ως εδω.
ο αλλος δισκος ειχε κατι που με τραβαγε. μαλλον ηταν το εξωφυλλο με τον πινακα του σπουδαιου σπυρου βασιλειου, ενας δρομος που χανοτανε στον οριζοντα (αγαπημενο μπρουσοθεμα, απο τοτε υπηρχε ο σπορος..). ναι, ηταν "ο δρομος". τον ακουγα καθε μερα σχεδον. η φωνη του πουλοπουλου βελουδο, σφυρι, κραυγη, ψιθυρος. οτι ηθελε. και κυριως θλιψη και μελαγχολια, ακομα και στα πιο δυνατα κομματια. τεραστιος. και δε μιλαμε για τραγουδια απλα, μιλαμε για μουσικη πλεσσα και στιχους λευτερη παπαδοπουλου. ογκολιθοι. o αστικος μυθος (και το λινκ που θα σου βαλω πιο κατω) λεει οτι ειπε τα τραγουδια σχεδον μια κι εξω. Αθλος.
διαχρονικα 2 δισκους ακουγα ΠΑΝΤΑ ολοκληρους απ την αρχη μεχρι το τελος. ο ενας ηταν αυτος. δεν μου πηγαινε να τον σταματησω καπου στη μεση. ηταν ολοκληρωμενο αριστουργημα κι ετσι επρεπε ν ακουγεται συμφωνα με τα μυαλα μου. καποια στιγμη αγορασα δικους μου δισκους, σταματησα ν ακουω τον δρομο. ομως ας εχω να τον ακουσω καμια 40αρια χρονια ξερω γω. τα τραγουδια αυτα τα κουβαλαω μεσα μου. και σ ενα μεγαλο βαθμο συμβαινει χαρη στη Φωνη του πουλοπουλου.
ωραιος τυπος, χαμηλοφωνος (αυτοι μ αρεσουν), δεν ξοδευοταν γυρω γυρω κι ας ηταν ομορφοπαιδο και δημοφιλεστατος. καποια στιγμη αηδιασε με τη νυχτα και τα οσα εβλεπε κι αποσυρθηκε νεοτατος. ισως καλυτερα ετσι. εκτος απ τον δρομο αφησε πισω και Τον υμνο της αιωνιας Καψουρας. ελαχιστοι εχουν τολμησει να το διασκευασουν, κανείς δεν το ειπε Ετσι.




x1080.jpg

Αντιο, Μεγάλε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Φιλε αν ειναι να σε τσιγκλαω για τετοια κειμενα, να παω να αγορασω ενα τσιγκλιστιρι με αναβαθμισμενο τσιγκλιστιρα.
Τωρα που ειδα το πικαπ θυμηθηκα κατι μικρα δισκακια που αραζαν σε ενα ντουλαπι. Αναμεσα τους επαιζε και το ονομα του Πουλοπουλου.
Το μυστηριο ειναι οτι δεν επαιζε πικαπ και το ειχα απορια. Αν δεν κανω λαθος, ενα βραδυ επαιξε μια χοντρη μανουρα και ο πατερας μου εσπασε ενα jukebox και πηρε τα δισκακια ως λαφυρο. Τι κριμα να μην ειμαι εκει να του πω, παρε το Jukebox ρε μπαμπα!!!
Δεν νομιζω οτι θα με ακουγε γιατι για να βγαλει τον Hulk απο μεσα του, σημαινει οτι προσπαθησαν παρα πολυ και με μεγαλη επιτυχια να τον εκνευρισουν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πιστεύω ότι είναι παραδείγματα που πρέπει να χτυπάνε το κουδουνάκι.

Μία κολονοσκόπηση μετά τα 30-40 δεν είναι τίποτα τη σημερινή εποχή. Μπορεί να βρει πολύποδες που είναι επεμβάσιμοι και να σωθεί η ζωή του καθενός. Τα ίδια έπαθε και το TotalBiscuit.

Πρόληψη >>>> αντιμετώπιση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Χρόνους μας άφησε και η Dianna Rigg...
Ένα από τα πιο όμορφα Bond Girls, Emma Peel στους Avengers και φυσικά Lady Olenna Tyrrell στο Game of Thrones.

Γυναίκα θρύλος όσον αφορά την παρουσία της στο γυαλί

Εντιτ γιατί είδα μόνο το ποστ του καπτεν, με πρόλαβε άλλοι κόρακες μαντατοφοροι κακών
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κάτι λέγαμε με έναν συνάδελφο για ροκ δίσκους και πιάσαμε τον Lee Kerslake ο οποίος εκτός της καριέρας του με τους Uriah Heep είχε περάσει από τον Ozzy και φυσικά το συγκρότημα που είχε με άλλους βιρτουόζους του είδους, The Gods.
Μπαίνει να δει κάποιες πληροφορίες,

RIP

Μας άφησε προ δύο ημερών...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ο συγκεκριμένος είναι η μεγαλύτερη μαυρογατα που έχω γνωρίσει. Ευελπιστώ το Πάσχα να ασχολείται με τον Λάζαρο και όχι με τα κουνέλια
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το σχεδιο αποφυγης καταστροφης, εγινε επειδη το πηρα γραμμη το παλικαρι. Η εμπειρια της ζωης.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σε ηλικία 88 ετών έφυγε ο Quino, ο Αργεντίνος δημιουργός της Mafalda και άλλων εξαιρετικών σκίτσων. Το πενάκι του θα λείψει.

54f8c365eeebf6708359a8d31929dfca.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Από τις πιο χαρακτηριστικές και αντικειμενικές αθλητικές δημοσιογραφικές φωνές των 90ς, γεγονός που ίσως και να του έκλεισε πόρτες στην πορεία όσο ο χώρος έγινε ολοένα και πιο σάπιος και στρατευμένος. Επίσης μανιώδης καπνιστής από πολύ μικρός, παρά το ότι έπαιξε και μπάσκετ στον Παναθηναϊκό στα 70ς-80ς, γεγονός που ίσως και να έπαιξε το ρόλο του στο να πεθάνει στα 61 του μόλις. Κρίμα.
 
Top Bottom