What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Εγαμήθην. βοηθάτε.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
χμ ούτε καν δηλαδή για reference το passmark για GPU.
ναι,

TL;DR
* passmark: για πέταμα
* DX11 επιδόσεις: αναξιόπιστη σύγκριση
* Vulkan/DX12 επιδόσεις: συγκριτικά η καλύτερη σύγκριση για γενικά συμπεράσματα.

σε ανόμοιες κάρτες αυτά τα σκορ είναι εντελώς άκυρα γιατί έχεις αρκετές παραμέτρους που μπερδεύουν το αποτέλεσμα και αν έχεις όμοιες κάρτες τότε γιατί μπαίνεις στον κόπο να κάνεις μπέντσμαρκ και δεν μετράς απλά τον αριθμό μονάδων;

αναγκαστικά πρέπει να δει κανείς τα παιχνίδια για να κάνει σύγκριση και ούτε καν αυτό δεν είναι αξιόπιστο γιατί μπορεί η μία κάρτα να «κλέβει» περισσότερο από την άλλη και να βγάζει περισσότερα fps υποβαθμίζοντας την ποιότητα πράγμα που δεν φαίνεται επειδή επέλεξες τα ίδια στις ρυθμίσεις.

Στο DirectX τουλάχιστον μέχρι το 11 όλοι «κλέβουν» (το οποίο δεν είναι απαραιτήτως «κακό» γιατί σε αρκετές περιπτώσεις κόβουν γωνίες με τρόπο που όντως δεν επηρεάζει αυτό που βλέπει ο άνθρωπος). Ίσως τα μπέντμαρκ σε Vulkan να είναι το καλύτερο δυνατό. (Το Vulkan και μάλλον και το DX12 έχουν μεγαλύτερη αντιστοιχία στις πραγματικές λειτουργίες τής κάρτας γραφικών).
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Οχι γιατι θα τους κερασω ολους τους φιλους και συγγενεις σε 2 εβδομαδες που ειναι τα γενελθια μου. Αυριο θα μου πει ο τεχνικος ποτε θα ερθει . Και αυριο θα βαλω φωτογραφιες με ανοιχκτο το κουτι και την rx 6700xt!
Ένα μαύρο κουτί χωρίς τζάμι δεν είναι; (αν θυμάμαι καλά)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
(Το Vulkan και μάλλον και το DX12 έχουν μεγαλύτερη αντιστοιχία στις πραγματικές λειτουργίες τής κάρτας γραφικών).
Θα μπορούσες να κάνεις ένα ELI5 γιατί ισχύει αυτό στο DX12 και όχι το DX11? Το Vulkan το αφήνω στην άκρη ως ΑΡΙ που δεν έχει την ίδια κληρονομιά (legacy).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Θα μπορούσες να κάνεις ένα ELI5 γιατί ισχύει αυτό στο DX12 και όχι το DX11? Το Vulkan το αφήνω στην άκρη ως ΑΡΙ που δεν έχει την ίδια κληρονομιά (legacy).
Η απάντηση είναι ότι το dx12 είναι ριζικά διαφορετικό API. Έχει το ίδιο όνομα κυρίως λόγω marketing.

To Vulkan (Khronos Group), το DX12 (Microsoft) και το Metal (Apple) είναι εξαιρετικά ίδια μεταξύ τους, και τα τρία είναι ουσιαστικά αντιγραφή από το Mantle (AMD).

Παρατήρησε ότι ενώ τα DX9,10,11 υλοποιούνται στο Proton με το DXVK, το DX12 υλοποιείται με το VKD3D ακριβώς επειδή εκμεταλλεύεται αυτήν την ομοιότητα.

Για να το πάω λίγο πιο ιστορικά, τα προβλήματα στα οποία αναφέρομαι είχαν φτάσει στο απροχώρητο με το DX9 (WinXP). H Microsoft για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα ξανασχεδίασε από την αρχή το API διορθώνοντας τα προβλήματα που είχαν προκύψει και έφτιαξε το DX10 (Vista). Δες την μετάβαση από το DX9 στο DX10 σαν την μετάβαση από Python2 σε Python3. Έχει όμως την ίδια λογική, απλά διορθώνει τα προβλήματα. Καινούργια προβλήματα αρχίσουν να συσσωρεύονται για τούς ίδιους λόγους. To DX11 (Win7) δεν είναι αντίστοιχη αλλαγή (όπως μεταξύ 9 και 10) είναι απλά εξέλιξη πάνω στο DX10. Αλλά το DX12 είναι ριζικά καινούργιο, δεν διορθώνει απλά τα προβλήματα αλλάζει εντελώς την λογική (αντιγράφοντας το Mantle).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Μου είχε ξεφύγει εντελώς το γεγονός ότι βασιζόταν σε Mantle. Το είχα ταυτίσει αποκλειστικά με την αγάπη, το Vulkan.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Brother Χειρομαλάχτη να πω απλά ότι αυτό που ζεις είναι κυριολεκτικά nightmare σενάριο, έχω ξυπνήσει κάθιδρος μετά από παρόμοιο όνειρο. Μάλιστα, ένα αλμυρό ρυάκι το αισθάνθηκα στο μέτωπό μου και καθώς διάβαζα τις περιπέτειές σου, επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο μονδέλο GPU (για υλοποίηση δεν ξέρω, εμένα είναι XFX). Ευχέλαια και κορφοφτυσίματα κάθε φορά που πατάω το κουμπί λέμε.

Τι να πω, μακάρι να τη βγάλεις καθαρή και σχετικά οικονομικά για να βρεθείς σύντομα ξανά στις κλίκι κλίκι επάλξεις. Βάστα γερά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αυτο, μαλαντρόη.
καθε μερα που παταγα το κουμπι ν ανοιξει, ελεγα την σκαπουλαραμε και σημερα. ελα που δεν εγινε η ζημια στο ανοιγμα ομως.
τελος παντων. συνειδητοποιησα οτι τα 3-4 τελευταια μοντελα καρτας που εχω παρει ηταν sapphire. γενικα πολυ καλες υλοποιησεις. αλλά επειδη οτι και να λενε οι στατιστικες, η προσωπικη εμπειρια ειναι άλλο, εντελως ξεχωριστο πραμα, κι εχει δημιοργηθει ενα πατερν συγκεκριμενο με μενα και την εταιρια (και αν θυμαστε, που δεν θυμαστε, ειχα αντιμετωπισει προβλημα με μπλακ σκρην με το που αγορασα το νεο συστημα και μου την αλλαξανε με αλλη), ΖΑΦΕΙΡΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ. πιο πιθανο να ερθει ο ζαφειρης ο γυμναστης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
καθε μερα που παταγα το κουμπι ν ανοιξει, ελεγα την σκαπουλαραμε και σημερα

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν κλεινω ποτε τον υπολογιστη
never.gif


Στα χιλιομετρα που εχει, ολο και κατι θα κανει τσαφτσουφ, απο αυτα που φερνει το τραινακι του ON/OFF. Ακομα και οι δισκοι, εχουν απαγορευτικο να πανε για υπνο. Αυτη την περιοδο δεν εχω λεφτα να κανω copy paste αρχεια σε αλλο φακελο οχι να αντικαταστησω hardware. εχω ηδη φτασει στο επιπεδο να τρωει παγωματα το συστημα, ετσι, για την υπενθυμηση οτι συντομα θα κουμπωνω την οθονη με το laptop.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
ας δωκω ενα κλόζουρ (ζωδιο της γης, πρεπει ολα να μπαινουν στο κουτακι τους) στο θεμα:

απο σημερα ειμαι ο ευτυχής (λεμε τωρα... :LOL: ) κατοχος μιας asus gtx 1650 4gb oc dual.
τα μετρησα απο δω, τα μετρησα απο κει, την βρηκα στα 290 (εξαφανιστηκανε αμεσως, ευτυχως μου την κρατησε φιλος που δουλευει στα pc1) την μαυρη βδομαδα, την ιδια ωρα που πουλαγανε την gtx 1050 ti 10 ευρα λιγοτερα τα σκρουτζομαγαζα. ενταξει, εννοειται οτι ειναι οβερπράισντ (ξερετε καμμια που να μην ειναι, σημερα?) αλλά θα καμει την δουλιτσα της στα 1080p.

στο μονο που υπερεχει ξεκαθαρα απ την αγαπημενη r9 390 ειναι το μισο περιπου μεγεθος, οι θερμοκρασιες και η καταναλωση ρευματος. η γκουμουτσα 390 ρουφαγε με το μπουρι τις κιλοβατωρες και τις ξερναγε σε βαθμάρες κελσιου (ειχα δει πόσα 90αρια εγω που με βλεπεις...).

την εβαλα λοιπον, της πεταξα το εντεραλ fs, (βαρυφορτωμενο απο μοντς σκάιρι, για οσους δεν ξερουν) μια χαρα τα πηγε. οκ τα άλλα τα ισομετρικ που παιζω και το φουμου τα σηκωνει η καθε καρτα.

ας πουμε τελος καλουτσικο, ολα καλουτσικα.

ωστοσο, σκεψεις και προσευχες να μη σας τυχει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
ας δωκω ενα κλόζουρ (ζωδιο της γης, πρεπει ολα να μπαινουν στο κουτακι τους) στο θεμα:

απο σημερα ειμαι ο ευτυχής (λεμε τωρα... :LOL: ) κατοχος μιας asus gtx 1650 4gb oc dual.
τα μετρησα απο δω, τα μετρησα απο κει, την βρηκα στα 290 (εξαφανιστηκανε αμεσως, ευτυχως μου την κρατησε φιλος που δουλευει στα pc1) την μαυρη βδομαδα, την ιδια ωρα που πουλαγανε την gtx 1050 ti 10 ευρα λιγοτερα τα σκρουτζομαγαζα. ενταξει, εννοειται οτι ειναι οβερπράισντ (ξερετε καμμια που να μην ειναι, σημερα?) αλλά θα καμει την δουλιτσα της στα 1080p.

στο μονο που υπερεχει ξεκαθαρα απ την αγαπημενη r9 390 ειναι το μισο περιπου μεγεθος, οι θερμοκρασιες και η καταναλωση ρευματος. η γκουμουτσα 390 ρουφαγε με το μπουρι τις κιλοβατωρες και τις ξερναγε σε βαθμάρες κελσιου (ειχα δει πόσα 90αρια εγω που με βλεπεις...).

την εβαλα λοιπον, της πεταξα το εντεραλ fs, (βαρυφορτωμενο απο μοντς σκάιρι, για οσους δεν ξερουν) μια χαρα τα πηγε. οκ τα άλλα τα ισομετρικ που παιζω και το φουμου τα σηκωνει η καθε καρτα.

ας πουμε τελος καλουτσικο, ολα καλουτσικα.

ωστοσο, σκεψεις και προσευχες να μη σας τυχει.

Μεγειά! Στις εποχές που ζούμε, το μη χείρον βέλτιστον.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Μας αφησε και το δικο μου.. Το πανω μισο της μητρικης σταματησε να δινει ρευμα. Δουλευουν τα φανακια του κουτιου και της καρτας. Δεν δουλευει το φανακι του cpu και γενικα δεν δινει ρευμα στο cpu.

Βγηκαν καρτες, δισκοι, cpu, μνημες αλλα δεν ποσταρει καν. Καλα ηταν, μια εξαετια κρατησε με 17-18 ωρες χρηση καθε μερα.

Τωρα κλαιμε. Μου εδωσαν ενα AMD A4-3400 μαζι με FM1 μητρικη. Δεν νομιζω να βολεψει για τη δουλεια με 2cores/2threads.

Με βλεπω για AMD 5600G, A520 μητρικη και αντιο 400-500Ε
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Θεωρητικα ναι. Οταν αλλαζω εξοδο, φλασαρει η οθονη, βγαζει σημα DP και μετα no signal.

Θα το επιβεβαιωσω με τη νεα μητρικη.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Αν ζει η κάρτα γραφικών σου, μήπως θα ήταν προτιμητέο να πας σε έναν 5600Χ; Αν δεν σε βγάζει εκτός προυπολογισμού το παραπάνω κόστος.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Αν παω σε 5600Χ σημαινει οτι θα παω και σε Β550 για να εχω PCIe 4, καλυτερα VRMs κλπ.

Σε λεφτα θα παει κανα 80-100 πιο ακριβα το πακετο και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χρειαστει bios update η μητρικη για να δει τον 5600X.

Παω να τεσταρω το τροφοδοτικο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ok, αλλά γιατί θα πας σε Β550 με τον 5600Χ και όχι με τον 5600G?

Επίσης, είναι πολύ πιο πιθανό μια οποιαδήποτε μητρική ανεξαρτήτως chipset (A520, B550, X570) να θέλει BIOS update για να λειτουργήσει σωστά με τον 5600G παρά με τον 5600Χ, καθαρά επειδή ο 5600G κυκλοφόρησε αρκετά αργότερα από τον 5600Χ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Εγώ έλεγα ότι θέλει να πάει στον 5600G γιατί δεν θέλει να ρισκάρει να μην έχει μια πισινή αν κάτι συμβεί με την gpu. (το οποίο το βρίσκω λογικό)
 
Top Bottom