What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Football is life...

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,268
Καλώς εχόντων των πραγμάτων πάμε για πρωταθλητές Σεπτέμβρη! Ένα μήνα επέκταση κάθε χρόνο να βάλουμε ως στόχο και σε λίγα χρόνια μας βλέπω να κυνηγάμε το ΤσουΛου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Παίζει να έχουν περάσει τουλάχιστον 11 χρόνια από την τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός ήταν μόνος πρώτος για 2 σερί αγωνιστικές, και στο +4 από τον ολυμπιακο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Η ΑΕΚ αδικήθηκε από την διαιτησία, τουλάχιστον το ένα από τα δύο πέναλτι δεν έπρεπε να καταλογιστεί. Χωρίς καν να πιάσουμε το αν ήταν εντός ή εκτός περιοχής, εφόσον δεν τιμωρεί την επαφή του Σπόραρ με τον Χατζισαφί θεωρώ πως αντίστοιχα δεν έπρεπε να είχε τιμωρήσει την επαφή του Λιβάι με τον Γκάνεα. Πιστεύω πως δεν σφύριξε με κοινό κριτήριο.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Ο Καρμπονάρας θα βγάλει Οκτώβριο στο λιμάνι ή μπα;;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ο Καρμπονάρας θα βγάλει Οκτώβριο στο λιμάνι ή μπα;;

Ίσως όχι. Ο Μαρινάκης είχε κρατήσει προπονητή που έμεινε πίσω στο πρωτάθλημα (Μαρτίνς) αλλά τότε είχε δείξει έργο, έπαιζε καλό ποδόσφαιρο. Τώρα η εικόνα του Ολυμπιακού είναι γενικά κακή, αν και φυσικά δεν είναι η κύρια ευθύνη του προπονητή.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Παίζει να έχουν περάσει τουλάχιστον 11 χρόνια από την τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός ήταν μόνος πρώτος για 2 σερί αγωνιστικές, και στο +4 από τον ολυμπιακο.

Τί τραβάνε και αυτοί οι κακόμοιροι οι βάζελοι!!!!

:p :p :p :p :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Η ΑΕΚ αδικήθηκε από την διαιτησία, τουλάχιστον το ένα από τα δύο πέναλτι δεν έπρεπε να καταλογιστεί. Χωρίς καν να πιάσουμε το αν ήταν εντός ή εκτός περιοχής, εφόσον δεν τιμωρεί την επαφή του Σπόραρ με τον Χατζισαφί θεωρώ πως αντίστοιχα δεν έπρεπε να είχε τιμωρήσει την επαφή του Λιβάι με τον Γκάνεα. Πιστεύω πως δεν σφύριξε με κοινό κριτήριο.

Ίσως το 2ο πέναλτι να είναι αυστηρό και όχι τόσο καραμπινάτο όσο το πρώτο (όπου ο Χατζισαφί κάνει θέατρο για να εκμαιεύσει το επιθετικό φάουλ και μετά διαμαρτύρεται κιόλας), αλλά δινόταν. Υπάρχει παράβαση, ο Γκαρσία ακουμπάει τον Γκάνεα από πίσω εκτός περιοχής αλλά μόλις πάει να του ξεφύγει υπάρχει καθαρό σπρώξιμο εντός περιοχής (ούτε καν τσαρτζάρισμα δλδ όπως γράφτηκε σε διάφορα σαιτ, το τσαρτζάρισμα είναι ώμο με ώμο, εδώ ο Γκάνεα είναι σαφώς μπροστά του Γκαρσία).

Έχουμε ξεσυνηθίσει ως ομάδα να παίρνουμε τέτοια πέναλτι τα τελευταία 25 χρόνια, η αλήθεια είναι. Αλλά η κλάψα της αεκ για αλλοίωση αποτελέσματος είναι υπεραστεία. Το ματς ήταν για σκορ 6-2 βάσει απόδοσης, έπρεπε να είχαμε βάλει 2-3 γκολ ακόμα για να μην υπάρχουν φωνές σήμερα, αλλά ας όψεται.

Σε λίγο θα αρχίσουν να μιλούν και για... παράγκα Αλαφούζου.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ειδα το πρωτο πεναλτι. Το δευτερο ουτε που το ειδα. Αεκ υποστηριζω και ειναι ξεκαθαρο οτι μας εσφαξαν λογω νεου γηπεδου και της φρεσκαδας που φερνουμε στο ελληνικο πρωταθλημα, χωρις τα βαριδια των χρεων που αποπληρωθηκαν η τουλαχιστον τακτοποιηθηκαν.

Σοβαρα τωρα, το ελληνικο ποδοσφαιρο ειναι για πληρη αδιαφορια, ουτε καν για λυπηση( τουλαχιστον μεχρι να παιρνουμε τα σφυριγματα)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ενταξει, τον θεωρω καταρχην πολυ βλακα για να χει παραγκα, αλλά με προβληματιζουν καποια πραγματα. πολυ.
αυτες τις ψηφοφοριες για κλατενμπεργκ που πηρε το μερος του χοντρου δεν τις καταλαβα. θα μπορουσε ανετα να ριξει κατα η εστω λευκο. και δεν μ αρεσε καθολου οτι κλασικα δεν τον ενδιεφερε να εξηγησει η να δικαιολογησει την πραξη του. τα γνωστα εξαπτερυγα εντελως ξεδιαντροπα δεν εγραψαν καν ενα αρθρο με την "επισημη γραμμη" (αν υπηρχε) για το θεμα, ενω ο σκεπτομενος φιλαθλος της ομαδας εβραζε κι ετρωγε και δικαιως καζουρα απ τους αλλους οπαδους. αντιθετα εκεινες τις μερες μας γραφανε οτι πεταγε στο οικογενειακο διπλο ο μακεντα ή οτι ο ιβαν "ξεψαχνιζει" καποια περιπτωση μεταγραφης (κλασικη ειδηση απ τον μαιο και μετα για τις μερες που δεν υπαρχει αλλη ειδησεογραφια) και κατι τετοια. ηταν προκλητικη η ολη φαση.

επισης δεν μ αρεσε οτι οι καραπαπαρηδες χτες δεν ειπαν κουβεντα για το "σπρωξιμο" υποτιθεται του Παναθηναικου με τα 2 πεναλτυ. ασχοληθηκαν μονο με το δικο τους ματς. σε αντιστοιχες περιπτωσεις αλλες χρονιές βγαζανε ανακοινωση αν θυμασαι, μονο και μονο για να κραξουν για ενα πεναλτυ υπερ του παοκ ας πουμε, η της αεκ.
θελω να πω η μεγαλη κουφ@λ@ ο χοντρος, ακομα κι αν δεν ειναι 100% μαζι του ο τουιτης, τον κανει να φαινεται με τις κινησεις του, σαν ενα απ τα πολλα shopflix σωματεια της κατηγοριας. οκ, δεν μ αρεσει, αλλά θα το καταπιω ως ευκαιριακη συμπραξη που εκπορευεται απο επιχειρηματικα η πολιτικα συμφεροντα. αν δω ομως με το φτωχο μυαλο και ματι μου, σπρωξιμο ξεδιαντροπο υπερ μας, θα συρω φωνη και κραξιμο μεγα. δεν θα δεχτω αυτα που εκραζα τοσο καιρο να τα κανει η δικη μου η ομάς.

στα χτεσινα, οντως δεν παιρναμε τετοια σφυριγματα τα τελευταια εικοσιτριαντατοσα χρονια κι ειναι κι αυτο ενα μικρο ας πουμε καμπανακι σε μια γωνια του μυαλου μου, που ηχει περιεργα μιας και δεν το ακουγα συχνα. αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ηταν τα πεναλτις.
- ειδικα στο πρωτο, μιλαμε για τραγικη προσπαθεια ηθοποιιας. οντως τον αγγιζει, οχι σπρωχνει, και μολις το νιωθει ο περσης, δεν φευγει καν μπροστα (αν ηταν καλυτερος ηθοποιος), αλλά σηκωνεται καθετα και με τα χερια ψηλα και ανοιχτα. ας μαθει καλυτερα το μαθημα του αλλη φορα για να εχει περισοτερες ελπιδες να πεισει τον κόρακα.
- στο δευτερο ακομα δεν εχουν καταληξει τι ζητανε, κι αυτο μου δειχνει οτι ψαχνουν δικαιολογια. αλλοι μιλανε για τζαρτζ και οχι παραβαση, αλλοι λενε οτι οντως υπαρχει φαουλ, αλλά ειναι εξω απ την περιοχη, δηλ. δεν υπαρχει ενιαιο "αφηγημα". για μενα, ηταν. οσο κι αν προτιμω ο επιθετικος σε αναλογες περιπτωσεις να προσπαθει περισοτερο να κρατιεται ορθιος κι οχι να πεφτει "ευκολα".

για τις μεταγραφες που (ΔΕΝ) εγιναν, δεν λεω κατι, εχω βαρεθει, μας τρολαρουν κανονικοτατα κι ειναι το μονο κομματι του ιβαν που απεχθανομαι. γιατι ειτε ειναι οντως τοσο δυσκοιλιος και ευθυνοφοβος, ειτε κανει πλατες στον καραφλα που δεν θελει να βαλει (άλλα) λεφτα. εχουμε μεινει με τριάμισι χαφ και περιμενουν μηπως παρουν κατι απ τα πανερια των ελευθερων στο παρα 1. και δεν δινει καν χρονο ας πουμε στον ηλιαδη που μ αρεσει πολυ, η σε αλλα παιδακια της ομαδας νεων, μπας και ξεχωρισει κανενας νεος αλεξανδροπουλος..
βεβαια εχει σταθει τυχερος ο ιβαν μεχρι τωρα κι ετσι δεν εχει πεσει το κραξιμο που θα πρεπε.

οπως και να χει, πολλά θα φανουν στο ματς της τουμπας. αν φυγουμε με χι, μπορουμε να κανουμε ονειρα.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
Περσινοί διακανονισμοί είναι αυτοί.

Δε χρειάζεσαι δα και παράγκα για να πάρεις ένα αποτέλεσμα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Στο Kunena κυριολεκτικά δε θα συνέβαιναν αυτά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δεν είδα κανένα (και ούτε θα δω είπαμε γιατί να ασχοληθούμε). Απλά θέλω να κάνω ένα σχόλιο. Όποιος θυμάται τον αμυντικό παλιό Παττα (έπαιζε ΠΑΣ νομίζω και σίγουρα πέρασε απο Πανσερραϊκό) έλεγε ότι ήταν έκτος περιοχής και ότι το κέρδισε έξυπνα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Εμένα πάντως αυτού του είδους τα πέναλτι που δίνονται με ένα άγγιγμα ή ελαφρύ σπρώξιμο και μετά μαλώνουμε για μέρες αν είναι ή δεν είναι τα έχει σιχαθεί η ψυχή μου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Τα πέναλτι είναι σωστά, και το ριπλέι το πιστοποιεί. Η όποια περαιτέρω συζήτηση ξεκινάει από τους δημοσιογράφους της αεκ οι οποίοι προτιμούν να τα ρίχνουν στη διαιτησία παρά να παραδεχθούν πως η προπονητάρα τους έχασε το ματς από το '50 όταν γύρισε το σύστημα σε 4-2-4 χωρίς αμυντικά χαφ αλλά παρ'όλα αυτά έκαναν μόλις 3 ευκαιρίες σε όλο το ματς (η μία εκ των οποίων το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα).

ΥΓ. Ο επίσημος Παναθηναϊκός θα έπρεπε να δώσει κάποιο δώρο στον Χατζισαφί για την ηλίθια αντίδρασή του που παρήγαγε το 1ο πέναλτι. Ας είναι καλά το παλικάρι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Τα πέναλτι είναι σωστά, και το ριπλέι το πιστοποιεί.

Ακόμα κι έτσι να είναι με το γράμμα του νόμου, δεν είναι το ποδόσφαιρο που θέλω προσωπικά να βλέπω. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι αν οι ίδιες φάσεις ήταν υπέρ της ΑΕΚ οι διοικούντες και οι δημοσιογράφοι της θα μιλούσαν για καθαρές πεναλτάρες. Το προβλημα είναι αυτό που περιγράφεται ωραία στο σημερινό άρθρο του Σπυρόπουλου:


Ο Πορτογάλος διαιτητής που διηύθυνε Αρης-ΠΑΟΚ τις προάλλες, μετά διηγήθηκε τη νωπή εμπειρία σε ένα φόρουμ. "Ηθελα να υποστηρίξω την ποιότητα του ποδοσφαίρου και να βοηθήσω τις ομάδες να παίξουν. Πολύ σύντομα κατάλαβα ότι ο στόχος τους δεν ήταν να παίξουν. Ο στόχος ήταν να προκαλούν τις επαφές και να παίρνουν τα σφυρίγματα που εγώ προσπαθούσα να αποφύγω. Προσαρμόστηκα σε αυτό". Αν θέλουμε να μιλήσουμε, στα σοβαρά, για εξευτελισμό...

Αυτό ακριβώς με έχει κουράσει, ότι οι παίκτες σε κάθε διεκδίκηση δεν ψάχνουν την δημιουργία φάσης αλλά την επαφή που θα δώσει το φάουλ ή πέναλτι. Βρίσκω αυτό το πράγμα απαίσιο και αν ήταν στο χέρι μου θα έφερνα για μια πενταετία μόνο Σκωτσέζους και Νορβηγούς διαιτητές ώστε να κόψουν όλοι οι παίκτες αυτό το αποκρουστικό χούι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
δεν είναι το ποδόσφαιρο που θέλω προσωπικά να βλέπω
Είναι σα να τρώς κάθε μέρα στα McDonalds και στην έξοδο να παραπονιέσαι λέγοντας "αυτό δεν ήταν το black angus burger που θέλω να τρωω" :p Η λύση είναι να απαξιώσεις το προϊόν και να δώσεις τα λεφτά σου σε άλλα μαγαζιά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κόντρα σε θεούς και δαίμονες, παίξαμε μπαλάρα, με τον συγκλονιστικό Λιβάι Γκαρσία να με κάνει να δακρύσω πολλάκις με την αυτοθυσία του. Η είσοδος του Μάνταλου ήταν καθυστερημένη μεν, έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα δε και έδειξε ότι η ομάδα με τους ηγέτες της είναι για μεγάλα πράγματα. Η, εμπνευσμένη, αλλαγή στο 4-2-4 ζάλισε τους βάζελους που δεν ξέρανε πώς να κινηθούνε στο γήπεδο και από θαύμα γλιτώσανε την συντριβή. Δυο μέρες μου πήρε να συνέλθω και να καταφέρω να γράψω κάτι ταπεινό. Η άμυνα εξωπραγματικά στημένη, αλλά εκεί που σπάγαμε κόκκαλα ήταν στα χαφ, τα οποία κυριάρχησαν στο σύνολο του αγώνα και, μοιραία, οδήγησαν τον Βουλγαροκομμουνιστοσυμμορίτη διατητή στην σφαγή της Λεωφόρου, που θα μνημονεύεται στα χρονικά. Δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό όμως.

billakos mode off
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,543

Μην απειλείσεις κάποιον πως θα τον βρουν με τσιμεντένια μποτάκια στον βυθό του λιμανιού, αμέσως σε καλούν σε απολογία! Αυτό το ποδόσφαιρο θέλετε κύριοι?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
IMG_20220914_153710.jpg


ΥΓ. In other news, ο ολυμπιακος κλείνει και τον Χάμες Ροντρίγκεζ για 10άρι, σε μια θέση όπου έχει ήδη άλλους 4 παίκτες (μεταξύ των οποίων κι έναν τον οποίο υπέγραψε φέτος για 5 χρόνια). Τον οποίο Χάμες κυνηγούσαν προχθές οι 10 φανατικοί οπαδοί της ομάδας του στο Κατάρ.

 
Top Bottom