What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
για το τροφοδοτικό κάτω ναι, για τους δίσκους εκεί που τους βάζουν πλέον τους κόβει το airflow, αν και υποθέτουν ότι δεν είμαστε όλοι πτωχοί και έχουμε μόνο SSD στο σύστημα :p
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πέρα από την πλάκα προσπαθώ να τον ψήσω να ψαχτεί και να το στήσει μόνος του. Εγώ πιστεύω ότι οποιοσδήποτε, άμα ψαχτεί λίγο και ρωτήσει, μπορεί να το καταφέρει, αλλά επειδή είχα μια σχετική διαφωνία, εσείς τι πιστεύετε; Μπορεί κάποιος αρχάριος, να ψαχτεί και να το στήσει, με τηλεφωνική καθοδήγηση φυσικα και κάποια βιντεάκια πριν;
Ούτε καν τηλέφωνο. Με ένα βιντεάκι "how to build a pc beginner's guide" θα βρει άνετα άτομα που το στήνουν βήμα βήμα και εξηγούν και τι κάνουν.

Πλάκα πλάκα πάω να το κάνω search στο youtube να δω τι θα βγάλει.

edit: https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+build+a+pc+beginner's+guide
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που έλεγε ο G0O του Linus με POV είναι ταμάμ.

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Επίσης σε αυτό που λες ψάχνω λόγο για να ΜΗΝ πάρω τα Edifier R1700BT.
Χρειαζεται κουβεντουλα σε αλλο ποστ, μεγααααααλη συζητηση
Αν διαλεγα ηχεια για μουσικη στο στερεοφωνικο μου, θα διαλεγα με αποκριση συχνοτητας 20-20000 Ηz και οχι 60-20000, επισης να ανεβαινουν σε 92-93 db οχι 85. λεει φινιρισμα ξυλου, δεν λεει αν ειναι οι καμπινες εξ ολοκληρου απο ξυλο. Μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι για να εχεις καποιας πιστοτητας ηχο (μουσικη) απο ηχεια Η/Υ πρεπει να ξοδεψεις κανα 300αρι, αλλιως μενεις στα πλαστικα του 20ευρου. Δεν γνωριζω πια τα κρητηρια επιλογης για ηχεια υπολογιστη, γι αυτο θα γουσταρα πολυ μια κουβεντουλα σχετικα. Τα συγγεκριμενα οπτικα ειναι πολυ ομορφα, φτανει ομως αυτο?
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,525
ψάχνω λόγο για να ΜΗΝ πάρω τα Edifier R1700BT.

Να εισαι με on board καρτα ηχου.

Εγω απο την αλλη, ψηνομαι πολυ για mini itx build στο επομενο pc. Σε φαση ενας nvme και ενας ssd 2-3TB.

Λιγο ακομα να ισιωσουν οι τιμες των ssd και πρακτικα δεν θα ξαναχρειαστω κλασικο μηχανικο και κατ επεκταση μεγαλο κουτι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,525
Δεν είμαι...

Τέλεια, μένει μόνο ένα ακόμα boss.

Να είσαι σε περιβάλλον όπου δεν θα μπορείς να απολαύσεις δυνατά τον ήχο.
Δλδ, παιδιά, μωρά, σκυλιά, γατιά, γονείς που κοιμούνται, γείτονες, κακή ηχο-
μόνωση κλπ. Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον είναι καλύτερη (αλλά πιο ζεστή)
επιλογή ένα ζευγάρι "καλά" ακουστικά

Εαν όμως και σε αυτό είσαι οκ, τότε βλέπεις μερικά reviews και τα χτυπάς.
Ιδανικά θα πρέπει να τα βρεις σε μαγαζί στημένα να τα δοκιμάσεις με μου-
σική που γουστάρεις για να δεις πως ακούγουνται.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τέλεια, μένει μόνο ένα ακόμα boss.
Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον είναι καλύτερη (αλλά πιο ζεστή)
επιλογή ένα ζευγάρι "καλά" ακουστικά
Και τα εμπόδια τα έχουμε αλλά και το boss το φάγαμε. :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Να εισαι με on board καρτα ηχου.

Εγω απο την αλλη, ψηνομαι πολυ για mini itx build στο επομενο pc. Σε φαση ενας nvme και ενας ssd 2-3TB.

Λιγο ακομα να ισιωσουν οι τιμες των ssd και πρακτικα δεν θα ξαναχρειαστω κλασικο μηχανικο και κατ επεκταση μεγαλο κουτι.
Με την καρτα γραφικων τι γινεται που εχουν γινει πλεον σαν βατραχοπεδιλα? Κατα τα αλλα πολυ μαρεσει η ιδεα σου
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τελεια. Φυγαμε τοτε για Magnepan. Tι να μας πουν τα Edifier?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τώρα που το λες κάτσε να του τα προτείνω για ηχεία στο budget PC των 770€.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
την sub 40€ αγορά την έχουν καβατζώσει οι Κινέζοι στα ηχεία βλέπω, μόνο τα logitec Z313 βλέπω που να είναι σε αυτά τα λεφτά και να μην είναι κλανιές.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
@Hank Chinnaski @Chris2756
Εξωτερική κάρτα ήχου και monitor. Τα τοποθετείς και σωστά στον χώρο, βάζεις την καρέκλα σε ανάκλιση, τα πόδια στο γραφείο και απολαμβάνεις μουσικαρες
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Εδώ σε κάποιους από εμάς φαντάζει τη σήμερον ημέρα ότι βαστάει ακόμη ο i5-2500k....:p
Που να δεις και άλλους που σκέφτονται την αγορά του... 🙄
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Με τα ακουστικά που έβαλε ο G0O μου τρέχουν τα σάλια και μόνο που φαντάζομαι πως θα ακούγονται.

Chrono για πες τι έχεις υπόψιν σου γιατί αρχίζει να μου αρέσει.

Πάντως ο chris έχει δίκιο. Μάλλον θελουμε ένα θρεντ για τον ήχο στο PC γιατί εδώ ό,τι και να πούμε θα χαθεί.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,525
Με την καρτα γραφικων τι γινεται που εχουν γινει πλεον σαν βατραχοπεδιλα? Κατα τα αλλα πολυ μαρεσει η ιδεα σου

Ο όρος ITX είναι ξεχειλωμένος, οπότε υπάρχουν κουτιά για όλα τα γούστα διαστασιολογικά.
Πχ το NR200 της cooler master υποστηρίζει triple-slot κάρτα γραφικών κανονικά.

Γενικα όμως, αν θες να παίξεις στα όρια με μεγάλες κάρτες γραφικών και υδροψύξεις, θα
πρέπει να το μελετήσεις. Θεωρώ ότι δεν αξίζει να στηθεί high-end σύστημα σε itx κουτί και
θα προτιμούσα το mΑΤΧ κουτί.
 
Top Bottom